Meniu

Trupa TNB

Ana Covalciuc

n. 14.12.1984

Roluri la TNB

Duniașa - "Livada de vișini" de A.P. Cehov, regia David Doiashvili, 2017

"Suntem ultimii 5" de Samuel Beckett, regia Dragoș Mușoiu, 9G la TNB, 2016

Hermia – “Visul unei nopți de vară” de William Shakespeare, regia Petrică Ionescu, 2015

 

Activități în afara TNB

Roluri în teatru

Nina - “30 +” - Laura Shaine Cunningham, regia Alex Bogdan, Godot Café-teatru, 2015

Maria - “Carousel”, după Ferenc Molnar, regia Andrei Șerban, Teatrul “L.S. Bulandra”, 2015

Femeia 2 - “11.1/ Echo Point” de Rajiv Josephj, regia Sebastian Marina, spectacol itinerant, producție DramaStock, 2015

Mara Petrescu - “S-a furat mireasa!”, text și regie Radu Popescu, Teatrul Elisabeta, 2015

Doamna cu copiii - “4 m pătrați” - proiect social, regia Ioana Petre și Catinca Drăgănescu, în colaborare cu ONG-ul CeRe Participare și jucat în cartiere, 2014

Chloe - “Hell” de L.Pille, regia Chris Simion, Godot Café-teatru, 2014

Proprietăreasa Mi Tzu / Băiatul - „Omul cel bun din Seciuan” de Bertolt Brecht, regia Andrei Șerban, Teatrul „L.S. Bulandra”, 2014

Ea - „Pool (no water)” de M. Ravenhill, regia Dragoș Mușoiu, examen Master U.N.A.T.C., 2014

Elsa - „Blowing” de Jeroen van den Berg, regia Florin Caracala, producție master U.N.A.T.C., 2013

Claire - „Proof” de D. Auburn, regia Ion Kivu, productie Godot Cafe-teatru, 2013

Țarina - „Țarul Ivan își schimbă meseria” de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag, Teatrul Metropolis, 2013

Suzanne Valadon - „Toulouse Lautrec” după M. Moretti, regia Horaţiu Mălăele, Teatrul Metropolis, 2011

Liza Ivanovna Bugrova - „Marfă vie” după A.P. Cehov, regia Dragoş Câmpan, producție ArCub, 2011

„Bere, ciocolată si tutun”, comedie contemporană, regia Andrei Narcis Grosu, producție Godot Cafe-Teatru, 2011

Dr. S… - „Hotelul” după Eric E. Schmitt, regia Anca Mitroi Ciuclaru, UNATC, 2011

Olga Ivanovna Dimova - ”Zvăpăiata” după A.P. Cehov, regia Elena Morar, Teatrul de Comedie și Teatrul Metropolis, 2010

„Party”, spectacol nonverbal, regia Andrei Narcis Grosu, coproducție România-Ungaria, 2009

Liudmila Spiridonovna Brandahlistova - „Tarelkin” de S. Kobîlin, regia Gelu Colceag, Teatrul Metropolis, 2009

Curan, D-l din furtună, Generalul francez, Senator,s.a. - „Regele Lear” de William Shakespeare, regia Andrei Şerban, Teatrul Bulandra, 2008

D-na Lisbon, D-na Woodhouse, D-ra Arnt - ”Virgin S.” după J. Eugenides, regia Alina Csurock, Studioul Casandra (Masca), 2008

Margareta Aldea - ”Gaițele” de Al. Kiritescu, regia Magda Catone / Florin Zamfirescu, Studioul Casandra (Masca), 2008

Helena - ”Un vis în noaptea miezului de vară” după William Shakespeare, regia Florin Zamfirescu, Studioul Casandra (Odeon), 2007

 

Festivaluri

TIFF 2015 – selectată în programul „10 pentru film”

Festivalul de Teatru Tânăr Ideo Ideis, Alexandria – trainer, 2009 - 2014

Festivalul Internațional de Teatru Sibiu 2012 – participare cu spectacolul     „Lautrec la bordel”, Teatrul Metropolis

 

Ateliere și workshop-uri

Atelier de dans contemporan susținut de Gigi Căciuleanu în cadrul programul GROWASP, 2015

Actors at Work – Workshop susținut de Mihaela Mihuț și Con Horgan, membri ai Actors’ Studio, NY, 2015

Masterclass în Biomecanica lui Meyerhold susținut de Alexey Levinsky, Teatrul Maghiar de Stat, Cluj 2012

Academia Itinerantă Andrei Şerban, Ipotești (2011), Mogoșoaia (2012)

Jaques Lecoq Workshop – Actor’s Space, Barcelona, 2010

Icon Arts Cisnădie, drama workshop, prof. Adrian Titieni, 2009

Ingenious Drama Festival, Bacău – trainer, 2009

Festivalul internațional de teatru de stradă B’Fit in the Street – participare în Spectacolul „Demonics” al trupei Comediants, Spania, 2009

Berlinale Talent Campus – în cadrul Festivalul de Film de la Berlin, workshopuri / colocvii, 2009

Festival de Theatre Universitaire, Nantes, Franţa, spectacol invitat „Tailleur pour dames” de Georges Feydeau, 2006

Festivalul „Coup de Theatre”, Bucureşti, spectacole invitate „Tailleur pour dames”, „Exercices de style” şi „Salut, Joe!” găzduite de Teatrul Bulandra, Teatrul Odeon și Teatrul Nottara, 2006, 2005

U.N.A.T.C.,“Uşi deschise”, Atelier Meyerhold, prof.V.Granov, 2005

Teatrul Naţional “Vasile Alecsandri” Iaşi, Festivalul “Orpheus”, spectacolul    

“Un vis, o vrajă... Puck!” (colaj William Shakespeare - ”Premiul pentru interpretare feminină”, 2004

Teatrul Naţional “V. Alecsandri” Iaşi, spectacolul “A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, stagiunea 2002 – 2003

PrumACT – Unesco – Sinaia, workshop: Stanislavsky Yesterday and Today, prof: V. Flishtinsky, 2002

 

Roluri în film

“Dumneata, tu” regia Bogdan Theodor Olteanu, scurtmetraj, 2014

„Speed-dating”, regia Lavinia Cioacă, scurtmetraj, 2012

“Aurora”, regia Cristi Puiu, lungmetraj, 2009

„Sinopsis docu-dramă”, regia Vlad Trandafir, scurtmetraj, 2007

„Muzică de cameră”, regia Matei Mocanu, scurtmetraj, 2007

“Acasă”, regia Paul Negoescu, scurtmetraj, 2007

“The Dot Man”, regia Bruno Coppola, 2006    

“Restul e tăcere”, regia Nae Caramfil, 2006

„Youth Without Youth”, regia Francis Ford Coppola, 2006

“Nod”, proiect Universitatea Media, regia Alina Ciocârlie, scurtmetraj, 2006    

„Întâlnire de gradul trei”, proiect U.N.A.T.C., regia Stanca Radu, scurtmetraj, 2006

“Dincolo”, proiect U.N.A.T.C., regia Anamaria Chioveanu, scurtmetraj

 

Televiziune

Acasă TV – Serialul „Dr. De Mame”, ep.23, 2008

TVR – Emisiunea „Crăciun ca noi n-are nimeni”, 2008

 

Alte activități

Participare la Târgul de inițiative cetățenești organizat de CeRe cu spectacolul “4m2”, regia Catinca Drăgănescu și Ioana Petre, 2014

Voluntariat TEDxBucharest (octombrie 2010)

Gala Premiilor TV Mania – coprezentator, București, 2008

Participare în programul „Work And Travel”– U.S.A. (NJ,NY), 2007

Voluntariat – Expo Diabet, Palatul Şuţu, Bucureşti, 2005

Colaborare cu Revista ARTES, 2003

Membru A.R.D.O.R. (Asociaţia Română de Dezbateri, Oratorie şi Retorică, 1999 – 2001

Concurs de interpretare instrumentală a muzicii româneşti “Sigismund Toduţă” Bistriţa, 1996 (Premiul III Pian)

Concurs internaţional de interpretare instrumentală şi vocală San Bartolomeo al Mare, Italia 1995, locul V Pian

 

Studii   

U.N.A.T.C.“I.L. Caragiale” Bucureşti, Şcoala doctorală Estetica, teoria, pedagogia şi istoria teatrului, 2010 - 2014

U.N.A.T.C. “I.L. Caragiale” Bucureşti, Facultatea de Teatru, secţia Actorie, clasa prof. Gelu Colceag – Master (Pedagogie), 2008 - 2010

U.N.A.T.C. “I.L. Caragiale” Bucureşti, Facultatea de Teatru, secţia Actorie, clasa prof. Florin Zamfirescu, 2004 - 2008

Colegiul Naţional de Artă “O.Băncilă” Iaşi, profil Artă Teatrală – Atestat Artă Teatrală, specializarea “Instructor de teatru”, 2000 - 2004

 

Premii

Nominalizare la categoria Cea mai bună actriță în rol secundar la Gala premiilor UNITER 2015, pentru rolul Proprietăreasa din spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucureşti, 2015

Premiul Rodica Tapalagă - pentru rolul Olga Ivanovna din spectacolul “Zvăpăiata” după A.P. Cehov, regia Elena Morar – Asociatia Culturală Diallog, 2011

Mențiunea specială a juriului pentru rolul Olga Ivanovna din spectacolul “Zvăpăiata” după A.P.Cehov – Gala Comedia tine la TINEri, ediția a V-a, 2010

Cea mai bună actriță într-un spectacol de regie - master - pentru rolul Olga Ivanovna din spectacolul “Zvăpăiata” după A.P. Cehov, regia Elena Morar – Gala UNATC 2010

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+