Meniu

Trupa TNB

Ileana Stana Ionescu

n. 14.09.1936, Brad, judeţul Hunedoara

Roluri la TNB

  • Pasager, A doua femeie - "Terorism" de Frații Presniakov, regia Felix Alexa, 2015
  • Soacra - "Micul infern" de Mircea Ștefănescu, regia Mircea Cornișteanu, 2013   
  • Corul norilor - „Comedia norilor" după Aristofan, regia Dan Tudor, 2009
  • Doamna Mase - „Molto, gran' impressione" de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor, 2009   
  • Amelia - „Sâmbătă, duminică, luni" de Eduardo De Filippo, regia Dinu Cernescu, 2007
  • Stăvăroaia - „Iolul şi Ion Anapoda" de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar, 2006
  • Ana Petrovna - „Maşinăria Cehov" de Matei Vişniec, regia Cristian Ioan, 2003
  • Melissa Gardner - „Scrisori de dragoste" de Albert Ramsdell Gurney, regia Mircea Cornişteanu, 2001
  • Phoebe - „Cabotinul" de John Osborne, regia Alice Barb, 1997
  • Contessina - „O batistă în Dunăre" de D.R. Popescu, regia Ion Cojar, 1997
  • Coana Safta - „Anton Pann" de Lucian Blaga, regia Dan Micu, 1995
  • La Poncia - „Casa Bernardei Alba" de Federico Garcia Lorca, regia Felix Alexa, 1994
  • Liubov Ranevskaia - „Livada de vişini" de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, 1992
  • Hecuba - „Troienele", Doica - „Medeea" de Seneca în „Trilogia antică", regia Andrei Şerban, 1990
  • Marina - „Bădăranii" de Carlo Goldoni, regia Victor Moldovan, 1988
  • Chiriachiţa - „Titanic vals" de Tudor Muşatescu, regia Mihai Berechet, 1983
  • Fraulein - „Gaiţele" de Alexandru Kiriţescu, regia Horea Popescu, 1977
  • Eleonora - „Trei fraţi gemeni veneţieni" de Aldo Matiuzzi Colalto, regia David Esrig, 1973
  • Chiralina - „Coana Chiriţa" de Tudor Muşatescu, regia Horea Popescu, 1969
  • Nastasia Filipovna - „Idiotul" de Fiodor Mihailovici Dostoievski, regia Alexandru Finţi, 1969

Activităţi în afara TNB

Roluri în teatru

Teatrul de Stat Braşov:

  • Melissa Gardner - „Scrisori de dragoste" de Albert Ramsdell Gurney, regia Mircea Cornişteanu

 Teatrul Lucia Sturdza Bulandra:

  • Dacia - „Titanic vals" de Tudor Muşatescu, regia Toma Caragiu

Teatrul de revistă Constantin Tănase

  • Berta - „Boeing, Boeing" de Marc Camoletti
  • Soţia - „Micul infern" de Mircea Ştefănescu
  • Somnoiu - „Funcţionarul de la Domenii" de Petre Locusteanu

Teatrul Tineretului Piatra Neamţ: 1961 - 1966

  • Ema, Anca - „Fii cuminte, Cristofor" de Aurel Baranga, regia Cornel Todea, 1964
  • Lady Torrance - „Orfeu în infern" de Tennessee Williams, regia Cornel Todea, 1964
  • Cherry - „Staţia de autobuz" de William Inge, regia Ion Cojar, 1964
  • Concetta - „Mizerie şi nobleţe" de Eduardo Scarpeta, regia Cornel Todea, 1964
  • Celia - „Casa cu două intrări" de Calderon de la Barca, regia Gheorghe Jora, 1963
  • Lissette - „Jocul dragostei şi al întâmplării" de Pierre de Marivaux, regia Lucian Giurchescu, 1962
  • Prostituata - „Generalul şi nebunul" de Angelo Vaghenstien, regia Cornel Todea, 1962
  • Katea - „Povestea unei iubiri" de Konstantin Simonov, regia Cristian Munteanu, 1959
  • Manţi - „Nu sunt Turnul Eiffel" de Ecaterina Oproiu, regia Ion Cojar, 1965

