Meniu

Trupa TNB

Galerie

Cu fiecare rol, scriu câte o pagină inspirată în jurnalul vieţii mele creative.

Ana Ciontea

n. 15.07.1959, Hunedoara

Roluri la TNB:

  • Mama - „Umbre” de Marilia Samper, regia Vlad Cristache, 2017
  • “O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopții” după un roman de Mark Haddon, adaptat de Simon Stephens, regia Bobi Pricop, 2016
  • Doamna Schmidt, Ida - "Hoți" de Dea Loher, regia Radu Afrim, 2014
  • Anna Andreevna - "Revizorul" de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa, 2013  
  • Chivuţă - "Două loturi" de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija, 2012
  • Lady Macduff, O vrăjitoare - "Macbeth" de William Shakespeare, regia Radu Penciulescu, 2011
  • Mama tânărului - „Avalanşa” de Tuncer Cücenoğlu, regia Radu Afrim, 2010
  • Charlotta Ivanovna - Livada de vişini" de A.P. Cehov, regia Felix Alexa, 2010
  • Elmira - „Tartuffe" de Molière, regia Andrei Belgrader, 2009  
  • Maria - „Un duel" după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, 2009 
  • Sora - "Roberto Zucco" de B.M.Koltes, regia Felix Alexa, 1996
  • Mary - "Vrăjitoarele din Salem" de Arthur Miller, regia Felix Alexa, 1994
  • Lady Capulet - "Romeo şi Julieta" de Shakespeare, regia Beatrice Bleonţ, 1996
  • Annia - "Livada de vişini" de Cehov, regia Andrei Şerban, 1993
  • Mary - "Cine are nevoie de teatru?'' de Timberlake Wertenbaker, regia Andrei Şerban, 1992
  • Electra - "O trilogie antică - Electra" după Sofocle şi Euripide, regia Andrei Şerban, 1991

Activităţi în afara TNB

Roluri în teatru:

Franţa

  • Clitemnestra - "Electra" de Sofocle, regia Emmanuel Ray, 2008
  • Marthe - "Chat en poche" de George Feydeau, regia Olivier Lopez, 2007
  • Procolp - "L'adoptée" de Joël Jouanneau, regia Emmanuel Ray, 2005
  • Wooley - "Le pont de pierres et la peau d'images" de Daniel Danis, regia Emmanuel Ray, 2004
  • Elisabeth Vercors - "L'annonce faite à Marie" de Paul Claudel, regia Emmanuel Ray, 2003

Théâtre de L'Union, Limoges, Franţa

  • Poeta - " Têtes d' Afarit grillées sur lit de mort et de poivrons " după "O  mie şi una de nopţi", adaptare după Silviu Purcărete, regia Silviu Purcărete, 2001
  • Titania şi Hipolita, "Visul unei nopti de vară" de William Shakespeare, regia Silviu Purcărete, 2001
  • Madame Pernelle - "Tartuffe" de Moliere, regia Tompa Gabor, 2000
  • Mathurine - "Dom Juan" de Moliere, regia Silviu Purcărete, 1999
  • Anfissa - "Trei surori" de Cehov, regia Silviu Purcărete,1997
  • Marry - "Cantăraeaţa cheală" de Eugen Ionescu, regia Tompa Gabor, 1996
  • Casandra - "Orestia" de Eschil, regia Silviu Purcărete, 1996

Teatrul de Comedie, Sala Nouă - București

Mama - 'Factorul uman" de Thierry Jansen, regia Alexandru Mâzgăreanu, 2014

Teatrul Foarte Mic, București

Mama - "Numele" de Jan Fosse, regia Vlad Cristache, 2014

Teatrul Odeon, Bucureşti

Rebecca - "Manuscrisul găsit la Saragosa" de Jan Potocki, regia Alexandru Dabija, 1999

Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ

  • Fata - "De la chaire au trône" de Amadou Koné, regia Alexandru Dabija, 1998
  • Nina Zarecinaia - "Pescăruşul" de Cehov, regia Nicolae Scarlat, 1985
  • Maria - "Piticul din grădina de vară" de D.R. Popescu, regia Nicolae Scarlat, 1984
  • Mitzura - "Jucăria de vobe" după Tudor Arghezi, adaptare de Alexandru Dabija, regia Alexandru Dabija, 1983
  • Lucina Kaminski - "Zât, moarte, zât...!" de Saulius Saltenis, regia Irena Buciene, 1982

Teatrul Lucia Sturdza Bulandra, Bucureşti

  • Emilie - "Victor sau copiii la putere" de Rogere Vitrac, regia Gelu Colceag, 1995

Teatrul Naţional Marin Sorescu, Craiova

  • Maria - "Piticul din gradina de vara" de D.R.Popescu, regia Silviu Purcărete, 1993

Teatrul Mic, Bucureşti

  • Nieze - "Piaţeta" de Carlo Goldoni, regia Silviu Purcărete, 1990

Teatrul Giuleşti, Bucureşti

  • Hilde Wangel - "Constructorul Solness" de Henrik Ibsen, regia Tudor Mărăscu, 1989

Studioul Cassandra, Bucureşti

  • Jo - "Gustul mierii'' de Shelagh Delaney, regia Ion Cojar, 1982
  • Wendlo Bergman - "Deşteptarea primăverii" de F. Wedekind, regia Gina Guzina, 1982
  • Cassandra şi Ahile - "Troilus şi Cresida" de William Shakespeare, regia Agnes Szabo, 1982
  • Ala - "Tango" de Slavomir Mrozek, regia Gabor Tompa, 1982
  • Anişoara - "Iertarea" de Ion Baieşu, regia Ion Cojar, 1982

Roluri în film:

  • Ofelia - "Sieranevada", regia Cristi Puiu, 2016 (Selecția oficială a Festivalului de la Cannes 2016 și Propunerea României pentru premiile Oscar)
  • Mama - "În iarnă", scurt-metraj, regia Alina Olariu, 2015 (Selectat pentru Festivalul Cineast Shortfilm de la Berlin, Croatia Film Festival și Toamna la Voroneț)
  • Femeia - "În care eroina se ascunde și apoi are parte de o întâmplare neașteptată", scurt-metraj, regia Tudor Cristian Jurgiu, 2015 (Premiul NEXT 2015 pentru cel mai bun scurtmetraj românesc și Premiul Gopo 2016 pentru cel mai bun scurtmetraj de ficțiune)
  • Nela - "Retur", scurt-metraj, regia Emanuel Pârvu, 2013
  • Ea - "2", scurt-metraj, regia Emanuel Pârvu, 2012
  • Margareta - "Undeva în Palilula", regia Silviu Purcărete, 2012
  • Maruka Elefterios - "Aniela", regia Iura Luncașu, serial TV, 2009 - 2010
  • "În fiecare zi Dumnezeu ne sărută pe gură", regia Saşa Dragin - premiul pentru cel mai bun film, 2001
  • "Această lehamite", regia Mircea Daneliuc
  • "Sanda", regia Cristina Nicolae
  • "Sezonul pescăruşilor", regia Nicolae Opriţescu
  • "Miracolul", regia Tudor Mărăscu
  • "Luminile din larg", regia Stelian Stativa
  • "Umbrele soarelui", regia Mircea Veroiu
  • "Întoarcerea din iad", regia Nicolae Mărgineanu

Televiziune:

  • Jeanne d'Arc - "Ciocârlia" de Jean Anouilh, regia Constantin Dicu
  • Irina - "Trei surori" de Cehov, regia Cornel Todea
  • Mirianne - "Pogoară iarna" de Maxwell Anderson, regia Dinu Cernescu
  • Yvette - "Oaspetele în faptul serii" de Horia Lovinescu, regia Eugen Todoran
  • Daniela - "Cântec pentru anul 2000" de D.R.Popescu, regia Constantin Dicu

Teatru radiofonic

  • peste douăzeci de roluri

Activitate pedagogică

  • Académie théâtrale de l'Union Limoges
  • Compania şi şcoala de teatru "Actea", Caen
  • Lycée Gay-Lussac, Limoges, clasele de teatru

Formaţie

  • Institutul Teatral şi Cinematografic Bucureşti, secţia Actorie, profesori Ion Cojar, Marin Moraru, Adriana Popovici, promoţia 1982

Premii:

  • Premiul UNITER pentru Cea mai bună actriţă în rol secundar pentru pentru rolul Koróbocika, Nastasía Petróvna, moşiereasă din spectacolul „Suflete moarte” la Teatrul de Comedie Bucureşti, 2017
  • Premiul pentru Cea mai bună actriță într-un rol secundar pentru rolul Ofelia din filmul Sieranevada, Gala Premiilor Gopo, 2017
  • Premiul UNITER pentru Cea mai bună actriţă într-un rol secundar - Mama tânărului, "Avalanşa" de Tuncer Cücenoğl, regia Radu Afrim, 2011
  • Premiul UNITER pentru Cea mai bună actriţă într-un rol secundar - Maria, "Un duel" după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, 2010
  • Premiu de interpretare - Hilde Wangel, "Constructorul Solness" de Henrik Ibsen, regia Tudor Mărăscu, 1989
  • Premiu de interpretare - Maria, "Piticul din grădina de vară" de D.R. Popescu, regia Nicolae Scarlat, 1984
  • Premiu de interpretare - Mitzura, "Jucăria de vobe" după Tudor Arghezi, adaptare de Alexandru Dabija, regia Alexandru Dabija, 1983
  • Două premii de interpretare - Jo, "Gustul mierii'' de Shelagh Delaney, regia Ion Cojar, 1982
  • Premiu de interpretare - Wendlo Bergman, "Deşteptarea primăverii" de F. Wedekind, regia Gina Guzina, 1982
  • Premiu de interpretare - Anişoara, "Iertarea" de Ion Băieşu, regia Ion Cojar, 1982
  • Premiu de interpretare - "Sezonul pescăruşilor", regia Nicolae Opriţescu
  • Două premii de interpretare - "Întoarcerea din iad", regia Nicolae Mărgineanu
Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+