Meniu

Trupa TNB

Galerie

Mihai Constantin

n. 30.09.1964

Roluri la TNB

Firs - "Livada de vișini" de A.P. Cehov, regia David Doiashvili, 2017

Lear, rege al Britaniei - “Regele Lear” de William Shakespeare, regia David Doiashvili, 2016

Fundulea - "Visul unei nopți de vară" de William Shakespeare, regia Petrică Ionescu, 2015

Anton Skvoznik-Dmuhanovski - Primarul – “Revizorul” de Nikolai Gogol, regia Felix Alexa, 2013

Nae Caţavencu - "Scrisoarea" după "O scrisoare pierdută" de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele, 2012

Darry Berrill – “S-a sfârşit cum a-nceput” de Sean O’Casey, regia Horaţiu Mălăele, 2010

 

Activități în afara TNB

Roluri în teatru

 

Asociaţia Inspira - la Teatrul L.S. Bulandra

“Acum sau niciodată” de Vladimir Krasnogorov, regia Mihai Constantin, 2014

 

Teatrul Lucia Sturdza Bulandra

“Obiceiuri necurate” de Tom Smith, regia Mihai Constantin, 2012

Rostanev – “Însemnările unui necunoscut” de Feodor Dostoievski, regia Alexandru Darie, 2011

Tatăl – “Elizaveta Bam” de Daniil Harms, opera bufă de Irinel Anghel, regia Alexandru Tocilescu, 2006

Oblomov – “Oblomov” de Ivan Aleksandrovici Goncearov, regia Alexandru Tocilescu, 2003

Groparul – “Hamlet” de William Shakespeare, regia Liviu Ciulei, 2000

Kent – “Regele Lear” de William Shakespeare, regia Dragoş Galgoţiu

Ivan Semionovici Şaliapin – “Petru” de Vlad Zografi, regia Cătălina Buzoianu, 1998

Timothy Black – “Black & White” de Keith Waterhouse & Willis Hall, regia Florian Pittiş, 1998

Woyzeck – “Woyzeck” de Georg Büchner, regia Tompa Gabor, 1995

Cor – “Antigona” de Sofocle, regia Alexandru Tocilescu, 1993

Solionîi – “Trei surori” de A. P. Cehov, regia Alexandru Darie, 1995

Leontes – “Poveste de iarnă” de William Shakespeare, regia Alexandru Darie, 1994

Otto Ulrichs – “Mephisto” de Horia Gârbea după Klaus Mann, regia Alexandru Darie, 1993

Andrej – “Forma mesei” de David Edgar, regia Ion Caramitru, 1991

Hanschen Rillow, Portarul – “Deşteptarea primăverii” de Frank Wedekind, regia Liviu Ciulei, 1991

Leul – “Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Liviu Ciulei, 1991

Sir Beauface – “Merlin” de Tancred Dorst, regia Cătălina Buzoianu, 1991

Dumnezeu (Bătrânul) – “Afară în faţa uşii” de Wolfgang Borchert, regia Mihai Măniuţiu, 1991

Românul – “A treia ţeapă” de Marin Sorescu, regia Ion Caramitru, 1988

Gelu – “Dimineaţă pierdută” de Gabriela Adameşteanu, regia Cătălina Buzoianu, 1986

 

Teatrul Metropolis

Clov – “Sfârşit de partidă” de Samuel Beckett, regia Alexandru Tocilescu, 2009

Yoszi – “Imnul (Ajutorul)” de Gyorgy Schwajda, regia Alice Barb, 2008

“O femeie draguţă cu o floare şi ferestre spre nord” de Eduard Radzinski, regia Mihai Constantin

 

UNATC "I.L. Caragiale" Bucureşti      

“A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, regia Mihai Constantin, 2008

 

Teatrul de Comedie

Ubu – “Ubu înlănţuit” de Alfred Jarry, regia Tompa Gabor, 2004

 

Teatrul Naţional din Craiova

Claudius – “Hamlet” de William Shakespeare, regia Tompa Gabor, 1997

 

Teatrul Municipal din Ploieşti

Andres – “Woyzeck” de G. Buchner, regia Aureliu Manea, 1990

 

Teatrul Giuleşti

Un băiat de prăvălie – “Să nu-ţi faci prăvălie cu scară” de Eugen Barbu, regia Sanda Manu, 1985

 

Roluri în film

Preotul ortodox – “Aniversarea”, regia Dan Chişu

Şoferul de taxi – “Ninel”, regia Tică Popescu

Procurorul Codrea – “De ce eu?”, regia Tudor Giurgiu

Primarul Codrescu – “Tatăl fantomă”, regia Lucian Georgescu

Celibatarul – “Ursul”, regia Dan Chişu

Directorul – “Eu când vreau să fluier, fluier”, regia Florin Şerban

Pintilie – “Portretul luptătorului la tinereţe”, regia Constantin Popescu

Fraţilă – “Cutia de viteze”, mediu metraj, regia Mihai Sofrone

Gicu – “Bibliotheque Pascal”, regia Szabolcs Hajdu

Fane – “Porc”, scurt metraj, regia Constantin Popescu

Naşul – “Nunta Mută”, regia Horaţiu Mălăele

Tatăl – “Ştefan”, scurt metraj, regia Stanca Radu

Dobre – “Apa”, scurt metraj, regia Constantin Popescu

Filimon – “Şi totul era nimic”, regia Cristina Nichituş

Străinul – “Canton”, scurt metraj, regia Constantin Popescu

“Triunghiul morţii”, regia Sergiu Nicolaescu

“O vară de neuitat”, regia Lucian Pintilie

Jenică – “Călătorie de neuitat”, regia Geo Saizescu

“Nişte băieţi grozavi”, regia Cornel Diaconu

Paraşutistul – “Balanţa”, regia Lucian Pintilie

Ionică – “Liceenii în alertă”, regia Mircea Plângău

Ionică – “Liceenii rock and roll”, regia Nicolae Corjos

“Flăcări pe comori”, regia Nicolae Mărgineanu

Ionică – “Extemporal la dirigenţie”, regia Nicolae Corjos

Pupăza – “Pădureanca”, regia Nicolae Mărgineanu

Ionică – “Liceenii”, regia Nicolae Corjos

 

Televiziune

Marcel – “O săptămână nebună”, serial PRO TV, regia Dragoş Buliga

Rudolfi / Bombardov – “Roman teatral” de Mihail Bulgakov, regia Vitalie Lupaşcu

“Păcatele Evei”, serial Acasa TV

“Alegerea lui Alexandru Sutto” de Dumitru Crudu, regia Dominic Dembinski

“Zarurile sunt aruncate” de Tudor Negoiţă, regia Dinu Cernescu

Emisiune de divertisment cu Anca Sigartău, regia Octavian Sava

“Poveste imorală” de Rodica Ojog Braşoveanu, regia Constantin Dicu

Pampon – “D'ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Dominic Dembinski

Escu – “Escu” de Tudor Muşatescu, regia Constantin Dicu

Traian – “Titanic vals” de Tudor Muşatesc, regia Dinu Cernescu

 

Teatru radiofonic

Berthelot – “Berthelot - generalul generalilor”, regia Attila Visauer, 2014

Soldatul - agentul secret – “Insomniile lui Gregor” de Nicolae Sirius, adaptare radiofonică Puşa Roth, regia Vasile Manta, 2014

Pistol – “Henric al 5-lea”, regia Attila Visauer, 2014

Epitropul – “Dintr-un vechi catastif”, adaptare radiofonică de Maria Ioana Vasiloiu, după schiţe de I.L. Caragiale, regia Vasile Manta, 2012

Colonel Nicu Stan şi Ioan – “Martori ai istoriei”, teatru serial document, episodul 5, adaptare radiofonică de Puşa Roth, regia Vasile Manta, 2011

Dragomir – “Năpasta” de I.L. Caragiale, adaptare radiofonică de Dan Puican, regia Dan Puican, 2011

Agricola – “Sfinte aduceri aminte de mărţişor: Cei 40 de mucenici de la Sevastia”, scenariu radiofonic de Ina Sterescu, regia Vasile Manta, 2011

Povestitorul – “Păzitoarea de gâşte” de Fraţii Grimm, adaptare de Simina şi Dan Vasiliu, regia Vasile Manta, 2010

Oleg – “Marfa vie” de A.P. Cehov, adaptare radiofonică de Eugen Todoran şi Marie Jeanne Stănescu, regia Vasile Manta, 2010

Povestitorul – “Finul lui Dumnezeu”, adaptare de Maria Ioana Vasiloiu după basmul cules de Mihai Eminescu, regia Vasile Manta, 2010

Catindatul – “D’ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Gavril Pinte, 2010

Povestitorul – “Peripeţiile Alicei în ţara minunilor” de Lewis Caroll, dramatizare radiofonică de Simona şi Dan Vasiliu, regia Vasile Manta, 2009

Grigorie din Nazianz – “Împărat şi Galilean” de Henrik Ibsen, piesă de istorie universală în 10 acte, regia Cezarina Udrescu, 2009

Preotul – “În vremea aceea... de Florii”, scenariu radiofonic de Maria Ioana Vasiloiu, regia Vasile Manta, 2009

Povestitorul – “Tabloul cel viu”, adaptare radiofonică de Simona şi Dan Vasiliu, 2009

Povestitorul – “Spada, punga şi inelul”, adaptare de Simona şi Dan Vasiliu, regia Mihnea Chelaru

Morarul – “Băiatul isteţ şi morarul hoţ”, adaptare Simona și Dan Vasiliu după o poveste populară, regia Vasile Manta, 2009

Regele – “Barca fermecată”, adaptare de Simona și Dan Vasiliu, regia Vasile Manta, 2009

Moşul – “Fata cea înţeleaptă”, adaptare de Simona și Dan Vasiliu, regia Vasile Manta, 2009

Povestitor – “Bunătatea bătrânului”, adaptare de Simona şi Dan Vasiliu (poveste populară), regia Vasile Manta, 2009

Căpitanul – “Woyzeck” (fragment) de Georg Büchner, 2009

Prinţul Henric – “Falstaff” (fragment) de William Shakespeare, regia Vasile Manta, 2009

Cuza Vodă – “Moş Ion Roată şi Cuza Vodă”, dramatizare de Simona şi Dan Vasiliu, regia Vasile Manta, 2008

Paznicul Vaclenak – “Întâmplări din dacice”, scenariu radiofonic de Sanda şi Vasile Socoliuc după o nuvelă de Jaroslav Haşek, regia Vasile Manta, 2008

Soţul – “Talk Show” de Ştefan Caraman, regia Toma Enache, 2008

Treplev - “Pescărușul împăiat” de Matei Vișniec, regia Gavril Pinte, 2008

Povestitor – “Ileana Cosânzeana” şi “Ionică Făt-Frumos şi cerbul de aur”, scenariul de Simona şi Dan Vasiliu, după un basm popular, regia Mihnea Chelaru, 2008

Ianilă – “Mintea de pe urmă”, după Dănila Prepeleac de Ion Creangă, regia Vasile Manta, 2008

Povestitor – “Fata-n grădina de aur”, basm în versuri de Mihai Eminescu, regia Vasile Manta, 2008

“Cavalerii” de Aristofan, regia Vasile Manta, 2008

Ministrul – “Omul transversal” de Dan Tarchilă, regia Leonard Popovici, 2008

Marin Drontu - “Orașul cu fantome” de Mihail Sebastian, regia Atilla Vizauer, 2007

Marele șef – „Suntem gata să murim dacă ne garantați că rămânem în viață sau Domnul Telescop”, regia Cristian Munteanu, 2007

Petruchio – “Îmlânzirea scorpiei” de William Shakespeare, regia Gavril Pinte, 2007

Mișu – “De ochii lumii” de Ion Mazilu, regia Vasile Manta, 2007

Popa – “1241” de Mircea Eliade, regia Cezarina Udrescu, 2007

Tatăl – „Amintiri din copilărie” de Ion Creangă, regia Vasile Manta, 2007

Jupân Dumitrache Titircă inimă-rea – “O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Gavril Pinte, 2007

Povestitorul – “Sarea în bucate” de Petre Ispirescu, dramatizare de Ion Arcudeanu, regia Vasile Manta, 2006

Povestitorul – “Aleodor Împărat” de Petre Ispirescu, regia Vasile Manta, 2006

Hyalmar – “Rața sălbatică” de Henrik Ibsen, adaptare radiofonică Rodica Tundrea, regia Gavril Pinte, 2006

Evariste – “Aspirină pentru doi” de Marica Beligan, regia Cristian Munteanu, 2006

Povestitorul – “Dimitrie Sfinți de Toamnă” de Ina Sterescu, regia Vasile Manta, 2006

Călătoria lui Kalo Dant în cea de-a șaptea lume”, scenariu radiofonic de Sanda și Vasile Socoliuc după un basm țigănesc italian, regia Vasile Manta, 2006

Gunther – “Răzbunarea Kriemhildei și Amurgul Nibelungilor”, partea II - scenariu radiofonic de Sanda și Vasile Socoliuc, regia Atilla Vizauer, 2006

Alcibiade – “Timon din Atena” de William Shakespeare, regia Mihai Lungeanu, 2006

“Iepurașul de Paști, Legenda Macaleandrului zis și Gușă Roșie”, “Pasărea de foc” – povești, 2006

Povestitorul – “Baba Dochia”

Ivan Ilici – “Moartea lui Ivan Ilici” după Lev Tolstoi, regia Cristian Munteanu, 2006

Simon – “Anglia sau vărsatul de vânt” de D.R. Popescu, 2005

Povestitorul – “Femeia, eternal poveste… umoristică” de Ioan Drăgoi, emisiunea Unda Veselă, 2005

Povestitorul – “Sfântul Calinic, călugărul fără arginți” de Ina Sterescu, 2005

Limir Împărat – „Limir Împărat” după un basm de Ioan Slavici, 2005

Giovanni Lo Sciancato zis Gianciotto – “Francesca da Rimini” de Gabrielle D'Annunzio, 2005

Sir John Falstaff – “Nevestele vesele din Windsor” de William Shakespeare, 2005

Kocikariov – “Căsătoria” de Gogol, 2005

Arhanghelul – “Sodoma și Gomora” de Jean Girodoux, 2005

Sas – “Bogdan Dragoș: cornul lui Decebal” de Mihai Eminescu, regia Vasile Manta, 2004

Ion – “Spaima Zmeilor”, regia Vasile Manta, 2004

Cristian – “Escapada” de Emil Mladin, 2004

Borkin – “Un duel în ziua nunții” (Ivanov) de A.P. Cehov, regia Alexa Visarion, 2004

Ștefan cel Mare – “Jurământul” de Dan Tărchilă, regia Vasile Manta, 2004

Ștefan Vodă – “Fost-au Ștefan Vodă”, regia Leonard Popovici, 2004

Elefantul – “Stăpânul pământului, al apelor și al văzduhului” după Vulpea păcălită, dramatizarea şi regia Boris Petroff, 2004

Ștefan cel Mare – “Ștefan cel Mare”, regia Leonard Popovici, 2004

Sancho – “Don Quijote” de Cervantes, serial in 14 episoade, regia Cristian Munteanu, 2004

Constantin cel Mare – “Constantin cel Mare, Împăratul creștinilor”, 2004

Povestitorul – “Pipăruș Petru și Florea Înfloritu”, 2004

Leonilă – „Jupân Rănică Vulpoiul”, 2004

Uriașul – „Poveste de Paște”, 2004

Latcu – “Steaua Zimbrului”, 2004

Povestitorul – “Stan Pățitu`”, 2004

Claudius – “Hamlet” de William Shakespeare, regia Adrian Pintea, 2004

 

Studii

IATC “I.L. Caragiale”, secţia actorie, clasa Sanda Manu, Adriana Popovici

 

Din 1990 este actor al Teatrului L.S. Bulandra

Din 2000 este vocea postului de radio Europa FM.

 

Premii

2009 – Premiul pentru cel mai bun actor în stagiunea teatrală 2008-2009

oferit de Primăria Municipiului Bucureşti - secţiunea artele spectacolului

2008 – Premiul pentru cel mai bun spectacol: “A douăsprezecea noapte”

Festival Piatra Neamţ, regia Mihai Constantin (professor asociat)

2003 - Premiul Naţional pentru Cel Mai Bun Actor al anului pentru rolul Oblomov din Oblomov de I.A. Goncearov

1998 – Premiul “Silvia Popovici” pentru merite deosebite în activitatea teatrală pe anul 1998

1996 – Premiul Criticii pentru Cel Mai Bun Actor al anului pentru rolul Claudius din Hamlet de William Shakespeare

1994 – Premiul UNITER pentru Cel Mai Bun Actor al anului pentru rolul Leontes din Poveste de iarnă de William Shakespeare.

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+