Meniu

Trupa TNB

Actriță a Teatrului Național I.L. Caragiale din București din anul 1964

Adela Mărculescu

n. 21.12.1938, Aiud

Roluri la TNB:

Pasager, Prima femeie - "Terorism" de Frații Presniakov, regia Felix Alexa, 2015

Raluca Filimon - "Omul care a văzut moartea" de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor, 2013

Serafima Ilinicina - „Sinucigaşul" de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa, 2009

Alexandra del Lago - „Dulcea pasăre a tinereţii” de Tennessee Williams, regia Tudor Mărăscu, 2005

Elena Ivanovna Popova - „Viaţă de actor” („Ursul” şi „Cântecul lebedei”) de A.P. Cehov, regia Geo Saizescu, 2003

Olga - „Maşinăria Cehov” de Matei Vişniec, regia Cristian Ioan, 2003

Doris - „Anul viitor la aceeaşi oră” de Bernard Slade, regia Victor Moldovan, 2001

Sophie - „Vecina de alături” de Pierre Chesnot, regia Victor Moldovan, 2000

Euridice – „Eleni” de Kostas Asimakopoulos, regia Ion Cojar, 1999 - 2000

Stela Campbell - „Dragă mincinosule” de Jerome Kilty, regia Mara Paşici, 1998

„Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Mihai Manolescu, 1997

Vera Louise Simmons - „Harvey” de Mary Chase, regia Tudor Mărăscu, 1994

Tituba - „Vrăjitoarele din Salem” de Arthur Miller, regia Felix Alexa, 1991

Clitemnestra - „Electra - O trilogie antică” după Sofocle şi Euripide, spectacol de Andrei Şerban, 1990

Alexandra - „Capcana” de Platon Pardău, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1989

Leonora – „Torquatto Tasso” de Johann Wolfgang Goethe, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1988

Mioara - „Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar, 1985 - 1986

Steffy Blondell - „Poveste din Hollywood” de Neil Simon, regia Grigore Gonţa, 1984

Doamna Ruxandra - „Alexandru Lăpuşneanu” de Virgil Stoenescu, regia Cristian Munteanu, 1978

Daia - „Cine a fost Adam?” de Leonida Teodorescu, regia Cristian Munteanu, 1977

Margareta Aldea - „Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Horea Popescu, 1977

"Poezie, muzică, dans", regia Miriam Răducanu, 1976

Gabrielle - „Danton” de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1974

Dona Diana - „Dona Diana” de Camil Petrescu, regia Victor Moldovan, 1973

Ana - „Take, Ianke şi Cadîr” de Victor Ioan Popa, regia Ion Finteşteanu, 1971

Epancina Aglaia - „Idiotul” de Feodor Mihailovici Dostoievski, regia Alexandru Finţi, 1969

„Coana Chiriţa” de Vasile Alecsandri, regia Horea Popescu, 1969

Casandra - „Troienele” de Jean Paul Sartre, regia Miron Nicolescu, 1968

Madeleine - „Părinţii teribili” de Jean Cocteau, regia Miron Nicolescu, 1968

Corina - „Jocul adevărului” de Sidonia Drăguşanu, regia Mihai Berechet, 1967

Isabela - „Regina de Navarra” de Eugene Scribe, regia Victor Moldovan, 1967

Logodnica - „Nuntă însângerată” de Federico Garcia Lorca, regia Miron Nicolescu, 1966

Sorina - „Înşir`te mărgărite” de Victor Eftimiu, regia Miron Nicolescu, 1964

 

Activităţi în afara TNB

Roluri în teatru

 

Creart - Sala Teatrelli

Veronika - "Plăcintă cu mere" de Isaac Buton, regia Dan Tudor, 2015

„Quartet” de Ronald Harwood, regia Dan Tudor, 2014

 

Teatrul Metropolis

Doamna Pernelle – „Tartuffe sau Impostorul” de J.B.P. Molière, regia Victor Ioan Frunză, 2013

Bătrâna – „ Spitalul comunal” de Hristo Boicev, regia Felix Alexa, 2012

Stephanie Vignean – „Floarea de cactus” de Pierre Barillet, regia Alice Barb, 2010

 

Teatrul Radu Stanca, Sibiu

Frumoasa urâtă - „Povestea dulgherului şi a frumoasei sale soţii” de Radu Stanca, regia Dan Alecsandrescu, 1971

 

Teatrul de Stat Ploieşti: 1959 - 1963

Ninuccia - „De Pretore Vincenzo” de Eduardo De Filippo, regia Valeriu Moisescu, 1962

„Copacii mor în picioare” de Alejandro Casona, regia Gheorghe Ionescu, 1960

„Siciliana” de Aurel Baranga, regia Harry Eliad, 1960

„...Escu” de Tudor Muşatescu, regia Harry Eliad, 1960

„Casa din strada Coşbuc 10” de Florin Vasiliu, regia Harry Eliad, 1960

„Celebrul 702” de Alexandru Mirodan, regia Cristian Mihalache, 1960

„Dacă vei fi întrebat” de Dorel Dorian, regia Gheorghe Ionescu, 1961

„Soldatul Piccico” de Aldo Nicolaj, regia Gheorghe Ionescu, 1961

 

Teatrul Mic

Fanny Friedberg - „Misterul cizmei” de Hans Albert Pederzani, regia Kurt Rabe, 1963

 

Teatrul de Stat Botoşani: 1957 - 1959

Ziţa - „O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Finţi

Zerbinette - „Vicleniile lui Scapin” de J.B.P. Molière, regia David Esrig

Rosaura - „Mincinosul” de Carlo Goldoni, regia Radu Miron

 

Teatru radiofonic

„Câinele grădinarului” de Lope de Vega

„Torquato Tasso” de Johann Wolfgang Goethe

„Cavalerul şi doamna” de Carlo Goldoni

„Casandra” de Nicolae Iorga

„Casa Bernardei Alba” de Federico Garcia Lorca

„Căsătorie cu de-a sila” de J.B.P. Molière

„Un caz clinic” de Dino Buzzati

„Somnul raţiunii” de Boris Valejo

„Dona Juana” de Radu Stanca

„Riţă, crăiţă” de Gala Galaction

„Sorana” de I.Al. Brătescu Voineşti

„Al optulea păcat” de Tudor Muşatescu

„Iuliu Cezar” de William Shakespeare

„Oedip la Colona” de Sofocle

„O poveste de iubire” de Radu Stanca

„La răscruce de vânturi” de Emily Bronte

„Ruy Blas” de Victor Hugo

„Turnul de fildeş” de Camil Petrescu

„Lupii de aramă” de Adrian Maniu

„Romeo şi Julieta” de William Shakespeare

„Pasărea albastră” de Maurice Maeterlinck

„Pribeaga” de Vasile Voiculescu

 

Roluri în film

„Păcală se întoarce”, regia Geo Saizescu, 2006

„Diplomatic Siege”, regia Gustavo Graef Marino, 1999

„Să-ţi vorbesc despre mine”, Mihai Constantinescu, 1987

„Un oaspete la cină”, regia Mihai Constantinescu, 1986

„Declaraţie de dragoste”, regia Nicolae Corjos, 1985

„Surorile”, regia Iulian Mihu, 1984

„Galax”, regia Ion Popescu Gopo, 1983

„Cine iubeşte şi lasă”, regia Gheorghe Turcu, 1982

„Alo, aterizează strabunica”, regia Nicolae Corjos, 1981

„Iancu Jianu haiducul”, regia Dinu Cocea, 1980

„Hyperion”, regia Mircea Veroiu, 1975

„Ceaţa”, regia Vladimir Popescu Doreanu, 1973

„Bătălie pentru Roma”, regia Robert Siodmak (Germania), 1968

„Serbările galante”, regia Rene Clair, 1965

 

Televiziune

„Une mere comme on n`en fait plus”, regia Jacques Renard, 1997

„Meurtres par procuration”, regia Claude-Michel Rome, 1995

„Un august în flăcări”, serial tv, regia Dan Piţa şi Alexandru Tatos, 1974

„Suflete tari” de Camil Petrescu

„Bălcescu” de Camil Petrescu

„Tache, Ianke şi Cadîr” de Victor Ioan Popa

„Conjuraţia lui Fiesco” de Friedrich Schiller

„Fântâna turmelor” de Lope de Vega

„Orfeu în infern” de Tennesse Williams

„Părinţii teribili” de Jean Cocteau

„Fântâna Blanduziei” de Vasile Alecsandri

„Cronică de vitejie” de Dan Tărchilă

„Misiunea” de Francisc Munteanu

„Scadenţa neliniştii” de Ilie Ştefan Domajnea

„Visul unei nopţi de iarnă” de Tudor Muşatescu

„Harvey” de Mary Chase

„Ce e nou pe strada salcâmilor” de Paul Ioachim

„Unii l-ar numi destin” de Titus Popovici

„Ceasul adevărului” de Radu Teodoru

 

Formaţie

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti, promoţia 1959, clasa profesor Alexandru Finţi

 

Premii şi distincţii

Cetăţean de onoare al Municipiului Bucureşti

Cetăţean de onoare al Municipiului Aiud, 2006

Premiul Revistei VIP, 2006

„Înscris de excelenţă" pentru contribuţia adusă la creşterea prestigiului festivalului de umor „Ion Canavoiu", 1995 şi 1997

Oscar Românesc, Tel Aviv (Israel), 2000

Premiul I şi titlul „Laureat” pentru rolul Adela - „Un oaspete la cină”

Premiu pentru rolul Ioana Boiu - „Suflete tari”

Premiu pentru contribuţia adusă în interpretarea poeziei româneşti

Premiu pentru valorificarea scenică a poeziei lui Lucian Blaga

Membru fondator „Uniunea Elenă din România”

Membru de onoare „Fundaţia Culturală Lucian Blaga” - Sebeş

Diploma de Excelenţă pentru marile merite în opera de slujire a primei scene a ţării

Ordinul „Meritul cultural” în grad de Ofiţer

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo