Meniu

Trupa TNB

Galerie

Totul este trecător. Să ne bucurăm deci!

Axel Moustache

n. 06.08.1981, Bucureşti

 Roluri la TNB

  • Țară Bună - “Înşir’te mărgărite” după Victor Eftimiu, regia şi versiunea scenică Dan Puric, 2015
  • Marinari, Spirite, Creaturi ale insulei - "Furtuna" după William Shakespeare, regia Alexander Morfov, 2014
  • Hristian Gibner, medicul șef al spitalului - "Revizorul" de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa, 2013 
  • Mitică, Aprodul - "Două loturi" de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija, 2012
  • Hünziger - "Vizita bătrânei doamne" de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov, 2011
  • Păcală şi diverse - „Ivan Turbincă" după Ion Creangă, regia Ion Sapdaru, 2009 
  • Geometria - „Comedia norilor" după Aristofan, regia Dan Tudor, 2009
  • Dr. Ustimovici - „Un duel" după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, 2009
  • Luca - „Şapte dintr-o lovitură" de Lia Bugnar, regia Ion Caramitru, 2008      
  • Lodowick - „Eduard al III-lea" de William Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu, 2008
  • Actor, Mim, Dansator - „Don Quijote" după Miguel Cervantes, regia Dan Puric, 2005

Activităţi în afara TNB

Roluri în teatru

Teatrul Constantin Nottara, Bucureşti

  • Cohen - "Indispensabilii" de Carl Sternheim, regia Alex Mihail, 2014
  • Marchizul de Posa - „Don Carlos" de Friedrich Schiller, regia Oswald Gayer, 2005
  • Simon- „Bădăranii" de Carlo Goldoni, regia Adrian Pintea - debut, 2004

Teatrul de Comedie, Bucureşti

  • Arlecchino - „Mincinosul" de Carlo Goldoni, regia Toma Enache, 2011
  • Un funcţionar de la departament - „Ferdinand al VIII-lea, Regele Spaniei" după Însemnările unui nebun de Gogol, regia Iarina Demian, 2005

Spaţii neconvenţionale 

  • Improvizator & MC - „Improvisneyland", spectacol de improvizaţie interactiv, din 2008

Centrul Naţional de Artă Tinerimea Română

  • Eminescu - „Vis de poet", regia şi adaptarea Axel Moustache, 2011                          

Teatrul Arca - La Scena

  • Ziaristul - „O vizită neaşteptată", după Raul Damonte Botana, regia Magda Catone, 2011

Teatrul de pe Lipscani - Sala Rapsodia:

  • Hamlet & diverse - „Noi", regia Noi, îndrumare Dan Puric, 2009

Institutul Francez Bucureşti:

  • Brown - „Opera de trei parale" după Bertolt Brecht şi Weill, musical în regia lui Oswald Gayer, 2007

Teatrul Radu Stanca, Sibiu: 2005 - 2007

  • Prinţul Friedrich von Homburg - „Prinţul Friedrich von Homburg" de Heinrich von Kleist, regia Şerban Puiu
  • Karl Rossmann - „Brunelda" după America de Franz Kafka, regia Marius Oltean
  • One man show - „Casting" după Telegrama de Aldo Nicolaj, regia Lila Terbescu
  • Dr. Kriegbaum - „Curba" de Tankred Dorst, regia Paul Baiersdorf
  • Andres- „Woyzeck" după Georg Büchner, regia Clemens Bechtel

Piazza Campo, Santa Severina, Italia

  • Poet - „Cetăţeni de onoare ai poeziei româneşti", spectacol în regia lui Ion Caramitru, 2005

Roluri în film

  • Herr Schott - "Piatra Craiului My Love", regia Aimee D`Albon, 2014
  • Nebunul satului - "Proiecte din trecut, regia Andrei Zincă, 2014
  • Harald Kerber - "Lindenfeld", regia Radu Gabrea, 2014
  • Tarantino - „Ursul", regia Dan Chişu, 2011
  • Moezy - „The Lost Art of Hug Prostitution", regia Ismail Jamaludin, 2011
  • Secrétaire Horst - „Ces amours là", regia Claude Lelouche, 2010
  • Traducător - „Mănuşile roşii", regia Radu Gabrea, 2010
  • Mircea Tanacu - „Mircea Tanacu - Suicide Portrets", regia Alwin Lay, 2009
  • Ionuţ - „După ore", regia Teodora Lascu, 2009
  • Mihai - „Pe muchie de biliard", regia George Kalmuţchi, 2009
  • Valer - „Cu Ioana", regia Dorian Stan, 2009
  • Hans Adolf- „Cocoşul decapitat", regia Radu Gabrea şi Marijan D. Vajda, 2008
  • Regizorul - „Casting", regia Jean - Lorin Sterian, 2008
  • Puşcăriaş - „Rien ne va plus", regia Barna Nemethi, 2008
  • Un prieten vesel - „Radu + Ana", regia Paul Negoescu, 2008
  • Expulzat - „Marilena", regia Mircea Daneliuc, 2008
  • Ciudatul - „Nosferaţii", regia Cristian Dumitru, 2007
  • Florin - „Ziua bună se cunoaşte de dimineaţă", regia Dorian Stan, 2007
  • Alin - „La mâna altora", regia Sergiu Prundurel, 2007               
  • Cleiosu' - „Sfârşit", regia Aida Petre, 2006
  • Alex - „Această vastă lume", regia Christopher Sewall, 2006
  • Un tânăr furios - „Păcală se întoarce", regia Geo Saizescu, 2006
  • Harap-negru - „În căutarea umorului pierdut", regia George Ivaşcu, 2006
  • Pictorul - „Inside", regia Aida Petre, 2005
  • Soldat - „Hacker", regia Alexandra Gulea-Ciulei, 2004
  • Un adolescent obsedat - „Fă-ţi de cap", regia Gheorghe Preda, 2003

Radio

  • Povestitorul și fragmente din Novalis în limba germană - Suzana, regia Ilinca Stihi, 2012 - Teatrul Național Radiofonic - premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol radiofonic
  • Îngerul, diverse personaje - Noul Testament, audio-book, regia Dan Victor, 2009
  • Player - „Mission Berlin", regia Laurenţiu Diaconu, 2008 - Deutsche Welle
  • Finn - „Drumul lui Orfeu", regia Ilinca Stihi, 2007 - Radio România Cultural
  • Spiritul - „Omul în faţa istoriei sau zgomotul furiei", regia Ilinca Stihi, 2006 - Radio România Cultural

MC - Noaptea Devoratorilor de Publicitate, Actorstart Cafe Night, Fresh Comedy, Co-prezentator Cgef de vorbă - Radio România Cultural

Formaţie

  • Universitatea de Artă Teatrală şi Cinematografică, Bucureşti, secţia Actorie, clasa profesor Adrian Pintea, asistenţi Adrian Titieni şi Florin Grigoraş, promoţia 2004 
  • Academia itinerantă Andrei Șerban - Teme Shakespeare, Caragiale, 2012
  • Academia itinerantă Andrei Șerban - Tema Eminescu, 2011
  • Atelier Hamlet. Shakespeare, Prof. Michael Pennington (Anglia), 2010
  • Centrul de Cercetare şi Creaţie Teatrală Ion Sava, Teatrul Naţional Bucureşti - Atelier de creaţie: „Inspiraţie şi revitalizare a competenţelor actoriceşti" sub îndrumarea regizorul şi profesorul Radu Penciulescu şi a coregrafului şi profesorului Florin Fieroiu (Ipoteşti - Centrul Naţional de Studii "Mihai Eminescu"), 2008 
  • Agora - Workshop de teatru de strada - Clovnerie şi Tarantela, prof. trupele Les Enfants Terribles (Franța) și Specimen Teatro (Italia), 2008
  • Teatrul fără Frontiere, The Acting Corps - Workshop Master-Class: Tehnica Sanford Meissner - Michael Cehov,  profesor Eugene Buica, L.A., Hollywood, 2007
  • Uniter - Workshop Initiere in tainele poeziei - profesor Ion Caramitru (Ipotesti - Centrul Naţional de Studii "Mihai Eminescu"), 2005

Alte activităţi

  • Membru fondator trupa Improvisneyland, 2008 
  • Membru Compania Passe-Partout Dan Puric, din 2005

Premii şi nominalizări

  • Premiul „Generaţia Aşteptată" la Gala Tânărului Actor, Hop, Mangalia, 2007
  • Nominalizare „Cel mai bun actor de film - debut" pentru rolul Hans Adolf - „Cocoşul decapitat" la Undine Awards, Austria, 2007

 

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+