Meniu

Trupa TNB

Galerie

Gavril Pătru

n. 13.08.1972

Roluri la TNB:

  • Leonid Andreevici Gaev - "Livada de vișini" de A.P. Cehov, regia David Doiashvili, 2017
  • Străinul - „Umbre” de Marilia Samper, regia Vlad Cristache, 2017
  • Contele de Kent - “Regele Lear” de William Shakespeare, regia David Doiashvili, 2016
  • Intendentul - "Recviem" de Matei Vișniec, regia Alexandru Dabija, 2016
  • Buzdugan - “Înşir’te mărgărite” după Victor Eftimiu, regia şi versiunea scenică Dan Puric, 2015
  • Ion Marian, autor dramatic -  "Allegro, ma non troppo" de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa, 2014
  • Sebastian - "Furtuna" după William Shakespeare, regia Alexander Morfov, 2014 
  • Glenn Cooper - "Bârfe, zvonuri și minciuni" de Neil Simon, regia Ion Caramitru, 2013
  • Eddie - "Nebun din dragoste" de Sam Shepard, regia Claudiu Goga, 2013
  • Dl. Lefter Popescu - "Două loturi" de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija, 2012
  • Nichita - "Omul cu mârţoaga" de George Ciprian, regia Anca Bradu, 2011
  • Bobo - „Şapte dintr-o lovitură" de Lia Bugnar, regia Ion Caramitru, din 2010    
  • Frank Lubey - „Toţi fiii mei" de Arthur Miller, regia Ion Caramitru, 2009
  • Laevski - „Un duel" după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, 2009 
  • Rocco - „Sâmbătă, duminică, luni" de Eduardo De Filippo, regia Dinu Cernescu, 2007
  • Gerry - „Dansând pentru zeul păgân" de Brian Friel, regia Lynne Parker, 2006
  • Mişa, mafiot - „A patra soră" de Janusz Glowacki, regia Alexandru Colpacci, 2006
  • Fiodor - „Inimă de câine" după Mihail Bulgakov, regia Yuriy Kordonskiy, 2005
  • Ascanio Petruccio - „Lucrezia Borgia" după Victor Hugo, regia Cristian Ioan, 2004
  • Vameşul Chiracola - „Apus de soare" de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Piţa, 2004
  • Popescu - „O scrisoare pierdută" de I.L. Caragiale, regia Grigore Gonţa, 2003
  • Niculaie Temelie - „Crimă pentru pământ" după Dinu Săraru, regia Grigore Gonţa, 2002
  • Poetul - „Mofturi la Union" după I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2002
  • Nae Girimea - „D`ale Carnavalului" de I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2002
  • Philip Capet - „Leul în iarnă" de James Goldman, regia Petre Bokor, 2002
  • Stahovici - „Cadavrul viu" de Lev N.Tolstoi, regia Gelu Colceag, 2001
  • Mr. Smith, Soţul, Avocatul acuzării - „Machinal" de Sophie Treadwell, regia Alexander Hausvater, 2000
  • Stanley - „Moartea unui comis voiajor" de Arthur Miller, regia Horea Popescu, 2000
  • George - „Generaţia de sacrificiu" de J. Valjan, regia Dinu Cernescu, 1999
  • Regele - „Regele şi cadavrul" de Vlad Zografi, regia Andreea Vulpe, 1999

Formaţie

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică, secţia Actorie, clasa profesor Florin Zamfirescu, Doru Ana, promoţia 1996

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+