Meniu

Trupa TNB

Actriță a Teatrului Național din București între anii 1973 - 2007

Olga Delia Mateescu

n. 06.11.1949, Bistriţa Năsăud

Roluri la TNB

Sylvia Archibald - „Aşteptând la Arlechin" de Noel Coward, regia Ion Cojar, 2002

Ranievskaia - „Maşinăria Cehov" de Matei Vişniec, regia Cristian Ioan, 2003

Ea - „Audiţie pentru Medeea" de Olga Delia Mateescu, regia Silviu Jicman, 2001

Catherine Shimma - „Dragoste în hala de peşte" de Israel Horovitz, regia Ion Cojar, 1998

Narcisa - „Tehnica raiului" de Mihai Ispirescu, regia Dan Micu, 1997

Elizabeth Proctor - „Vrăjitoarele din Salem" de Arthur Miller, regia Felix Alexa, 1991

Medeea - „Trilogia antică" după Euripide şi Seneca, regia Andrei Şerban, 1990

Mira - „Salt mortal" de Aziz Nesim, regia Gavril Pinte, 1994

Tribunescu şi Bârzoi - „Patrihoţii" după Vasile Alecsandri, regia Mihai Manolescu, 1991

Specialistă criminologie - „Farul şi Domnul Valentino" de Borislav Pekic, regia Horea Popescu, 1984

Rachel - „Vassa Jeleznova" de Maxim Gorki, regia Ion Cojar, 1988

Sora Ratched - „Zbor deasupra unui cuib de cuci" de Dale Wasserman, regia Horea Popescu, 1983

Prezentator - „Ploşniţa" de Vladimir Maiakovski, regia Horea Popescu, 1982

Ilinca - „Tinereţea lui Moromete" după Marin Preda, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1981

Inocenta - „Gimnastică sentimentală" de Vasile Voiculescu, regia Alexandru Toscani, 1980

Kristina Chlebovska - „Examenul" de Jan Pawel Gawlik, regia Cristian Munteanu, 1979

Doamna Ruxanda - „Alexandru Lăpuşneanu" de Virgil Stoenescu, regia Cristian Munteanu, 1978

Chrysis, Lesbia - „Fata din Andros" de Terenţiu, regia Grigore Gonţa, 1978

Nana - „Cine a fost Adam", de Leonida Teodorescu, regia Cristian Munteanu, 1977

Maria Cristina Oniţă - „Acord" de Paul Everac, regia Letiţia Popa, 1977

Caterina - „Furtuna" de Nikolai Alekseevici Ostrovski, regia George Teodorescu, 1973

 

Activități în afara TNB

Profesor Universitar Doctor al UNATC București

Membră UNITER

Membră a Uniunii Scriitorilor din România 

Cetățean de Onoare al Județului Caraș- Severin

 

Roluri în teatru

„Comedie de modă veche ”de A, Arbuzov, Teatrul Național Radu Stanca, Sibiu

„Acul Cumetrei Gurton” de W. Stevenson, în regia lui Mihai Mălaimare, Teatrul Masca

„Gaițele” de Kirițescu, regia Dan Tudor, Teatrul Metropolis

”Cabina actorilor” de Cătălin Crișan, regia Felix Crainicu, La Scena

“Moștenirea” de Lucia Verona, Teatrul Coquette

“Învățăturile lui Zaharia Trahanache către fiul său” de M. Dumitrescu, Teatrul Dramaturgilor Români

 

Studioul Casandra al Academiei de Teatru:

Cătălina - „Mioriţa" de Valeriu Anania, regia Mihai Mălaimare, ATF, 1986

Elizabeth Proctor - “Vrăjitoarele din Salem” de Arthur Miller, regia Adriana Piteşteanu, 1972

 

Teatrul Nottara  

Elena - “Priveşte înapoi cu mânie” de John Osborne, regia Brandy Barasch, 1974                  

”Aici a dormit G. Washington”, regia G. Rafael

 

Cărți publicate:  

Volumul “Capricii”, editura Unitext, 1997

Volumul de dramaturgie “Urme”, editura Cartea Românească, 1997

Piesa “Capricii”, inclusă în “Antologia pieselor prezentate la Festivalul Internaţional de Dramaturgie Contemporană”, 1997

