Meniu

Trupa TNB

Ovidiu Moldovan

n. 15.11.1945, Iernut, Mureş

Roluri la TNB

  • Poliţistul - „A patra soră" de Janusz Glowacki, regia Alexandru Colpacci, 2006
  • Pârcălabul Costea - „Apus de soare" de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Piţa, 2004
  • Invalidul - „Revelion la Terzo Mondo" de Ovidiu Moldovan, regia Mihai Manolescu, 2003
  • Şeful - „Biroul informaţii eterne" de Mircea Radu Iacoban, regia Mihai Manolescu, 2002
  • Adjunctul - „Ispita"  de Václav Havel, regia Mihai Manolescu, 2002
  • Avocatul - „Ţăranul baron" de Ludvig Holberg, regia Lucian Giurchescu, 2000
  • Paznicul Herrick - „Vrăjitoarele din Salem" de Arthur Miller, regia Felix Alexa, 1992
  • Moţul - „Avram Iancu" de Lucian Blaga, regia Horea Popescu, 1991 
  • Hollarcut - „Marea" de Edward Bond, regia Horea Popescu, 1987
  • Mihail - „Moştenirea" de Titus Popovici, regia Mihai Manolescu, Horea Popescu, 1989
  • Angelo - „Salonul" de Paul Everac, regia Paul Everac, 1983
  • Prezentator - „Ploşniţa" de Vladimir Maiakovski, regia Horea Popescu, 1982 
  • Mike o' Kelly - „Un fluture pe lampă" de Paul Everac, regia Paul Everac, 1982
  • Falalei - „Însemnările unui necunoscut" de Fiodor Mihailovici Dostoievski, regia Ion Cojar, 1979
  • „Infernalul mecanism" de Jean Cocteau, regia Mihai Berechet, 1979
  • Dragavei - „A treia ţeapă" de Marin Sorescu, regia Sanda Manu, 1979
  • Luptătorul - „Câştigătorul trebuie ajutat" de Iosif Naghiu, regia Ion Cojar, 1977
  • Luptătorul din Beoţia - „Ifigenia" de Mircea Eliade, regia Ion Cojar, 1981
  • Cadet - „Cyrano de Bergerac" de Edmond de Rostand, regia N.Al. Toscani, 1977
  • Ion - „Marele soldat" de Dan Tărchilă, regia Mihai Berechet, 1977
  • Sir James Tyrell- „Richard al III-lea" de William Shakespeare, regia Horea Popescu, 1976
  • Papil - „Îmblânzirea scorpiei" de William Shakespeare, regia Mihai Berechet, regia Mihai Berechet, TNB, 1975
  • Saint Just - „Danton" de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1974
  • Mike o'Keller- „Un fluture pe lampă" de Paul Everac, regia Horea Popescu, 1972
  • Ciocârlie - „Săptămâna patimilor" de Paul Anghel, regia George Teodorescu, 1971
  • Alt tânăr - „Surorile Boga" de Horia Lovinescu, regia Sorana Coroamă-Stanca, 1971
  • Slujitor, Cavaler  - „Regele Lear" de William Shakespeare, regia Radu Penciulescu,  1970
  • Niki - „Travesti" de Aurel Baranga, regia Aurel Baranga, 1969

Activităţi în afara TNB

Roluri în teatru:

Teatrul Sică Alexandrescu, Braşov

  • Toni - „Unchiul nostru din Jamaica" de Dan Tărchilă, regia Eugen Mercus, 1972

Academia de Teatru şi Film Bucureşti

  • Dionisos - „Bacantele" de Euripide, regia Cătălina Buzoianu, 1969

Teatrul  Naţional „Mihai Eminescu" Timişoara

  • Tatăl din lună - „Nu prea Albă ca zăpada şi motanul descălţat" de Alecu Popovici, regia Emil Reus, 1965
  • Al treilea pescar - „Febre" de Horia Lovinescu, regia Anatol Constantin, Radu Avram, 1965
  • Criticul - „Răzbunarea sufleurului" de Victor Ion Popa, regia Dan Radu Ionescu, 1965

Teatrul Mic

  • Sorin Vlăsceanu - „Simple coincidenţe" de Paul Everac, regia Constantin Anatol,  1965 - Debut

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale" Bucureşti

  • Paris - „Război cu Troia nu se face" de Jean Giraudoux, regia Petrică Vasilescu,  1967
  • Kalganov - „Fraţii Karamazov" de F.M. Dostoievski, regia Constantin Codrescu,  1968
  • Olliver - „Cum vă place" de William Shakespeare, regia Octavian Cotescu, 1963

Roluri în film:  

  • „Terente, regele bălţilor", regia Andrei Blaier, 1995
  • „Kilometrul 36", regia Anghel Mora, 1989
  • „Egreta de fildeş", regia Gheorghe Naghi, 1987
  • „Secretul lui Nemesis", regia Geo Saizescu, 1986
  • „Francois Villon - poetul vagabond", regia Sergiu Nicolaescu, 1986
  • „Acţiunea Zuzuc", regia Gheorghe Naghi, 1983
  • „Povestea călătoriilor", regia Aurel Miheleş, Alexandr Mitta, 1983
  • „Din prea multă dragoste", regia Lucian Mardare, 1983
  • „Orele unsprezece", regia Lucian Bratu, 1983
  • „Un saltimbanc la Polul Nord", regia Elisabeta Bostan, 1981
  • „Burebista", regia Gheorghe vitanidis, 1980
  • „Pentru patrie", regia Sergiu Nicolaescu, 1977
  • „Râul care urcă muntele", regia  Cristiana Nicolae, 1977
  • „Misterul lui Herodot", regia Geta Doina Tarnavschi, 1976
  • „Patima", regia George Cornea, 1975
  • „Pe aici nu se trece!", regia Doru Năstase, 1975

Televiziune

  • „Războiul de independenţă", regia Doru Năstase, Sergiu Nicolaescu, Gheorghe Vitanidis, serial tv, 1977

Formaţie:

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale", promoţia 1968, clasa profesor Costache Antoniu, lector Victor Moldovan, asistent Petrică Vasilescu

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo