Meniu

Trupa TNB

Galerie

Actor angajat al Teatrului Național I.L. Caragiale din București între anii 2003 - 2013

Dan Tudor

n. 12.06.1967, Bucureşti

Spectacole în stagiunea curentă :

Omul care a văzut moartea

Roluri la TNB

Rafa, tatăl – „Băiatul din ultima bancă” de Juan Mayorga, regia Theodor Cristian Popescu, 2012

Ordonanţa – „Un duel”, după A.P.Cehov, regia Alexandru Dabija, 2009

Vasiliu – „Jocul ielelor” de Camil Petrescu, regia Claudiu Goga, 2007

Sottoqualle – „Patimile Sfântului Tommaso D`Aquino”, după Alex Mihai Stoenescu, regia Grigore Gonţa, 2005

Chitră – „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Felix Alexa, 2003

Totoi – „Crimă pentru pământ”, după Dinu Săraru, regia Grigore Gonţa, 2003

 

Activități în afara TNB

Roluri în teatru

 

Teatrul de Comedie, București

Homutov – „20 de minute cu îngerul” de Aleksandr Vampilov, regia Felix Alexa, 2018

Ministrul Brănescu – „Breaking news”, adaptare după „Ultima Oră” de Mihail Sebastian, regia Mircea Cornișteanu, 2017

Miroiu – „Steaua fără nume” de Mihal Sebastian, regia Vlad Massaci, 2015

Andy – „Stăpânii rulotei” de Gerard Murfy, regie proprie, 2012

Baronul – „Avarul îndrăgostit” de Cristian Juncu, după J.B.P. Molière, regia Vlad Massaci, 2005

Nepotul – „Eu când vreau să fluier, fluier” de Andreea Vălean, regia Sorin Misirianţu, 2002

Figaro – „Nunta lui Figaro”, după Pierre de Beaumarchais, regia Alex Vasilache, 2002

Pronka – „Probă de film”, după Vasili Suksin, regie proprie, 2001

Vic – „Bani din cer” de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele, 2001

Tatăl – „Însoară-te” de J.B.P. Molière, regie proprie, 2000

Achile – „Pălăria” de Eugène Labiche, regia Horaţiu Mălăele, 1998

Miciurin – „Trei nopţi cu Madox” de Matei Vişniec, regia Dinu Manolache, 1998

Chinisias – „Lisystrata” de Aristofan, regia Grigore Gonţa, 1997

Intelectualul – „Emigranţii” de Slawomir Mrozec, regia Cătălin Naum, 1997

Beppo – „Bârfe, zvonuri, flecăreli” de Carlo Goldoni, regia Adrian Lupu, 1996

Ducele – „Comedia erorilor” de William Shakespeare, regia Alexandru Dabija, 1996

Kir Cristodor – „Ciocoii vechi şi noi” de Nicolae Filimon, regia Gelu Colceag, 1996

Fotograful – „Colivia nebunelor” de Jean Poiret, regia Valeriu Moisescu, 1992

 

Teatrul „L.S. Bulandra”, București

Doctorul – „Jocul de-a măcelul” de Eugène Ionesco, regia Beatrice Bleonţ, 1992

 

Teatrul Odeon, București

Ionel – „Domnişoara Nastasia” de G.M. Zamfirescu, regia Horea Popescu, 1996

Jean – „Supeul” de Jean-Claude Brisville, regia Florentina Enache, 1995

 

Teatrul Metropolis, București

Celimare – „Dator vândut”, adaptare după Eugène Labiche, regie proprie, 2016

 

Theatrum Mundi, București

Dan Dugan – „Dumnezeu binecuvântează America” de Petre Barbu, regia Atila Vizauer, 1999

Lucio – „Măsură pentru măsură” de William Shakespeare, regia Mihaela Săsărman, 1993

 

Creart Teatrelli, București

Ellio – „Contesa” de Aldo Nicolaj, regie proprie, 2019

Chirică, arhivar – „Regele gloabelor”, adaptare după George Ciprian, regie proprie, 2016

