Meniu

Trupa TNB

Galerie

Claudiu Bleonţ

n. 27.08.1959, Bucureşti

În stagiunea curentă joacă în:

Revizorul Terorism Visul unei nopți de vară

Roluri la TNB:

Puck - "Visul unei nopți de vară" de William Shakespeare, regia Petrică Ionescu, 2015

Militar, Bărbatul, Al treilea bărbat - "Terorism" de Frații Presniakov, regia Felix Alexa, 2015

Josef Erbarmen - "Hoți" de Dea Loher, regia Radu Afrim, 2014

Piotr Bobcinski, moșier - "Revizorul" de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa, 2013

Iuri Petrovski - „Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintal", regia Florin Fătulescu, 2007

Maestrul de Arte Marţiale - „Burghezul gentilom" după J.B.P. Molière, regia Petrică Ionescu, 2006

Dr. Smil - „Apus de soare" de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Piţa, 2004

Andronic - „Ultima oră" de Mihail Sebastian, regia Anca Ovanez Doroşenco, 2003

Caţavencu - „O scrisoare pierdută" de I.L. Caragiale, regia Grigore Gonţa, 2003

Pafnutie - „Crimă pentru pământ" după romanul omonim al lui Dinu Săraru, regia Grigore Gonţa, 2003

Maestatea Sa - „Legenda ultimului împărat" de Valentin Nicolau, regia Alice Barb, 2002

Macbett - „Macbett" de Eugene Ionesco, regia Beatrice (Bleonţ) Rancea, 2000

Adso von Melk - „Numele trandafirului" după Umberto Eco, regia Grigore Gonţa, 1999

Ion Nebunu` - „Năpasta" de I.L. Caragiale, regia Dana Dima, 1998

Philoctet - „Philoctet" de Sofocle, regia Andreea Vulpe, 1998

Mercuţio - „Romeo şi Julieta" de William Shakespeare, regia Beatrice (Bleonţ) Rancea, 1994 - 1995

Pistetairos - „Păsările" de Aristofan, regia Nicky Wolcz, 1991

Feste, Nebunul - „Noaptea regilor" de William Shakespeare, regia Andrei Şerban, 1991

Trofimov - „Livada de vişini" de A. P. Cehov, regia Andrei Şerban, 1991

Reverend Hale - „Vrăjitoarele din Salem" de Arthur Miller, regia Felix Alexa, 1991

Oreste - „Trilogia Antică" după Seneca, Sofocle şi Euripide, regia Andrei Şerban, 1990

Ralph Clark - „Cine are nevoie de teatru? " de Timberlake Wartenbaker, regia Andrei Şerban, 1990
Scipio - „Caligula" de Albert Camus, regia Horea Popescu
Pamfilus / Byrria - „Fata din Andros" de Terenţiu, regia Grigore Gonţa

Tasso - „Torquato Tasso" de Johann Wolfgang von Goethe, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1988

Billy Bibbit - „Zbor deasupra unui cuib de cuci" după Dale Wasserman, regia Horea Popescu, 1983

Sir Andrew - „A douăsprezecea noapte" de William Shakespeare, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1983-1984 - Debut


Activităţi în afara TNB:

Roluri în teatru:

Teatrul Naţional Marin Sorescu, Craiova, 2012-2013

  • Tipătescu - "O scrisoare pierdută" de I.L. Caragiale, regia Mircea Cornişteanu
  • Umbra din Iad - "Apocalipsa după Shakespeare. Macbeth"  după William Shakespeare şi Adam Mickiewicz, regia Janusz L. Wisniewski
  • Mircea Stephan - "Chinezii" de Michael Freyn, regia Mircea Cornişteanu

Teatrul Teodor Costescu, Drobeta Turnu Severin

  • Salieri - „Amadeus" de Peter Shaffer, regia Toma Enache, 2010
  • Richard - "Richard al III-lea", regia Toma Enache

Centrul Cultural "Eugen Ionesco"  Slatina, 2011-2012

  • Novecento - "Alessandro Barrico", regia Andra Negulescu
  • Duhul - "Măgura" de George Smarandache, regia Andra Negulescu
  • Amedee - «Amedeu sau sapi de el cu greu» după Eugen Ionesco, regia Andra Negulescu

Asociaţia Culturală de Teatru, Muzică şi Film "Dracula"

  • Fidipide - "Secta femeilor" după Aristofan, regia Toma Enache, 2010

Proiecte independente

  • Lelio Bisognosi - „Mincinosul" de Carlo Goldoni, regia Toma Enache, 2009-2010
  • Gherman - „Aventurile unui bărbat extrem de serios" de Theodor Mazilu, regia Vlad Stănescu, 2009-2010

Teatrul de Comedie, Bucureşti: 2007 - 2009

  • „Vinerea Verde" de Dumitru Radu Popescu, regia Ion Eremia
  • „Dumnezeul zilei de mâine" de Mimi Brănescu, regia Marcel Ţop

Asociaţia La Steaua, proiect independent: 2007 - 2008

  •  Rică Venturiano - „O noapte furtunoasă" de I.L. Caragiale, regia Toma Enache

Teatrul Fani Tardini din Galaţi: 2007 - 2008

  • „Himnus" de Gyorgy Schwajda, în regia lui Radu Dinulescu
  • „Caii de la fereastră" de Matei Vişniec, regia Radu Dinulescu


Teatrul Arca: 2004 - 2005

  • „Top Dogs. Şomeri de lux" de Urs Widmer, regia Theo Herghelegiu  


ARCUB

  • „Uşa" de Matei Vişniec, regia Alice Barb, 2006


Teatrul Constantin Nottara

  • „Nu se ştie cum" de Luigi Pirandello, regia Bocsardi Laszlo, 2005


Teatrul de vară Zsambeck, Budapesta
Începând din 1995, a fost guest star în 5 spectacole montate în Ungaria de Beatrice Bleonţ în proiectele unice realizate pentru Festivalul de Teatru Ungar:

  • Woland - „Maestrul şi Margareta" după Mihail Bulgakov
  • Oreste - „Electra" de Sofocle
  • Ancus Marcius - „Răpirea sabinelor" de Leonid Andreev
  • Oberon - „Visul unei nopţi de vară" de William Shakespeare
  • Grecul - „Nunta" de A.P. Cehov
  • Quasimodo - „Cocoşatul de la Notre Dame" de Victor Hugo
  • Doctorul - „Soldatul Pulcinella" după Georg Buchner, scenariul şi regia Simon Balasz, coproducţie italiano-ungaro-română, cu spectacole în Ungaria şi Italia, 2003 - 2004

Teatrul Naţional Târgu Mureş: 1997 - 1998

  • Macbeth - „Macbeth" de William Shakespeare, regia Ştefan Iordănescu

Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ

  • Langlume - „Crima din strada Lourcine" de Eugene Labiche, regia Vlad Mugur

Teatrul Odeon: 1996 - 1998

  • Dr. Hinkfuss - „Asta seară se improvizează" de Luigi Pirandello, regia Alexa Visarion
  • Mackie Knife - „Opera de trei parale" de Bertolt Brecht, regia Beatrice Bleonţ

Teatrul Naţional Timişoara : 1996

  • Poetul - „Cerşetorul" de Reinhard Johannes Sorge, regia Beatrice (Bleonţ) Rancea

Teatrul Lucia Sturdza Bulandra: 1991

  • Moritz Stiefel - „Deşteptarea primăverii" de Frank Wedekind, regia Liviu Ciulei

Teatrul de Comedie: 1981-1982:

  • Kolea - „Turnul de fildeş" de Victor Rozov, regia Cătălina Buzoianu
  • Fugakawa - „Fantome la Kitahama" de Kobo Abe, regia Ion Cojar

Teatrul din Petroşani: 1983 - 1990 (Debut)

  • El - „Un bărbat şi mai multe femei" de Leonid Zorin, regia Claudiu Bleonţ
  • El - „Anonimul veneţian" de Giuseppe Berto, regia Cătălin Naum
  • El - „Într-un parc, pe o bancă" de Alexandr Ghelman, regia Cătălin Naum

Roluri în film:

  • "Brâncuşi", regia Adrian Popovici, 2013
  • Marcelino - „Ursul", regia Dan Chişu, 2011
  • Doctorul - "Eva", regia Adrian Popovici, 2009
  • Mihai - "Liceenii...în 53 de ore şi ceva" , regia Adrian Popovici, 2011
  • Col. Niculescu-Coca - "Călătoriile lui Grüber", regia Radu Gabrea, 2008
  • Fabian - "Femeia visurilor", regia Dan Piţa, 2005
  • Sergiu Naum - "Păcatele Evei", producţie Media Pro Pictures, serial tv,2005
  • „Cortul", regia Bogdan Cristian Drăgan, 1997
  • "Şarpele", regia Viorel Sergovici, film tv, 1996
  • Cpt. Petre Dumitriu - „O vară de neuitat", regia Lucian Pintilie, 1994
  • „Polul Sud", regia Radu Nicoară, 1991
  • „Autor Anonim", regia Dan Piţa, 1989
  • „Rochia albă de dantelă", regia Dan Piţa, 1989
  • „Flăcări pe comori", regia Nicolae Mărgineanu, 1988
  • „Dreptate în lanţuri", regia Dan Piţa, 1986
  • „Pas în doi", regia Dan Piţa, 1986
  • „Să mori rănit din dragoste de viaţă", regia Mircea Veroiu, 1984
  • Băiatul - „Concurs", regia Dan Piţa, 1984


Roluri secundare în filme internaţionale:

  • Sorin - „Born to Raise Hell", cu Steven Segal, regia Lauro Chartrand, 2010
  • Armon - "Anaconda 4: Trail of Blood", regia  Don E. FauntLeRoy, film de televiziune, 2009
  • Grigory Orloff - „Catherine the Great", regia Paul Burgess şi John-Paul Davidson, 2005
  • Bogdan - „Dracula III", regia Patrick Lussier, 2005
  • Aldo Serra - "Returns of the Living Dead: Rave to the Grave", regia Ellory Elkayem, 2005
  • The Provider - „Dracula Ressurection", regia Patrick Loussier
  • Vlad II - „Vlad", regia Michael D. Sellers, 2003
  • Ossac - „Boudica", regia Bill Anderson, BBC, 2003
  • Andrei - „Ion", regia Thomas Bohn
  • Hannibal - „Final Countdown", coproducţie Parafilm International şi ZDF Film (Germania), 2003
  • Sultan Mahomed, Baiazid - „The Impaler" (Prinţul nopţii), regia Joe Sapel, 2000
  • "Karoly", regia Arpad Sopsici, 1998


Televiziune:

  • Jacques - „Cum vă place" de William Shakespeare, regia Olimpia Arghir
  • Nae Girimea - „D`ale carnavalului", de I.L. Caragiale, regia Dominic Dembinski
  • Andronic - „Şarpele" de Mircea Eliade, regia Viorel Sergovici

Festivaluri
    „Himnus" de Gyorgy Schwajda, regia Radu Dinulescu - Avignon, 2007
    „Caii la fereastră" de Matei Vişniec, regia Radu Dinulescu - Avignon, 2005 - 2006

Formaţie:

    Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale, Bucureşti, clasa profesor Grigore Gonţa, promoţia 1983. Roluri de absolvire: Ghiţă Coşcodan - „Agachi Flutur" de Vasile Alecsandri, regia Grigore Gonţa; Melchior Gabor - „Deşteptarea primăverii" de Frank Wedekind, regia Gina Guzina

Nominalizări şi premii:

  • Premiul presei „Coup de Coeur de la presse" la Festivalul de la Avignon 2007, secţiunea Off, pentru spectacolul "Himnus" de Gyorgy Schwajda, în regia lui Radu Dinulescu, Teatrul Fani Tardini din Galaţi
  • Premiul pentru cel mai bun actor, Festivalul de Comedie, Galaţi, pentru „Caii la fereastră" de Matei Vişniec, regia Radu Dinulescu, 2006
  • Nominalizare UNITER pentru cel mai bun actor pentru rolul Mercutio din „Romeo şi Julieta" de William Shakespeare, regia Beatrice Bleonţ, 1994 - 1995
  • Nominalizare UNITER pentru cel mai bun actor pentru rolul Ion Nebunul din „Năpasta" de I.L. Caragiale, regia Radu Dinulescu, 1992 - 1993
  • Premiu pentru cel mai bun actor pentru rolul Tasso în „Torquato Tasso" de Johann Wolfgang van Goethe, regia Anca Ovanez Doroşenco, TNB
  • Premiul pentru cel mai bun actor în filmul „Pas în doi", regia Dan Piţa, Costineşti 1985
  • Premiul pentru cel mai bun actor în filmul „Concurs", regia Dan Piţa, Costineşti, 1983
  • Premiul pentru cel mai bun actor pentru rolul El din piesa „Un bărbat şi mai multe femei", Teatrul Petroşani, regia proprie
Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+