Meniu

Trupa TNB

Galerie

Marcelo-S Cobzariu

n. 28.03.1970, Medgidia

Roluri la TNB:     

  • Rambo / Generalul Schwartz - "No Man`s Land" de Danis Tanović, regia Alexander Morfov, 2016
  • Ghela - "Butoiul cu pulbere" de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa, 2014
  • Stephano - "Furtuna" după William Shakespeare, regia Alexander Morfov, 2014
  • Ammos Liapkin-Tiapkin, judecătorul - "Revizorul" de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa, 2013 
  • Benjamin - "Tigrul" de Murray Schisgal din spectacolul coupe "Doi x Doi", regia Vlad Stănescu, 2012
  • Ghiță Pristanda - "Scrisoarea" după O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Horațiu Mălăele, 2012
  • Hofbauer - "Vizita bătrânei doamne" de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov, 2011 
  • Poliţistul - "Purificare" de Petr Zelenka, regia Alexandru Mâzgăreanu, 2011
  • Robert D`Artois - „Eduard al III-lea” de William Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu, 2008
  • Instalatorul - „Comedie roşie” de Constantin Turturică, regia Alexandru Tocilescu, 2006
  • Carino - „Patimile Sfântului Tommaso D`Aquino” după Alex Mihai Stoenescu, regia şi dramatizarea Grigore Gonţa, 2005
  • Heatcher - „Dulcea pasăre a tinereţii” de Tennessee Williams, regia Tudor Mărăscu, 2005
  • Kaduk - „Ancheta” de Peter Weiss, spectacol lectură, coordonator Liviu Crăciun, 2005
  • Clucerul Hrancovici - „Apus de soare” de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Piţa, 2004
  • Marco - „Vedere de pe pod” de Arthur Miller, regia Vladimir Ilniţchi, 2003
  • Pompilian - „Ultima oră” de Mihail Sebastian, regia Anca Ovanez Doroşenco, 2006
  • Directorul, Dr. Newyirth - „Ispita” de Vaclav Havel, regia Mihai Manolescu, 2002
  • Comisarul - „Revizorul” de Nicolai Vasilievici Gogol, regia Serghei Cerkasski, 2002
  • Tache - „Mofturi la Union” după I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2001
  • Nae Girimea - „D`ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2001
  • Pedro - „Omul din La Mancha” de Dale Wasserman, regia Ion Cojar, 2001
  • Korotkov, Petrusin, Vardistul, Solul - „Cadavrul viu” de Lev N. Tolstoi, regia Gelu Colceag, 2001
  • Popescu - „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Tocilescu, 1999
  • Iancu Ionel - „Boabe de rouă pe frunză de lotus în bătaia lunii” de Nic Mateescu, regia Gelu Colceag, 1999
  • Tebaldo - „Satana cel bun şi drept” de Tudor Popescu, regia Puiu Şerban şi Gelu Colceag, 1998
  • Garda de corp - „Bacantele” după Euripide, regia Mihai Măniuţiu, 1998
  • Sculptorul - „Năluca” după Panait Istrati, regia Dan Micu, 1998 – debut

 

Activităţi în afara TNB

 

Roluri în teatru

 

Teatrul George Ciprian, Buzău

  • Hristos - "Moștenirea norocului" de T. Papathanasion și M. Reppas, regia George Motoi, 2011

Teatrul Constantin Nottara: 2005

  • Chiriac - „O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Toma Enache

Muzeul Literaturii Române: 1998

  •  Eucelcesus - „Eleada” după texte de Saviana Stănescu, regia Dan Victor

Teatrul George Ciprian, Buzău: 1998

  • Ipistatu - „D`ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Puiu Şerban
  • Sculptorul rus - „Năluca” după Panait Istrati, regia Dan Micu

 

Televiziune

  • "Spitalul de demență", regia Peter Kerek, MediaPro, 2013
  • „Trăzniţi în NATO”, serial PrimaTV, regia Melia Cerchez, 2010
  • „Gaşca”, serial Kanal D, regia Daniel Sandu, 2006
  • „La Urgenţă”, serial TVR 1, regia Andrei Zincă, 2006
  • „La servici”, serial Media Pro, regia Răzvan Săvescu, 2005
  • „La bloc”, serial Media Pro, 2004, 2005
  • „Vacanţa mare”, serial Media Pro, 2004, 2005
  • „Agenţia matrimonială”, serial Antena 1, 2005
  • „Numai iubirea”, serial Acasa TV, 2004
  • „Ultimul stinge lumina”, serial TVR 1, 2003
  • „În familie”, serial Prima TV, 2002
  • „Tandreţea lăcustelor”, film artistic TVR, regia Dan Necşulea, 2002
  • „Detectiv fără voie”, serial TVR 1, regia Silviu Jicman, 2001
  • „Clanul Popeştilor”, serial Antena 1, 1999 - 2000

 

 

Roluri în film

  • Notarul - "Câinele japonez", regia Tudor Jurgiu, 2012
  • Barman, Hoț - "Dopu` scuză mijloacele", regia Mihai Ionescu, 2012
  • Polițist - "Diaz", regia Daniele Vicari, 2011
  • Directorul - "Numărătoarea manuală", regia Daniel Sandu, 2010
  • Mafiot - "Nașa", regia Virgil Nicolaescu, 2010
  • Vladimir - "Fantoma tatălui", regia Lucian Georgescu, 2008
  • Victor Sandru - "Aproape liniște", regia Constantin Popescu, 2008
  • Răzvan - "PA-RA-DA", regia Marco Pontecorvo, 2007
  • Americanul - „Dincolo de America”, regia Marius Barna, 2006
  • Plutonierul - „Valuri”, regia Adrian Sitaru, 2006
  • Șeful de tren - „California Dreamin”, regia Cătălin Nemescu, 2006
  • Gunoier - „Trei fraţi de belea”,  Media Pro, 2005
  • Locotenent - „Tertium non datur”, regia Lucian Pintilie, 2005
  • Jurnalistul - „Bartali”, regia Alberto Negrin, 2005
  • Vameșul - „Catacombe”, Media Pro, 2005
  • Plutonier Stănică - „Happy end”, film artistic, regia Radu Potcoavă, 2004
  • Bodyguard - „Femeia visurilor”, regia Dan Piţa, 2004
  • Andre - „Seven seconds”, regia Simon Fellows, 2004
  • Scandalagiul - „Păcală se întoarce”, regia Geo Saizescu, 2004
  • Gropar - „Tancul”, regia Andrei Enache, 2002
  • Carophos - „My name is modesty”, regia Scott Spiegel, 2002
  • Călugărul Roland - „The Impaler”, regia Adrian Popovici, 1999
  • Rogue - „Mysterious Museum”, regia David Schmoller, 1998
  • Tough - „Retro puppet-master”, regia David Decoteau, 1998
  • Pook - „Cowboys & Aliens”, regia George Erschbamer, 1998
  • Dolt - „The excalibur kid”, regia James Head, 1998
  • Look Out - „Beowulf”, regia Graham Baker, 1997
  • Sergentul - „Terminus paradis”, regia Lucian Pintilie, 1996
  • Securistul - „Prea târziu”, regia Lucian Pintilie, 1995

Radio  

Radio România Actualităţi - „Din marea poezie a lumii”

Radio România Cultural - „Dicţionar de literatură universală"

Formaţie

Academia de Teatru şi Film, specializarea Actorie, promoţia 1996, clasa profesor Olga Tudorache şi Adrian Pintea

Academia de Teatru şi Film – Facultatea de Film, studii aprofundate, specializarea „Teoria şi estetica filmului”, 1996-1997

Nominalizări şi premii 

Premiul pentru cea mai bună interpretare masculină pentru rolul Mavriki Nikolaevici Drozdov - „Demonii” după Fiodor Mihailovici Dostoievski, la Festivalul Studenţesc de Teatru, Sibiu, 1996

Premiul pentru cel mai bun spectacol – „Demonii” după Fiodor Mihailovici Dostoievski, la Festivalul Studenţesc de Teatru, Sibiu, 1996

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+