Meniu

Trupa TNB

George Motoi

n. 22.01.1936, Arman Caliacra, Bulgaria - d. 04.03.2015

Roluri la TNB

  • Raffaelo - „Sâmbătă, dumincă, luni" de Eduardo De Filippo, regia Dinu Cernescu, 2006
  • Bonaventura - „Patimile Sfântului Tommaso d`Aquino" după Alex Mihai Stoenescu, regia Grigore Gonţa, 2005
  • Maximilian - „Coada" de Paul Everac, regia Paul Everac, 2004
  • Solionîi - „Maşinăria Cehov" de Matei Vişniec, regia Cristian Ioan, 2003
  • Ştefan - „Noiembrie" de Ana Maria Bamberger, regia Alice Barb, 2003
  • Richard Cobden - „Dialog nocturn despre o piesă nescrisă" (spectacol lectură) de Doru Moţoc, 2002
  • Eminescu - „Dulcea mea doamnă, Eminul meu iubit", adaptare şi regie proprie, 2002
  • Duncan - „Macbett" de Eugene Ionesco, regia Beatrice Bleonţ, 2000
  • Seterino - „Numele trandafirului" după Umberto Eco, regia Grigore Gonţa, 1998
  • Bănescu - „Generaţia de sacrificiu" de I. Valjan, regia Dinu Cernescu, 1999
  • Vântu - „Morişca" de Ion Luca, regie proprie, 1991
  • Ion Dragoş - „Avram Iancu" de Lucian Blaga, regia Horea Popescu, 1991
  • Guvernatorul Filip - Cine are nevoie de teatru" deTimberlake Wertenbaker, regia Andrei Şerban, 1990
  • Anton - „Cineva te iubeşte" de Alex Stein, regie proprie, 1989
  • Neagotă - Moştenirea" de Titus Popovici, regia Mihai Manolescu, Horea Popescu, 1989
  • Praida - Jocul ielelor" de Camil Petrescu, regia Sanda Manu, 1986
  • Finch Mc Comas - Nu se ştie niciodată" de George Bernard Shaw, regia Mihai Berechet, 1985
  • Brenner - Papa Dolar" de Andor Gabor, regia Mihai Berechet, 1984
  • Alexandru Lăpuşneanu - „Despot Vodă" de Vasile Alecsandri, regia Anca Ovanez-Doroşenco, 1983
  • Dale Harding - „Zbor deasupra unui cuib de cuci" de Dale Wasserman, regia Horea Popescu, 1983
  • Vlaicu Vodă - Vlaicu Vodă" de Alexandru Davila, regia Mihai Berechet, 1982
  • Temnicerul - Cheile oraşului Breda" de Ştefan Berceanu, regia Sanda Manu, 1981
  • Pictorul - A treia ţeapă" de Marin Sorescu, regia Sanda Manu, 1979
  • Turghenie - Elegie" de P. Pavlovski, regia Mihai Berechet, 1978
  • Adam - Cine a fost Adam?" de Leonida Teodorescu, regia Cristian Munteanu, 1977
  • Clarence - Richard al III-lea" de William Shakespeare, regia Horea Popescu, 1976
  • Herault de Sechelles - „Danton" de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1974
  • Boris - „Furtuna" de Nikolai Alekseevici Ostrovski, regia George Teodorescu, 1973
  • Ion Ionescu Notus - „Gimnastică sentimentală" de Vasile Voiculescu, regia N.Al. Toscani, 1973
  • Valeriu - „Simfonia patetică" de Aurel Baranga, regia Aurel Baranga, 1973
  • Iordache Olimpiotul - „Zodia Taurului" de Mihnea Gheorghiu, regia Mihai Berechet, 1973
  • Anton Suditu, Ovidiu Petrescu - „Un fluture pe lampă" de Paul Everac, regia Horea Popescu, 1972
  • Damian Sticlaru - „Iadul şi pasărea" de Ion Omescu, regia Alexandru Finţi, 1972

Activităţi în afara TNB    

Roluri în teatru

Teatrul Naţional Cluj: 1964 - 1970

  • Victor - "Pisica din noaptea Anului Nou" de D.R. Popescu, regia Vlad Mugur
  • Cecil - "Evantaiul" de Oscar Wilde, regia Vlad Mugur
  • El - "Turnul Eiffel" de Ecaterina Oproiu, regia Sorana Coroamă
  • Joseph, Charles - „Şcoala Calomniei" de Richard Sheridan, regia Lucian Giurchescu
  • Moebius - Fizicienii" de Friedrich Dürrenmatt, regia Victor Tudor Popa
  • Jamie - Lungul drum al zilei către noapte" de Eugene O`Neill, regia Crin Teodorescu
  • Hinkfus - Astă seară se joacă fără piesă" de Luigi Pirandello, regia Paulo Magelli
  • Vlaicu Vodă - Vlaicu Vodă" de Alexandru Davila, regia Val Mugur
  • Oberon - Visul unei nopţi de vară" de William Shakespeare, regia Val Mugur
  • Caligula - „Caligula" de Albert Camus, regia Val Mugur

Teatrul din Bacău: 1960 - 1964    

  • Bufonul - „A douăsprezecea noapte" de William Shakespeare, regia Val Mugur
  • Trigorin - „Pescăruşul" de A.P. Cehov, regia Gheorghe Jora
  • Don Carlos - „Don Carlos" de Friedrich Schiller, regia Ion Olteanu
  • Izquierdo - "Monserrat" de Emmanuel Roblès, regia I.G. Russu
  • Victor - "Poveste din Irkutsk" de Alexei Arbuzov, regia Ariana Kunner

Teatrul din Piatra Neamţ: 1958-1960

  • Figaro - "Bărbierul din Sevilla" de Beaumarchais
  • Krecinski - "Nunta lui Krecinski" de Suhovo - Kobîlin, regia G. Negri
  • Polejaev - "Bătrânețe zbuciumată" de Leonid Rahmanov, G. Negri
  • Marcov - „Poveste de iubire" de Konstantin Simonov, regia Cristian Munteanu, 1958 (Debut)

Televiziune

Regie

  • "A fost un vis, un vers, o melodie..." după Ion Minulescu
  • "Sonete" după William Shakespeare și Vasile Voiculescu

Roluri  

  • Ovidiu Petrescu - „Un fluture pe lampă" de Paul Everac
  • Vlaicu Vodă - „Vlaicu Vodă" de Alexandru Davila
  • Ştefăniţă Vodă - „Muşatinii" (serial), după Barbu Ştefănescu Delavrancea
  • Bastardul - „Regele Ioan" de William Shakespeare
  • Robert - „Dincolo de zare" de Eugene O`Neill
  • Mircea - „Gaiţele" de Alexandru Kiriţescu

Roluri în film

  • Nicorescu Uleia - „Amantul marii doamne Dracula", regia Constantin Dicu, 2005
  • „Terente - regele bălţilor",  regia Andrei Blaier, 1995
  • „Chira Chiralina", regia Gyula Maar, 1993
  • „Atac în bibliotecă", regia Mircea Drăgan, 1992
  • „Telefonul", regia Elisabeta Bostan, 1991
  • „Păstrează-mă doar pentru tine", regia Virgil Calotescu, 1987
  • „Totul se plăteşte", regia Mircea Moldovan, 1986
  • „Anotimpul iubirii", regia Iulian Mihu, 1986
  • „Furtună în Pacific", regia Nicu Stan, 1985
  • „Colierul de turcoaze", regia Gheorghe Vitanidis, 1985
  • „Masca de argint", regia Gheorghe Vitanidis, 1985
  • „Adela", regia Mircea Veroiu, 1985
  • „Misterele Bucureştilor", regia Doru Năstase, 1983
  • „Miezul fierbinte al pâinii", regia Alecu Croitoru, 1983
  • „Trandafirul galben", regia Doru Năstase, 1982
  • „Calculatorul mărturiseşte", regia George Cornea, 1982
  • „Liniştea din adâncuri", regia Malvina Urşianu, 1982
  • Cosma - „Lumini şi umbre" (serial tv), regia Andrei Blaier, Mihai Constantinescu, Mircea Mureşan, 1981 - 1982
  • „Omul şi umbra", regia Iulian Mihu, 1981
  • „Reţeaua S", regia Virgil Calotescu, 1980
  • „Ancheta", regia Constantin Văeni, 1980
  • „Al treilea salt mortal", regia Alecu Croitoru, 1980
  • „Întoarcerea lui Vodă Lăpuşneanu", regia Malvina Urşianu, 1979
  • „Buzduganul cu trei peceţi", regia Constantin Văeni, 1978
  • „Pentru patrie", regia Sergiu Nicolaescu, 1977
  • „Marele singuratic", regia Iulian Mihu, 1976
  • „Instanţa amână pronunţarea", regia Dinu Cocea, 1976
  • „Pe aici nu se trece!", regia Doru Năstase, 1975
  • „Hyperion", regia Mircea Veroiu, 1975
  • „Un zâmbet pentru mai târziu", regia Alexandru Boiangiu, 1974
  • „Ştefan cel Mare - Vaslui", regia Mircea Drăgan, 1974
  • „Trecătoarele iubiri", regia Malvina Urşianu, 1974
  • „Un august în flăcări" (serial tv), regia Dan Piţa, Alexandru Tatos, 1973    
  • „Fraţii Jderi", regia Mircea Drăgan, 1973
  • „Şapte zile", regia Mircea Veroiu, 1973
  • „Întoarcerea lui Magellan", regia Cristiana Nicolae, 1973
  • „Serata", regia Malvina Urşianu, 1971
  • „Decolarea", regia Timotei Ursu, 1971
  • „Sentinţa", regia Ferenc Kosa, 1970
  • „Lumină de iulie", regia Gheorghe Naghi, 1963
  • „Lupeni '29", regia Mircea Drăgan, 1962

