Meniu

Trupa TNB

Galerie

Unii se plâng de trandafiri că au spini. Ar trebui să ne bucurăm că printre spini găsim trandafiri (ca să-l parafrazez pe bătrânul Will).

Florentina Ţilea

n. 14.05.1977, Iaşi

Roluri la TNB:

  • Juliette, servitoare, infirmieră - "Regele moare" de Eugène Ionesco, regia Andrei și Andreea Grosu, 2017
  • Jupâna - “Medeea, mama mea” de Ivan Dobcev și Stefan Ivanov, regia Ivan Dobcev și Margarita Mladenova, 2016
  • Reportera și alte roluri - "Între noi e totul bine" de Dorota Masłowska, regia Radu Afrim, 2015
  • Pasager, A doua femeie, Stewardesa - "Terorism" de Frații Presniakov, regia Felix Alexa, 2015
  • Evdokia - "Butoiul cu pulbere" de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa, 2014
  • Kleopatra Maksimovna - "Sinucigașul" de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa, din 2014
  • Cassie Cooper - "Bârfe, zvonuri și minciuni" de Neil Simon, regia Ion Caramitru, 2013
  • Alice Filimon - "Omul care a văzut moartea" de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor, 2013  
  • Safta - "Conul Leonida față cu reacțiunea" de I.L. Caragiale, regia Silviu Purcărete, 2012 
  • Machieuza - "Purificare" de Petr Zelenka, regia Alexandru Mâzgăreanu, 2011
  • Gitta - "Scara pisicii" de Katalin Thuróczy, regia Irina Popescu Boieru, 2010
  • „Ivan Turbincă" după Ion Creangă, regia Ion Sapdaru, 2009
  • Cocoana Elenca - „Molto, gran' impressione" de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor, 2009

Activităţi în afara TNB

Roluri în teatru:

Teatrul Național Radu Stanca, Sibiu

Eleva - "Lecția" de Eugene Ionesco, regia Mihai Mănuțiu, 2014

Teatrul Luni de la Green Hours, Bucureşti

  • Ea - "Nu mai plânge, baby", texte de Peca Ştefan, regia Carmen Lidia Vidu, 2010

Teatrul Naţional De Operetă, Bucureşti

  • Jhonny - „Odiseea Vîsoţki" spectacol concert, regia Alexander Hausvater, 2009

Clubul Fabrica, Bucureşti

  • Florentina - personaj urban - „Ce n'est pas une chanson d'amour" , regia şi scenariu de Carmen Vidu, 2009

Teatrul „Toma Caragiu", Ploieşti

  • Ştefania - „And Bjork, of course..." de Thorvaldur Thorsteinsson, regia Radu Afrim, 2008

Teatrul Odeon, Bucureşti 

  • Prietena lui Madlene - „Marchizul de Sade" de Doug Wright, regia Beatrice Rancea, 2008
  • Chiţa - „Spovedanie la Tanacu" de Tatiana Niculescu, regia Andrei Şerban, 2007

Teatrul Metropolis, Bucureşti

  • Inga - "Peretele" de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar, 2014
  • Soţia denaturată - „Opposites attract" de Bruce Kane, regia Florin Piersic jr., 2008
  • Mama - „Agamemnon" de Rodrigo Garcia, regia Radu Nica, 2007

Teatrul La Mama, New York

  • Chiţa - „Deadly confessions" de Tatiana Niculescu, regia Andrei Şerban, 2007

Teatrul Mic, Bucureşti

  • Tânăra - „Colonia îngerilor" de Ştefan Caraman, regia Nona Ciobanu, 2007

Teatrul Naţional „Radu Stanca", Sibiu

  • Polina Andreevna - „Pescăruşul" de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, 2007
  • Tânăra marginalizată - „Balul" după o idee Theatre de Campagnol, regia Radu Nica, 2006
  • Evreica J. - „Shoah" scenariu dramatic şi regia Mihai Maniuţiu, 2006
  • Profesoara, Ea - „Vremea dragostei, vremea morţii" de Fritz Kater, regia Radu Nica, 2006
  • Mama lui Spira - „Plastilina" de Vasili Sigariev, regia Vlad Massaci, 2005
  • Die Allen Anderen - „Die arabische Nacht" de Roland Schimmelpfennig (spectacol în limba germană), regia Radu Nica, 2005
  • Spectacol de improvizaţie - „Derby" , regia Alexander Hausvater, 2005
  • Lisila - „Norii" după Aristofan, regia Florin Zamfirescu, 2004
  • Nataşa - „Trei surori" de A.P.Cehov, regia Anca Bradu, 2004
  • Contrabandistul - „Casa de pe graniţă" de Sławomir Mrożek, regia Tompa Gabor, 2003
  • Emilia - „Iubirile lui Anatol" de Arthur Schnitzler, regia Cristi Juncu, 2003
  • Personaj colectiv - „Gândacii" de Stanislaw Ignacy Witkiewicz, regia Tompa Gabor, 2003
  • Stefania  - „Tango, monsieur?" de Aldo Lo Castro, regia Mihai Lungeanu, 2003
  • Copila  - „Ioana d'Arc" scenariu şi regia MC Ranin, 2003
  • Florabel - „Faţă-n faţă" de Saviana Stănescu, regia Tudor Ţepeneag, 2002
  • Femeia şarpe - „Divina comedie" după Dante Alighieri, regia MC Ranin, 2002
  • Zamfira - „Gaiţele" de Alexandru Kiriţescu, regia Florin Zamfirescu, 2002
  • Micul Lang - „Canibalii" de George Tabori, regia Alexander Hausvater, 2001
  • Veneţianul - „Othello?!" după W. Shakespeare, regia Andryi Zholdak, 2001
  • Personaje de poveste - „Pilafuri şi parfum de măgar" după „O mie şi una de nopţi", regia Silviu Purcărete, 2001

Roluri în film:

  • Olga - „Undeva în Palilula", regia Silviu Purcărete, 2010

Participări festivaluri:

  • Teatr Powszechny w Lodzi, Polonia, 2009
  • Festivalul Uniunii Teatrelor Europene, Bucureşti, 2008
  • Festivalul Tineretului, Piatra Neamţ, 2008
  • Festivalul Dramaturgiei contemporane, Timişoara, 2008
  • Festivalul de Teatru „Atelier", Baia Mare, 2008
  • Babel Arts Performance Festival, Târgovişte, 2008
  • Festivalul Dramaturgiei Româneşti, Brasov, 2007
  • International Théâtre Festival - Interférence, Cluj-Napoca, 2007
  • Festivalul Teatrelor Europene, Sibiu, 2007
  • Urauffuhrungfestival, Heidelberg, Germania, 2007
  • „Capul de regizor", Buzău, 2005-2006
  • Festivalul „Coup du Theatre", Bucureşti, Iaşi, 2004
  • Festivalul de Teatru Scurt, Oradea, 2003
  • Săptămâna Culturii Româneşti, Tel Aviv, Israel, 2003
  • Festivalul Naţional de Teatru Clasic, Arad, 2002
  • Festivalul Internaţional, St. Petersburg, Rusia, 2002
  • Festivalul Naţional de Teatru, Bucureşti, 2002-2008
  • Festivalul Internaţional de teatru, Sibiu, 2001-2008
  • Festivalul Internaţional de teatru, Ulm şi Freiburg, Germania, 2002
  • Gala Tânărului Actor „Hop", Mangalia, 2001
  • Festivalul International „Eugen Ionescu", Chişinău, 2001
  • Carnavalul din Patras, Grecia, 2000
  • Festivalul D'Arte, Troina, Sicilia, 1999

Formaţie

  • Universitatea de Artă „George Enescu", Iaşi, Facultatea de Teatru, Specializarea Actorie, promoţia 1996-2001, clasa profesorilor Cornelia Gheorghiu si Emil Coşeru
  • Atestat în commedia dell'arte oferit de Centrul de Cercetări „Ion Sava" în urma participării la work-shopul susţinut de actorul Feruccio Soleri şi organizat în colaborare cu Teatrul Naţional „I.L. Caragiale" din Bucureşti, 2007
  • „Atelierul de revitalizare şi inspiraţie a calităţilor actoriceşti" susţinut de Radu Penciulescu şi Florin Fieroiu la Centrul de Creaţie "Mihai Eminescu" de la Ipoteşti, 2008

Nominalizări şi premii:

  • Premiu pentru „Cel mai bun spectacol" la Gala Premiilor Uniter cu spectacolul „Othello?!...", regia Andrey Zholdak, 2002
  • Nominalizare la Gala Premiilor Uniter, secţiunea Interpretare, pentru „Cel mai bun rol secundar feminin" - Profesoara, „Vremea dragostei, vremea morţii", 2007
  • Nominalizare la Gala Premiilor Uniter, secţiunea Interpretare, pentru „Cel mai bun rol secundar feminin" - Polina, „Pescăruşul", 2008

Altele:

  • Membru fondator al „Academiei itinerante de teatru Andrei Şerban" şi participantă la atelierele de creaţie de la Plopi (2007), New York (2007) şi Horezu (2009) susţinute de Andrei Şerban

 

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+