Meniu

Trupa TNB

Aimée Iacobescu

n. 01.07.1946, Buzău - d. 27.03.2018

Roluri la TNB

  • Profesoara - „Cinci femei în tranziţie" de Rodica Popescu Bitănescu, 2003
  • Estelle Craven - „Aşteptând la Arlechin" de Noel Coward, regia Ion Cojar, 2002
  • Bătrâna I şi II, Femeia V - „Regele şi cadavrul" de Vlad Zografi, regia Mihai Manolescu, 1998
  • Carol - „Orfeu în Infern" de Tennessee Williams, regia Mihai Manolescu, 1994
  • Catherine - „Locomotiva" de Andrè Roussin, regia Mihai Manolescu, 1993
  • Laura - „Menajeria de sticlă" de Tennessee Williams, regia Mihai Manolescu, 1992
  • Stan Covrigaru - „Patrihoţii" de Vasile Alecsandri, regia Mihai Manolescu, 1991
  • Florica - „Autorul e în sală" de Ion Băieşu, regia Mihai Berechet, 1989
  • Jilly - „Marea" de Edward Bond, regia Horea Popescu, 1987
  • Blanca - „Între 5 şi 7" de Nataşa Tanska, regia Mihai Berechet, 1987
  • Chrysis, Lesbia - „Fata din Andros" de Terentiu, regia Grigore Gonţa, 1986
  • Dolly - „Nu se ştie niciodată" de George Bernard Shaw, regia Mihai Berechet, 1985
  • Specialista în sociologie - „Farul şi domnul Valentino" de Borislav Pekic, regia Horea Popescu, 1984
  • Mioara - „Idolul şi Ion Anapoda" de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar, 1984
  • Decebal, Gena - „Titanic Vals" de Tudor Muşatescu, regia Mihai Berechet, 1983
  • Candy Starr, Sandra - „Zbor deasupra unui cuib de cuci" de Dale Wassermann, regia Horea Popescu, 1983
  • Anca - „Vlaicu Vodă" de Alexandru Davila, regia Mihai Berechet, 1982
  • Prezentatoare - „Ploşnita" de Vladimir Maiakovski, 1982
  • Antigona - „Infernalul mecanism" de Jean Cocteau, regia Mihai Berechet, 1978
  • Luluţa - „Coana Chiriţa" de Tudor Muşatescu, regia Horea Popescu, 1981
  • Catrina - „Căruţa cu paiaţe" de Mircea Ştefănescu, regia Mihai Berechet, 1977
  • Ducele de York - „Richard al III-lea" de William Shakespeare, regia Horea Popescu, 1976
  • Sybil Greame - „Zoo sau Asasinul Filantrop" de Jean Bruller, regia Mihai Berechet, 1976
  • Felicie - „Danton" de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1975
  • Stănişoara - „Apus de soare" de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Marietta Sadova, 1974
  • Servitoarea Eleonorei - „Trei fraţi gemeni veneţieni" de Aldo Matiuzzi Collalto, 1973
  • Glasa - „Furtuna" de Nikolai Alekseevici Ostrovski, regia George Tedorescu, 1973
  • Lina - „Mania posturilor" de Vasile Alecsandri, regia Lia Niculescu, 1972
  • Valentina Boga - „Surorile Boga" de Horia Lovinescu, regia Sorana Coroamă Stanca, 1971
  • Sheila O'Kelly - „Un fluture pe lampă" de Paul Everac, regia Horea Popescu, 1971
  • Monti - „Moartea ultimului golan" de Virgil Stoenescu, regia Ion Finteşteanu, 1970
  • Gina - „Travesti" de Aurel Baranga, regia Aurel Baranga, 1969
  • Fata din pădure - „Thomas Becket" de Jean Anouilh, regia Horea Popescu, 1969
  • Luchi Mantu - „Al patrulea anotimp" de Horia Lovinescu, regia Mihai Berechet, 1969
  • Cor - „Troienele" de Jean Paul Sartre, regia Miron Nicolescu, 1968
  • Silvia - „Jocul adevărului" de Sidonia Drăguşanu, regia Mihai Berechet, 1967
  • Fata - „Adam şi Eva" de Aurel Baranga, regia Sică Alexandrescu, 1963
  • Zvârluga - „Alizuna" de Tina Ionescu Demetrian, regia George Teodorescu, 1963

Activităţi în afara TNB

Roluri în film

  • „Detectiv fără voie", regia Doina Teodoru, 2001
  • „Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război", regia Sergiu Nicolaescu, 1987
  • „Dumbrava minunată", regia Gheorghe Naghi, 1983
  • „Revanşa", regia Sergiu Nicolaescu, 1980
  • „Ultimul cartuş", regia Sergiu Nicolaescu, 1979
  • „Osânda", regia Sergiu Nicolaescu, 1976
  • „Nu filmăm să ne amuzăm", regia Iulian Mihu, 1975
  • „Jurnalul unui pierde vară", coproducţie româno-germană, 1974
  • „Un august în flăcări", regia Dan Piţa, 1973
  • „Bal în poiana zimbrilor", 1974
  • „Cu mâinile curate", regia Sergiu Nicolaescu, 1973
  • „Din viaţa unui pierde-vară", regia Celino Bleiweiss, 1973
  • „Săptămâna nebunilor", regia Dinu Cocea, 1971
  • „Zestrea Domniţei Ralu", regia Dinu Cocea, 1971
  • „Răpirea fecioarelor", regia Dinu Cocea, 1971
  • „Haiducii lui Şaptecai", regia Dinu Cocea, 1970
  • „Şapte băieţi şi o ştrengăriţă", regia Bernard Borderie, 1966
  • „Frumoasele vacanţe", regia Karoly Makk, 1966
  • „Răpirea fecioarelor", regia Dinu Cocea, 1966
  • „Haiducii", regia Dinu Cocea, 1966
  • „Cosmin, fiul zimbrului", 1965

Televiziune

  • „Marele soldat" de Dan Tărchilă, regia Mihai Berechet   
  • Ioana  - „Acolo departe" de Mircea Ştefănescu, regia Mihai Berechet

Colaborari

  • Silvia - „Fratele meu cu solzi de aur" de Ion Omescu, regia Ion Omescu, 1970

Formaţie

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică, promoţia 1968, clasa profesor Beate Fredanov

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo