Meniu

Trupa TNB

Galerie

Iuliana Moise

n. 24.05.1967, Bucureşti

Roluri la TNB:

  • Delia Neacșu - "Luminița, de la capătul tunelului" de Radu F. Alexandru, regia Mircea Cornișteanu, 2016
  • Fata - “Înşir’te mărgărite” după Victor Eftimiu, regia şi versiunea scenică Dan Puric, 2015
  • Soție demnitar - "Revizorul" de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa, 2013
  • Estelle - „Cu uşile închise" de Jean Paul Sartre, regia Mircea Anca, 2007
  • Irina - „Apus de soare" de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Piţa, 2004
  • Fata - „Revelion la Terzo-Mondo" de Ovidiu Moldovan, regia Mihai Manolescu, 2003
  • Miţa - „Mofturi la Union" după I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2002
  • Licuţa - „Generaţia de sacrificiu" de I. Valjan, regia Dinu Cernescu, 1999
  • Aghate - „Cotletele" de Bertrand Blier, regia Gelu Colceag, 1998
  • Praxagora - „Bacantele" după Euripide, regia Mihai Măniuţiu, 1997
  • Madelaine - „Părinţii teribili" de Jean Cocteau, regia Andreea Vulpe,
  • Puştoaica - „Roberto Zucco" de Bernard Marie Koltes, regia Felix Alexa, 1995
  • Amelia - „Casa Bernardei Alba" de Federico Garcia Lorca, regia Felix Alexa, 1994
  • Checca - „Gâlcevile din Chioggia" de Carlo Goldoni, regia Dana Dima, 1993
  • Isabelle - „Locomotiva" de Andrè Roussin, regia Mihai Manolescu, 1993
  • Julia - „Rivalii" de Richard Sheridan, regia Horea Popescu, 1993
  • Aborigenul - „Cine are nevoie de teatru" de Timberlake Wertenbaker, regia Andrei Şerban, 1991
  • Paraponistul şi Năucescu - „Patrihoţii" după Vasile Alecsandri, regia Mihai Manolescu, 1991
  • Irene - „Cabinierul" de Ronald Harwood, regia Ion Cojar, 1991
  • Ofelia - „Hamlet Machine" de Heiner Muller, regia Bob Willson, 1991
  • Poluxena, Elena - „O Trilogie Antică: Troienele" după Euripide şi Seneca, regia Andrei Şerban, 1990
  • Soţia lui Mucius - „Caligula" de Albert Camus, regia Horea Popescu, 1990
  • Iuliana - „Audiţia" după Michael Bennett, regia Andrei Şerban, 1990
  • Nina - „Straniul interludiu" de Eugene O`Neill, regia Mircea Anca
  • Ileana Cosânzeana - „Prâslea şi merele de aur" după Petre Ispirescu, regia Mircea Anca
  • Maria - „Regele moare" de Eugene Ionesco, regia Dan Alecsandrescu
  • Iris David - „Scoica de lemn" de Fănuş Neagu, regia Adriana Piteşteanu

Formaţie

Institutul de Teatru „Szentgyorgyi Istvan", Târgu Mureş, promoţia 1990

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+