Meniu

Trupa TNB

Erwin Șimșensohn

Spectacole în stagiunea curentă :

Cursa de șoareci Memoria apei

Spectacole regizate la TNB

“Memoria apei” de Shelagh Stephenson, 2016

 

Regie de teatru

“Aniversarea” de Jeroen van den Berg, Teatrul “Mihai Eminescu”, Botoșani, 2016

“Trilogia belgrădeană” de Biljana Srbljanovic, Teatrul Dramatic “Fani Tardini”, Galați, 2015

“Jocul de-a vacanța” de Mihail Sebastian, Teatrul “Maria Filotti”, Brăila, 2015

“Steaua fără nume” de Mihail Sebastian, Teatrul Național Târgu-Mureș, 2015

“În vizită la domnul Green” de Jeff Baron, Teatrul Evreiesc de Stat, 2014

“Yentl” de Isaac Bahevis Singer, Teatrul Evreiesc de Stat, 2013

“Născut vinovat” de Ari Roth, Teatrul Luni de la Green Hours, 2003

“Francesca a fost răpită” de Dario Fo,Teatrul Tineretului Piatra Neamț, 2002

 

În proiect

“O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, Teatrul Național Târgu-Mureș, 2016

“Fluturii sunt liberi” de Leonard Gershe, Teatrul Excelsior, București, 2016

“Visul unei nopți de iarnă” de Tudor Mușatescu, Teatrul “Ioan Slavici”, Arad, 2016

 

Examene de regie în facultate - fragmente de spectacol

“Jurnalul Annei Frank” - dramatizare

“Casa de pe graniță” de Slawomir Mrozcek

“Rața sălbatică” de Henrik Ibsen

“Medeea” de Euripide        

“Macbeth” de William Shakespeare

 

Teatru de liceu

Membru fondator trupa “Teen Act”, Piatra Neamț

Ateliere de teatru și regia a numeroase spectacole cu trupele “Teen-Act”, Piatra Neamț, “Pot” Brașov, “Brainstorming” București, “Holeelogans” Timișoara” etc.

Trainer și membru în juriu la diverse festivaluri: “T4T” Timișoara,”ID Fest” Bacău, “Ideo Ideis” Alexandria

Facilitator “Training for trainers”, Festivalul “Ideo ideis” Alexandria, 2015

 

Televiziune

Regie serial “Un pas înainte”, sezonul 1 - MediaPro, București

 

Roluri în film                

“The Whistleblower” regia Larysa Kondracki

“Ces Amours-La” , regia Claude Lelouche

“Method”, regia Duncan Roy

“Megatron”, regia Marian Crișan

“Amatorul” regia Marian Crișan

 

Studii

UNATC “I.L. Caragiale”, București, Facultatea de Teatru, specializarea regie de teatru, clasa prof.univ. Cătălina Buzoianu, asistent univ. Felix Alexa, 2003

Workshop de antropologie teatrală cu Eugenio Barba, Holstebro, Danemarca

Președinte al Ligii Studenților din UNATC 2001-2003

 

Premii și Festivaluri

Gala Premiilor UNITER – Nominalizare la Premiul pentru Debut (Erwin Șimșensohn); Nominalizare și Premiu Cea mai bună actriță în rol principal (Alexandra Fasola pentru rolul titular din Yentl, regia Erwin Simsensohn), 2014

Festivalul “Toma Caragiu”, Ploiești, “Yentl”, TES, 2014

Festivalul “Singer’s Warsaw”, Varșovia, Polonia, “Yentl”, TES, 2013

Festivalul Național de Teatru, “Yentl”, TES, 2013

Festivalul Internațional de Teatru Sibiu, “Născut vinovat”, Teatrul Luni, 2003

Festivalul Internațional Avram Goldfaden, Iași, “Tata are lagăr”, independent, 2003

Gala Tânărului Actor, UNITER, secțiunea Grup, “Născut vinovat”, Teatrul Luni, 2003

StudentFest, Timișoara, “Jurnalul Annei Frank”, 2001

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo