Meniu

Trupa TNB

Galerie

Actor angajat al Teatrului Național I.L. Caragiale din București între anii 1975 - 2016

Mircea Albulescu

n. 04.10.1934, Bucureşti - d. 08.04.2016

Roluri la TNB (începând din 1975):

Vocea - "Revizorul" de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa, 2013

Profesorul - "Vizita bătrânei doamne" de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov, 2011

Firs, bătrân lacheu - „Livada de vişini" de A.P. Cehov, regia Felix Alexa, 2010

Socrate - „Comedia norilor" după Aristofan, regia Dan Tudor, 2009

Boian - „Molto, gran' impressione" de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor, 2009

Generalul, tatăl celor trei surori - „A patra soră" de Janusz Glowacki, regia Alexandru Colpacci, 2006

Papură Vodă - „Sânziana şi Pepelea" de Vasile Alecsandri, regia Dan Tudor, 2006

Semionov - „Gândirea" de Leonid Andreev, regia Felix Alexa, 2005

Grigore Bucşan - „Ultima oră" de Mihail Sebastian, regia Anca Ovanez Doroşenco, 2003

Alexei Karenin - „Anna Karenina" de Helen Edmundson după Lev Tolstoi, regia Alice Barb, 2003

Generalul - „Legenda ultimului împărat" de Valentin Nicolau, regia Alice Barb, 2002

Andrew - „Scrisori de dragoste" de Albert Ramsdell Gurney, regia Mircea Cornişteanu, 2001

Prinţul Abrezcov - „Cadavrul viu" de Lev N. Tolstoi, regia Gelu Colceag, 2001

Farfuridi - „O scrisoare pierdută" de I.L. Caragiale, regia Alexandru Tocilescu, 1999

Satin - „Azilul de noapte" de Maxim Gorki, regia Ion Cojar, 1998

Bernardo Guy - „Numele trandafirului" de Umberto Eco, regia Grigore Gonţa, 1998

Bill Rice - „Cabotinul" de John Osborne, regia Alice Barb, 1997

Wihelm Furtwengler - „De partea cui eşti?" de Ronald Harwood, regia Radu Beligan, 1997

Luca Laban - „Profesionistul" de Dusan Kovacevic, regia Horea Popescu, 1995

Miron - „De Crăciun după Revoluţie" de Virgil Tănase, regia Virgil Tănase, 1994

Regele ondinelor - „Ondine" de Jean Giraudoux, regia Horea Popescu, 1994

Sir - „Cabinierul" de Ronald Harwood, regia Ion Cojar, 1991

John Arscott, Harry Brewer - „Cine are nevoie de teatru" de Timberlake Wartenbaker, regia Andrei Şerban, 1990

Ilie Candrea - „Capcana" de Platon Pardău, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1989

Serghei Jeleznov - ”Vassa Jeleznova” de Maxim Gorki, regia Ion Cojar, 1988

Evens - „Marea" de Edward Bond, regia Horea Popescu, 1987

Agamemnon - „Ifigenia" de Mircea Eliade, regia Ion Cojar, 1981

Şerban Sineşti - „Jocul ielelor" de Camil Petrescu, regia Sanda Manu, 1986

Ciubăr Vodă - „Despot Vodă" de Vasile Alecsandri, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1983

Altul - „Farul şi domnul Valentino" de Djordje Lebovic, regia Horea Popescu, 1984

Venceslas Vrabie - „Un fluture pe lampă" de Paul Everac, regia Horea Popescu, 1982

Cherea - „Caligula" de Albert Camus, regia Horea Popescu, 1981

Agamemnon - ”Ifigenia" de Mircea Eliade, regia Ion Cojar, 1981

Raoul - „Cavoul de familie" de Pierre Chesnot, regia Sanda Manu, 1980

Turcul - ”A treia ţeapă" de Marin Sorescu, regia Sanda Manu, 1979

Tulio - „Generoasa fundaţie" de Antonio Buero Vallejo, regia Horea Popescu, 1978

Lord Hastings - „Richard al III-lea" de William Shakespeare, regia Horea Popescu, 1976

Danton - „Danton" de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1974

 

Activităţi în afara TNB:

Roluri în teatru:       

Teatrul Metropolis, Bucureşti:

Maurizio – Bădăranii de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor, 2013

Mitică - „Trilogia răului" după Belu Zilber, regia Mihai Mănuţiu, 2006

 

Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra" Bucureşti

Regele George - „Nebunia Regelui George" de Alan Bennett, regia Alexandru Darie şi Petre Bokor, 2004

 

Teatrul Toma Caragiu, Ploieşti

Nicolas d`Eu - „Victimile datoriei" de Eugene Ionesco, regia Mircea Albulescu

 

Teatrul Mic, Bucureşti

Doctorul Dorn - „Pescăruşul" de A.P. Cehov, regia Cătălina Buzoianu, 1993

 

Teatrul Constantin Nottara, Bucureşti

Mailat - „Sângele" de Horia Lovinescu, regia George Rafael

Kiss - „Unde-i revolverul?" de Görgey Gábor, regia Mircea Cornişteanu, 1997

Luca Arbore - „Viforul" de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Alexandru Darie, 1998

 

Teatrul Act, Bucureşti

Colonelul Zwygart - „Ambasadorul" de Thomas Hurlimann, regia Theo Herghelegiu

 

Teatrul Odeon, Bucureşti

Nil - „Echipa de zgomote" de Fănuş Neagu, regia Alexa Visarion, 1980

Jossey - „Fraţii" de Sebastian Barry, regia Alexandru Dabija

 

Teatrul de Comedie, Bucureşti (1967-1975)

Horaţiu - „Şeful sectorului suflete" de Alexandru Mirodan, regia Moni Ghelerter, 1965

Achile – „Troilus şi Cresida” de William Shakespeare, regia David Esrig, 1965

Dacian - „Capul de răţoi” de George Ciprian, regia David Esrig, 1966

Basarab - „Croitorii cei mari din Valahia” de Alexandru Popescu, regia Lucian Giurchescu, 1969

Uria Schaley – „Dispariţia lui Galy Gay” de Bertolt Brecht, regia Lucian Giurchescu, 1969

Ligurio - „Mandragora” de Niccolo Machiavelli, regia Dinu Cernescu şi Mircea Albulescu, 1970

Bucătarul - „Mutter courage » de Bertolt Brecht, regia Lucian Giurchescu, 1972

„Întâlniri” de Horia Lovinescu, regia Mircea Albulescu, 1972

Buffalo Bill - „Buffalo Bill şi indienii” de Arthur Lee Kopit, regia Lucian Giurchescu, 1973

 

Teatrul Municipal (Lucia Sturdza Bulandra) Bucureşti (1956-1967)

Nicolas d`Eu - „Victimele datoriei" de Eugene Ionesco, regia Crin Teodorescu, 1968

Mc Carthy - „Clipe de viaţă" de William Saroyan, regia Liviu Ciulei, 1964

Schmitz - „Biedermann şi incendiatorii" de Max Frisch, regia Lucian Pintilie, 1964

Egist - „Orestia" de Eschil, regia Val Mugur, 1964

Baltazar - „Comedia erorilor" de William Shakespeare, regia Lucian Giurchescu, 1963

Horaţiu - „O singură viaţă" de Ionel Hristea, regia Lucian Pintilie, 1962

Remus Mălureanu - „Costache şi viaţa interioară" de Paul Everac, regia Ion Olteanu, 1962

Vladimir - „Cred în tine" de Vadim Korostiliov, regia George Carabin, 1961

Pilotul secund - „Al patrulea" de Konstantin Simonov, regia Dinu Negreanu, 1961

Happy Loman - „Moartea unui comis voiajor" de Arthur Miller, regia Dinu Negreanu, 1959

Bocu - „Întoarcerea" de Mihai Beniuc, regia Ion Olteanu

Walter - „Un strugure în soare" de Lorraine Hansberry, regia Lucian Pintilie, 1961

Prefectul - „Mamouret" de Jean Sarment, regia George Teodorescu

Mihai Roznovanu - „Dacă vei fi întrebat" de Dorel Dorian, regia Dinu Negreanu

Egorov - „Pâine şi trandafiri" de Afanasi Salinski, regia George Teodorescu, 1959

Călăul - „Sfânta Ioana" de George Bernard Shaw, regia Liviu Ciulei, 1958

Luc - „Dansatoarea, gangsterul şi necunoscutul" de Victor Bârlădeanu, regia Horea Popescu, 1958

Ionel - „Take, Ianke şi Cadâr" de Victor Ioan Popa, regia Nicolae Alexandru Toscani

Electricianul - „Hanul de la răscruce" de Horia Lovinescu, regia W. Siegfried

De Boum - „Nu se ştie niciodată" de George Bernard Shaw, regia W. Siegfried

Lopahin - „Livada de vişini" de A.P. Cehov, regia Marietta Sadova

Toma - „Ce fel de om eşti tu?" de Ana Novac, regia George Teodorescu, 1957

Antonio - „A douăsprezecea noapte" de William Shakespeare, regia Ion Şahighian, 1958

File - „Omul care aduce ploaia" de Richard Nash, regia Liviu Ciulei

Salvatorul de la Alma - „Nebuna din Chaillot" de Jean Giraudoux, regia W. Siegfried

Jene Seremet - „Căsuţa de la marginea oraşului" de Aleksei Nicolaevici Arbuzov, regia Paul Sava, 1957

Kostiumov - „Liubov Iarovaia" de Konstantin Andreevici Treniev, regia W. Siegfried  

Cloşca - „Horia" de Mihail Davidoglu, regia Dan Nasta, 1956

 

Teatrul Armatei din Bucureşti

Alexei - „Tragedia optimistă" de Vsevolod Visnevski, regia Gheorghe Jora, 1957

 

Roluri în film:

„Ana”, regia Alexa Visarion, 2010

„Căpşuni în aprilie”, regia Cornel Mihalache, scurtmetraj, 2009

„Fetele marinarului", regia Mihai Bauman, Sebastian Voinea, 2009

„Ticăloşii”, regia Şerban Marinescu, 2007

„Tinereţe fără bătrâneţe", regia Francis Ford Coppola, 2006

„Generalul", regia Şerban Marinescu, 2005

„Craii de Curtea Veche", regia Mircea Veroiu, 1995

„Ochii care nu se văd...", regia Dan Necşulea, 1995

„Scrisorile prietenului", regia Mircea Veroiu, 1995

„Ultimul mesager", regia Mircea Veroiu, 1994

„Le travail du furet", regia Bruno Gantillon, 1994 (şi nu: Gantillion)

„Le passage", regia Bruno Victor-Pujebet, 1994

„Cel mai iubit dintre pământeni", regia Şerban Marinescu, 1993

„Rămânerea", regia Laurenţiu Damian, 1990

„Fără drept de corespondenţă", regia Valeriu Gagiu, 1990

„Dreptatea", regia Andrei Blaier, 1989

„Portret anonim - autor necunoscut" (nefinalizat), regia Dan Piţa, 1989

„Călătorie de neuitat", regia Geo Saizescu, 1989

„Misiunea", regia Virgil Calotescu, 1989

„Serenadă pe Dunăre", regia Jukio Fukamuki, 1989

„Wilhelm Cuceritorul", regia Sergiu Nicolaescu, 1989

„Flăcări pe comori", regia Nicolae Mărgineanu, 1987

„Anotimpul iubirii", regia Iulian Mihu, 1987

„Punct şi de la capăt", regia Visarion Alexa, 1987

„Trenul de aur", regia Bohdan Poreba, 1987

„Cuibul de viespi", regia Horea Popescu, 1987

„Anotimpul iubirii", regia Iulian Mihu, 1987

„Cale liberă", regia Nicu Stan, 1987

„Totul se plăteşte", regia Mircea Moldovan, 1987

„Noi cei din linia întâi", regia Sergiu Nicolaescu, 1986

„Ziua Z", regia Sergiu Nicolaescu, 1985

„Amurgul fântânilor", regia Virgil Calotescu, 1984

„Horea", regia Mircea Mureşan, 1984

„La capătul liniei", regia Dinu Tănase, 1983

„Dragostea şi revoluţia", regia Gheorghe Vitanidis, 1983

„Viraj periculos", regia Sergiu Nicolaescu, 1983

„Înghiţitorul de săbii", regia Alexa Visarion, 1982

„Orgolii", regia Manole Marcus, 1982

„Semnul şarpelui", regia Mircea Veroiu, 1982

„La capătul lunii", regia Dinu Tănase, 1982

„Capcana mercenarilor", regia Sergiu Nicolaescu, 1981

„Cumpăna", regia Cristiana Nicolae, 1980

„Ancheta", regia Constantin Vaeni, 1980   -

„Artista, dolarii şi ardelenii", regia Mircea Veroiu, 1980

„Drumuri în cumpănă", regia Virgil Calotescu, 1979

„Nea Mărin Miliardar", regia Sergiu Nicolaescu, 1979

„Braţele Afroditei", regia Mircea Drăgan, 1979

„Un om în Loden", regia Nicolae Mărgineanu, 1979

„Vacanţă tragică", regia Constantin Vaeni, 1979

„Un om în Loden", regia Nicolae Mărgineanu, 1979

„Braţele Afroditei", regia Mircea Drăgan, 1978

„Acţiunea Autobuzul", regia Virgil Calotescu, 1978

„Ediţie specială", regia Mircea Daneliuc, 1978

„Mânia", regia Mircea Veroiu, 1978

„Pentru patrie", regia Sergiu Nicolaescu, 1978

„Revanşa", regia Sergiu Nicolaescu, 1978

„Tufă de Veneţia", regia Petre Bokor, 1977

„Dincolo de pod", regia Mircea Veroiu, 1976

„Ultima noapte a singurătaţii", regia Virgil Calotescu, 1976

„Actorul şi sălbaticii", regia Manole Marcus, 1975

„Cursa", regia Mircea Daneliuc, 1975

„Nu filmăm să ne amuzăm", regia Iulian Mihu, 1975

„Zile fierbinţi", regia Sergiu Nicolaescu, 1975

„Capcana", regia Manole Marcus, 1974

„Dincolo de nisipuri", regia Radu Gabrea, 1974

„Tatăl risipitor", regia Adrian Petringenaru, 1974

„Trei scrisori secrete", regia Virgil Calotescu, 1974

„Şapte zile", regia Mircea Veroiu, 1973

„Puterea şi adevărul", regia Manole Marcus, 1972

„Bariera", regia Mircea Mureşan, 1972

„Lupul mărilor", regia Wolfgang Staudte, 1972

„Printre colinele verzi", regia Nicolae Breban şi Constantin Vaeni, 1971

„Mihai Viteazul", regia Sergiu Nicolaescu, 1971

„Canarul şi viscolul", regia Manole Marcus, 1970

„Prea mic pentru un război atât de mare", regia Radu Gabrea, 1970

„Sentinţa", regia Ferec Kosca, 1970

„Aventurile lui Tom Sawyer", regia W. Liebeneier, 1968

„Moartea lui Joe Indianul", regia W. Liebeneier, 1968

„Vin cicliştii", regia Aurel Miheleş, 1968

„Dacii", regia Sergiu Nicolaescu, 1967

„Pasărea furtunii", regia Dinu Negreanu, 1957

„Alarmă în munţi", regia Dinu Negreanu, 1955

„Desfăşurarea", regia Paul Călinescu, 1954

„Răsare soarele", regia Dinu Negreanu, 1954

„Nepoţii gornistului", regia Dinu Negreanu, 1953

„Mitrea Cocor", regia Victor Iliu, Marietta Sadova, 1952

 

Televiziune

Televiziunea Română:

„Zi că-ţi place” de Valentin Nicolau, docufiction TVR, regia Cornel Mihalache, 2014

Prezentator pentru emisiunea „Istoria literaturii române", realizator Cornel Mihalache, 2004

1992 - 1997

„Caligula”, regia Horea Popescu

„Al matale Caragiale”, regia Mircea Cornişteanu

„Cum ajunge cineva om politic”, realizator Constantin Dicu

„Capul de răţoi”, regia Constantin Dicu

„Pluta meduzei”, regia Nae Cosmescu

„Patima de sub ulmi”, regia Dinu Cernescu

„Don Carlos”, regia Eugen Todoran

„Don Juan”, regia Eugen Todoran

„Profesionistul”, regia Horea Popescu

1959 - 1969

„Casa de piatră", regia Lucian Pintilie

„S-a întâmplat în Bucureşti", regia Lidia Ionescu

„În aşteptarea zorilor", realizator Nicolae Motric

„Iulius Fucik", regia Nicolae Motric

„Un caz ciudat", regia Nicolae Motric

„Sabia lui Damocles", regia Petre Sava Băleanu

„Piaţa Ancorei", regia Nicolae Motric

„Un copil ca tine", regia Iosif Bata

„Ucigaşii", regia Iosif Sava Băleanu

„Sisif şi moartea", regia Cornel Todea

„Tamerlan", regia Lidia Ionescu

„Volpone", regia Lidia Ionescu

„Vizită pe o mică planetă", regia Cornel Todea

„Chestie de metodă", regia Radu Miron

„Un joc neobişnuit", regia Nicolae Motric

„Furtuna", regia Letiţia Popa

„Pe 40 metri UMF", regia Nicolae Motric

„Perla şi stridia", regia Cornel Todea

„Andersen", regia Ion Barna

„Pană de automobil", regia Nicolae Motric

„Seară de toamnă", regia Cornel Todea

„Moartea lui Bessie Smith", regia Cornel Todea

„Accidentul", regia Ion Barna

„Subprefectul", regia Letiţia Popa

„Fum", regia Letiţia Popa

„Michelangelo", regia Sanda Manu

„Şase personaje în căutarea unui autor", regia Letiţia Popa

„Trandafirul alb", regia Tudor Eliad

„Prometeu", regia Dinu Cernescu

„Ochii care nu se văd", regia Dan Necşulea

 

Pro TV: 1997 - 1998

Prezentator pentru emisiunea „Am întâlnit şi români fericiţi"

 

Radio

În studiourile radiodifuziunii: în cadrul emisiunii «Teatru la microfon» - largă varietate de roluri abordate din dramaturgia naţională şi universală, peste 500 de roluri

 

Activitate pedagogică (1985-2004)

Doctor în Arte, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică cu teza de doctorat: «Teatrul radiofonic; convertibilitatea mijloacelor de expresie actoricească în procesul creaţiei», 2004

Profesor universitar - Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică: 1990 - 1998. Printre studenţi, s-au numărat: Adrian Titieni, Mihai Coadă, Ozana Oancea, Nataşa Rab, Diana Gheorghian, Irina Movilă, Florin Piersic jr., Marian Ghenea, Elvira Deatcu, Alex Jitea, Alina Chivulescu, Cristiana Răduţă, Bogdan Dumitrache, Miruna Coca-Cozma, Dragoş Bucur, Ela Mocanu, Adrian Anghel, Rolando Matsangos, Mihai Marinescu, Irina Cojar, Alexandra Velniciuc...

 

Cărţi publicate

Volumul de poeme "Pardon, '80! " Editura Tracus Arte, 2014

„Clanţe", Editura CNI Coresi, 2005

„Fluture în lesă de aur", Editura CNI Coresi, 2002

„Bazar sentimental", Editura Cartea Românească, 2000

„Baraka", Editura Eminescu, 1999

„Bilete de favoare", Editura RAI, 1996

„Pajura Singurătaţii", Editura RAI, 1994

„Vizite", Editura Cartea Românească, 1985

 

Formaţie:

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică, clasa profesor Aura Buzescu, promoţia 1956

Şcoala Medie de Arhitectură cu diplomă de Conductor Arhitect, 1952

 

Nominalizări, premii, ordine şi medalii:

Premiul de excelenţă al Festivalului Internaţional de Film Transilvania (TIFF), 2009

Premiul Aristizza Romanescu pentru artele spectacolului, Academia Română, 2006

Premiul pentru întreaga activitate, Gala Premiilor UNITER, 2005

Ordinul „Meritul Cultural" în grad de Mare ofiţer, 2004

Premiul Naţional pentru întreaga activitate artistică, Ministerul Culturii şi Cultelor, 2003

Diploma de Onoare şi Medalia Jubiliară „Magna cum Laude" de către Senatul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L. Caragiale", Bucureşti

Premiul de Excelenţă pentru contribuţia deosebită adusă la afirmarea filmului românesc acordat de către Centrul Naţional al Cinematografiei.

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo