Meniu

Trupa TNB

Galerie

Cred că fericirea se naşte tocmai din lucrurile simple.

Medeea Marinescu

n. 27.05.1974, Bucureşti

În stagiunea curentă joacă în:

Dineu cu proşti Magic Național Memoria apei UFO

Roluri la TNB:

  • Johanna Harris - "UFO" de Ivan Vyrypaev, regia Bobi Pricop, 2017
  • Mary - "Memoria apei" de Shelagh Stephenson, regia Erwin Șimșensohn, 2016
  • “Magic Național”, spectacol concert regizat de Ion Caramitru, 2015
  • Monika Tomason - "Hoți" de Dea Loher, regia Radu Afrim, 2014
  • Monika - "Purificare" de Petr Zelenka, regia Alexandru Mâzgăreanu, 2011
  • Marlene - "Dineu cu proşti" de Francis Veber, regia Ion Caramitru, 2010
  • Katia Ezova – „Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintal” de Matei Vişniec, regia Florin Fătulescu, 2007
  • Lucile / Lucia - „Burghezul gentilom” după J.B.P. Molière, regia Petrică Ionescu, 2006
  • Josephine - „Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan, 2004
  • Kitty - „Anna Karenina” de Hellen Edmundson după Lev N. Tolstoi, regia Alice Barb, 2003
  • Ziţa - „O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Felix Alexa, 2002
  • Irina - „Trei surori” de A.P. Cehov, regia Yuri Krasovski, 2002
  • Aristizza Romanescu - „Mofturi la Union” după I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2002
  • Alais Capet - „Leul în iarnă” de James Goldman, regia Petre Bokor, 2002
  • Antonia - „Omul din La Mancha” de Dale Wasserman, regia Ion Cojar, 2001
  • Lidia Petrovna - „Nunta lui Krecinski” de Aleksandr Vasilievici Suhovo-Kobilin, regia Felix Alexa, 2000
  • Eleni - „Eleni” de Kostas Asimakopoulos, regia Ion Cojar, 1999 - 2000
  • Lucietta - „Bădăranii” de Carlo Goldoni, regia Victor Moldovan, 1998 - 1999


Activităţi în afara TNB
 

Roluri în teatru

Teatrul Act

"Vanilla Skype", text și regie Cătălin Ștefănescu, 2015

 

ARCUB

Ea - "Străini în noapte" de Eric Assous, regia Radu Beligan, din 2010

 

Lincoln Center:

Grecoaica - „La ţigănci” de Mircea Eliade, regia Gelu Colceag


Bristol Old Vic: 1997 - 1998

Gabi - „With love from Nicolae” de Lin Coghlan, regia Philip Osment


Teatrul Casandra: 1995 - 1997

Duniaşa - „Livada de vişini” de A.P. Cehov, regia Doru Ana

Maria Egorovna - „La drumul mare” de A.P. Cehov, regia Florin Zamfirescu

Vera - „Improvizaţia de la Paris” de Jean Giraudoux, regia Florin Zamfirescu


Teatrul UNU: 1995 - 1997

Stella - „Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Anca Colţeanu

Băiatul - „Aşteptându-l pe Godot” de Samuel Beckett, regia Dragoş Galgoţiu


Teatrul Româno – American: 1995 - 1997

Diplomatul englez - „Casa de pe graniţă” de Slawomir Mrozek, regia Florin Zamfirescu


Teatrul Odeon: 1995 - 1997

Lise Paquette - „Cumetrele” de Michel Trembley, regia Petre Bokor

Cântăreaţa - „Mincinosul” de Carlo Goldoni, regia Vlad Mugur

Gloria - „Tigrul” de Murray Schisgall, regia Ada Lupu


Roluri în film

Fata fără vârstă - "Ca niciodată: a fost odată", regia Bogdan Drăgulescu, 2016

Monica - "03.ByPass", regia Nap Toader, 2016

"O faptă bună", scurtmetraj, regia Andrei Gruzsniczki, 2015

Stela Voican - "Quod erat demonstrandum", regia Andrei Gruzsniczki, 2013

Gabi - "Vocea a doua", scurtmetraj, regia Daniel Sandu, 2013

Silvia - "Donant, donant", regia Isabelle Margault, 2010

Elena – „Vă găsesc fermecător” (Je vous trouve tres beau), regia Isabelle Mergault, 2006

„Patul lui Procust”, regia Sergiu Prodan şi Viorica Mesina, 2001

„Recordul”, regia Edwin Baily, France 2, 1998

„Fii cu ochii pe fericire”, regia Alex Maftei, TVR, 1998

„O mamă cum nu-i alta”, regia Jacques Renard, France 2, 1996

„Mykosch”, regia Daniel Daniel, 1993

„Crăciun însângerat”, regia Claudio Nasso, Canada, 1992

„Domnişoara Christina”, regia Viorel Sergovici, TVR, 1991

„Km 36”, regia Anghel Mora, 1989

„Vacanţa cea mare”, regia Andrei Blaier, 1988

„O zi prin Bucureşti”, regia Ion Popescu Gopo, 1987

„Zâmbet de soare”, regia Elisabeta Bostan, 1987

„Promisiuni”, regia Elisabeta Bostan, 1985

„Singur de cart”, regia Tudor Mărăscu, 1984

„Întoarcerea din iad”, regia Nicolae Mărgineanu, 1981

„Saltimbancii”, regia Elisabeta Bostan, 1981

„Maria Mirabela”, regia Ion Popescu Gopo, 1980

„Probă de microfon”, regia Mircea Daneliuc, 1979

„Iarna Bobocilor”, regia Mircea Moldovan, 1977


Televiziune

Anca - "Năpasta" de I.L. Caragiale, regia Mihai şi Mara Manolescu, teatru TV, 2010

„Clanul Popeştilor”, 1999 - 2000

Prezentator la emisiuni de divertisment la TVR şi Antena 1, 1995 - 1997


Teatru radiofonic

"Minciuna cu picioare lungi" de Dan Mihăiescu, regia Dan Puican, 2011

Ea - "Care pe care" de Theodor Mazilu, regia Vasile Manta, 2011

Ziţa - "O noapte furtunoasă" de I.L. Caragiale, regia DanPuican, 2010

Lucille - "Burghezul gentilom" de J.B.P. Moliere, regia Dan Puican, 2009

"Dumnezeu de a doua zi" de Mimi Brănescu, regia Claudiu Goga, 2008

Tânăra – „Adunarea femeilor” de Aristofan, regia Cristian Munteanu


Formaţie

Academia de Teatru şi Film Bucureşti, promoţia 1996, clasa profesor universitar Florin Zamfirescu


Nominalizări şi premii:

Ordinul Național Francez al Meritului în grad de Cavaler, 2016

Premiul de interpretare, secţiunea pian - Festivalul de muzică „Lira de aur”, 1987

Premiul de interpretare la Festivalul Filmului de Tineret Piatra Neamţ

Premiul de debut în muzica de film – „Promisiuni”

Premiul de interpretare ACIN, pentru rolul Oara – „Promisiuni”, 1986

Premiul de interpretare la Festivalul de Film pentru Tineret Piatra Neamţ, pentru rolul Mirabela – „Maria Mirabela”, 1980

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+