Meniu

Trupa TNB

Tudor Aaron Istodor

n. 24.05.1984

În stagiunea curentă joacă în:

Regele Lear

Roluri la TNB

Edmund, fiul nelegitim al lui Gloucester - “Regele Lear” de William Shakespeare, regia David Doiashvili, 2016

 

Roluri în teatru

Jenică - "Hagi Tudose" de Barbu Delavrancea, regia Dan Tudor, Teatrul Metropolis, 2016

Paganini - "Paganini"de Mick Davis, regia Mick Davis, Teatrul Metrolopolis, 2015

Eric Weiss - "Baiatul din Brooklin" de David Margulies, regia Cristi Juncu, Teatrul Evreiesc de Stat, 2015

Henrik - „Happy End” de Zsolt Pozsgai, regia Alexandru Bogdan, Godot Cafe-Teatru, 2014

Tretyn - „Testosteron” de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias, Godot Cafe-Teatru, 2014

Tudor - „Carpathian Garden” de Radu Iacoban, regia Tudor Aaron Istodor si Radu Iacoban, la Godot Cafe-Teatru 2013

Peter Manson - „Voyeur” de Gardner McKay, regia Claudiu Istodor, Godot Cafe-Teatru, 2013

Al doilea bărbat - „Iluzii” de Ivan Vîrîpaev, regia Cristi Juncu, Teatrul Act, 2013

Doug - „Accidente înspăimântătoare pe terenul de joacă” de Rajiv Joseph, regia Ryan Whinnem, Godot Cafe-Teatru, 2012

Frank - „Profesiunea doamnei Warren” de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor, Teatrul Mic, 2012

David - „Cineva ca tine” de Cristina Florea, regia Andrea Iacomita, Godot Cafe Teatru 2012

Iulius Cezar - „Iulius Cezar” de William Shakespeare, regia Eugen Geymant, la Godot Cafe-Teatru, 2012

Ostap Bender - „Vițelul de Aur” de Ilf și Petrov, regia Eugen Geymant, ARCUB, 2011

Gerry / Jack / Benny - „Cupluri” de David Abeare, regia Vlad Zamfirescu, Godot Cafe-Teatru, 2011

Tom - „XXL (Fat Pig)” de Neil LaBute, regia Cristi Juncu, Teatrul Act, 2011

Omul - „Exil în pământul uitării” de Barbu Fundoianu, regia Andra Tănăsescu, TNB București, 2010

The Man - „(Cu)Cuieinfrunte” după Eric Bogosian, regia Tudor Aaron Istodor și Radu Iacoban, Teatrul Luni de la Green Hours, 2010

Pops - „Ziua futută a lui Nils” de Peca Ștefan, regia Peca Ștefan, Teatrul Luni de la Green Hours, 2010

Ghilgamesh - „Epopeea lui Ghilgamesh”, regia Dragoș Galgoțiu, Teatrul Odeon, 2009

Stapânul lui Jacques - „Jacques și stăpânul său”, regia Marcel Țop, „Silver Church”din București, 2009

Oberon - „Visul unei nopți de vară”de William Shakespeare, regia Dragoș Galgoțiu, Teatrul Metropolis, 2008

Gabriel - „Deformații” de Mitoș Micleoșeanu și Marcel Țop, regia Marcel Țop, Teatrul Luni de la Green Hours, 2008

Phillip - „Bella și cavalerul fără nume” de Oliver Emanuel, regia Vladimir Anton, Teatrul de Comedie, 2007

Robert - „Și caii se împușcă, nu-i așa?”de Horace McCoy, regia Chris Simion, „Lăptăria lui Enache”, 2007

Treplev - „Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban, Teatrul „Radu Stanca”din Sibiu, 2006

Fiul - „Șase personaje în căutarea unui autor” de Luigi Pirandello, regia Liviu Ciulei, Teatrul Bulandra, 2005

Bob - „American Buffalo” de David Mamet, regia Marcel Țop, Teatrul Luni de la Green Hours, 2005

Studentul la medicină - „Broasca Țestoasă”, regia Zakharia Zalan, Centrul Cultural Maghiar

Diego - „Tango final”de Mario Diament, regia Moshe Yassur, Teatrul Evreiesc de Stat, 2004

Peștele - „Red light & Hot Line” de Marcel Țop, regia Marcel Țop, Teatrul Luni de la Green Hours, 2004

Sufleurul - „Un spectacol de teatrul” de Aureliu Manea, regia Chris Simion, Teatrul Foarte Mic, 2004

Poetul - „Catrene de Omar Khayyam”, regia Maia Morgenstern, Teatrul Odeon, 2003

El - „Doi și cu profesoara, șase” de Tudor Istodor, regia Tudor Aaron Istodor, CNITV, 2003

 

Roluri în film și televiziune

Gabriel - „Cadences Obstine”, regia Fanny Ardant, 2013

Egor Paschievici - „Domnisoara Christina”, regia Alex Maftei, 2013

Alex - „O lună în Thailanda”, regia Paul Negoescu 2012

Răzvan - ,,Luna Verde”, regia Alexa Visarion, 2010

Băiatul Blond - „Aurora”, regia Cristi Puiu, 2010

Zeiss - „Die Deutschen”, regia Christian Twente, 2010

Dan - „Afterparty”, regia Ivana Mladenovic, 2009

Louppos - „Cendres et sang”, regia Fanny Ardant, 2009

Glont - „Weekend cu mama”, regia Stere Gulea, 2008

Jimmy - „A girl and a gun”, regia Cristi Puiu, 2008

Fratele lui Dan - „Fratele lui Dan”, regia Tudor Jurgiu, 2008

Vivi - „Târziu”, regia Paul Negoescu, 2007

Tudor - „Interior scară de bloc”, regia Ciprian Alexandrescu, 2007

Marius - „Sinopsis docu-dramă”, regia Vlad Trandafir, 2007

Deskman - „Blood and chocolate”, regia Katja von Garnier, 2007

Robert - „Bricostory”, regia Andreea Păduraru, 2007

George - „Cu inima îndoită”, TV, regia Ion Cărmăzan, 2006

El - „Examen”, regia Paul Negoescu, 2006

Bobo - „Hârtia va fi albastră”, regia Radu Muntean, 2006

Sorin - „Lombarzilor 8”, TV, regia Titus Muntean, Alex Maftei, 2006

Dinu - „Băieți buni”, TV, regia Bogdan Bărbulescu, Theodor Halacu, 2005

Maiorul Von Klarenfeld - „Tertium non Datur”, regia Lucian Pintilie, 2005

 

Participări la festivaluri

Festivalul de Teatru de la Piatra Neamț – octombire 2010 cu „(Cu)cuieinfrunte”

Festivalul Unidrama, Târgu Mureș – octombrie 2010 cu „Paharul”

Festivalul Internațional de Teatru de la Avignon, Franța – iulie 2010, cu „Exil în pământul uitării”

Festivalul Național de Teatru de la Sibiu – iunie 2010 cu „Cucuie-n frunte” și „Ziua futută a lui Nils”

Festivalul de Teatru Underground de la Arad – mai 2010 cu „(Cu)cuieinfrunte”

„Cannes Film Festival” Cannes, Franța – mai 2009 cu „Cendre et sang”

T.I.F.F., Cluj-Napoca – iunie 2009 cu „Cendre et sang”

„Cannes Film Festival” Cannes, Franța – mai 2008 cu „Interior scară de bloc”

Festivalul Internațional de Teatru „Skomrahi” Skopje, Macedonia – martie 2007

Festivalul Naţional de Teatru din București cu „Pescărușul”, 2007

Festivalul Internațional de Teatru de la Keochang, Korea – mai 2004 cu „Un spectacol de teatru”

 

Premii

Premiul special al juriului „Sică Alexandrescu” la Gala HOP 2010 – pentru monologul “Paharul” după Eric Bogosian

Premiul pentru Debut – Premiile Municipiului București pentru Artă și Cultură – pentru rolul Ghilgamesh din “Epopeea lui Ghilgamesh”, 2009

Premiul pentru cel mai bun actor – Festivalul CineMaIubit, București – pentru rolul El din „Examen”, 2007

Premiul pentru interpretare masculină – Festivalul LicArt și Festivalul Jos pălăria, București – pentru rolul El din „Doi și cu profesoara, șase”, 2003

 

Studii

Master UNATC, clasa prof. Univ. Dr. Tania Filip, 2009

Licență UNATC, Facultatea de Teatru, secția actorie, clasa prof. Univ. Dr. Ion Cojar, titlul lucrării de licenţă: “Trilogie Belgrădeană”, promoția 2007

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+