Albert Nok – „Plăcintă cu mere” de Isaac Buton, regie proprie, 2015

 

Teatrul Dramaturgilor Români, București

Pompiliu – „Autorul e în sală” de Ion Băieșu, regie proprie, 2018

Chuck – „Infractorii” de Ana-Maria Bamberger, regie proprie, 2017

 

Teatrul „Nottara”, București

Mitică Popescu – „Mitică Popescu” de Camil Petrescu, regie proprie, 2018

 

Teatrul Principal, București

Pampon – „D`ale Carnavalului” de I.L. Caragiale, regie proprie, 2019

 

Muzeul Național al Literaturii Române, București

Costel – „Inocentul” de Ion Băieșu, regia Radu Băieșu, 2017

 

Teatrul Național „Mihai Eminescu”, Timișoara

Popa – „Păcală şi Popa”, după Petre Dulfu, regie proprie, 1998

 

Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galați

Malvolio – „A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, regie proprie, 2004

D-şoara Cosâmbăcescu (travesti) – „Profesorul de franceză” de Tudor Muşatescu, regia Atila Vizauer, 1998

 

Teatrul „Tudor Vianu”, Giurgiu

Pompiliu – „Cum să scapi de sentimente” de Paul Ioachim, regie proprie, 2012

 

Teatrul „Mihai Eminescu”, Botoșani

Chiriachița – „Titanic Vals” de Tudor Mușatescu, regie proprie, 2017

 

Teatrul „George Ciprian”, Buzău

Chirică, arhivar – „Omul cu mârțoaga” de George Ciprian, regie proprie, 2020

Iosif – „Taxi Blues” de Ana-Maria Bamberger, regie proprie, 2012

Konnelly – „Blocaţi în dormitor” de John Tobias, regie proprie, 2010

Actorul – „Pasărea tinereţii” – recital William Shakespeare, regia Paul Ioachim, 1997

 

Teatrul Dramatic „I.D. Sârbu”, Petroșani

El – „Delir în doi” de Eugène Ionesco, regia Atila Vizauer, 1996

„Haine de paiaţă” – one man show, regie proprie, 1995

 

Teatrul „Liviu Rebreanu”, Bistrița

Rică Venturiano – „O noapte furtunoasa” de I.L. Caragiale, regie proprie, 2017

 

Roluri în teatrul independent

Teatrul Mașina de Vise, București

Haimanaua – „Haimanaua”, adaptare după Victor Eftimiu, 2015

Jean – „Amor în farmacie”, după Eugène Labiche, 2013

 

Teatrul În Culise, București

Pronka – „Trași la Xerox”, după o idee a lui Vasili Suksin, 2013

 

Teatrul Mignon, București

El – „Escroci în aer liber”, adaptare după Ion Băieșu, 2013

 

Teatrul Luni de la Green Hours, București

Simon – „7 zile din viaţa lui Simon Labrosse” de Carolle Frechette, regie proprie, 2006

 

Art Jazz Club, București

Portarul – „Portarul iadului” – scenariul după William Shakespeare, regie proprie, 2006

 

Teatrul Unu, București

Sufleurul – „Sufleurul fricii” de Matei Vişniec, 2001

 

Roluri în teatrele din străinătate

Irlanda: The misunderstood – „End of the Line” de Paul Ioachim, regia Donal Gallagher, Granary Theatre, Cork, 2008

Irlanda: Radu – „Mushroom” de Paul Meade, regia Liam Haligam, Storytellers Theatre Company, Dublin, 2007

Scoția: Ion – „We are Everywhere At Home” de Clare Duffy, regia Scott Johnston, Cumbernauld Theatre, Cumbernauld, 2008

 

Regie în teatrele de stat

„Figaro Style”, adaptare pentru copii, după opera „Bărbierul din Sevilla” de Gioachino Rossini, Teatrul Muzical „Ambasadorii”, 2021

„Omul cu mârțoaga”, de George Ciprian, Teatrul „George Ciprian”, Buzău, 2020

„Înșir-te mărgărite”, musical, adaptare după Victor Eftimiu, Teatrul Muzical „Ambasadorii”, București, 2020

„Actul de căsătorie” de Efraim Kison, Teatrul Evreiesc de Stat, București, 2020

„Ceapa”, adaptare după Aldo Nicolaj, Teatrul „Stela Popescu”, București, 2019

„Contesa”, adaptare după Aldo Nicolaj, Creart Teatrelli, București, 2019

„D`ale Carnavalului” de I.L. Caragiale, Teatrul Principal, București, 2019

„Mitică Popescu” de Camil Petrescu, Teatrul „Nottara”, București, 2018

„Autorul e în sală” de Ion Băieșu, Teatrul Dramaturgilor Români, București, 2018

„O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, Teatrul „Liviu Rebreanu”, Bistrița, 2017

„Infractorii” de Ana-Maria Bamberger, Teatrul Dramaturgilor Români, București, 2017

„Confidențial. Scene argheziene”, adaptare după Tudor Arghezi, Teatrul Dramaturgilor Români, București, 2017

„Generația 1927”, din cadrul proiectului „Centenarul Marii Uniri”, Muzeul Național al Literaturii Române, București, 2017

„Titanic Vals” de Tudor Mușatescu, Teatrul „Mihai Eminescu”, Botoșani, 2017

„Muzicanții din Breman”, dramatizare de Oltița Cântec, Teatrul „Mihai Eminescu”, Botoșani, 2017

„Chirița în Iași” de Vasile Alecsandri, Teatrul „Stela Popescu”, București, 2017

„Dl Goe”, după I.L.Caragiale, Teatrul „Stela Popescu”, București, 2016

„Regele gloabelor”, adaptare după George Ciprian, Creart Teatrelli, București, 2016

„Nemuritorul” de Mona Radu, Creart Teatrelli, București, 2016

„Hagi Tudose”, adaptare după Barbu Ștefănescu Delavrancea, Teatrul Metropolis, București, 2016

„Dator vândut”, adaptare după Eugène Labiche, Teatrul Metropolis, București, 2016

„Slugă la doi stăpâni” de Carlo Goldoni,Creart Teatrelli, București, 2015

„Plăcintă cu mere”de Iasaac Buton, Creart Teatrelli, București, 2015

„Al cui e copilul?” de André Roussin, Teatrul „Aureliu Manea”, Turda, 2015

„Quartet” de Ronald Harwood, Creart Teatrelli, București, 2014

„Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, Teatrul Național București, 2013

„Nebuniile dragostei” de George Smarandache, Centrul Cultural Slatina, 2013

„Bădăranii” de Carlo Goldoni, Teatrul Metropolis, București, 2013

„Bolnavul închipuit” de Molière, Teatrul „Alexandru Davila”, Pitești, 2013

„Crima din strada Lourcine” de Eugène Labiche, Teatrul Evreiesc de Stat, București, 2012

„Stăpânii rulotei” de Gerald Murphy, Teatrul de Comedie, București, 2012

„Cum să scapi de sentimente” de Paul Ioachim, Teatrul „Tudor Vianu”, Giurgiu, 2012

„Taxi Blues” de Ana-Maria Bamberger, Teatrul „George Ciprian”, Buzău, 2012

„Gaițele” de Al. Kirițescu, Teatrul Metropolis, București, 2012

„Moștenitoarea” de Lucia Verona, Teatrul de Comedie, București, 2012

„Pușlamaua de la etajul 13” de Mircea M. Ionescu, Teatrul „Tudor Vianu”, Giurgiu, 2011

„Nunta” de Ion Băieşu, Teatrul „Tudor Vianu”, Giurgiu, 2011

„Azilul Amanţilor” de John Chapman şi Dave Freeman, Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti, 2011

„Belvedere” de Ana-Maria Bamberger, Teatrul „Alexandru Davila”, Piteşti, 2011

„Visul lui Don Quijote” de Miguel de Cervantes, Teatrul de Comedie, Bucureşti, 2011

„Patriotica Română” de Mircea Ştefănescu, Teatrul „Alexandru Davila”, Piteşti, 2010

„Proştii din Helem” de Israel Zangwill, Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti, 2010

„D`ale Carnavalului” de I.L. Caragiale, Teatrul „Tudor Vianu”, Giurgiu, 2010

„Feeling” de Dan Moţoc, Teatrul „Tudor Vianu”, Giurgiu, 2010

„Negustorul de ochelari” de Tudor Arghezi, Muzeul Național al Literaturii Române, Bucureşti, 2010

„Făt Frumos's Story”, adaptare după Mihai Eminescu şi Petre Ispirescu, Teatrul „Sică Alexandrescu”, Braşov, 2010

„Regele Pomanagiilor” de Israel Zangwill, Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti, 2010

„Blocaţi în dormitor” de John Tobias, Teatrul „George Ciprian”, Buzău, 2010

„Comedia norilor”, adaptare după Aristofan, Teatrul Naţional Bucureşti, 2009

„Molto, gran' impressione” de Romulus Vulpescu, Teatrul Naţional Bucureşti, 2009

„Nuntă cu divorţ” de Shalom Alehem, Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti, 2008

„Mizantropica” de Theo Herghelegiu, Teatrul „Bacovia”, Bacău, 2007

„Skin Deep” de Paul Meade, Teatrul „Alexandru Davila”, Piteşti, 2007

„Domnul Goe” de I.L. Caragiale, Teatrul „Sică Alexandrescu”, Braşov, 2007

„Întâmplări dintr-un oraş cu proşti” de Moshe Gershenson, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ, 2006

„Dacă ăla e cu aia, aia`lui cu cine-o fi?” de Mimi Brănescu, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ, 2006

„Sânziana şi Pepelea”, adaptare după Vasile Alecsandri, Teatrul Naţional Bucureşti, 2006

„O mătușă pierdută” de Marilena Dumitrescu, ArCuB şi Teatrul „Nottara”, București, 2006

„Trandy” de Geo Iancu Călinescu, Teatrul „Alexandru Davila”, Piteşti, 2006

„Tinereţe fără bătrâneţe” de Petre Ispirescu, Teatrul Urmuz, Tulcea, 2005

„Lady Di” de Tomislav Zajek, Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galaţi, 2005

„Hoaţele” de Dario Fo, Teatrul de Comedie, București, 2005

„Jocuri erotice” de Ray Cooney, Teatrul „Maria Filotti”, Brăila, 2004

„A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galaţi, 2004

„Ţăcăniţii” de Pierre Chesnot, Teatrul Urmuz, Tulcea, 2003

„Încurcă lume” de A.D. Hertz, Teatrul Urmuz, Tulcea, 2003

„Arta adulterului” de Pierre Chesnot, Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galaţi, 2003

„Ofertă de serviciu” de Lia Bugnar şi Dana Măgdici, Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galaţi, 2002

„O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galaţi, 2002

„Probă de film” de Vasili Suskin, Teatrul de Comedie, Bucureşti, 2001

„Însoară-te”, adaptare după J.B.P. Molière, Teatrul de Comedie, Bucureşti, 2000

„Haine de paiaţă”, adaptare după William Shakespeare, Teatrul de Comedie, Bucureşti, 1999

„Păcală şi Popa” de Petre Dulfu, regia Dan Tudor și Vasile Toma, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”, Timişoara, 1998

 

Regie în teatrele independente

„Haimanaua”, adaptare după Victor Eftimiu, Teatrul Mașina de Vise, București, 2015

„Amor în farmacie”, adaptare după Eugène Labiche, Teatrul Mașina de Vise, București, 2013

„Trași la Xerox”, după o idee a lui Vasili Suksin, Teatrul În Culise, București, 2013

„Escroci în aer liber”, adaptare după Ion Băieșu, Teatrul Mignon, București, 2013

„3 O`Clock” de Ana Maria Bamberger, Teatrul Maşina de Vise din Bucureşti şi Teatrul Magus Project din Hamburg, Germania, 2011

„Scapino” de J.B.P. Molière, Asociaţia Culturală de Teatru, Muzică şi Film Dracula, Bucureşti, 2011

„Ecstazy” de Ioan Drăgoi, Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti, 2010

„Extrem” de William Mastrosimone, Teatrul La Scena, București, 2006

„Portarul iadului”, scenariul după William Shakespeare, Art Jazz Club, București, 2006

„7 zile din viaţa lui Simon Labrosse” de Carolle Frechette, Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti, 2006

„Sufleurul fricii” de Matei Vişniec, Teatrul Unu, București, 2001

 

Regie în teatre din străinătate

„Youth everlasting and life without end”, Centrul Cultural „Ion Raţiu”, Londra, 15 decembrie 2007

„Thesis” de Gerry Dukes, David Parnell şi Paul Meade, Teatrul „Joakim Vujic”, Kragujevac, Serbia, 2008

 

Turnee internaționale ale spectacolelor regizate

Anglia, Irlanda, Scoția, Olanda, Franța, Ucraina, Serbia, Bulgaria, Germania, Israel, Belgia, Canada

 

Roluri în filme

Louis – „Casa cu un om”, regie proprie, 2021

Liviu Pușcaș, A Man – „White”, regie proprie, 2020

Sonny – „The Wrong Day”, regie proprie, 2019

Marius – „Zavera”, regia Andrei Gruzsnicki, 2018

Brediceanu – „Quot Erat Demonstrandum”, regia Andrei Gruzsniczki, 2013

Thomasso – „2 plus 2”, regia Thomas Ciulei, 2012

Activistul de partid – „Sunt o babă comunistă”, regia Stere Gulea, 2012

Instructorul – „Nunta mută”, regia Horaţiu Mălăele, 2008

Silvio – „Iszka`s Journey”, regia Csaba Bollok, 2006

Ofiţerul 3 – „Tertium Non Datur”, regia Lucian Pintilie, 2005

Sandu – „Triunghiul morţii”, regia Sergiu Nicolaescu, 2002

Policier colis – „Mariage Interdit”, regia Gerard Cuq, 2001

Străinul – „Proprietarii de stele”, regia Savel Stiopul, 2001

Dinu – „Incidentul Ankara”, regia A.V. Berenyi, 1999

Locotenent Ulea – „Terminus Paradis”, regia Lucian Pintilie, 1998

Valentino – „Pepe şi Fifi”, regia Dan Piţa, 1994

Un soldat – „Vânătoarea de lilieci”, regia Daniel Bărbulescu, 1991

 

Regie de film

„Casa cu un om” – regia și scenariul, 2021

„White” – regia și scenariul, 2020

„Track One” – regia și scenariul, 2020

„The Wrong Day” – regia și scenariul, 2019

 

Roluri în Teatru TV

Bogumil – „Meşterul Manole”, regia Olimpia Arghir şi Al. Irimia

Pronka Lagutin – „Vanea, ce-i cu tine”, regia Sergiu Ionescu

Jourdain – „Burghezul gentilom”, regia Cosmin Marian

Vic – „Bani din cer”, regia Horaţiu Mălăele

Simone – „Şapte zile din viaţa lui Simone Labrosse”, regia Dan Tudor

 

Roluri în filme de televiziune

Baronul – „Avarul îndrăgostit”, regia Vlad Massaci

„Baronii” – serial TV, regia Dan Tudor

Comisarul – „Căsătorie imposibilă”, regia Silviu Jicman

Ahile – „Călcâiul lui Ahile”, serial TV, regia Sergiu Ionescu

Operatorul – „Aerisirea”, regia Silviu Jicman

Val Munteanul – „Amantul Doamnei Dracula” de Fănuș Neagu, regia Constantin Dicu

Ofiţer securist – „Război în bucătărie”, regia Marius Barna

 

Experiență profesională

Manager Interimar la Teatrul Muzical „Ambasadorii”, București (instituție aflată în subordinea Ministerului Culturii), 3 august 2020 - 29 iulie 2021

Manager Administrator al Studioului de Teatru și Film B22, București, începând din octombrie 2020

Actor, Teatrul de Comedie, din anul 2014 până în prezent

Conf.univ.dr. la Facultatea de Teatru și Film din cadrul Universității „Hyperion”, București, din anul 2012 până în prezent

Manager Administrator al Teatrului Mașina de Vise SRL, București, 2004-2019

Actor-Regizor, Teatrul Național „I.L.Caragiale”, București, 2003-2014

Actor, Teatrul de Comedie, București, 1996-2003

Actor, Teatrul Odeon, București, 1994-1996

 

Experiență în televiziune: moderator, producător și realizator de emisiuni TV (TVR, ProTV, Antena 1, B1TV etc.).

 

Membru al unor asociații profesionale

Membru al Uniunii Teatrale din România (UNITER)

Membru al Uniunii Scriitorilor din România

 

Activitate publicistică

„Străinul”, monodramă, ediție bilingvă româno - engleză, 2013

„Teatrul popular românesc. Tradiție și inovație spectaculară”, volum de cercetare teatrală, 2013

„Elemente de folclor utile experimentelor regizorale și actoricești”, volum de cercetare teatrală, 2013

„Larva iubirii”, volum de versuri, 2006

„Ucenicul de apă”, volum de versuri, 2000

„Tu”, volum de versuri, 1995

 

Activitate muzicală

Album muzical „Iubindu-te”, compozitor și interpret, 2013

Compozitor și versuri: „De 2 ore te aștept”, cântec interpretat de formația Supermarket, a ajuns în finala pe țară pentru selecția la Eurovision 2008

 

Educație și formare

Academia de Teatru și Film București (actuala UNATC), Licențiat în Artă Teatrală, profilul: Artă teatrală, specializarea: Actorie, clasa prof.univ.dr. Mircea Albulescu, 1991-1995

Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale” București, Diploma de Doctor în domeniul Teatru, coordonator: prof.univ.dr. Ion Toboșaru, 2008-2011

Universitatea „Hyperion” din București, Facultatea de Arte, Licențiat în Artele Filmului, în domeniul de studii: Cinematografie și Media, programul de studii: cinematografie, fotografie, media, regie de film și TV, clasa prof.univ.dr. Alecu Croitoru și prof.univ.dr. Laurențiu Damian, 2014-2017

Centrul de Cercetare şi Creaţie Teatrală „Ion Sava”, Teatrul Naţional Bucureşti (la Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu”, Ipotești), perfecționare în arta actorului, Atelier de creaţie: „Inspiraţie şi revitalizare a competenţelor actoriceşti”, sub îndrumarea regizorului și profesorului Radu Penciulescu și a coregrafului și profesorului Florin Fieroiu, 11-23 august 2008

Workshop Andrei Șerban, Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad, perfecționare în arta actorului, 1994

 

Premii în teatru

Premiul „Mircea Albulescu” pentru regie, pentru spectacolul „Infractorii”, la Festivalul de Teatru Mircea Albulescu, Câmpina, 2018

Premiul „Goange Marinescu” pentru regie, pentru spectacolul „Taxi Blues” la Festivalul Internațional al Teatrului de Studio, Pitești, 2012

Premiul pentru cel mai bun spectacol – „Taxi Blues” (regia Dan Tudor) și Premiul pentru cea mai bună interpretare masculină pentru același spectacol la Festivalul Național de Comedie, Galați, 2012

Premiul pentru Regie pentru spectacolul „Belvedere” la Festivalul Internațional al Teatrului de la Vratza, Bulgaria, 2011

Premiul special al juriului cu spectacolul „Belvedere” la Festivalul Internaţional de Teatru JoakimInterfest din Kraguevac, Serbia, 2011

Premiul publicului pentru cel mai bun spectacol cu „Sânziana şi Pepelea” la Festivalul Naţional de Comedie, Galaţi, 2007

Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru „Extrem” la Festivalul Naţional de Teatru Studio de la Piteşti, 2006

Premiul de popularitate pentru „Tinereţe fără bătrâneţe” la Festivalul Gulliver, Galați, 2006

Premiul de regie pentru spectacol în spaţii alternative pentru „Hoaţele” şi „7 zile din viaţa lui Simon Labrosse” la Festivalul Naţional de Comedie de la Galaţi, 2006

Premiul de popularitate pentru „Tinereţe fără bătrâneţe”, FESTCO – Festivalul Comediei Românești (Teatrul de Comedie), 2005

Premiul de regie pentru inventivitatea folosirii mijloacelor comice, pentru spectacolele „O noapte furtunoasă” şi „Ofertă de serviciu” la Festivalul Naţional de Comedie de la Galaţi, 2002

Marele Premiu pentru spectacolul „Păcală şi Popa”, Gala Tânărului Actor, Costineşti, 1998

Premiul de creaţie „I.D. Sârbu” pentru monologul „Haine de paiaţă” şi „Delir în doi”, Petroşani, 1996

Marele Premiu pentru recitalul „Haine de paiaţă”, Gala Tânărului Actor, Costineşti, 1995

 

Nominalizări și premii în film

 

The Wrong Day

Premii

1. Hollywood International Golden Age Festival – Best Comedy, December, 2020

2. Independent Shorts Awards, August, 2020

• Gold Awards, Best Comedy Short

• Bronze Award, Best Supporting Actor - Tudorel Filimon

3. IndieX Film Fest, August, 2020

• Best Comedy Short

• Outstanding Achievement Award (Original Screenplay), Dan Tudor

4. Cyrus Monthly Short Festival of Toronto, August, 2020

• Best Comedy Short

5. Hollywood Blood Horror Festival, September, 2020

• Best Action

• Best First Time Director, Dan Tudor

 

Nominalizări

IndieX Film Fest, August, 2020

• Best Indie Short

• Best Actor, Tudorel Filimon

 

Selecții

1. Lift Off Global Network, August, 2020

2. First Time Filmmaker Sessions, August, 2020

3. Dumbo Film Festival, July, 2020

4. London Worldwide Comedy Short Film Festival, June, 2020

5. Beverly Hills Film Festival, April, 2020

6. Dublin International Short Film and Music Festival, October, 2019

7. International Short Film Festival, Pune, India, November 2020

8. Indie Shorts Awards Miami (MIA), September, 2020

 

Track One

Premii

1. Seoul International Short Film Festival, March, 2021

• Best First Time Filmmaker, Dan Tudor

2. IndieX Film Fest, August, 2020

• Best Dark Comedy

• Outstanding Achievement Award (First Time Director - Male)

3. Indie Short Fest, August, 2020

• Best Dark Comedy Short

 

Nominalizări

Indie Short Fest, August, 2020

• Best Acting Ensemble

 

Selecții

New York Tri-State International Film Festival, March, 2021

 

White

Premii

1. Adiff Russia – Sankt Petersburg, February-March 2021

• Best Actor, Dan Tudor

2. IndieX Film Fest, September, 2020

• Best Short Film Noir

• Best Actor, Dan Tudor

• Outstanding Achievement Award- Original Screenplay, Dan Tudor

3. The Accolade Global Film Competition, September, 2020

• Best Short – Award of Merit

• Best Actor, Dan Tudor – Award of Excellence

4. Indie Short Fest, September, 2020

• Best Film Noir Short

• Best Actor, Dan Tudor

• Outstanding Achievement Award –Original Screenplay, Dan Tudor

• Outstanding Achievement Award- Director Male, Dan Tudor

 

Nominalizări

1. Jelly Film Fest – finalist – January, 2021

2. International Short Film Festival, Pune, India, November, 2020

3. Indie Short Fest, August, 2020

• Best Original Score, Vlaicu Golcea

 

Selecții

1. Acting Awards Festival – January, 2021

2. Vancouver Independent Film Festival – January, 2021

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
Sunt de acord

Acest site foloseşte cookies. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii

TNB I. L. Caragiale Logo