Meniu

Trupa TNB

Florina Cercel

n. 28.01.1943, Piatra - Neamţ

În stagiunea curentă joacă în:

Dumnezeu se îmbracă de la second-hand Terorism

Roluri la TNB:

"Terorism" de Frații Presniakov, regia Felix Alexa, din 2019

Teodora - "Dumnezeu se îmbracă de la second - hand" de Iulian Margu, regia Ion Caramitru, 2014

Zerline - „Camerista" după Hermann Broch, regia Dan Stoica, 2008

Ştefanida Rozanova (directoarea adjunctă) - „Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintal” de Matei Vişniec, regia Florin Fătulescu, 2007

Doamna nervoasă, O femeie de-o vârstă incertă - „Inimă de câine” după Mihail Bulgakov, regia Iuriy Kordonskiy, 2005

Lucrezia Borgia – „Lucrezia Borgia” de Victor Hugo, regia Cristian Ioan, 2004

Anna Andreevna - „Revizorul” de Nicolai Vasilievici Gogol, regia Serghei Cerkasski, 2002

Linda Loman - „Moartea unui comis voiajor” de Arthur Miller, regia Horea Popescu, 1999 - 2000

Vasilisa - „Azilul de noapte” de Maxim Gorki, regia Ion Cojar, 1998

Agave - „Bacantele” de Euripide, regia Mihai Măniuţiu, 1997

Zabina - „Tamerlan cel Mare” de Christopher Marlow, regia Victor Ioan Frunză, 1995

Lady Torrance - „Orfeu în infern” de Tennessee Williams, regia Mihai Manolescu, 1994

Bernarda Alba - „Casa Bernardei Alba” de Federico Garcia Lorca, regia Felix Alexa, 1994

Înălţimea Sa - „Cabinierul” de Ronald Harwood, regia Ion Cojar, 1991

Anca - „Năpasta” de I.L. Caragiale, regia Dana Dima, 1991

Dabby - „Cine are nevoie de teatru” de Timberlake Wertenbaker, regia Andrei Şerban, 1990

Clitemnestra - „Electra - O trilogie antică” după Euripide, Sofocle şi Seneca, regia Andrei Şerban, 1990

Vassa Jeleznova - „Vassa Jeleznova” de Maxim Gorki, regia Ion Cojar, 1988

Dacia - „Titanic vals” de Tudor Muşatescu, regia Mihai Berechet, 1983

Alboaica - „Tinereţea lui Moromete” de Marin Preda, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1981

Fifina - „Gimnastică sentimentală” de Vasile Voiculescu, regia N.Al. Toscani, 1980

Întâia Amoreză - „Căruţa cu paiaţe” de Mircea Ştefănescu, regia Mihai Berechet, 1978

Milica Oniţă - „Acord” de Paul Everac, regia Letiţia Popa, 1977

Zoe - „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Radu Beligan, 1979

Wanda - „Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Horea Popescu, 1977

Peţitoarea - „Căsătoria” de Nicolai Vasilievici Gogol, regia Sanda Manu, 1976

Katy - „Peripeţiile bravului soldat Svejk” de Jaroslav Hasek, regia Dem Rădulescu, 1975

Lucille Desmoulins - „Danton” de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1974

Dona Diana - „Donna Diana” de Camil Petrescu, regia Victor Moldovan, 1973

Viorela Vidrighin - „Un fluture pe lampă” de Paul Everac, regia Horea Popescu, 1972

 

Activităţi în afara TNB:

Roluri în teatru:

 

ARCUB

Thelma – „Noapte bună, mamă” de Marsha Norman, regia Mircea Cornişteanu, 2014

 

Creart – Sala Teatrelli

„Quartet” de Ronald Harwood, regia Dan Tudor, 2014

 

Teatrul Metropolis

Aneta Duduleanu – „Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor, 2012

 

Theatrum Mundi: 2002

Regina Margareta - „Regele moare” de Eugene Ionesco, regia Victor Ioan Frunză

 

Teatrul Naţional Timişoara: 1965 - 1973

Barbara Undershaft - „Maior Barbara” de George Bernard Shaw, regia Constantin Anatol, 1966

Rosaura - „Mincinosul” de Carlo Goldoni, regia Constantin Anatol, 1966

Contesa Olivia - „A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, regia Marietta Sadova, 1966

Gina, Niculina Gologan, Maricica Tunsu, Otilia - „Opinia publică” de Aurel Baranga, regia Marietta Sadova, 1967

Madame San-Gene - „Madame San Gene” de Emile Moreau şi Victorien Sardou, regia Marietta Sadova, 1968

Soţia - „Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Marietta Sadova, 1968

Regina Margareta - „Regele moare” de Eugene Ionesco, regia Mircea Marosin, 1969

Elena - „Troienele” de Jean Paul Sartre după Euripide, regia Mircea Marosin, 1969

Gina Ekdal - „Raţa sălbatică” de Henrik Ibsen, regia Emil Reus, 1970

Alexandra Dan - „Travesti” de Aurel Baranga, regia Emil Reus, 1970

Lucia Hrisanide - „Interesul general” de Aurel Baranga, regia Sergiu Savin, 1971

Gilda - „Pisica în noaptea Anului Nou” de Dumitru Radu Popescu, regia Sergiu Savin, 1971

Silvia - „Aceşti îngeri trişti” de Dumitru Radu Popescu, regia Aurel Manea, 1970

Beatrice - „Anotimpuri” de Arnold Wesker, regia Aurel Manea, 1969

Carmina - „Despot Vodă” de Vasile Alecsandri, regia Emil Reus, 1971

Ara - „Arca bunei speranţe” de Ion Dezideriu Sârbu, regia Sergiu Savin, 1970

Fata - „Mockinpott” de Peter Weiss, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1971

 

Teatrul Dramatic de Stat, Galaţi: 1964 - 1965

Anca Stambuliu, Emma Bellea - „Fii cuminte, Cristofor” de Aurel Baranga, regia Traian Ghiţescu Ciurea, 1964

Sonia - „Mitică Popescu” de Camil Petrescu, regia Ion Maximilian, 1964

Veta - „O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Mircea Constantinescu Govora, 1964

Margaret - „Mult zgomot pentru nimic” de William Shakespeare, regia Andrei Brădeanu, 1965

 

Roluri în film:

Aretia Belciugesco – „Aniela”, regia Iura Luncaşu, serial TV, 2009

Spania – „Regina”, regia Iura Luncaşu, serial TV, 2008

Spania Fieraru – „Inimă de ţigan, serial TV, regia Iura Luncaşu, 2007

Valentina – „The Half Life of Timofey Berezin”, regia Scott Z. Burns, 2006

Mariana – „Ambasadori, căutăm patrie”, regia Mircea Daneliuc, 2003

Mere Cyborg – „Les Percutes”, regia Gerard Cuq, 2002

„Crucea de piatră”, regia Andrei Blaier, 1993

„Din prea multă dragoste”, regia Lucian Mardare, 1985

„Căruţa cu mere”, regia George Cornea, 1983

„Bocet vesel”, regia Mircea Moldovan, 1983

„Vară fierbinte”, regia Francisc Munteanu, 1982

„Femeia din Ursa Mare”, regia Adrian Petringenaru, 1982

„Dumbrava minunată”, regia Gheorghe Naghi, 1980

„Iancu Jianu-Zapciul”, regia Dinu Cocea, 1980

„Dincolo de orizont”, regia Ştefan Traian Roman, 1978

„Braţele Afroditei” - coproducţie româno-marocană, regia Mircea Drăgan, 1978

„Iarna bobocilor”, regia Mircea Moldovan, 1977

„Marele singuratic”, regia Iulian Mihu, 1976

„Toate pânzele sus”, regia Mircea Mureşan, serial TV, 1976

„Lumini şi umbre” - serial tv, regia Andrei Blaier, 1976

„Premiera”, regia Mihai Constantinescu, 1976

„Roşcovanul”, regia Francisc Munteanu, 1976

„Prin cenuşa imperiului”, regia Andrei Blaier, 1975

„Dincolo de pod”, regia Mircea Veroiu, 1975

„Filip cel bun”, regia Dan Piţa, 1974

„Fraţii”, regia Mircea Moldovan şi Gică Gheorghe, 1970

 

Televiziune

Viola - „A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, regia Cornel Todea

Patroana - „Mitică Popescu” de Camil Petrescu, regia Cornel Todea

Soţia - „Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Eugen Tudoran

Elena Andreevna - „Micii burghezi” de Maxim Gorki, regia Sorana Coroamă Stanca

Irina - „Citadela sfărâmată” de Horia Lovinescu, regia Călin Florian

Vassa - „Vassa Jeleznova” de Maxim Gorki, regia Ion Cojar

Nebuna din Capri - „Trenul din zori nu mai opreşte aici” de Tennessee Williams, regia Cătălina Buzoianu

„Poveste imorală”, serial teatru TV, regia Constantin Dicu

Doctoriţa - „Ultima haltă în Paradis” de Valentin Nicolau, regia Alexandru Tocilescu

 

Prezentări în direct ale emisiunii tv „Album duminical”, 1974 - 1977

 

Formaţie:

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică, Bucureşti, promoţia 1964, clasa profesor Jules Cazaban, Cornel Todea, Victor Moldovan

 

Premii şi distincţii:

Ordinul Naţional „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler, 2002

Premiul Ministerului Culturii şi Cultelor pentru cea mai bună actriţă a anului 2002 în rolul Annei Andreevna din piesa „Revizorul” de Nicolai Vasilievici Gogol, 2002

Premiul Uniter pentru „cea mai bună interpretare feminină” pentru rolul Vassa Jeleznova din piesa „Vassa Jeleznova”, de Maxim Gorki, regia Ion Cojar, 1990

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo