Meniu

Trupa TNB

Galerie

Teatrul va merge mai departe prin noi, cei care îl vom sluji în continuare. Până la urmă, statutul actorului este cel pe care și-l creează cu fiecare rol – atunci când are ocazia să joace.

Diana Dumbravă

n. 06.04.1967, Bacău

În stagiunea curentă joacă în:

Memoria apei

Roluri la TNB: 

  • Vi - "Memoria apei" de Shelagh Stephenson, regia Erwin Șimșensohn, 2016
  • Ira Davidoff - "Hoți" de Dea Loher, regia Radu Afrim, 2014
  • Ester, soţia lui Rafa - "Băiatul din ultima bancă" de Juan Mayorga, regia Theodor Cristian Popescu, 2012
  • Nadia - „Un duel" după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, 2009 
  • Mama lui Georgică - Complexul România" de Mihaela Michailov, regia Alexandra Badea, 2008   
  • Zâna – „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Felix Alexa, 2003 

 

Colaborare

  • Caesonia – „Caligula” de Albert Camus, regia Gavril Pinte, 1993

 

Activităţi în afara TNB 

Roluri în teatru 

 

Teatrul de Artă

Doctorița - "România 2050", text și regie Radu Popescu, 2015

 

Teatrul Metropolis

Colette - "Gaițele" de Al. Kirițescu. regia Dan Tudor, 2012  

 

Teatrul Lucia Sturdza Bulandra, Bucureşti: 1995 - 2002

  • Memoria şi Atena – „Odiseea” de Homer, regia Cătălina Buzoianu
  • Regan – „Regele Lear” de William Shakespeare, regia Dragoş Galgoţiu
  • Coco – „Petru” de Vlad Zografi, regia Cătălina Buzoianu
  • Suzie – „Totul în grădină” de Edward Albee, regia Tudor Mărăscu
  • Moartea, Timpul şi Luna – „Scandal la Palermo” de Carlo Goldoni, regia Cătălina Buzoianu
  • Shelly – „Copilul îngropat” de Sam Shepard, regia Cătălina Buzoianu
  • Fata vitregă – „Şase personaje în căutarea unui autor” de Luigi Pirandello, regia Cătălina Buzoianu

 

Teatrul de Comedie, Bucureşti: 1995

  • Ghelia – „Melodia varşoviană” de Leonid Zorin, regia Virgil Tănase
  • Serafima Korzuhina – „Fuga” de Mihail Bulgakov, regia Cătălina Buzoianu

 

Teatrul Toma Caragiu, Ploieşti: 1994 – 1995

  • Titania – „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Vasile Nedelcu

 

Studioul Cassandra, licență 1994

Maria Josefa - "Casa Bernardei Alba" de Federico Garcia Lorca, regia Ion Cojar

Nastia - "Azilul de noapte" de Maxim Gorki, regia Ion Cojar, premieră la Teatrul Giulești

 

Roluri în film

  • Roxana - "Roxanne", regia Vali Hotea, 2012
  • Mama - "53 de ore și ceva", regia Adrian Popovici, 2009
  • Vânzătoarea - "Rating" (scurt metraj), regia Sorin Misirianțu, 2008
  • Ambassador Turcu – „The Dot Man”, regia Bruno Coppola, 2007
  • Mama lui Doiaru – „California dreamin` (nesfârşit), regia Cristian Nemescu, 2007
  • Empress Elizabeth – „Catherine the Great”, regiaPaul Burgess, serial BBC, 2005
  • Preoteasa – „Orient Express”, regia Sergiu Nicolaescu, 2004
  • Maria – „Maria”, regia Călin Peter Netzer, 2002
  • Soţia lui Hrothgar – „Beowulf”, regia Thomas Baker, 1999
  • Maria - "Maria", scurtmetraj, Călin Peter Netzer, 1997
  • Tanţi – „Asfalt Tango”, regia Nae Caranfil, 1996
  • Persida – „Crucea de piatră”, regia Andrei Blaier, 1995

 

Televiziune, seriale

  • Doamna Căpitanu - "Umbre", regia Igor Cobileanski, HBO, 2014
  • Adina - "17", serial Prima TV, regia Doru Halacu, 2008
  • Procuror Sanda – „Serviciul omoruri”, mini serie TV, regia Valentin Hotea, 2007
  • Nadia Fugaşin – „La urgenţă”, serial TVR, seria II, regia Bogdan Bărbulescu, 2007
  • „Decizii”, serial Acasa TV, regia Anca Colţeanu şi Iulia Rugină, 2006
  • Teatru radiofonic
  • Ranevskaia - "Livada de vișini" de A.P. Cehov, regia Gavril Pinte, 2016
  • Hermiona - "Poveste de iarnă" de William Shakespeare, regia Cezarina Udrescu, 2007
  • Doamna K - "Portretul Dorei" de Helen Cixous, regia Anca Colțeanu, 2006
  • Mathilde - "Roșu și negru" de Stendhal, regia Cristian Munteanu, 2005
  • Zenaida - "Levantul" de Mircea Cărtărescu, regia Gavril Pinte, 2004
  • Agenta - "Apocalipsa gonflabilă" de Saviana Stănescu, regia Gavril Pinte, 1999
  • Femeia - "Castelul din Carpați" după Jules Verne, regia Gavril Pinte, 1998

 

Alte activităţi

  • Membră a Academiei Europene de Film din anul 2004  
  • Membră în juriul GO EAST Film Fest, Wiesbaden, 2004
  • Membră în juriul Moscow Film Fest (Perspectives Program), 2004
  • Membră în juriul Palic Film Fest, 2004
  • Membră în juriul Sarajevo Film Fest, 2004
  • Teatru TV, reclame radio, spoturi publicitare  

 

Formaţie

Academia de Teatru şi Film, promoţia 1994, secţia Actorie, clasa profesor Ion Cojar

Work shop cu Andrei Şerban la Teatrul Radu Stanca din Sibiu, 1994  

 

Premii şi distincţii

  • Leopardul de Argint, pentru cea mai bună actriță, pentru rolul Maria, la a 56-a ediție a Festivalului Internațional de Film Locarno, 2003
  • Nominalizare la premiile Academiei Europene de Film pentru cea mai bună actriţă, pentru rolul titular din filmul Maria, Berlin, 2003
  • Mențiune specială a Juriului Ecumenic al festivalului de Film de la Locarno pentru rolul Maria
  • Premiul UCIN de interpretare pentru rolul Maria din filmul Maria, 2004
  • Premiul Agressione pentru cel mai bun actor în rol principal (pentru rolul titular din filmul Maria) la Festivalul de Film Transilvania, 2003 
  • Premiul de interpretare pentru rolul titular din scurtmetrajul Maria la Festivalul de Film Mar del Plata, Argentina, 1997 
  • Premiul de interpretare la Festivalul Ion Luca Caragiale, Iaşi, pentru rolul Serafima Korzuhina din Fuga, 1996 
  • Premiul de Popularitate al Ziarului Tribuna la Festivalul Teatrului Studenţesc, Sibiu, pentru rolul Maria Josefa din Casa Bernardei Alba de Federico Garcia Lorca, 1994

 

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+