Regie de teatru

Teatrul George Ciprian, Buzău

  • "Moștenirea norocului" de Thanasis Papathanasiou şi Mihalis Reppas 
  • "Act venețian" de Camil Petrescu

Teatrul Dramatic Galaţi

  • "Afacerea Protar" de Mihail Sebastian
  • „Steaua fără nume" de Mihail Sebastian, 2003
  • „Puşlamaua" de Pierre Chesnot

Teatrul Maria Filotti, Brăila

  • „Ultima oră" de Mihail Sebastian
  • „Profesorul de franceză" de Tudor Muşatescu
  • „Gaiţele" de Alexandru Kiriţescu
  • „Noaptea Brâncoveanului" de Titu Constantin
  • „Pălăriile doamnei Olga" de Tudor Popescu
  • „Cineva te iubeşte" de Alex Stein
  • „Vlaicu Vodă" de Alexandru Davila

Teatrul Naţional I.L. Caragiale, Bucureşti

  • „Paiaţa soseşte la timp" de Fănuş Neagu
  • „Morişca" de Ion Luca, 1991
  • „Ultimul set" de Marica Beligan, 1988

Teatrul din Petroşani, 1974

  • „Doi pe un balansoar" de William Gibson

Teatrul din Cluj

  • „Lada" de Ion Sava, 1966
  • „Casa cu două intrări" de Calderon de la Barca, 1967 - Debut

Cărţi publicate

Are în pregătire volumul de eseuri teatrale intitulat "Rendez-vous-urile teatrului cu viața" - 2013

"Noi versiuni scenice după vechi piese de teatru" - vol.I dramaturgie națională și vol.II dramaturgie universală, Editura Coresi

Sub mascaactorului", 1989 (volum de eseuri), ediția a II-a revăzută și adăugită în 2006

Formaţie

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti, promoţia 1958, clasa profesor Irina Răchiţeanu 

Premii şi distincţii     

  • Premiul pentru întreaga activitate din partea Festivalului Internațional de Film Transilvania - TIFF, 2011
  • Cetățean de onoare al Municipiului Galați, 2011
  • Ordinul Meritul Cultural în rang de Cavaler, 2002
  • Cetățean de onoare al Municipiului Brăila, 2002
  • Premiul de Excelenţă acordat de Centrul Naţional al Cinematografiei pentru contribuţia deosebită adusă la afirmarea filmului românesc, 2002
  • Diploma „Artist de Onoare al Filmului Românesc", 2001
  • Marele premiu al Festivalului de la San Remo pentru filmul „Adela", după Garabet Ibrăileanu, regia Mircea Veroiu
  • Premiul ACIN pentru rolul Andrei - „Trecătoarele iubiri" de Malvina Urşianu
  • Premiul Festivalului Naţional de Teatru pentru rolul Victor - „Pisica în noaptea Anului Nou" de Dumitru Radu Popescu, regia Val Mugur (Teatrul Naţional din Cluj)
  • Medalia Muncii, Medalia Meritul Cultural, Ordinul Meritul Cultural cls.IV și Ordinul Meritul Cultural cls. a III-a obținute între anii 1960 - 1998
Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo