Meniu

Trupa TNB

Eugen Cristea

n. 18.04.1952, Bucureşti

În stagiunea curentă joacă în:

Allegro, ma non troppo

Roluri la TNB:

  • Domnul Cuțui, samsar - "Allegro, ma non troppo" de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa, 2014
  • "Carte de vizită" - One man show, 2014
  • Pastia - "Tragedia lui Carmen", adaptare după Peter Brook, regia Ion Caramitru, 2007
  • Primul procuror – „Jocul ielelor” de Camil Petrescu, regia Claudiu Goga, 2007
  • Profesorul de muzică / Maitre de musique - „Burghezul gentilom” după J.B.P. Molière, regia Petrică Ionescu, 2006
  • Farfuridi - "O scrisoare pierdută" de I.L. Caragiale, regia Grigore Gonța
  • Stolnicul Drăgan - „Apus de soare” de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Piţa, 2004
  • Hoţul - „Revelion la Terzo Mondo” de Victor Moldovan, regia Mihai Manolescu, 2003
  • Primarul - „Revizorul” de Nicolai Vasilievici Gogol, regia Serghei Cerkasski, 2002
  • Stevan Savski Kesser - "Tărâmul celălalt" de Dușan Kovacevic, regia Horea Popescu, 2002
  • Totoi - „Crimă pentru pământ” după Dinu Săraru, regia Grigore Gonţa, 2002
  • Costică – „Mofturi la Union” după I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2001
  • Hangiul şi Guvernatorul – „Omul din La Mancha” de Dale Wassermann, regia Ion Cojar, 2001
  • Cantacuzino (Zizin) – „Şi mai potoliţi-l pe Eminescu” de Cristian Teodor Popescu, regia Grigore Gonţa, 2000
  • Howard - „Moartea unui comis-voiajor” de Arthur Miller, regia Horea Popescu, 1999 - 2000
  • Ariste - „Femeile savante” de J.B.P. Molière, regia Lucian Giurchescu, 1999
  • Bencio - „Numele trandafirului” de Umberto Eco, regia Grigore Gonţa, 1999
  • Slujitorul - „Bacantele” după Euripide, regia Mihai Măniuţiu, 1997
  • Lenin – „Travestiuri” de Tom Stoppard, regia Radu Băieşu, 1996
  • Inspector poliţie, Omul din parc - „Roberto Zucco” de Bernard Marie Koltes, regia Felix Alexa, 1995
  • Spudercă - „Anton Pann” de Lucian Blaga, regia Dan Micu, 1995
  • Hoffling - „Parcul” de Botho Strauss, regia Tudor Ţepeneag, 1995
  • Şeful teatrelor - „Ondine” de Jean Giraudoux, regia Horea Popescu, 1994
  • Toate rolurile – „Goana după fluturi” de Bogdan Amaru, regia Grigore Gonţa, 1993
  • Fabian - „Noaptea regilor” de William Shakespeare, regia Andrei Şerban, 1991
  • Coana Chiriţa, Un Străin – „Patrihoţii” de Vasile Alecsandri, regia Mihai Manolescu, 1991
  • Bărbat aplecat în spate – „Maşinăria Hamlet” de Heiner Muller, regia Robert Wilson, 1990 – 1991
  • Egeus, Mesagerul - „O trilogie antică” după Euripide şi Seneca, regia Andrei Şerban, 1990
  • Nero - „Teatrul lui Nero şi Seneca” de Eduard Radzinski, regia Mihai Berechet, 1990
  • Trubadurul - „Moştenirea” de Titus Popovici, regia Horea Popescu şi Mihai Manolescu, 1989
  • Actorul – „Autograf” (spectacol one-man-show) de George Arion, regia Cristina Deleanu, 1987
  • Băiatul - „Campionul” de Ioan Gârmacea, regia Mihai Manolescu, 1986
  • Philip Clandon - „Nu se ştie niciodată” de George Bernard Shaw, regia Constantin Russu, 1985
  • Iordache - „D`ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Sanda Manu, 1984
  • Traian – „Titanic Vals” de Tudor Muşatescu, regia Mihai Berechet, 1983
  • Flămânzilă, Cerbul, Cal şi Sluga lui Verde Împărat - „Harap Alb” de Radu Iţcuş, regia Grigore Gonţa, 1983
  • Groza Moldoveanul – „Vlaicu-Vodă” de Alexandru Davila, regia Mihai Berechet, 1982
  • Prezentator, Desculţul – „Ploşniţa” de Vladimir Maiakovski, regia Horea Popescu, 1982
  • Studentul, Pictorul şi Ministrul – „Cheile oraşului Breda” de Ştefan Berceanu, regia Sanda Manu, 1981
  • Un Garçon – „Filumena Marturano” de Eduardo de Filippo, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1981
  • Brustur şi Leonaş - „Coana Chiriţa” de Tudor Muşatescu după Vasile Alecsandri, regia Horea Popescu, 1981
  • Vlad, Profesorul Georgescu – „Gimnastica sentimentală” de Vasile Voiculescu, regia N.Al. Toscani, 1980
  • Profesorul, Inspectorul – „Examenul” de Jan Pawel Gawlik, regia Cristian Munteanu, 1979
  • Pamphilus - „Fata din Andros” de Terenţiu, regia Grigore Gonţa, 1978
  • Debut 1967 -"Topaze" de Marcel Pagnol, regia C. Dinischiotu


Activităţi în afara TNB
 

Roluri în teatru

Proiecte independente

  • Jupân Simon / Jupân Jaques - "Avarul" de J.B.P. Moliere, regia Daniel Nițoi, 2013
  • Tom - "Nimeni nu-i perfect" de Simon Williams, regia Radu Beligan, din 2012
  • Caracalla - "Iubiri inaccesibile" de Paul Edmond, regia Răzvan Popa

Teatrul Constantin Tănase

  • Micșunel Corboreanu - "O premieră furtunoasă" de Octavian Sava, regia Cezar Ghioca, 2011

Teatrul Tudor Vianu, Giurgiu

  • Pensionarul - "Nunta" de Ion Băieșu, regia Dan Tudor, 2011

Sibiu/Bucureşti

  • Lillas Pastia - „Tragedia lui Carmen”, adaptare de Peter Brook şi Marius Constant după Georges Bizet, regia Ion Caramitru, producţie UNITER în cadrul programului „Sibiu, capitală culturală europeană 2007”

Centrul Cultural Evreiesc

  • „5 acte de dragoste", colaj de texte din dramaturgia americană, regia Moshe Yassur, 2008

Teatrul Masca

  • Arbelos - "Grenada", text și regie Olga Delia Mateescu, 2011
  • Hebdomadar - „Statuia Libertăţii" de Olga Delia Mateescu, regia Răzvan Diaconu, 2007


Theatrum Mundi, Bucureşti

  • Slabul - „Beethoven cântă din pistol” de Mircea M. Ionescu, regia Constantin Dicu


Teatrul Naţional din Timişoara:

  • Petre Vereş – „Nu suntem îngeri” de Paul Ioachim, regia Emil Reus
  • Blasiu Dohotaru – „A cincea lebădă” de Paul Everac, regia Emil Reus
  • Pinch – „Comedia erorilor” de William Shakespeare, regia Ioan Ieremia
  • Peruzeanu şi Avocatul – „Moftangii” de I.L. Caragiale, regia Miron Netea
  • Scurtuleţ – „Piatra la rinichi” de Paul Everac, regia Dan Radu Ionescu
  • Tetoianu – „Clipa” de Dinu Săraru, regia Ioan Ieremia
  • Menestrelul – „Spaţiul de clemenţă” de Mihail Sabin, regie colectivă
  • Emil - „Emil şi detectivii” de Erich Kastner, regia Dan Radu Ionescu
  • Spiridon – „O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Dan Radu Ionescu


Roluri în film

  • Napoleon Venus Bibescu - „Inimă de ţigan”, regia Iura Luncaşu, serial Acasa TV, 2007 - 2008
  • Cristea - „Om sărac, om băgat", serial ProTV, 2006 - 2007
  • „Păcală se întoarce”, regia Geo Saizescu, 2006
  • „Femeia visurilor”, regia Dan Piţa, 2005
  • „Asfalt Tango”, regia Nae Caranfil, 1996
  • „È pericoloso sporgersi”, regia Nae Caranfil, 1994
  • „Enigmele se explică în zori”, regia Aurel Miheleş, 1987
  • „Colierul de turcoaze”, regia Gheorghe Vitanidis, 1985
  • „Mult mai de preţ e iubirea”, regia Dan Marcoci, 1982
  • „Neînvinsă-i dragostea”, regia Mihnea Columbeanu


