Meniu

Trupa TNB

Galerie

Cred mai degrabă în speranţă decât în optimism

Dan Puric

n. 12.02.1959, Buzău

Roluri la TNB

Zmeul Zmeilor – “Înşir’te mărgărite” după Victor Eftimiu, regia şi versiunea scenică Dan Puric, 2015

Semion Semionovici Podsekalnikov - „Sinucigaşul" de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa, 2009

Ion Anapoda - „Idolul şi Ion Anapoda" de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar, 2006

Don Quijote - „Don Quijote" după Miguel de Cervantes, scenariu şi regie proprii, 2005

„Vis" - One man show, scenariu şi regie proprii, 2005      

Agamiţă Dandanache - „O scrisoare pierdută" de I.L. Caragiale, regia Grigore Gonţa, 2003

Rică Venturiano - „O noapte furtunoasă" de I.L. Caragiale, regia Felix Alexa, 2002

Revizorul - „Revizorul" de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Serghei Cerkasski, 2002

Arlechino -„Jocul dragostei şi al întâmplării" de Pierre de Marivaux, regia Felix Alexa, 2001

Eminescu - „Şi mai potoliţi-l pe Eminescu" de Cristian Tiberiu Popescu, regia Grigore Gonţa, 2000

Brânzovenescu - „O scrisoare pierdută" de I.L. Caragiale, regia Alexandru Tocilescu, 2000

Vagabondul - „Omul care a văzut moartea" de Victor Eftimiu, regia Mihai Manolescu, 1997

Locotenent Davis Wills - „De partea cui eşti?" de Ronald Harwood, regia Radu Beligan, 1996

Doctor Sanderson - „Harvey" de Mary Chase, regia Tudor Mărăscu, 1994

Jack Absolutul - „Rivalii" de Richard Sheridan, regia Horea Popescu, 1993

„Jocul" (one man show), autor şi regia Traian Ailenei, 1991

Radu - „Cruciada copiilor" de Lucian Blaga, regia Laurian Oniga, 1991

Evelpides - „Păsările" de Aristofan, regia Niky Wolcz, 1991

Sir Andrew Aguecheek - „Noaptea regilor" de William Shakespeare, regia Andrei Şerban, 1991

Truffaldino - „Slugă la doi stăpâni" de Carlo Goldoni, regia Laurian Oniga, 1987

 

Regie, adaptări scenice - Teatrul Naţional Bucureşti

“Înşir’te mărgărite”, după Victor Eftimiu, 2015

„Don Quijote", după Miguel de Cervantes, 2005

„Cei 150", 2003

„Hic sunt leones", 2002

„Vis", 2002

„Toujours l`amour", 1997

„Pantomimia", 1993

 

Activităţi în afara TNB

Roluri în teatru:

„Urmuz" - one man show după Urmuz, regia Cătălina Buzoianu, 1992, Teatrul Ţăndărică

Arlechino - „Doi gemeni veneţieni" de Carlo Goldoni, regia Vlad Mugur, 2000, Teatrul Nottara

 

Regia şi scenariul – Compania de Teatru Passe-Partout DP:

„Made in România" la Centrul Cultural European din Bucureşti, 2001 (premiera la Menden a la Carte, Germania, 2001)

„Costumele!..." la Teatrul Constantin Nottara, Bucureşti, 1999

 

Teatrul Mihai Eminescu din Botoşani

„Secvenţe" - spectacol de pantomimă şi dans

 

Turnee

Turnee cu „Don Quijote", 2006:

Berlin - Russisches Haus

Londra - Cadogan Hall

Paris - Espace Pierre Cardin

Bruxelles - Bozar

Madrid - Teatro Alcazar

Alcala de Henares - Teatro Cervantes

Viena - Akzent Theater

 

Turnee cu „Vis":

Germania: Oldenburg, Frankfurt, Freiburg, Koln, Berlin

Irlanda - Festivalul de Teatru de la Belfast

S.U.A. - Chicago

Franta: Marsilia, Paris (Sala UNESCO), Sete

Norvegia: Oslo

Israel: Tel Aviv (Teatrul Cameri)

Lubljana, Slovenia

Podgorica, Muntenegru

Cairo, Egipt - 100 de ani de relaţii diplomatice româno - egiptene

Budapesta, Teatrul Katona Jozeph

Republica Moldova: Chişinău, Festivalul „One man show"

 

Turnee cu „Hic sunt leones"

China: Beijing şi Qingdao, 2004

Hanovra - Expo 2000

 

Turnee cu „Made in România"

Franţa - Festivalul de teatru de la Grenoble

Germania - Ulm

Butrinti, Albania - Festivalul Internaţional de Teatru

 

Turnee cu „Costumele"

Polonia - Torun, Ungaria - Budapesta, Croaţia - Zagreb, Elveţia - Zurich (Festival european de teatru), Bulgaria, Bosnia, Grecia, Franţa - Marsilia, Germania - Hanovra, Bratislava - Slovacia.

 

Turnee cu „Toujours l`amour"

Viena, Leipzig, Budapesta, Sofia, Lisabona (Ultima expoziţie mondială a secolului), Veneţia, St. Croix, Montreal, Toronto, Chicago, New York, Paris, Nisa, Marsilia, Madrid, El Escurial, Varşovia, Suwon Hwasung Fortress International Festival (Coreea de Sud), Londra (The Gate Festival), Sidney, Melbourne, Irkutsk, Murmansk, Trabzon, Cairo

 

Turnee cu „Pantomimia"

Lille, Gyor, Skopie, Cairo

Participări international cu trupa Teatrului Naţional Bucureşti:

Paris, Milano, Edinburgh, Halein (Austria), Sao Paolo – cu “Trilogia antică”

 

Participări internaţionale cu spectacolele sale de pantomimă

Viena, Belfast, Frankfurt, Leipzig, Jena, Oldenburg, Thun, St. Croix, Inter-Jaken, Lausanne, Novi Sad, Veneţia, Phenian

 

Colaborări

Omul în gri - „Simfonia fantastică" de Hector Berlioz, regia Gigi Căciuleanu, Opera Naţională Română din Bucureşti, 2006

 

Roluri în film

Cola - „Tinereţe frântă" (Broken Youth), regia Marija Maric, coproducţie româno - sârbă, 1991

Oflofski - „Orient Express", regia Sergiu Nicolaescu, 2004

„O vară cu Mara", regia George Cornea, 1988     

„Sosesc păsările călătoare", regia Geo Saizescu, 1984

 

Cărţi publicate

“Suflet românesc”, 2013

“Fii demn”, 2011

“Omul frumos”, 2009

“Cine suntem”, 2008

 

Formaţie

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică, secţia Actorie, promoţia 1985, clasa profesor universitar doctor Dem Rădulescu

 

Nominalizări şi premii

Premiul de excelenţă la Gala Premiilor UNITEM – Republica Moldova, 2015

Premiul de interpretare al Festivalului de la Galaţi cu spectacolul “Idolul şi Ion Anapoda” 2013

Premiul pentru cel mai popular autor al anului 2012 

Premiul revistei “Convorbiri literare” pentru eseu, volumul “Cine suntem”

Crucea Casei Regale înmânată de Majestatea Sa, Regele Mihai al României, 2009

Marele Premiu la cea de-a 8-a ediţie a Festivalului Internaţional de Monodrama din Bitola, Macedonia, 2006

Premiul de excelenţă pentru Maestru al teatrului românesc, ambasador al spiritului poporului român, folosind tăcerea ca limbaj universal, acordat de Firma olandeză Den Braven

Premiul „Aristizza Romanescu" al Academiei Române pentru realizările din cinema şi teatru

Premiul UNITER pentru Teatru Non-verbal, 2003

Marele Premiu la Festivalul One Man Show de la Chişinău

Marele Premiu UNESCO pentru Dezvoltare Culturală -„pentru promovarea artei scenice româneşti în străinătate (modalităţi de exprimare scenică)

Marele Premiu al Fundaţiei „Anastasia", 2002

Ordinul Naţional Steaua României în grad de Cavaler - „pentru servicii excepţionale în cultură", 2000

Premiul UNITER acordat de Secţia Română a Asociaţiei Internaţionale a Criticilor de Teatru pentru spectacolul „Toujours l`amour", 1999

Premiul pentru Teatru de Pantomimă acordat de Secţia Română a Asociaţiei Internaţionale a Criticilor de Teatru - Fundaţia Teatrul XX3I, 1997

Premiul „Constantin Tănase" la Festivalul Umorului pentru rolul principal din „Omul care a văzut moartea"

Premiul Chicago Artists International Program, 1996                                                        

Premiul special la cel de-al doilea Festival al Pantomimei de la St. Croix - Elveţia

Premiul Golden Arena la Festivalul Internaţional de film de la Pula - Iugoslavia pentru rolul principal din „Broken Youth"

Premiul I la Festivalul de Film de la Costineşti pentru spectacolul de pantomimă „Jocul", 1987.

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+