Piesa “Fantoma de la Coventry”, în cadrul antologiei de texte premiate “Operaţie pe cord deschis”, publicată de editura “Astra” Braşov, 1998

Volumul de dramaturgie “Statuia Libertăţii”, editura Cartea Românească, 1999

Volumul “Medeea în război cu timpul”, editura Universalia, 2000

Piesa „Astă seară nu moare nimeni” în Antologia Asociaţiei Scriitorilor din Bucureşti, 2002

Volumul “Ferma de struţi”, editura Cartea Românească, 2002

Romanul “Manuscrisul”, editura Carte de suflet, 2003

Piesa “Ce soir personne ne meurt” în revista “Revue Roumaine”, în cadrul ciclului “La dramaturgie Roumaine d’aujourd’hui”, 2003

Piesa “No one’s going to die tonight”  în revista “Romanian Review”, în cadrul ciclului “Romanian Drama Today”, 2003

Volumul „Șampanie în lanul de grâu”, editura Muzeul Literaturii Române, 2004

Volumul „Căderea”, editura Muzeul Literaturii Române, 2005

Volumul „E…”, editura Muzeul Literaturii Române, 2007

Romanul spart „Câinele doctorului”, editura Tracus Arte, 2008

Articole în “Luceafărul” și “Convorbiri Literare”

„Vorbirea – joc al identității”, editura Tracus Arte, 2009

Volumul ”Miere și canapea”, editura Palimpsest, 2010

Antologia Teatru (2 volume), editura Tracus Arte, 2012

“Manuscrisul din ape”, editura Neverland, 2012

Volumul ”Memoriile unui om prost”, editura eLiteratura (grup ePublishers), 2014

“Scena crimei”, piesa “Magnolii și cianură”, editura Tritonic, 2015

Volumul “Teatru”, editura Tritonic, 2016

“Basme cu O*Glinda”, editura TracusArte, 2017

“București Noir”, antologie editura Tritonic, 2017

 

Spectacole de poezie și spectacole cu studenții

“Miniaturi lirice şi coregrafice”, regie Miriam Răducanu

“Pe la ceasul cinci spre seară” de F. G. Lorca, adaptare şi regie Olga Delia Mateescu

“Scrisori basarabene”, adaptare şi regie Olga Delia Mateescu

Recital Eminescu (la TNB și Botoșani)

“Ion Caraion” (radio), regie Gavril Pinte

„Troienele” spectacol de licență la Univ. Dunărea de Jos, Galați

„Paradox.ro”, spectacol de poezie eminesciană cu studenții anului II, secția Actorie a U.N.A.T.C, (T.V.R. Cultural)

„Șampanie în lanul de grâu” de Olga Delia Mateescu, spectacol de licență la Teatru Studențesc Podul

„Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman, spectacol de licență (UNATC) la Teatrul de Comedie, Sala Nouă

„Nunta însângerată” de F.G. Lorca, spectacol de licență (UNATC) la Teatrul de Comedie, Sala Nouă

Emisiuni de poezie la radio şi televiziune şi pe scenele din ţară. (Botoșani, Iași)

 

Spectacole TV:

În jur de 27 productii de teatru TV ,dintre care cele mai importante ar fi:

“Domnişoara Nastasia”, regia Sorana Coroamă Stanca, rolul titular

Ana Ipătescu - “Bălcescu” de Camil Petrescu, regia Horea Popescu

“A venit tata” de Ion Băieşu, regia C. Dinischiotu

“Dragul meu anonim” de N. Mateescu, regia Sorana Coroamă Stanca

“Aştept provincia” de Sorin Holban, regia Domniţa Munteanu

“1907” după Cezar Petrescu, regiaLetiția Popa

”Arborele genealogic” de L. Demetrius, regia Sorana Coroamă Stanca

”Faleza” de Iulius Edlis, regia Domnița Munteanu

”Vassa Jelesnova” de M. Gorki, regia Ion Cojar 

„Secretul Mariei”, regia Mario Enrikue Acosta, după o idee de Gabriel Corado, serial Antena 1

”Vocea inimii”, regia Mihai Bauman și Doina Zotinca, serial Antena 1

Capul lui Mihai Viteazul, documentar de Vasile Alecu, TVR 1

„Ferma de struți” de O. D. Mateescu, regia Cristian Ioan la TVR Cultural

 

Roluri în film:

În jur de 15 filme, dintre care cele mai importante ar fi:

“Tată de duminică”, regie M. Constantinescu, studioul de film Buftea

“Cercul Magic”, regie David Reu, studioul de film Buftea

“Misterele Bucureştilor” şi “Trandafirul Galben”, regia Doru Năstase, studioul de film Buftea

„Colierul cu turcoaze”, regia Gheorghe Vitanidis, 1985 

”Miezul fierbinte al pâinii”, regia Alecu Croitoru, 1983

”Așteptând un tren”, regia Mircea Veroiu, 1982

 ”Dumbrava minunată”, regia Gheorghe Naghi, 1980

”Manole - meșter valah”, regia Carmen Dobrescu, 1978

“1907”, regia Letiția Popa

”De ce eu”, regia Tudor Giurgiu, 2014

Filme studențești, de an, de masterat, de licență (UNATC)

 

Radio:       

O serie de emisiuni radio, intitulată “Mult e dulce şi frumoasă limba ce-o vorbim”

Teatru radiofonic: ”Cele patru Marii”, ”Fata din Andros”, ”Regele Lear”, etc

Lectură de autor la Radio Reșita - volumul „Șampanie în Lanul de grâu”         

 

 Piesele de autor:

„Ferma de struți”, regie Dan Puican, teatru radiofonic, 2010

“Ferma de struți”, TVR Cultural, teatru tv.

„Canapeaua”, regie Vasile Manta, 2012

“Aniversarea”, regie Cezarina Udrescu, 2018

 

Premii:

Actorie:

Premiul Şcolilor de Teatru, 1973

Premiul de Creaţie al Teatrului Naţional pentru rolul “Inocenta”, din “Gimnastică sentimentală” de V. Voiculescu, 1980

 

Dramaturgie:

Premiul UNITER - “Cea mai bună piesă a anului” pentru piesa “Capricii”, 1997

Premiul “I.C. Brătianu” la Concursul Naţional de Literatură “Nihil Sine Deo”, Braşov, pentru piesa “Fantoma de la Coventry”, 1997

Nominalizare UNITER pentru piesa “Grenada”, pentru concursul “Cea mai bună piesă a anului 1998”, 1998

Nominalizare Ministerul Culturii pentru piesa “Statuia Libertăţii”, 1998

Nominalizare la concursul de dramaturgie „Camil Petrescu” organizat de Ministerul Culturii pentru piesa “În căutarea unui rol pierdut” sau “Audiţie pentru Medeea”, 2000

Premiul Uniunii Scriitorilor din România pentru dramaturgie - volumul „Ferma de struţi”, 2003

Ordinul „Meritul Cultural” în grad de Cavaler, 2004

Medalia Duminica Ortodoxiei, 2008                  

Premiul II la FestCo pentru piesa „Canapeaua”, 2009

Premiul Asociației Scriitorilor din București pentru vol “Miere și canapea”, 2010

Cetățean de Onoare al județului Caraș- Severin, 2011

Nominalizare pentru piesa “Dragoste în vremea lui Koch” la UNITER, 2015

Premiul 1 la Concursul de piese polițiste, editura Tritonic și Teatrul Coquette, 2015

Premiul Opera Omnia pentru dramaturgie al Filialei de dramaturgie București, a USR, 2016

 

Turnee și festivaluri:

Festivalul Internaţional de Teatru Studenţesc Wroclaw, 1969

Festivalul Nebunilor, Amsterdam, Olanda, 1984

Turnee în Germania, Olanda, Elveţia, 1984 - 1985

Festivalul de Teatru Goritzia, 1986

Festivalul Internaţional de Teatru Edinburgh, Marea Britanie, 1986

Turnee cu “Trilogia antică”, în Grecia, Italia, Austria etc., 1991 - 1992

Festivalul Internaţional de Dramaturgie Contemporană Sibiu, 1997

Workshop de dramaturgie Chişinău, 1997

Festivalul Naţional de Teatru Bucureşti, cu spectacolul  “Dragoste într-o hală de peşte” al TNB, 1999

Festivaluri de Dramaturgie Contemporană ( în jurii, moderator, actrița, dramaturg), 2000 - 2004

Colocviul de Dramaturgie Națională cu Uniunea Scriitorilor – spectacol lectură cu piesa „Astă seară nu moare nimeni” de Olga Delia Mateescu, Sinaia, 2002

Colocviul de Dramaturgie Națională, moderator pentru lectura piesei „Hotel Corona” de Iosif Naghiu, Sinaia, 2003

Festivalul de Comedie al Teatrului de Comedie din București, 2009

Lecturi la Cenaclul Dramaturgilor al Uniunii Scriitorilor, 1996 - 2014

 

Piese montate pe scenă:

Lectură cu piesa “Capricii” la Festivalul Internaţional de Teatru, Sibiu, 1997

Lectură cu piesa “Casa de înşelăciuni” la workshop-ul de la Chişinău, 1997

Piesa “Alarma” la Teatrul Naţional din Iaşi, regia Silvia Ionescu, 1998   

Piesa “Audiţie pentru Medeea” la Teatrul Naţional din Bucureşti, regia Silviu Jicman, 2001

Lectură cu piesa „Astă seară nu moare nimeni” la Teatrul Naţional din Bucureşti şi la Muzeul Literaturii Române, 2002

„Ferma de struți” montare radiofonică, regia Dan Puican, 2004

Piesa „Statuia Libertății”, muzical, Teatrul Masca, 2007 - 2008                                            

„Ferma de struți”, teatru TV Cultural, 2010                           

Piesa „Canapeaua” - lectură la Teatrul de Comedie în Fest-Co, 2009

„Canapeaua” la Teatru Radiofonic, 2010

Piesa „Şampanie în Lanul de Grâu” la Teatrul Studenţesc Podulşi UNATC, 2010

„Capricii” la Universitatea Lucian Blaga, Sibiu, masterat

Piesa „Grenada”, Teatrul Masca, regie și text, 2011

 

Spectacole de licență la UNATC

„Cod roșu”, premieră la Teatrul Roșu, 2014

“Magnolii și cianură”, Teatrul Coquette 2016

“Magnolii și cianură”, text și regie la Teatrul George Ciprian, Buzău, 2016

Lecturi la Cenaclul Dramaturgilor din București și la Muzeul Lieraturii Romîne

 

Jurizare

Teatru

Festivalul Național de Dramaturgie Contemporană, Timișoara

Festivalul Studențesc al Școlilor de Teatru, Iași

Festivalul de Comedie, Galați 2016

Televiziune

Bravo Bravissimo

Iartă-mă

 

Studii:       

Doctorat în Istoria Teatrului obținut în cadrul UATC sub conducerea Prof. Univ. Ileana Berlogea, 1999

Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică București, 1969 - 1973

Teatrul Studenţesc Podul, 1968 - 1969

Facultatea de Filologie (Secţia Limbi romanice şi clasice), 1968 - 1969

 

Activitate universitară

Cursuri la UNATC ca prof. univ. dr. (arta acorului și vorbire scenică)

Curs Școala Doctorală „Personalizarea expresiei interpretative în raport cu tehnica vocală”

Cursuri de vorbire la microfon, topica, ritm, antrenament si analiza frazei la Radio Reșita

Cursuri la ASE: 1999 - 2000

noțiuni de Retorică în acțiune

noțiuni de dicție

exerciții de dicție individualizate

exerciții de convingere – tehnica discursului si argumentării

Cursuri  de tehnica comunicării la Facultatea Finanțe Bănci

Profesor asociat la Universitatea „Dunărea de Jos”, Facultatea de Teatru (clasă de Arta Actorului), 2003 – 2005

Prof. univ. dr. la UNATC – masterat – „Expresia artistică a cuvântului”

Director al departamentului “Vorbire și mișcare scenică”

Conducător de doctorat la UNATC- Școala Doctorală

 

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
Sunt de acord

Acest site foloseşte cookies. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii

TNB I. L. Caragiale Logo