Meniu

Trupa TNB

Galerie

Unii se plâng de trandafiri că au spini. Ar trebui să ne bucurăm că printre spini găsim trandafiri (ca să-l parafrazez pe bătrânul Will).

Florentina Ţilea

n. 14.05.1977, Iaşi

Roluri la TNB

Tybalt - "Romeo şi Julieta" după William Shakespeare, regia Yuri Kordonsky, 2018

Juliette, servitoare, infirmieră - "Regele moare" de Eugène Ionesco, regia Andrei și Andreea Grosu, 2017

Jupâna - “Medeea, mama mea” de Ivan Dobcev și Stefan Ivanov, regia Ivan Dobcev și Margarita Mladenova, 2016

Reportera și alte roluri - "Între noi e totul bine" de Dorota Masłowska, regia Radu Afrim, 2015

Pasager, A doua femeie, Stewardesa - "Terorism" de Frații Presniakov, regia Felix Alexa, 2015

Evdokia - "Butoiul cu pulbere" de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa, 2014

Kleopatra Maksimovna - "Sinucigașul" de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa, din 2014

Cassie Cooper - "Bârfe, zvonuri și minciuni" de Neil Simon, regia Ion Caramitru, 2013

Alice Filimon - "Omul care a văzut moartea" de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor, 2013 

Safta - "Conul Leonida față cu reacțiunea" de I.L. Caragiale, regia Silviu Purcărete, 2012

Machieuza - "Purificare" de Petr Zelenka, regia Alexandru Mâzgăreanu, 2011

Gitta - "Scara pisicii" de Katalin Thuróczy, regia Irina Popescu Boieru, 2010

„Ivan Turbincă" după Ion Creangă, regia Ion Sapdaru, 2009

Cocoana Elenca - „Molto, gran' impressione" de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor, 2009

 

Activități în afara TNB

Roluri în teatru

Claire – „Proof” de David Auburn, regia Andrei și Andreea Grosu, Unteatru, 2019

Ingrid – „Căsuța din ceață” de Radu Popescu, regia Irina Crăiță, Teatrul Apropo, 2018

Țiganca – „La țigănci” de Mircea Eliade, regia Andrei și Andreea Grosu, Unteatru, 2016

Inga – „Peretele” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar, Teatrul Metropolis, Bucureşti, 2014

Eleva – „Lecția” de Eugen Ionescu, regia Mihai Măniuțiu, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2014

Asistenta – „Spitalul comunal” de Hristo Boicev, regia Felix Alexa, Teatrul Metropolis, Bucureşti, 2012

Dede – „Nimeni nu-i perfect” de Simon Williams, regia Radu Beligan, Centrul cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”, București, 2011

Johnny – „Odiseea Vîsoţki” spectacol concert, regia Alexander Hausvater, Teatrul Naţional De Operetă, Bucureşti, 2009

Florentina – personaj urban – „Ce n'est pas une chanson d'amour”, regia şi scenariul de Carmen Vidu, Clubul Fabrica, Bucureşti, 2009

Soţia denaturată – „Opposites attract” de Bruce Kane, regia Florin Piersic jr.,

Teatrul Metropolis, Bucureşti, 2008

Ştefania – „And Bjork, of course...” de Thorvaldur Thorsteinsson, regia Radu Afrim, Teatrul „Tony Bulandra”, Ploieşti, 2008

Prietena Madlenei – „Marchizul de Sade” de Doug Wright, regia Beatrice Rancea,

Teatrul Odeon, Bucureşti, 2008

Mama – „Agamemnon” de Rodrigo Garcia, regia Radu Nica, Teatrul Metropolis, Bucureşti, 2007

Chiţa – „Spovedanie la Tanacu” de Tatiana Niculescu, regia Andrei Şerban,

Teatrul Odeon, Bucureşti, 2007

Chiţa – „Deadly confessions” de Tatiana Niculescu, regia Andrei Şerban, Teatrul La Mama, New York, 2007

Tânăra – „Colonia îngerilor” de Ştefan Caraman, regia Nona Ciobanu, Teatrul Mic, Bucureşti, 2007

Polina Andreevna – „Pescăruşul” de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2007

Tânăra marginalizată – „Balul” după o idee Theatre de Campagnol, regia Radu Nica, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2006

Evreica J. – „Shoah” scenariu dramatic şi regia Mihai Maniuţiu, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2006

Profesoara, Ea – „Vremea dragostei, vremea morţii” de Fritz Kater, regia Radu Nica,

Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2006

Mama lui Spira – „Plastilina” de Vasili Sigarev, regia Vlad Massaci, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2005

Die Allen Anderen – „Die arabische Nacht” de Roland Schimmelpfennig (spectacol în

limba germană), regia Radu Nica, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2005

Spectacol de improvizaţie – „Derby” , regia Alexander Hausvater, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2005

Lisila – „Norii” după Aristofan, regia Florin Zamfirescu, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2004

Nataşa – „Trei surori” de A.P.Cehov, regia Anca Bradu, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2004

Contrabandistul – „Casa de pe graniţă” de Sławomir Mrożek, regia Tompa Gabor,

Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2003

Emilia – „Iubirile lui Anatol” de Arthur Schnitzler, regia Cristi Juncu, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2003

Personaj colectiv – „Gândacii” de Stanislaw Ignacy Witkiewicz, regia Tompa Gabor,

Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2003

Ștefania – „Tango, monsieur?” de Aldo Lo Castro, regia Mihai Lungeanu, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2003

Copila – „Ioana d'Arc” scenariu şi regia MC Ranin, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2003

Florabel – „Faţă-n faţă” de Saviana Stănescu, regia Tudor Ţepeneag, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2002

Femeia şarpe – „Divina comedie” după Dante Alighieri, regia MC Ranin, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2002

Zamfira – „Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Florin Zamfirescu, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2002

Micul Lang – „Canibalii” de George Tabori, regia Alexander Hausvater, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2001

Veneţianul – „Othello?!” după W. Shakespeare, regia Andryi Zholdak, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2001

Personaje de poveste – „Pilafuri şi parfum de măgar” după „O mie şi una de nopţi”, regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu, 2001

 

Roluri în film

Săftița – „Moromeții”, regia Stere Gulea, 2018

Laura – „Martorul”, regia Titi Rădoaie și Cristina Dobrițoiu, (post production)

Mama – „Albastru și roșu în proporții egale”, regia Georgiana Moldoveanu, 2018

Alina – „Străjerii”, regia Liviu Marghidan, 2018

Avocat Popescu – „Octav”, regia Serge Celibidache, 2017

Gina – „Dimineața care nu se va sfârși”, regia Ciprian Mega, 2016

Andreea – „Ninel”, regia Constantin Popescu, 2014

Olga – „Undeva în Palilula”, regia Silviu Purcărete, 2012

Profesoara – „Aragaz cu patru ochi”, regia Andrei Enoiu, 2012

 

Studii

Participare Laborator de teatru Cehov susținut de Yuri Kordonsky, 2018

Participare workshop „Măștile commediei dell arte” susținut de Stefano de Luca, organizat la TNB de Centrul de cercetări „Ion Sava”, 2018

Doctorat în teatru, 2009

„Atelierul de revitalizare şi inspiraţie a calităţilor actoriceşti” susţinut de Radu Penciulescu şi Florin Fieroiu la Centrul de Creaţie “Mihai Eminescu” de la Ipoteşti, 2008

Atestat în commedia dell'arte oferit de Centrul de Cercetări „Ion Sava” în urma participării la workshop-ul susţinut de actorul Feruccio Soleri şi organizat în colaborare cu Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti, 2007

Universitatea de Artă „George Enescu”, Iaşi, Facultatea de Teatru, specializarea Actorie, promoţia 1996-2001, clasa profesorilor Cornelia Gheorghiu și Emil Coşeru

 

Nominalizări și premii

Nominalizare la Gala Premiilor Uniter, secţiunea Interpretare, pentru „Cel mai bun rol secundar feminin” – Polina, „Pescăruşul”, 2008

Nominalizare la Gala Premiilor Uniter, secţiunea Interpretare, pentru „Cel mai bun rol secundar feminin” – Profesoara, „Vremea dragostei, vremea morţii”, 2007

Premiul pentru „Cel mai bun spectacol” la Gala Premiilor Uniter cu spectacolul

„Othello?!...”, regia Andrey Zholdak, 2002

 

Alte activități

Membru fondator al „Academiei itinerante de teatru Andrei Şerban” şi participantă la atelierele de creaţie de la Plopi (2007), New York (2007) şi Horezu (2009) susţinute de Andrei Şerban

Profesor de euritmie și teatru la Liceul „Onisifor Ghibu” din Sibiu, 2001 - 2007

Examen de definitivat, 2005

Doctor în teatru, din 2009

Asistent universitar la UNATC clasa Florin Zamfirescu, din 2007

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo