Meniu

Trupa TNB

Alexandru Georgescu

n. 21.01.1948, Piteşti

Roluri la TNB:

  • Sir Williams - “Papagalul mut - Istorii aproape adevărate despre un spion aproape uitat”, text şi regie Nae Caranfil, 2018
  • Archambaud - "Dineu cu proşti" de Francis Veber, regia Ion Caramitru, 2010
  • Orgon - „Tartuffe" de Molière, regia Andrei Belgrader, 2009    
  • Lordul Audley - „Eduard al III-lea" de William Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu, 2008
  • Şeful Securităţii - „Comedie roşie" de Constantin Turturică, regia Alexandru Tocilescu, 2005
  • Pârcălabul Grumază - „Apus de soare" de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Piţa, 2004
  • Vasili, rezident în zona interzisă şi Serghei, vicepreşedinte al Asociaţiei „Scutul de la Cernobîl"  -  „Povestiri din zona interzisă" după Svetlana Alexievici, regia Tudor Ţepeneag, 2004
  • Lopahin - „Maşinăria Cehov" de Matei Vişniec, regia Cristian Ioan, 2003
  • Calup - „Mofturi la Union" după I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2002
  • Anton Antonovici, primarul - „Revizorul" de Nicolai Vasilievici Gogol, regia Serghei Cerkasski, 2002
  • Iancu Pampon - „D-ale carnavalului" de I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2002
  • Zaharia Scărarul - „Crimă pentru pământ" după Dinu Săraru, dramatizarea şi regia Grigore Gonţa, 2002
  • Magoemon, samuraiul - „Amanţii însângeraţi" de Chikamatsu Monzaemon, regia Alexandru Tocilescu, 2001
  • Jeppe - „Ţăranul baron" de Ludvig Holberg, regia Lucian Giurchescu, 2000
  • Producătorul - „Audiţie pentru Medeea" de Olga Delia Mateescu, regia Silviu Jicman, 2000
  • Sir Anthony Absolute - „Rivalii" de Richard B. Sheridan, regia Horea Popescu, 1992
  • Nicola - „Numele trandafirului" după Umbertă Eco, regia Grigore Gonţa, 1999
  • Simion - „Avram Iancu" de Lucian Blaga, regia Horea Popescu, 1991
  • Tereus - „Păsările" de Aristofan, regia Nikz Wolcz, 1991
  • Jason - „O trilogie antică - Medeea" după Euripide şi Seneca,regia Andrei Şerban, 1990
  • Freeman - „Cine are nevoie de teatru" de Timberlake Wertenbaker, regia Andrei Şerban, 1990
  • Merdea - „Moştenirea" de Titus Popovici, regia Mihai Manolescu şi Horea Popescu, 1989
  • Munsieur Lozal - „Clovnii", adaptarea scenică şi regia Mihai Mălaimare, 1988
  • Malvolio - „A douăsprezecea noapte" de William Shakespeare, regia Anca Ovanez Doroşneco, 1984
  • Iancu Pampon - „D`ale Carnavalului" de I.L. Caragiale, regia Sanda Manu ,1984
  • Harapul Craiului, Cal, Spân, Sluga lui Verde Împărat, Om ucis, Ochilă - „Harap Alb" de Radu Iţcuş, regia Grigore Gonţa, 1983
  • Ion Găvozdea - „Un fluture pe lampă" de Paul Everac, regia Horea Popescu, 1982
  • Măscăriciul - „Cheile oraşului Breda" de Ştefan Berceanu, regia Sanda Manu, 1981
  • Vasile al Moaşii, Mascaţi - „Tinereţea lui Moromete" de Marin Preda, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1981
  • Profesorul Ionescu - „Gimnastică sentimentală" de Vasile Voiculescu, regia N.Al. Toscani, 1980
  • Jenică Păunescu - „Hagi Tudose" de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Ion Cojar, 1980
  • Popescu - „O scrisoare pierdută" de I.L. Caragiale, regia Radu Beligan, 1979
  • Fratele lui Cremes, Davos, Primul tânăr - „Fata din Andros" de Terenţiu, regia Grigore Gonţa, 1978
  • Spurius Titus Mamma - „Romulus cel mare" de Friedrich Dűrrenmatt, regia Sanda din Andros, 1977
  • Al doilea cadet şi al doilea cavaler - „Cyrano de Bergerac" de Edmond Rostand, regia N.Al. Toscani, 1977
  • Fotograful - „Cine a fost Adam?" de Leonida Teodorescu, regia Cristian Munteanu, 1977
  • Sir Richard Ratcliff - „Richard al III-lea" de William Shakespeare, regia Horea Popescu, 1976
  • Pedagogul din Mantua - „Îmblânzirea scorpiei" de William Shakespeare, regia Mihai Berechet, 1975
  •  „Capul" de Mihnea Gheorghiu, regia Letiţia Popa, 1975
  • Tallien - „Danton" de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1974
  • Al doilea ţăran - „Năpasta, Conu Leonida faţă cu reacţiunea" de I.L. Caragiale, regia Ion Cojar, 1974
  • Sfatul boieresc - „Apus de Soare" de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Marietta Sadova, 1973
  • Geronte - „Trei fraţi gemeni veneţieni" de Aldo Matiuzzi Collalto, regia David Esrig, 1973

Activităţi în afara TNB

Club La Scena

  • Woland sau negustorul de umbre" de Carmen Olaru, regia Orodel Olaru

Lucia Sturdza Bulandra

  • Nae Ipingescu - „O noapte furtunoasă" de Ion Luca Caragiale, regia Teodora Câmpineanu

Teatrul George Bacovia, Bacău

  • Ministrul - „Cafeaua domnului ministru" de Horia Gârbea

Teatrul Municipal Focşani

  • Nae Girimea - „D`ale Carnavalului" de Ion Luca Caragiale, regia Mihai Lungeanu

Teatrul George Ciprian, Buzău

  • Neamţul - „Fierarii" de Milos Nikolic, regia Răzvan Săvescu

Clubul Arhitecturii (Club A)

  • Woyzeck - „Woyzeck" de Georg Bűchner, regia Andrei Belgrader, 1972 - Debut

Film

  • „Happy-end", regia Radu Potcoavă, 2006
  • „Lampa cu căciulă", regia Radu Jude, 2006
  • „Aceeaşi gară pentru doi", regia Radu Potcoavă, 2002

Televiziune

  • „Detectiv fără voie", regia Doina Teodoru, 2001

Formaţie

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică, clasa profesor Beate Fredanov, promoţia anul 1972

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo