Meniu

Trupa TNB

Galerie

Totul este trecător. Să ne bucurăm deci!

Axel Moustache

n. 06.08.1981, Bucureşti

Roluri la TNB

Fotograful - "Preșul" de Ion Băieșu, regia Mircea Cornișteanu, 2019

Pictorul, Zbir 2 - “Papagalul mut - Istorii aproape adevărate despre un spion aproape uitat”, text şi regie Nae Caranfil, 2018

Țară Bună - “Înşir’te mărgărite” după Victor Eftimiu, regia şi versiunea scenică Dan Puric, 2015

Marinari, Spirite, Creaturi ale insulei - "Furtuna" după William Shakespeare, regia Alexander Morfov, 2014

Hristian Gibner, medicul șef al spitalului - "Revizorul" de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa, 2013

Mitică, Aprodul - "Două loturi" de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija, 2012

Hünziger - "Vizita bătrânei doamne" de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov, 2011

Păcală, alte roluri - „Ivan Turbincă" după Ion Creangă, regia Ion Sapdaru, 2009

Geometria - „Comedia norilor" după Aristofan, regia Dan Tudor, 2009

Dr. Ustimovici - „Un duel" după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, 2009

Luca - „Şapte dintr-o lovitură" de Lia Bugnar, regia Ion Caramitru, 2008     

Lodowick - „Eduard al III-lea" de William Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu, 2008

Actor, Mim, Dansator - „Don Quijote" după Miguel Cervantes, regia Dan Puric, 2005

 

Activităţi în afara TNB

Roluri în teatru

 

Artist Café

“Treisprezece luni”, one-man-show, regia Alex Mihail (New York), 2019

 

Teatrul de Artă

„Bumerang” – spectacol de improvizație, 2019

 

Teatrul Ion Creangă

Fotograful Simion Mârza - „România dodoloață”, regia Radu Gabriel, 2017

 

Gaststeig im ¼ Köln 

“Kiwi-Show” – spectacol de improvizație, 2016

 

Casa Bălcescu

Ciobanul / Prințul - „Prințesele fermecate”, regia Axel Moustache, 2016

 

Teater Aftonstjärnan Sweden

“What makes you you” – spectacol de improvizație, 2016

 

Comedy Sportz Chicago USA

“One World one Stage” – spectacol de improvizație, 2015

 

The Artist

“The most beautiful love Poems”, one-man-show poezie, regia Axel Moustache, 2013

 

Teatrul Constantin Nottara

Cohen - "Indispensabilii" de Carl Sternheim, regia Alex Mihail, 2014

Marchizul de Posa - „Don Carlos" de Friedrich Schiller, regia Oswald Gayer, 2005

Simon - „Bădăranii" de Carlo Goldoni, regia Adrian Pintea - debut, 2004

 

Teatrul de Comedie

Arlecchino - „Mincinosul" de Carlo Goldoni, regia Toma Enache, 2011

Un funcţionar de la departament - „Ferdinand al VIII-lea, Regele Spaniei" după Însemnările unui nebun de Gogol, regia Iarina Demian, 2005

 

Spaţii neconvenţionale

Improvizator & MC - „Improvisneyland", spectacol de improvizaţie interactiv, din 2008

 

Teatrul de Stat Constanța

Orlando - “Cum vă place” de William Shakespeare, regia Dan Vasile, 2011

 

Centrul Naţional de Artă Tinerimea Română

Eminescu - „Vis de poet", regia şi adaptarea Axel Moustache, 2011                         

 

Teatrul Arca - La Scena

Ziaristul - „O vizită neaşteptată", după Raul Damonte Botana, regia Magda Catone, 2011

“Comedy.Show”, spectacol de improvizație, 2007

 

Teatrul de pe Lipscani - Sala Rapsodia

Hamlet, alte roluri - „Noi", regie colectivă, îndrumare Dan Puric, 2009

 

Schiller Theater

“Die Dreigroschenoper”, regia Oswald Gayer, 2007

“Don Carlos”, regia Oswald Gayer, 2005

 

Institutul Francez Bucureşti

Brown - „Opera de trei parale" după Bertolt Brecht şi Weill, musical în regia lui Oswald Gayer, 2007

 

Arcub

Torționarul - "Osânda cărților" de Preot Bogdan Teleanu, regia Simona Pandele, 2018

“Se-ducere Bucarest”, regia Antonella Cirigliano, 2007

 

Teatrul Radu Stanca, Sibiu: 2005 - 2007

Prinţul Friedrich von Homburg - „Prinţul Friedrich von Homburg" de Heinrich von Kleist, regia Şerban Puiu

Karl Rossmann - „Brunelda" după America de Franz Kafka, regia Marius Oltean

One man show - „Casting" după Telegrama de Aldo Nicolaj, regia Lila Terbescu

Dr. Kriegbaum - „Curba" de Tankred Dorst, regia Paul Baiersdorf

Andres - „Woyzeck" după Georg Büchner, regia Clemens Bechtel

 

Piazza Campo, Santa Severina, Italia

Poet - „Cetăţeni de onoare ai poeziei româneşti", spectacol în regia lui Ion Caramitru, 2005

 

Roluri în film

Polițistul Thalhammer – “Gestern waren wir noch Kinder”, regie Nina Wolfrum, 2021

Vico Connagi – “Der Feind meines Feindes”, regie Marcus O. Rosenmüller, ZDF, 2021

Ion Bărbulescu – “Der Alte”, regie Eva Marel Jura, ZDF, 2021

Jaques - “Die Bekenntnisse des Hochstaplers Felix Krull”, regia Detlef Buck, 2021

Tavi – “Scara”, regia Vlad Păunescu, 2021

Ufficiale giudiziario – “La Vita Promessa 2”, regie Ricky Tognazzi, Rai Uno, 2020

Titus - “Titus and Mirabella”, regia Melania Crișan, 2020

Nebunul satului - “Și atunci, ce e libertatea?”, regia Andrei Zincă, 2020

Bărbatul fără copii - “Sfânta de la numărul 6”, regia Codrin Vasile, 2020

Dr. Buda - Usedom Krimi, regie Maris Pfeiffer, ARD degeto, 2020
Costa - Toni, männlich, Hebamme, regie Sibylle Tafel, ARD, 2019
Jannis - München Mord, regie Jan Fehse, ZDF, 2019
Alberto Lucchesi - “Der Fall Collini”, regia Marco Kreuzpaintner, 2019

Drăgan - “Am cu ce – Pride”, regia Hannah Weissenborn, 2019

Georgi Kolarow - "Einstein", regie Dominic Müller, SAT 1, 2018
Klimov - "Soko München", regie Till Müller-Edelborn, ZDF, 2018
Hermann - "Dezertorul", regie Silviu Jicman, TVR, 2018
Vlad Nicolescu - "Getrieben", regie Maris Pfeiffer, ZDF, 2018
Reporter Vlad - "A Christmas Prince", regie Alex Zamm, Netflix, 2017
Autofahrer - "Hubert und Staller - Neapel hören und sterben?", regie Erik Haffner, ARD, 2017

Aurel - “Herman: The Man behind the Terror”, regia Victoria Baltag, 2018

Florin - "Zielfahnder - Flucht in die Karpaten", regie Dominik Graf, ARD, 2016
Herr Schott - "Piatra Craiului my Love", regie Aimee D'Albon, TVR, 2016
Oskar - "A dangerous game", regie Ștefan Marin și Rareș Neagu, UNATC, 2015

“The Miracle of Tekir”, regia Ruxandra Zenide, 2015

“A dangerous Game”, regia Ștefan Marin și Rareș Neagu, 2015

Herr Schott - "Piatra Craiului My Love", regia Aimee D`Albon, 2014

Nebunul satului - "Proiecte din trecut, regia Andrei Zincă, 2014

Harald Kerber - "Lindenfeld", regia Radu Gabrea, 2014

“Elisabeta Rizea”, regia Mihai Constantinescu, 2013

Tarantino - „Ursul", regia Dan Chişu, 2011

Moezy - „The Lost Art of Hug Prostitution", regia Ismail Jamaludin, 2011

Secrétaire Horst - „Ces amours là", regia Claude Lelouche, 2010

Traducător - „Mănuşile roşii", regia Radu Gabrea, 2010

Mircea Tanacu - „Mircea Tanacu - Suicide Portrets", regia Alwin Lay, 2009

Ionuţ - „După ore", regia Teodora Lascu, 2009

Mihai - „Pe muchie de biliard", regia George Kalmuţchi, 2009

Valer - „Cu Ioana", regia Dorian Stan, 2009

Hans Adolf - „Cocoşul decapitat", regia Radu Gabrea şi Marijan D. Vajda, 2008

Regizorul - „Casting", regia Jean - Lorin Sterian, 2008

Puşcăriaş - „Rien ne va plus", regia Barna Nemethi, 2008

Un prieten vesel - „Radu + Ana", regia Paul Negoescu, 2008

Expulzat - „Marilena", regia Mircea Daneliuc, 2008

Ciudatul - „Nosferaţii", regia Cristian Dumitru, 2007

Florin - „Ziua bună se cunoaşte de dimineaţă", regia Dorian Stan, 2007

Alin - „La mâna altora", regia Sergiu Prundurel, 2007              

Cleiosu' - „Sfârşit", regia Aida Petre, 2006

Alex - „Această vastă lume", regia Christopher Sewall, 2006

Un tânăr furios - „Păcală se întoarce", regia Geo Saizescu, 2006

Harap-negru - „În căutarea umorului pierdut", regia George Ivaşcu, 2006

Pictorul - „Inside", regia Aida Petre, 2005

Soldat - „Hacker", regia Alexandra Gulea-Ciulei, 2004

Un adolescent obsedat - „Fă-ţi de cap", regia Gheorghe Preda, 2003

 

Radio

Gogu – “Proștii sub clar de lună”, regia Teodora Câmpineanu, Teatrophonic, 2021

Povestitorul și fragmente din Novalis în limba germană - Suzana, regia Ilinca Stihi, 2012 - Teatrul Național Radiofonic - premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol radiofonic

Îngerul, diverse personaje – “Noul Testament”, audio-book, regia Dan Victor, 2009

Player - „Mission Berlin", regia Laurenţiu Diaconu, 2008 - Deutsche Welle

Finn - „Drumul lui Orfeu", regia Ilinca Stihi, 2007 - Radio România Cultural

Spiritul - „Omul în faţa istoriei sau zgomotul furiei", regia Ilinca Stihi, 2006 - Radio România Cultural

MC - Noaptea Devoratorilor de Publicitate, Actorstart Cafe Night, Fresh Comedy, Co-prezentator Cgef de vorbă - Radio România Cultural

 

Formaţie

Universitatea de Artă Teatrală şi Cinematografică, Bucureşti, secţia Actorie, clasa profesor Adrian Pintea, asistenţi Adrian Titieni şi Florin Grigoraş, promoţia 2004

Academia itinerantă Andrei Șerban - Teme Shakespeare, Caragiale, 2012

Academia itinerantă Andrei Șerban - Tema Eminescu, 2011

Atelier Hamlet. Shakespeare, Prof. Michael Pennington (Anglia), 2010

Centrul de Cercetare şi Creaţie Teatrală Ion Sava, Teatrul Naţional Bucureşti - Atelier de creaţie: „Inspiraţie şi revitalizare a competenţelor actoriceşti" sub îndrumarea regizorul şi profesorul Radu Penciulescu şi a coregrafului şi profesorului Florin Fieroiu (Ipoteşti - Centrul Naţional de Studii "Mihai Eminescu"), 2008

Agora - Workshop de teatru de strada - Clovnerie şi Tarantela, prof. trupele Les Enfants Terribles (Franța) și Specimen Teatro (Italia), 2008

Teatrul fără Frontiere, The Acting Corps - Workshop Master-Class: Tehnica Sanford Meissner - Michael Cehov,  profesor Eugene Buica, L.A., Hollywood, 2007

Uniter - Workshop Initiere in tainele poeziei - profesor Ion Caramitru (Ipotesti - Centrul Naţional de Studii "Mihai Eminescu"), 2005

 

Alte activităţi

Membru fondator The Moustache Family – Actori de mici, din 2020

Reprezentat internațional de Baumbauer Actors - München / London, din 2016

Membru fondator trupa Improvisneyland, 2008

Membru Compania Passe-Partout Dan Puric, din 2005

 

Premii şi nominalizări

Nominalizare la categoria “Cel mai bun actor in rol principal” – pentru rolul Titus din “Titus and Mirabella” la Phoenix International Genre Film Festival, Toronto, 2021

Nominalizare la categoria “Cel Mai Bun Actor” în cadrul Lady Filmmakers Film Festival pentru rolul Titus din scurt-metrajul “Titus & Mirabella”

Nominalizare la categoria “Cel mai bun Duo artistic” – pentru rolul Titus din “Titus and Mirabella” la Oniros Film Awards, Italia, 2020

Premiul „Generaţia Aşteptată" la Gala Tânărului Actor, Hop, Mangalia, 2007

Nominalizare „Cel mai bun actor de film - debut" pentru rolul Hans Adolf - „Cocoşul decapitat" la Undine Awards, Austria, 2007

 

Foto profil Elena Zaucke

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
Sunt de acord

Acest site foloseşte cookies. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii

TNB I. L. Caragiale Logo