Teatrul de Stat, Reşiţa: 1955 - 1959

  • Zina - „Familia lui Allan" de Gusein Muhtarov, regia Eugen Vancea, 1959
  • Natalia - „Vassa Jeleznova" de Maxim Gorki, regia Eugen Vancea, 1958
  • Tereza - „Reţeta fericirii" de Aurel Baranga, regia Eugen Vancea, 1958
  • Kathleen - „Kathleen" de Michael Sayers, regia Iosif Maria Biţă, 1958
  • Făt Frumos - „Înşir`te mărgărite" de Victor Eftimiu, regia Alexandru Miclescu, 1958
  • Agripina - „Ochiul babei" de Ion Creangă, regia Iosif Maria Biţă, 1957
  • Mariana - „Nota zero la purtare" de Octavian Sava şi Virgil Stoenescu, regia Iosif Maria Biţă, 1957
  • Anejca - „Judecată sângeroasă" de Iosif Kaxetan Tyl, regia Ion Deloreanu, 1956
  • Agnes - „Şcoala femeilor" de J.B.P. Molière, regia Gheorghe Ionescu, 1955 - Debut

Roluri în film

  • „Aici nu mai locuieşte nimeni", regia Malvina Urşianu, 1995
  • „Harababura", regia Geo Saizescu, 1990
  • „Campioana", regia Elisabeta Bostan, 1989
  • „Chiriţa în Iaşi", regia Mircea Drăgan, 1987
  • „Zâmbet de soare", regia Elisabeta Bostan, 1987
  • „Cucoana Chiriţa", regia Mircea Drăgan, 1986
  • „Cuibul de viespi", regia Horea Popescu, 1986
  • „Secretul lui Nemesis", regia Geo Saizescu, 1985
  • „Secretul lui Bachus", regia Geo Saizescu, 1983
  • „Alo, aterizează străbunica", regia Nicolae Corjos, 1981
  • „Dumbrava minunată", regia Gheorghe Naghi, 1980
  • „Şantaj", regia Geo Saizescu, 1981
  • „Grăbeşte-te încet" regia Geo Saizescu, 1981
  • „Singur printre prieteni", regia Cornel Todea, 1979
  • „Al patrulea stol", regia Timotei Ursu, 1978
  • „Eu, tu şi Ovidiu", regia Geo Saizescu, 1977
  • „Tufă de Veneţia", regia Petre Bokor, 1977
  • „Serenadă pentru etajul 12", regia Carol Corfanta, 1976
  • „Gloria nu cântă", regia Alexandru Bocăneţ, 1976
  • „Păcală", regia Geo Saizescu, 1974
  • „Un august în flăcări", regia Dan Piţa, Alexandru Tatos, serial TV, 1973
  • „Drum în penumbră", regia Lucian Bratu, 1972
  • „Un film cu o fată fermecătoare", regia Lucian Bratu, 1966
  • „Merii sălbatici", regia Alecu Croitoru, 1964

Televiziune

  • Tofana - „Patima roşie" de Mihail Sorbul
  • Zoia - „Gaiţele" de Alexandru Kiriţescu
  • Dacia - „Titanic vals" de Tudor Muşatescu
  • Dna Draga - „Doctor în filosofie" de Bronislav Nuşici
  • Mama - „Nu-ţi plătesc" de Eduardo de Fillippo
  • Olimpe Jaquet - „Când vine barza" de Andre Roussin
  • Contesa Funella - „Invitaţie la castel" de Jean Anouilh

Turnee

Praga, Paris, Moscova, Leningrad, Belgrad, Zagreb, Budapesta, Berlin, Sofia, Varşovia, Milano, Sao Paolo, New-York, Toronto, Ottawa, Israel

Formaţie

Liceul teoretic

Premii şi distincţii

  • Ordinul Naţional Serviciul Credincios în Grad de Cavaler, 2002
  • Clacheta de aur U.A.R.F. pentru merite deosebite în dezvoltarea artei şi culturii cinematografice, 2001
  • Premiul de Excelenţă al Galei UNITER, Trofeul „Dionysos" pentru „O batistă în Dunăre" de D.R. Popescu, regia Ion Cojar, 1998
  • Premiul ACIN România pentru rolul secundar în filmul „Aici nu mai locuieşte nimeni", regia Malvina Urşianu, 1996
  • Premiul de interpretare feminină pentru rolul Coana Safta - „Anton Pann", de Lucian Blaga la Festivalul Lucian Blaga, 1995
  • Premiul special al juriului pentru întreaga activitate artistică, 1985
  • Premiul Teatrului Naţional pentru activitatea artistică, 1976
  • Festivalul Naţional de teatru pentru rolul Chiralina - „Coana Chiriţa" de Tudor Muşatescu, regia Horea Popescu, 1969
  • Concursul republican pentru rolul Prostituata - „Generalul şi nebunul" de Angelo Vagenstein, regia Cornel Todea, 1963
Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
Sunt de acord

Acest site foloseşte cookies. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii

TNB I. L. Caragiale Logo