Meniu

Trupa TNB

Galerie

De cele mai multe ori încerc să nu mint şi joc fiecare spectacol ca şi cum ar fi ultimul.

Marius Manole

n. 04.10.1978, Iaşi

Roluri la TNB:

Bufonul - “Regele Lear” de William Shakespeare, regia David Doiashvili, 2016

Mike - "Memoria apei" de Shelagh Stephenson, regia Erwin Șimșensohn, 2016

“Magic Național”, spectacol concert regizat de Ion Caramitru, 2015

Bătrânica apatică, Actorul - "Între noi e totul bine" de Dorota Masłowska, regia Radu Afrim, 2015

Andrea / Mane - "Butoiul cu pulbere" de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa, 2014

Finn Tomason - "Hoți" de Dea Loher, regia Radu Afrim, 2014

Ivan Hlestakov, un funcționar din Petersburg - "Revizorul" de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa, 2013

Ion - "Năpasta" de I.L. Caragiale, regia Radu Afrim, 2012

Povestitorul - "Două loturi" de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija, 2012

Polițistul - "Vizita bătrânei doamne" de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov, 2011

Tânărul - „Avalanşa” de Tuncer Cücenoğlu, regia Radu Afrim, 2010

Lopahin, Ermolai Alexeevici - „Livada de vişini" de A.P. Cehov, regia Felix Alexa, 2010

Egoruşka - „Sinucigaşul" de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa, 2009

Povestitorul - „Trandafirul şi privighetoarea” de Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu, 2007

Yuichi - „Iubiri interzise” de Yukio Mishima, regia Issey Takizawa, 2007

Claudiu / Cleonte - „Burghezul gentilom” după J.B.P. Molière, regia Petrică Ionescu, 2006

Kraft - „Gândirea” de Leonid Andreev, regia Felix Alexa, 2005

Kolea, Sonia Oniscenko - „A patra soră” de Janusz Glowaczki, regia Alexandru Colpacci, 2006

Sarik, Tipograf Tipografovici Sarikov - „Inimă de câine” de Mihail Bulgakov, regia Yuriy Kordonskiy, 2005

Puck - „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Felix Alexa, 2003

                                 

Activităţi în afara TNB

 

Roluri în teatru

Teatrul Act

"Vanilla Skype", text și regie Cătălin Ștefănescu, 2015

 

Teatrul de Comedie

„Masculin-feminin”, text și regie Lia Bugnar, 2013 (spectacolul se joacă și la Godot Cafe Teatru)

Povestitorul, Călugărul, Bufonul Hainselin, Ducele de Bedford, Cardinalul, Rectorul - “Ioana şi focul” de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu, 2008

 

Teatrul Metropolis

Vasea - "Peretele" de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar, 2014

Bratoi - “Spitalul comunal” de Hristo Boicev, regia Felix Alexa, 2012

“Opposites Attract” de Bruce Kane, regia Florin Piersic Jr. și Dorina Chiriac , 2010

Bebe - „Joaca de-a adevărul" de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar şi Dorina Chiriac, 2007

Valea - „În rolul victimei” de Oleg şi Vladimir Presnyakov, regia Felix Alexa

 

Theatrum Mundi

Poliţistul, Soţul IV – „Pietonul şi furia” de Eugene Ionesco, regia Alexander Hausvater, 2003

 

Teatrul Lucia Sturza Bulandra

Mihai Mihailovici Borkin – “Ivanov” de Anton Pavlovici Cehov, regia Andrei Șerban, 2011

Oscar – “Oscar și Tanti Roz” de Eric Emmanuel Schmidt, regia Chris Simion, 2010

Primul Raskolnikov - „Crimă şi pedeapsă” de Feodor Mihailovici Dostoievski, regia Yuriy Kordonskiy, 2006

 

ARCUB

Poprishchin – “Însemnările unui nebun” de Nikolai Gogol, regia Felix Alexa, 2013

Steve – „I hate Helen” de Peca Ştefan, regia Carmen Lidia Vidu, 2005

„Avionul albastru şi cutia de conservă”, regia Paul Chiribuţă, 2004 - Fundaţia Galeriile Acum, ArCuB, cu sprijinul Fundaţiei pentru Teatru şi Film

 

Teatrul Odeon

Actor -   „București strict secret: Misterul Sebastian" scenariu de Stelian Tănase, regia Felix Alexa, 2011

Kurt – „Chip de foc” de Marius von Mayenburg, regia Felix Alexa, 2004

 

Godot Cafe Teatru

„Cremă de zahăr ars. Astăzi îi spunem dragoste”, autor şi regia Iris Spiridon, 2014

„Doamna fără nimeni", recital Rodica Mandache, regia Diana Maria Mihailopol, 2014

„Două liniuţe", autor şi regia Lia Bugnar, 2013

Manuel - „Fă-mi loc!" de Anthony Michineau, regia Radu Beligan, 2012

„Marea iubire a lui Sebastian" după texte din însemnările lui Leny Caler, jurnalul lui Mihail Sebastian și piesa Jocul de-a vacanța, 2011

 

ArtLink

„C΄est n΄est pas un chanson d΄amour", regia Carmen Lidia Vidu, 2008

 

Teatrul Luni, Green Hours

Niki - „O piesă deșănțată" de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac, 2012 (spectacolul se joacă și la Godot Cafe Teatru)

„Noi 4" de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac, 2012 (spectacolul se joacă și la Godot Cafe Teatru)

„7 dintr-o lovitură", autor şi regia Lia Bugnar, 2012 (spectacolul se joacă și la Godot Cafe Teatru)

„Nu mai plânge, baby" după texte de Peca Ștefan, regia Carmen Lidia Vidu, 2010

Paul – „Stă să plouă", un spectacol de Lia Bugnar, 2006

Patroana agenţiei – „America-ştie-tot” de Nicole Duţu, regia Radu Afrim, 2005

Herman - „Bitter Sauce” de Eric Bogosian, regia Carmen Lidia Vidu, 2004

Porculete - „Disco Pigs” de Enda Walsh, regia Peter Kerek, 2005

Vic - „România 21” de Peca Ştefan, 2003

Dansează în „Jurnal ’99” - coregrafia Liliana Iorgulescu

 

Teatrul Act

„Hamelin” de Juan Mayorga, regia Alexandru Berceanu, 2006

Mişcarea scenică pentru „Cum o fi” de Oliver Bukowski, regia Radu Dragomirescu, 2005

„De mână” de Sofia Freden, regia Ana Mărgineanu, spectacol lectură, 2004

„Lav” de Ştefan Lindberg, regia Radu Afrim, spectacol lectură, 2004

„Şi am trăit fericiţi” de Malin Axelsson, regia Radu Apostol, spectacol lectură, 2004

 

Teatrul Naţional Vasile Alecsandri Iaşi

Coregrafie pentru „Tinereţe fără bătrâneţe” de Petre Ispirescu , regia Teodor Corban, 2010

 

Teatrul Municipal, Târgoviște

Romeo – “Romeo și Julieta” de William Shakespeare, regia Kemal Bașar, 2007

 

Opera Română Timişoara

Soldatul – „Povestea soldatului” de Igor Stravinsky, regia Ion Ardeal Ieremia, 2006

 

Teatrul Tătăraşi, Iaşi

Mişcarea scenică pentru „Morţi şi Vii” de Ştefan Caraman, regia Ion Sapdaru, 2005

 

Teatrul Dramatic Fani Tardini, Galaţi

Coregrafia pentru „A şaptea kafana”, regia Alexandru Berceanu,2004

 

Nix Theatre Company

Mişcarea scenică pentru „Traffic_lights”, regia Răzvan Ion, 2004

 

Festivalul de la Sighişoara, 2003

Semnează coregrafia la „Mânăstirea din Lombardia” după Bocaccio, regia Ana Mărgineanu

 

Teatrul Maria Filotti, Brăila: 2002 - 2004

Nicolo – „Angajare de clovn” de Matei Vişniec, regia Radu Nichifor

Proprietarul – „Plaja” de Peter Asmussen, regia Radu Afrim

Prichindel - „Caragiale...Fantasticul” după I.L. Caragiale, regia Constantin Codrescu

Dromio din Efes – „Comedia erorilor” de William Shakespeare, regia Attila Szabo

Paulie – „Drept ca o linie” de Luis Alfaro, regia Radu Apostol, 2002 - debut

 

Teatrul Municipal Maior Gheorghe Pastia, Focşani: 2001 - 2002

„Buzunarul cu pâine” de Matei Vişniec, regia Attila Szabo

Coregrafie pentru „Femeia din manuscris” de Lia Bugnar, regia Gina Lazăr

 

Roluri în film

Actorul şchiop - „Undeva la Palilula”, regia Silviu Purcărete, 2012

Oscar Monescu – “2+2”, regia Thomas Ciulei, 2012

Şerban - „Luna verde”, regia Alexa Visarion, 2009

„The Scream”, regia Mirel Bran, 2010

„Ursica 2 - Bibliothèque Pascale”, regia Szalbocs Hajdu, 2010

„Heatwave” - regia Mirel Bran, 2009, inclus pe shortlist la Fimminute 2009

 

Televiziune

Rică Venturiano -„O noapte furtunoasă” de Ion Luca Caragiale, regia Mihai Manolescu, Teatrul Naţional de Televiziune, 2013

„Reflex”, regia Andra Chiriac, film tv, 2012

Patrick - „Martor fără voie”, regia Andy Lupu, serial Antena 1, 2006

 

Formaţie

Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică, secţia Coregrafie, 2002 - 2003

Academia de Arte George Enescu, Iaşi, secţia Actorie, promoţia 2001, clasa profesor Emil Coşeriu

 

Workshop

Academia Itinerantă Andrei Şerban la Ipotești, Horezu şi New York, atelier realizat de ICR New York cu sprijinul ICR Bucureşti, 2009 - 2011

 

Nominalizări şi premii

Ordinul Meritul Cultural în grad de Cavaler, categoria D, 2016

Premiul Uniter pentru Cel mai bun actor în rol secundar pentru rolurile Bătrânica apatică și Actorul din spectacolul Între noi e totul bine, regia Radu Afrim, 2016

Ordinul Meritul Cultural în grad de Cavaler, categoria D, conferit de președintele țării, 2016

Premiul FestCo, pentru rolul principal din spectacolul „Ioana şi focul" de la Teatrul de Comedie (ex aequo Constantin Cojocaru pentru Mansardă la Paris), FestCo 2009

FestCo – Premiul pentru rolul secundar Paul – „Stă să plouă", Teatrul LUNI, Green Hours, 2007

Nominalizare la Uniter pentru Cel mai bun actor în rolul Sarikov, Tipograf Tipografovici – „Inimă de câine” după Mihail Bulgakov, regia Yuriy Kordonskiy, 2006

Premiul pentru „Tineri Creatori” acordat de Ministerul Culturii şi Cultelor pentru rolul Puck - „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, 2003

Nominalizare la UNITER pentru debut: rolul Paulie din „Drept ca o linie”

Festivalul de Teatru Contemporan Braşov: premiul special pentru „Drept ca o linie”, 2002

Festivalul de Teatru Imagine – Marele premiu pentru „Drept ca o linie”, 2002

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+