Meniu

Trupa TNB

Galerie

Dorin Andone

n. 15.06.1963, Cluj-Napoca

Roluri la TNB:

Chitră - "Visul unei nopți de vară" de William Shakespeare, regia Petrică Ionescu, 2015

Buză - "Dumnezeu se îmbracă de la second - hand" de Iulian Margu, regia Ion Caramitru, 2014

Ofițerul Welch - "Bârfe, zvonuri și minciuni" de Neil Simon, regia Ion Caramitru, 2013

Medicul - "Vizita bătrânei doamne" de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov, 2011

Macduff, Un sergent - "Macbeth" de William Shakespeare, regia Radu Penciulescu, 2011

Leblanc - "Dineu cu proşti" de Francis Veber, regia Ion Caramitru, 2010

Piţu - „Spitalul special" de Iosif Naghiu, regia Ştefan Iordănescu, 2010

Dr. Jim Bayliss - „Toţi fiii mei" de Arthur Miller, regia Ion Caramitru, 2009

Sterian - „Molto, gran' impressione" de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor, 2009    

Bolnavul 5, Crupierul, Ivan Mikadoi Gamarovski - „Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintal” de Matei Vişniec, regia Florin Fătulescu, 2007

Praida - „Jocul Ielelor” de Camil Petrescu, regia Claudiu Goga, 2007

Maitre a danser (Profesorul de dans) - „Burghezul gentilom” după J.B.P. Molière, regia Petrică Ionescu, 2006

Tafnat - „Patimile Sfântului Tommaso d`Aquino” după Alex Mihai Stoenescu, regia Grigore Gonţa, 2005

Alfonso d`Este - „Lucrezia Borgia” de Victor Hugo, regia Cristian Ioan, 2004

Mesagerul - „Bacantele” după Euripide, regia Mihai Măniuţiu, 2003


Activităţi în afara TNB

Roluri în teatru

 

ARCUB - București 555

Matei Pintenaru - "Amanta", după "Încurcă lume" de A.D. Hertz, regia Armand Calinovici, 2014

 

Teatrul Mic

Alonso - "Furtuna" de William Shakespeare, regia Cătălina Buzoianu, 2009

Josemari - "Hamelin" de Juan Mayorga, regia Claudiu Goga, 2008

 

Teatrul de Comedie

Dobromir - "Vinerea verde" de Dumitru Radu Popescu, regia Ioan Ieremia, 2008

 

Teatrul de Stat Constanța

Preotul John Hale - "Vrăjitoarele din Salem" de Arthur Miller, regia Gordon Edelstein, 2007

 

Teatrul Lucia Sturza Bulandra: 2000 - 2002

  • Autorul - „Zoon Erotikon” după David Herbert Lawrence, regia Mihai Măniuţiu
  • Tranio - „Îmblânzirea scorpiei” de William Shakespeare, regia Mihai Măniuţiu, coproducţie SMART şi Teatrul L.S. Bulandra
  • Eneas, Sinbad - „Odiseea 2001”, regia Cătălina Buzoianu
  • Kiril - „Colonelul pasăre” de Hristo Boicev, regia Alexandru Dabija


Teatrul Naţional Cluj Napoca: 1990 - 2000

  • Leonil - „Iaşii în carnaval” de Vasile Alecsandri, regia Victor Ioan Frunză
  • Christopher Waren - „Cursa de şoareci” după Agatha Christie, regia Dorel Vişan
  • Pavlicek - „Transfer de personalitate” de Dumitru Solomon, regia Victor Ioan Frunză
  • Baba Cloanţa - „M-am jucat într-o zi” de Andi Andrieş, regia Victor Ioan Frunză
  • Recital „Cântice ţigăneşti” de Miron Radu Paraschivescu, regia Victor Ioan Frunză
  • Pasărea - „Păsările piu, piu, piu” de S. Szaborovski, regia Victor Ioan Frunză
  • Anunţătorul, Cucurucu - „Persecutarea şi asasinarea lui Jean-Paul Marat” de Peter Weiss, regia Victor Ioan Frunză
  • Preotul, Avocatul - „Divorţ în stil italian” de Eduardo De Filippo, regia Dorel Vişan
  • Căpitanul Alonso - „Cristophor Columb” de Nikos Kazantzakis, regia Marius Şopterean
  • Anarhistul - „Am râs destul!” de I.L. Caragiale, regia Mihai Măniuţiu
  • Tânărul - „Adunarea femeilor” de Aristofan, regia Mihai Măniuţiu
  • Tânărul domn - „Hora dragostei” de Arthur Schnitzler, regia G. Cerniţchi
  • Chinezul, Complotistul, Studentul - „Prostia e nemuritoare” după I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija
  • Folial - „Escurial” de Michel de Guelderode, regia Dorel Vişan
  • Leon - „Nu poţi trece cu capul prin zid” de Stanislaw Ignacy Witkievicz, regia Anca Bradu
  • Sganarel - „Don Juan” de J.B.P. Molière, regia Tudor Chirilă
  • Pescarul, Agap, Jean de Nevers, Iakov - „Sam” de G.M. Zamfirescu, regia Tudor Chirilă
  • Fiul - „Mânuitorul de cadavre” de Alin Fumurescu, regia Anton Tauf
  • Aghiotantul I - „Avram Iancu” de Lucian Blaga, regia Horea Popescu
  • Ilie, Spiriduşul, Instrumentist - „Săptămâna Luminată” de Mihail Săulescu, regia Mihai Măniuţiu
  • Ispititor II, Cavaler - „Omorul în catedrală” de Thomas Stearns Elliot, regia Mihai Măniuţiu, coproducţie Art - Interodeon şi Teatrul Naţional Cluj
  • Karl Ruttman - „Ultimul act” de Bernard Renan, regia Olimpia Arghir
  • Antifolus din Efes - „Comedia erorilor” de William Shakespeare, regia Borna Baletic
  • Rico Veri - „Astă seară se improvizează” de Luigi Pirandello, regia Anca Bradu
  • Aufidius - „Coriolan” de William Shakespeare, regia Cristian Teodor Popescu
  • Diavolul - „Nunta”, un spectacol de Mihai Măniuţiu
  • Dri, Omul cu ochelari negri - „17 Acte cu Piet Mondrian” un eseu vizual de Horaţiu Mihaiu
  • Tezeu, Oberon - „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Victor Ioan Frunză
  • Jean-Paul Marat - „Persecutarea şi asasinarea lui Jean-Paul Marat” de Peter Weiss, regia Victor Ioan Frunză
  • Carpeta - „Scene dintr-o execuţie” de Paul Foster, regia Cristian Teodor Popescu
  • Cicikov - „Mantaua” după Nikolai Vasilievici Gogol şi Mihail Bulgakov, regia Mona Chirilă
  • Nero - „Seneca” de Viorel Cacoveanu, regia Kincses Elemer
  • Îngerul Negru - „Genosse Frankenstein” scenariu şi regia Mihai Măniuţiu
  • Mc Murphy - „Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman, regia Marius Oltean
  • Thomas Diafoirus - „Bolnavul închipuit” de J.B.P. Molière, regia Sanda Manu
  • Laertes - „Hamlet” de William Shakespeare, regia Vlad Mugur


Teatrul din Sfântul Gheorghe: 1987-1990

  • Leonidik - „Bietul meu Marat” de Alexei Arbuzov, regia Constantin Codrescu
  • Al doilea - „Asta-i ciudat” de Miron Radu Paraschivescu, regia Gelu Colceag


    Roluri în film:

 

  • Victor - "Trois mondes", regia Catherine Corsini, 2012
  • Ovidiu - "Europolis", regia Corneliu Gheorghiţă, 2010
  • Reneau - "Transylmania", regia David Hillenbrand, Scott Hillenbrand, 2009
  • Talleyrand - "Icons of Power: Napoleon's Final Battle", regia Doug Shultz, 2006
  • Mecanicul - „Vacanţa cea mare”, regia Andrei Blaier
  • Zidarul VI - „Meşterul Manole”, (teleplay) regia Olimpia Arghir
  • Locotenentul Lutea - „Undeva în Est”, regia Nicolae Mărgineanu
  • Lucacs - „Dreammine” (Mina de vise), regia Kantor Laszlo
  • Poetul - „Tandreţea lăcustelor” regia Dan Necşulea
  • Operatorul - „Maria” regia Călin Netzer
  • Mesagerul - „Lotus” - regia Ioan Cărmăzan
  • Strenger - „Gunpowder, treason and plot”, regia Gillies Mac Kynnon
  • Django - „Tornado”, regia Alain Jakubowicz


Teatru radiofonic:

  • Vocea - „Lacrimi de sânge” de Costin Manoliu, regia Gavril Pinte
  • Vestitorul - „Cartea lui Iov” scenariu şi regia Gavril Pinte după Sfânta Scriptură
  • Matei Corvin - „Judecăţile” de Cristian Tiberiu Popescu, regia Gavril Pinte
  • Remus Koffer - „Procesul trădaţilor” scenariul Costin Manoliu, regia Gavril Pinte
  • Regele Franţei - „Regele Lear” de William Shakespeare, regia Gavril Pinte
  • Calimachi - „Levantul” de Mircea Cărtărescu, regia Gavril Pinte
  • Povestitorul - „Biografii, memorii - Vlad Mugur” scenariu de Florica Ichim şi Costin Manoliu, regia Cristian Munteanu
  • Cârmaciul - „Barca e plină” de Iosif Naghiu, regia Marius Oltean
  • Chelnerul B1 - „Nunta” de Cornel Teulea, regia Gavril Pinte
  • Adso, Granger - „Bibliotecarul” de Andrei Băleanu, regia Gavril Pinte
  • Realizator al emisiunii interactive: Rendez-vous nocturn, CD Radio-Napoca


Proiecte internaţionale:

  • „Omor în catedrală”, spectacol realizat de ART-INTERODEON şi Teatrul Naţional Cluj, producător J. Nettles
  • „Odiseea 2001”, un spectacol de Cătălina Buzoianu, realizat de Teatrul L.S. Bulandra în colaborare cu Institutul Internaţional Mediteranean de Teatru
  • „Genosse Frankenstein”, spectacol produs de postul de televiziune 3SAT, scenariu şi regia Mihai Măniuţiu

Recitaluri de muzică şi poezie

  • "Uriaşul cu ochi albaştri", clubul "Prietenii mei"
  • "Iubire, stele şi iască", versuri de Miron Radu Paraschivescu

Formaţie:

  • Institutul de Teatru Târgu Mureş, promoţia 1987, clasa profesor universitar Adriana Piteşteanu


Nominalizări şi premii:

  • Premiul pentru cel mai bun spectacol - „17 acte cu Piet Mondrian”, Sfântu Gheorghe, 1995
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol şi pentru ambientul sonor – „Săptămâna luminată” de Mihail Săulescu, Braşov, 1995
  • Premiul de interpretare la „Gala tânărului actor”, Costineşti, 1989
Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+