Meniu

Trupa TNB

Galerie

Istvan Teglas

n. 11.10.1981

Roluri la TNB

Charlotta Ivanovna - "Livada de vișini" de A.P. Cehov, regia David Doiashvili, 2017

Artiom Gusev - "UFO" de Ivan Vyrypaev, regia Bobi Pricop, 2017

Edgar, fiul lui Gloucester - “Regele Lear” de William Shakespeare, regia David Doiashvili, 2016

“Magic Național”, spectacol concert regizat de Ion Caramitru, 2015

Suflete - "Visul unei nopți de vară" de William Shakespeare, regia Petrică Ionescu, 2015

Monika și alte roluri - "Între noi e totul bine" de Dorota Masłowska, regia Radu Afrim, 2015

Ghiore / Kosta - "Butoiul cu pulbere" de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa, 2014

Ariel - "Furtuna" după William Shakespeare, regia Alexander Morfov, 2014 

Osip, servitorul - "Revizorul" de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa, 2013

"D`ale noastre", spectacol de teatru - dans regizat de Gigi Căciuleanu, 2012  

 

Studii

Universitatea de Artă Teatrală, secţia actorie, Târgu-Mureş, 2000 - 2004

 

Experienţă

Actor angajat al Teatrului de Stat din Timişoara, 2004 - 2005

Actor şi dansator la Studioul M, teatru experimental, Sf. Gheorghe, 2005 - 2006

Actor independent între 2006 - 2015

 

Roluri în teatru:

Crespino / Baronul - Evantaiul de Carlo Goldoni, regia Csaba Kiss (Hu)

Herve Joncour - Matase de A. Baricco, regia Laszlo Beres (Hu)

Adras - Penthesileia de Heinrich V. Kleist, regia Gabor Rusznyak (Hu)

Gimpel - Gimpel Netotul de I.B. Singer, regia Misi Fazakas (Ro)

Carnaval - performance, regia Misi Fazakas                  

Petrick - Paraziţii de Marius v. Mayenburg, regia Sorin Militaru (Ro)

Preotul - Şatra, regia Beatrice Rancea (Ro)

Pierre - Scrisul de R. Sallinger, regia: Richard Sallinger (Hu)

Maiorul tambur - Dokk, adaptare după Georg Buchner: Woyczek, regia Uray Peter (Hu)

Alfredo Trapps  - Free, adaptare după F. Durrenmatt: Pana de automobil, regia Florin Vidamski (Ro)

Omul deasupra Abisului - Povestiri din orasul invizibil, spectacol de mişcare, regia Vava Ştefănescu (Ro)

Valenod  - Roşu şi negru de Stendhal, regia-coregrafia Adina Cezar (Ro)

Magul - Logodna, adaptare după Mihai Eminescu: Strigoii, regia Anca Mihuţ (Ro), corecgrafia: Adina Cezar

Ball - spectacol de teatru dans, regia-coregrafia Yvette Bozsik (Hu)

O vară fierbinte pe Iza - performance, regia Mihai Măniuţiu (Ro) coregrafia Vava Ştefănescu

UrbanKiss - spectacol de teatru dans, regia-coregrafia Răzvan Mazilu (Ro)

Corp şi anti-Corp - performance, regia-coregrafia Andreea Novac (Ro)

Dance a playful body - performance, regia Andreea Novac

C`est pas un chanson d`amour - spectacol despre imaginea Bucureştiului, regia Carmen Vidu (Ro)

Promised Land - spectacol de mişcare, regia-coregrafia Arcadie Rusu (Mol)

Enkidu - Epopeea lui Ghilgamesh, regia Dragoş Galgoţiu

Jason - Medee Materiaux de Heiner Muller, spectacol în limba franceză, regia Dragoş Galgoţiu

Page out of order Not a Romanian Cinema - performance, regia-coregrafia Yoshiko Chuma (Usa)

Travellers - performance, regia-coregrafia Salome Schneebeli (Swi)

Câtă speranţă -  regia Radu Afrim (Ro)

Reinhold - Berlin Alexanderplatz de Alfred Doblin: Berlin Alexanderplatz, regia Dragoş Galgoţiu (Ro)

Pretend We Make You Happy - performance, regia Andreea Novac

Segismundo - Viaţa e vis de Calderon de la Barca, regia Dragoş Galgoţiu

Bărbatul 2 - The Position de Kevin Doyle, regia Daniel Popa

Trust me if you can după Neil LaBute, regia Iris Spiridon

The Nothing Box - performance, regia, coregrafia Silvia Călin

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+