Coproducţii

  • „Second in Command”, regia Simon Fellows, 2006
  • „Le Domain Perdu”, regia Raoul Ruiz, 2005
  • „Le Pere Goriot”, regia Jean-Daniel Verhaeghe, TV, 2004
  • Maire - „Mariage interdit”, regia Gérard Cuq, TV, 2002
  • „The Secret Kingdom”, regia David Schmoeller, 2002
  • „Les percutes”, regia Gérard Cuq, 2002
  • „Dark Prince: The True Story of Dracula”, regia Joe Chappelle, TV, 2000
  • „Les sept vies du Dr. Laux”, regia Jacek Gasiorowski, 2000
  • „The Incredible Genie”, regia Alexander Cassini, 1999
  • „Mysterious museum”, regia David Schmoeller, 1999
  • „Clockmaker”, regia Christopher Remy, 1998
  • „Une mere comme y`a pas d`autres”, regia Jacques Renard, TV, 1997
  • „Le corps d`un homme”, regia Claude Michel Rome, 1997
  • „Capitaine Conan”, regia Bertrand Tavernier, 1996
  • „Last Gasp”, regia Scott Mc Ginnis, 1995
  • „Meurtres par procuration”, regia Claude Michel Rome, 1995
  • „Nostradamus”, regia Roger Christian, 1994
  • „Evasion”, regia Jacek Gasiorowski, 1992


Televiziune

Teatru TV:

  • „Personalul de Costineşti”, 2001
  • „Arhipelagul Lenoir”, regia Constantin Dinischiotu
  • „Muşcata din fereastră”, regia Olimpia Arghir

Emisiuni TV:

  • „Feriţi-vă de măgăruş!”, 1990 - 1997
  • „Ghici cine vine la mine?”, 1998 – 1999
  • „Ceaiul de la ora 5”, 1996 – 1999
  • „Kiki, Riki, Miki”
  • „Arca Marinei”


Regie

  • Regizor secund la piesele: „Moştenirea”, „Parcul”, „Travestiuri”, „Autograf”, „Numele trandafirului”, „Anton Pann”.
  • Regia pieselor: „Ionescu sau o ipoteză absurdă” de Iosif Naghiu, „Cupa” de Paul Everac (Interpret al rolurilor Ofiţerul şi Fănel, în aceleaşi piese)


Activitate muzicală

  • Compoziţii proprii pentru copii
  • Caseta „Country” (compilaţie) cu două compoziţii proprii
  • Caseta „Nu vă feriţi de măgăruş!”
  • Caseta „Soldat căzut din iubire” – caseta de autor, versuri George Arion, compoziţii personale originale.
  • Concerte cu propria trupa de folk-rock-blues „ATELIER” la: Terasa Actorilor, Casa Eliad (mai multe recitaluri), Cercul Militar, apariţii la TVR1, TVR2, Tele7abc, Prima, Antena 1, Festivalul folk „Om bun” (1999 si 2000). Concerte cu trupa „Harvest of Soul” la Piranha, Pub 18, Strada de Vară (2001), Buftea.


Ilustraţia muzicală la piesele:

  • „Autograf”, „Harababura”, „Campionul”, „Nero” şi „Seneca”.
  • Compoziţii originale la piesele „Autograf” şi „Harababura”.

Festivaluri

  • Prezentarea Festivalului Internaţional de Circ, Parcul Moghioroş, 2008


Turnee

  • „Don Juan moare ca toţi ceilalţi” de Teodor Mazilu (în limba italiană), regia Renato Giordano (Italia): Veneţia, Festivalul de la Caltabelotta (Sicilia).
  • „Caviar, vodcă şi… bye, bye” de George Astaloş (piesa Teatrului Naţional Radiofonic), regia Dan Puican - Paris 1998; New York şi Washington 2000; Germania şi Belgia 2000 – Bruxelles şi Bonn; Israel – octombrie 2000; Viena - mai 2001; Danemarca (Copenhaga) şi Suedia (Malmo şi Stockholm) - noiembrie 2001.

Activitate publicistică

  • Traducător al romanelor S.F.: ,,Maşinăria rock and roll” de Norman Spinrad, „Nouă prinţi din Amber” de Roger Zelazny (integrala - 10 volume), „Trecând prin flacără” de Norman Spinrad, „Îngerii cancerului” de Norman Spinrad.


    Formaţie

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale, promoţia 1976, clasa profesor Eugenia Popovici

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo