Meniu

Trupa TNB

Valentin Uritescu

n. 04.06.1941, Judeţul Alba

Roluri la TNB:      

  • Ilie (Iţic) - „Take, Ianke şi Cadîr" de Victor Ioan Popa, regia Grigore Gonţa, 2001
  • Uglis - „Coada" de Paul Everac, regia Paul Everac, 2004
  • Şeful de post - „Crimă pentru pământ" după Dinu Săraru, dramatizare şi regia Grigore Gonţa, 2002
  • Bărbierul - „Tărâmul celălalt" de Duşan Kovacevic, regia Horea Popescu, 2002
  • Salvatore - „Numele trandafirului" de Umberto Eco, regia Grigore Gonţa, 1999
  • Raspluev - „Nunta lui Krecinski" de Aleksandr Vasilievici Suhovo - Kobîlin, regia Felix Alexa, 1999
  • Engstrand - „Strigoii" de Henrik Ibsen, regia Nicolae Scarlat, 1998
  • Leu - „Tehnica Raiului" de Mihai Ispirescu, regia Dan Micu, 1997
  • Ghiţă - „Morişca" de Ion Luca, regia George Motoi, 1991
  • Piscic - „Livada de vişini" de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, 1992
  • Korey - „Vrăjitoarele din Salem" de Arthur Miller, regia Felix Alexa, 1991
  • Popa Păcală - „Avram Iancu" de Lucian Blaga, regia Horea Popescu, 1991

Activităţi în afara TNB       

Roluri în teatru

Teatrul Lucia Sturdza Bulandra: 1981 - 1990      

  • Orgon - „Tartuffe" de J.B.P. Molière, regia Alexandru Tocilescu
  • Delca - „Dimineaţa pierdută" de Gabriela Adameşteanu, regia Cătălina Buzoianu
  • Minica, Un vizionar, Gură Strâmbă - „A treia ţeapă" de Marin Sorescu, regia Ion Caramitru
  • Lagrange - „Cabala bigoţilor" de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu
  • Phil Hogan - „Luna dezmoşteniţilor" de Eugene O`Neill, regia Sanda Manu
Teatrul Tineretului Piatra Neamţ: 1968 - 1980
  • Jupân Dumitrache  - „O noapte furtunoasă" de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija
  • Nastratin Hogea - „Nastratin Hogea" de Mircea Florian, regia Zoe Anghel Stanca
  • Peter - „Romeo şi Julieta" de William Shakespeare, regia Silviu Purcărete
  • Lem - „Întunericul" de Iosif Naghiu, regia Constantin Marinescu
  • Henry Wirz - „Dosarul Andersonville" de Saul Levitt, regia Emil Mandric
  • Gilles Overech - „Răfuiala" de Philip Massinger, regia Alexandru Dabija

Teatrul Levant

  • Nicollo - „Angajare de clovn" de Matei Vişniec
  • Gardianul,  Socrate - „Ultima noapte a lui Socrate" de Ştefan Tanev

Teatrul Constantin Nottara

  • Salvatorul - „Cine pe cine salvează" de Teodor Mazilu

Roluri în film

  • „Schimb valutar, regia Nicolae Mărgineanu, 2007
  • „Margo", regia Ioan Cărmăzan, 2006
  • „Amantul marii doamne Dracula", regia Constantin Dicu, 2005
  • „Magnatul", regia Şerban Marinescu, 2004
  • „Examen", regia Titus Muntean, 2003
  • Dl. Stan - „Căsătorie de probă", serial TV, 2003  
  • Vali - „Turnul din Pisa", regia Şerban Marinescu, 2002
  • „Ministerul comediei", regia Horaţiu Mălăele, serial TV, 1999
  • „Neînvinsă-i dragostea", regia Mihnea Columbeanu, 1994  
  • „Chira Chiralina", regia Gyula Maar, 1993
  • „Cel mai iubit dintre pământeni", regia Şerban Marinescu, 1993
  • „Patul conjugal", regia Mircea Daneliuc, 1993
  • „Balanţa", regia Lucian Pintilie, 1992
  • „De-aş fi Peter Pan", regia Gheorghe Naghi, 1991
  • „Drumul câinilor", regia Laurenţiu Damian, 1991
  • K.Lintz - „A unsprezecea poruncă", regia Mircea Daneliuc, 1991
  • „Cei care plătesc cu viaţa", regia Şerban Marinescu, 1991
  • Vache - „Rămânerea", regia Laurenţiu Damian, 1990
  • „Şobolanii roşii", regia Florin Codre, 1990
  • „Marea sfidare", regia Manole Marcus, 1990
  • „Momentul adevărului", regia Andrei Blaier, 1989
  • „Un studio în cautarea unei vedete", regia Nicolae Corjos, 1989
  • „Fără lumini de poziţie", regia Mihnea Columbeanu, 1989    
  • Bunicul - „De ce are vulpea coadă?", regia Cornel Diaconu, 1988       
  • „Flăcări pe comori", regia Nicolae Mărgineanu, 1988
  • „Duminica în familie", regia Francisc Munteanu, 1987
  • „Nişte băieţi grozavi", regia Cornel Diaconu, 1987
  • „Trenul de aur", regia Bogdan Poreba, 1987
  • „Umbrele soarelui", regia Mircea Veroiu, 1986
  • Gică Hau Hau - „Domnişoara Aurica", regia Şerban Marinescu, 1985
  • „Vară scurtă", regia Tereza Barta, 1985
  • „Orele unsprezece", regia Lucian Bratu, 1985
  • Sergentul Şaptefraţi - „Noi cei din linia întâi", regia Sergiu Nicolaescu, 1985       
  • „Cantonul părăsit", regia Adrian Istrătescu - Lener, 1985
  • „Fapt divers", regia Andrei Blaier, 1984
  • „Eroii n-au vârstă / Fata din Strada Florilor", regia Mihai Constantinescu şi Dan Mironescu, serial TV, 1984
  • „Acordaţi circumstanţe atenuante?", regia Lucian Bratu, 1984          
  • „Lişca", regia Ioan Cărmăzan, 1983
  • „Singur de cart", regia Tudor Mărăscu, 1983
  • Locotenentul - „Faleze de nisip", regia Dan Piţa, 1983
  • „Întoarcerea din iad", regia Nicolae Mărgineanu, 1983
  • Primarul - „Întunericul alb", regia Andrei Blaier, 1982
  • Vasile - „Concurs", regia Dan Piţa, 1982
  • „Angela merge mai departe", regia Lucian Bratu, 1981

Formaţie

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică, promoţia 1963, clasa  profesor Constantin Moruzan

Premii şi distincţii     

  • Premiul UCIN pentru rolurile din filmele: „Momentul  Adevărului", „A unsprezecea poruncă", „Rămânerea", „Şobolanii roşii", 1991
  • Premiu pentru interpretare masculină pentru rolul Sergentul Şaptefraţi din filmul „Lumini şi umbre", regia Andrei Blaier, 1986
  • Premiul ACIN pentru rolurile din „Noi cei din linia întâi" şi „Domnişoara Aurica", 1986

 

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo