Meniu

Trupa TNB

Galerie

Mircea Rusu

n. 28.06.1956, Săcele

În stagiunea curentă joacă în:

Lut Scrisoarea Umbre Vizita bătrânei doamne

Roluri la TNB

  • Bărbatul - „Umbre” de Marilia Samper, regia Vlad Cristache, 2017
  • Vink - "Lut" de Marijke Schermer, regia Vlad Massaci, 2016
  • Richard - "Amantul" de Harold Pinter - din spectacolul coupe "Doi x Doi", regia Vlad Stănescu, 2012
  • Ștefan Tipătescu - "Scrisoarea" după O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Horațiu Mălăele, 2012  
  • Alfred Miller - "Vizita bătrânei doamne" de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov, 2011
  • Banquo, Un doctor scoţian - "Macbeth" de William Shakespeare, regia Radu Penciulescu, 2011
  • Preşedintele Comitetului - "Avalanşa" de Tuncer Cücenoğlu, regia Radu Afrim, 2010
  • Jack - „Dansând pentru zeul păgân" de Brian Friel, regia Lynne Parker (Irlanda), 2006 
  • Grigori Dekanozov (directorul Spitalului) - „Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintal" de Matei Vişniec, regia Florin Fătulescu, 2007
  • Şerban Saru-Sineşti - „Jocul ielelor" de Camil Petrescu, regia Claudiu Goga, 2007
  • Kerjentev - „Gândirea" de Leonid Andreev, regia Felix Alexa, 2005
  • Bormenthal - "Inimă de câine" după Mihail Bulgakov, regia Yuriy Kordonskiy, 2005
  • Jupân Dumitrache - „O noapte furtunoasă" de I.L. Caragiale, regia Felix Alexa, 2002
  • Verşinin - „Trei surori" de A.P. Cehov, regia Yuri Krassovski, 2002
  • Protasov - „Cadavrul viu" de Lev Tolstoi, regia Gelu Colceag, 2001
  • Salvatore Sally Morella - „Dragoste în hala de peşte" de Israel Horovitz, regia Ion Cojar, 1999
  • Vaska Peppel - „Azilul de noapte" de Maxim Gorki, regia Ion Cojar, 1998
  • Kittel - „Ghetto" de Joshua Sobol, regia Victor Ioan Frunză, 1993
  • Iaşa - „Livada cu vişini" de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, 1992
  • Jean - „Domnişoara Iulia" de August Strindberg, regia Ştefan Iordănescu, 1992
  • Ralph Clark - „Cine are nevoie de teatru" de Timberlake Wertenbaker, regia Andrei Şerban, 1991
  • Sebastian - „Noaptea regilor" de William Shakespeare, regia Andrei Şerban, 1991
  • Iason - „Trilogia antică" după Euripide şi Seneca, regia Andrei Şerban, 1990

Activităţi în afara TNB

Roluri în teatru

Teatrul Evreiesc de Stat

  • Hoke Coleburn - "Driving Miss Daisy" de Alfred Uhry, regia Caludiu Goga, 2009
  • Franz - „Jocul regilor" de Pavel Kohout, regia Felix Alexa, 2008 

Teatrul Lucia Sturdza Bulandra, Bucureşti

  • Camus - „Le premier homme", regia Cătălina Buzoianu, spectacol în limba franceză, proiect UNESCO 2004, Sinaia
  • Davud - „Colonelul Pasăre", regia Alexandru Dabija, 2002
  • Laertes - „Hamlet" de William Shakespeare, regia Liviu Ciulei, 1998
  • Richard - „Totul în grădină" de Edward Albee, 1996

Teatrul Tony Bulandra, Târgovişte

  • Eduard Damson - „Darul Gorgonei" de Peter Shaffer, regia Victor Ioan Frunză, 2005

Teatrul Levant, Bucureşti

  • Axel - „Pelicanul" de August Strindberg, regia Cătălina Buzoianu, 1995

Teatrul Metropolis, Bucureşti

  • Bunșa, Țarul - "Țarul Ivan își schimbă meseria" de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag, 2012
  • "Love Stories" de Radu F. Alexandru, regia Claudiu Goga, 2011
  • Satin -"Azilul de noapte" de Maxim Gorki, regia Mircea Marin, 2008
  • 5 personaje - „Teatrul descompus" de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu, 1994

Teatrul Naţional Arad

  • Nae Girimea - „D`ale carnavalului" de I.L. Caragiale, regia Ştefan Iordănescu, 1987

Teatrul Tineretului Piatra Neamţ: 1986 - 1990

  • Troilus - „Troilus şi Cresida" de William Shakespeare, regia Ştefan Iordănescu, 1987
  • Rudy - "Patima roşie" de Mihail Sorbu, regia Nicolae Scarlat, 1986
  • Pepelea - "Sânziana şi Pepelea" de Vasile Alecsandri, regia Andrei Mihalache, 1986

Roluri în film

  • Rotarul - "Kira Kiralina", regia Dan Pița, 2013
  • Colonel Alexandrescu - "Mănuşi Roşii", regia Radu Gabrea, 2010
  • Scriitorul - "Iubire elenă", regia Geo Saizescu, 2011
  • „Black Sea", regia Andrew Reuland, 2006
  • „Ambasadori, căutăm patrie", regia Mircea Daneliuc, 2003
  • „Triunghiul morţii", regia Sergiu Nicolaescu, 1999
  • „Prea târziu", regia Lucian Pintilie, 1996
  • „Stare de fapt", regia Stere Gulea, 1996
  • „Terente - regele bălţilor", regia Andrei Blaier, 1995
  • „Oglinda", regia Sergiu Nicolaescu, 1993

Televiziune

  • Cezar Boboc - „Cu un pas înainte", serial Pro TV, regia Alex Berceanu, Jesus del Cerro, Luis Santa Maria, 2007
  • Mircea - „A doua şansă", regia Adrian Sitaru, serial Pro TV, 2006
  • Silviu Stamate - „Păcatele Evei", regia Iura Luncaşu, serial Pro TV, 2005
  • Daniel - „Corps et ames", regia Laurent Carceles, serial M6, 2003
  • „Amantul Marii Doamne Dracula" de Fănuş Neagu, regia Constantin Dicu, serial TVR 1, 2003
  • „Căsătorie imposibilă" de Alex Ştefănescu, regia Silviu Jicman, serial TVR 1, 2002
  • „Detectiv fără voie" de George Arion, regia Silviu Jicman, serial TVR 1, 2001
  • Paul - „Jusqu`a ce que la mort nous separe", regia Lionel Epp, TVR 1, 1999
  • "Cui îi este frică de Virginia Woolf?", regia Olimpia Arghir, TVR 1, 1994
  • „Cum vă place?", regia Olimpia Arghir, TVR 1, 1992

Teatru TV

  • 25 de piese de teatru filmate, regia: Silviu Jicman, Olimpia Arghir, Dominic Dembinski, Cornel Todea, Constantin Dicu, Viorel Sergovici.

Formaţie

  • Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti, secţia Actorie, promoţia 1986, clasa profesor universitar Ion Cojar
Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+