Meniu

Trupa TNB

Costel Constantin

n. 20.10.1942, Galaţi

Roluri la TNB:

Egeu - "Visul unei nopți de vară" de William Shakespeare, regia Petrică Ionescu, 2015

Alexandru Filimon - "Omul care a văzut moartea" de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor, 2013

Judecătorul, Valetul - "Vizita bătrânei doamne" de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov, 2011

Aleksandr Petrovici Kalabuşkin - „Sinucigaşul" de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa, 2009

Peppino - „Sâmbătă, duminică, luni” de Eduardo De Filippo, regia Dinu Cernescu, 2007

Dorante, Sir Down - „Burghezul gentilom” după J.B.P. Molière, regia Petrică Ionescu, 2006

Ştefan cel Mare – „Apus de soare” de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Piţa, 2004

Damian Vulpenaru - „Crimă pentru pământ” după Dinu Săraru, regia Grigore Gonţa, 2002

Mihail Vasilici Krecinski - „Nunta lui Krecinski” de Alexandr Vasilievici Suhovo-Kobilin, 2000

Aymaro - „Numele trandafirului” de Umberto Eco, regia Grigore Gonţa, 1999

Poliţistul - „Azilul de noapte” de Maxim Gorki, regia Ion Cojar, 1998

Maiorul - „De partea cui eşti” de Ronald Harwood, regia Radu Beligan, 1997

Teodor Teia Krai - „Profesionistul” de Duşan Kovacevic, regia Horea Popescu, 1995 - 1996

Grig - „Steaua fără nume” de Mihail Sebastian, regia Alexa Visarion, 1993

John Proctor - „Vrăjitoarele din Salem” de Arthur Miller, regia Felix Alexa, 1991 - 1992

Sir Toby Belch - „Noaptea regilor” de William Shakespeare, regia Andrei Şerban, 1991

Robie Ross, Călăul Freeman - „Cine are nevoie de teatru”, regia Andrei Şerban, 1990

Egist – „Electra - O trilogie antică” după Euripide şi Sofocle, regia Andrei Şerban, 1990

Izzedin - „Moştenirea” de Titus Popovici, regia Horea Popescu şi Mihai Manolescu, 1989

Pompiliu - „Autorul e în sală” de Ion Băieşu, regia Mihai Berechet, 1989

Luc - „Ultimul set” de Marica Beligan, regia George Motoi, 1988

Ion - „Campionul” de Ion Gârmeanu, regia Mihai Manolescu, 1986

Secretarul - „Iubirile de-o viaţă” de Platon Pardău, regia Sanda Manu, 1984

Randle Mc Murphy - „Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman după romanul lui Ken Kesey, regia Horea Popescu, 1983

Picu - „Inocentul” de Cristian Munteanu, regia Cristian Munteanu, 1982

Velaschez, Berceanu - „Cheile oraşului Breda” de Ştefan Berceanu, regia Sanda Manu, 1981

Tipătescu - „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Radu Beligan, 1979

Alexandru Lăpuşneanu - „Alexandru Lăpuşneanu” de Virgil Stoenescu, regia Cristian Munteanu, 1978

Lino - „Generoasa fundaţie” de Antonio Buero Vallejo, regia Horea Popescu, 1978

Kocikarev - „Căsătoria” de Nicolai Vasilievici Gogol, regia Sanda Manu, 1976

Lasource - „Danton” de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1975

„Capul” de Mihnea Gheorghiu, regia Letiţia Popa, 1975

Dragomir - „Năpasta” de I.L. Caragiale, regia Ion Cojar, 1974

Tihon - „Furtuna” de Aleksandr Nicolaevich Ostrovski, regia George Teodorescu, 1973

Radu Cluceru - „A doua faţă a medaliei” de Ion Dezideriu Sîrbu, regia Ion Cojar, 1973

Mihail - „Săptămâna patimilor” de Paul Anghel, regia George Teodorescu, 1971

Dinu - „Moartea ultimului golan” de Virgil Stoenescu, regia Ion Finteşteanu, 1970

Kent - „Regele Lear” de William Shakespeare, regia Radu Penciulescu, 1970

Nick - „Cui i-e frică de Virginia Woolf?” de Edward Albee, regia Michel Făgădău, 1970


Activităţi în afara TNB

Roluri în teatru

 

Creart - Sala Teatrelli

Josef Bungalor - "Plăcintă cu mere" de Isaac Buton, regia Dan Tudor, 2015

„Quartet” de Ronald Harwood, regia Dan Tudor, 2014

 

Teatrul Naţional din Iaşi:

  • Neoptolem - „Filoctet” de Sofocle, regia Aurel Manea, 1969
  • Andrea Sarti - „Galileo Galilei” de Bertolt Brecht, 1969
  • Fritz Benevitz - „Lotte la Weimar” de Thomas Mann, 1969
  • „Săgetătorul” de Ion Omescu, 1969
  • „Există nervi” de Marin Sorescu, 1969
  • Hîncu - „Săgetătorul” de Ion Omescu, regia Sorana Coroamă Stanca, 1968
  • Kramer (Comisul voiajor) - „Vară şi fum” de Tennessee Williams, regia Crin Teodorescu, 1965
  • Logodnicul - „Îmbrăcaţi-i pe cei goi”, regia Crin Teodorescu
  • Călugărul tânăr - „Beckett” de Jean Anouilh, regia Sorana Coroamă Stanca, 1965 – Debut


Teatrul Ion Creangă

  • George – „Hoţul de vulturi” de Dumitru Radu Popescu, regia Emil Mandric, 1983


Roluri în film

  • „Dulcea saună a morţii”, regia Andrei Blaier, 2003
  • „Omul zilei”, regia Dan Piţa, 1997
  • „Eu sunt Adam”, regia Dan Piţa, 1996
  • „Pepe şi Fifi”, regia Dan Piţa, 1994
  • „Somnul insulei”, regia Mircea Veroiu, 1994
  • „A unsprezecea poruncă”, regia Mircea Daneliuc, 1990
  • „Campioana”, regia Elisabeta Bostan, 1989
  • „Liliacul înfloreşte a doua oară”, regia Cristina Nichituş, 1988
  • „A doua variantă”, regia Ovidiu Ionescu, 1987
  • „Căsătorie cu repetiţie”, regia Virgil Calotescu, 1985
  • „Amurgul fântânilor”, regia Virgil Calotescu, 1983
  • „Misterele Bucureştilor”, regia Doru Năstase, 1983
  • „O lebădă iarna”, regia Mircea Mureşan, 1983
  • „Aşteptând un tren”, regia Mircea Veroiu, 1982
  • „Buletin de Bucureşti”, regia Virgil Calotescu, 1982
  • „Cine iubeşte şi lasă”, regia Gheorghe Turcu, 1982
  • „Întoarcere la dragostea dintâi”, regia Mircea Mureşan, 1981
  • „Ana şi hoţul”, regia Virgil Calotescu, 1981
  • „Convoiul”, regia Mircea Moldovan, 1981
  • „Liniştea din adâncuri”, regia Malvina Urşianu, 1981
  • „Semnul şarpelui”, regia Mircea Veroiu, 1981
  • „La răscrucea marilor furtuni”, regia Mircea Moldovan, 1980
  • „Reţeaua S”, regia Virgil Calotescu, 1980
  • „Ion, blestemul pământului, blestemul iubirii”, regia Mircea Mureşan, 1979
  • „Gustul şi culoarea fericirii”, regia Felicia Cernăianu, 1978
  • „Drumuri în cumpănă”, regia Virgil Calotescu, 1978
  • „Ediţie specială”, regia Mircea Daneliuc, 1977
  • „Ultima noapte a singurătăţii”, regia Virgil Calotescu, 1976
  • „Tănase Scatiu”, regia Dan Piţa, 1975
  • „Porţile albastre ale oraşului”, regia Mircea Mureşan, 1973


    Televiziune
  • „Tandreţea lăcustelor”, regia Dan Necşulea, 2002
  • „Eroii n-au vârstă/ Fata din strada florilor”, regia Mihai Constantinescu, Dan Mironescu, 1984


Formaţie

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică, secţia Actorie, promoţia 1964, clasa profesor Beate Fredanov

Rol de absolvire: Laertes - „Hamlet” de William Shakespeare, 1964


Premii şi distincţii

  • Premiul Naţional pentru cel mai bun actor pentru rolul Vulpenaru - "Crimă pentru pământ", regia Grigore Gonţa, 2003
  • Ordinul Naţional Serviciul Credincios în grad de Cavaler, 2002
  • Premiul I de interpretare masculină pentru rolul Dinu din piesa „Moartea ultimului golan” de Virgil Stoenescu, regia Ion Finteşteanu
  • Premiul ATM de interpretare pentru cel mai bun rol masculin pentru Randle Mc Murphy - „Zbor deasupra unui cuib de cuci”
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol cu o piesa românească - „Steaua fără nume” de Mihail Sebastian, regia Alexa Visarion, Festivalul „I.L. Caragiale”

 

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo