Meniu

Trupa TNB

Galerie

Răzvan Popa

În stagiunea curentă joacă în:

Revizorul

Roluri la TNB:         

Bodyguard - "Revizorul" de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa, 2013 

Cpt. Suciu - „Spitalul special" de Iosif Naghiu, regia Ştefan Iordănescu, 2010-2011   

Sarovkin - „Inimă de câine" de Mihail Bulgakov, regia Yuriy Kordonskiy, 2005-2013 

Bogdan - „Apus de soare" de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Piţa, 2004-2005 

Jeppo Liveretto - „Lucrezia Borgia" de Victor Hugo, regia Cristian Ioan, 2004-2005 

Sârbul - „Revelion la Terzo Mondo" de Ovidiu Moldovan, regia Mihai Manolescu, 2003-2005 

Omul cu pastile - „Biroul informaţii eterne" de Mircea Radu Iacoban, regia Mihai Manolescu, 2002-2004 

Căpitanul - „Numele trandafirului" după Umberto Eco, regia Grigore Gonţa, 1998-2003 

Celebinus - „Tamerlan cel Mare" de Christopher Marlowe, regia Victor Ioan Frunză, 1995 

Clytandre - „Femeile savante" de J.B.P. Molière, regia Lucian Giurchescu, 1997-2001 

Val Xavier - „Orfeu în infern" de Tennessee Williams, regia Mihai Manolescu, 1994-1999 

 

Roluri în alte teatre 

Teatrul Mic: 2010-2014 

Julian Isthere, John McHogson - „Interpretul”, regia Radu Gheorghe

 

Pip Simmons' Group: 1999-2000

Ofiţerul SS - „An die Musik", regia Pip Simmons

 

Teatrul Româno-American „Eugene O`Neill": 1994 - 1995

John Landis - „5 iulie" de Lanford Wilson, regia Eliott Swift

 

Teatrul Evreiesc de Stat: 1988 - 1994

Gregor - „La porţile pădurii" de Ellie Wiesel, regia Dinu Cernescu, 1990-1991

Berl - „Hershale", regia Harry Eliad, 1988-1994

„Șir de melodii", regia Harry Eliad, 1989-1993

 

Teatrul Naţional Iaşi: 1984 - 1988

Băiatul - „Cabana" de Mircea Radu Iacoban, regia Eugen Todoran

Mihai - „Ultima cursă" de Eugen Lovinescu, regia Dan Stoica

Frolov - „Adio, studenţie!" de Aleksander Vampilov, regia Anca Ioviţă

 

Debut: Algernon - „Bună seara, domnule Wilde" music-hall după „Ce înseamnă să fii onest" de Oscar Wilde, regia Sanda Manu, 1983-1984, Studioul Cassandra 

 

Roluri în film

Decanul - „Quod erat demonstrandum, regia Andrei Gruzsniczki, 2013

Tatal lui Tudor - „Vara asta”, (short), regia Roxana Leotescu, 2012

Translator - „The Dot Man”, regia Bruno Coppola, 2008

SS Officer - „Youth Without Youth", regia Francis Ford Coppola, 2005

Dr. Basarab Pădureţu - „Şi totul era nimic", regia Cristina Nichituş, 2005

Bartender - „BloodRayne”, regia Uwe Boll, 2005 

Doctorul - „Concluzie”, (short), regia Gabriel Şandru, 2005

Muller - „Caved in", regia Richard Pepin, 2005

Comandantul - „Le domaine perdu", regia Raoul Ruiz, 2005

Allain de Pareille - „Les Rois Maudits", regia Josee Dayan, 2005

Marechal Ney - „Battleground Waterloo", regia Michael Ojeda, 2005

Lieutenant - „Seven Seconds", regia Simon Fellows, 2004

Bartender - „O secundă de ură”, (short) regia Cristina Iliescu, 2004

John, the DP - „Method", regia Duncan Roy, 2004

Afaceristul bosniac - „Sex Traffic", regia David Yates, 2004

Inspector - „Une place parmi les vivantes", regia Raoul Ruiz, 2003

Prezentator tv - „Hertz ohne Krone", regia Peter Patzak, 2003

Reporter - „Callas Forever", regia Franco Zeffirelli, 2002

Directeur Radio - „Hautes frequences", regie Gerard Cuq, 2001

Commando 1, Seal's Captain - „Diplomatic Siege" (Enemy of my enemy), regia Gustavo Graefmarino, 1999

Assistant - „Retro Puppet Master", regia David DeCoteau, 1999

Duke of St. Yves - „Excalibur Kid", regia James Head, 1999

Vlad Tomescu - „ Un cartuş de Kent şi un pachet de cafea”, (short) regia Cristi Puiu, 1999

„Quo vadis", regia Martin Papirowski, 1998

Citizen - „Aliens in the wild, wild west", regia George Erschbamer, 1998

Flic - „Homicide conjugal", regia Gwerard Cuq, serial TV, 1998

Kashka - „Little ghost", regia Linda Shayne, 1997

Liviu Balş - „Femeia în roşu", regia Mircea Veroiu, 1997

Lebrac - „Le corps d'un homme", regia Claude Michel Rome, 1996

Montolon - „Napoleon", regia Martin Papirowski, 1996

The Witness - „Passion Mortelle", regia Claude-Michel Rome, 1995

Detective - „Meurtres par procuration", regia Claude Michel Rome, 1994

Scalinger's servant - „Nostradamus", regia Roger Christian, 1993

Provost - „Trancers 4: Jack of Swords", regia David Nutter, 1992

Ştefan - „Stres”, (short), regia Leonard Henţiu, 1989

Mihai - „Păstrează-mă doar pentru tine", regia Virgil Calotescu, 1986

Gigi - „Campionul"- „Al patrulea gard lângă debarcader", regia Cristiana Nicolae, 1986

Puştiul - „Raliul", regia Mircea Drăgan, 1985

Dan Ionescu - „Fapt divers", regia Andrei Blaier, 1984

Mihai - „Destine paralele", regia Ilie Sterian, 1983

George - „Singur de cart", regia Tudor Mărăscu, 1982

Înghiţitorul de săbii - „Misterele Bucureştilor", regia Doru Năstase, 1981

Studentul la actorie - „Copii minune", regia Florica Holban, 1981

Sublocotenentul german - „Liniştea din adâncuri", regia Malvina Urşianu, 1980

Îngerul - „Pe drezină”, (short) regia Vladimir Ilniţki, productie IATC, 1980

Copilul de la bloc - „Unde ne jucăm, copii?", regia Florica Holban, 1980

 

Televiziune 

Margelus Supusu - „Cuscrele", regia Nae Cosmescu, Național TV

Rege şi Zeus - „Gâlceava Zeilor", regia Silviu Jicman, TVR 

Gheorghe Aioanei - „Iubire ca in filme”, regia Iura Luncașu, MPP, 2006 

Eric Weinberg - „Inima de tigan”, regia Iura Luncașu, MPP, 2006-2007

Iulian - „Mincinoasa”, regia Adrian Sitaru, MPP, 2006 

Dan - „Adevărata dragoste”, regia Dan Petcan, MPP, 2006 

Frederick - „Catherine the Great”, regia Paul Burgess, John-Paul Davidson, 2005

 

Spectacole regizate    

“Allegro, ma non troppo” de Ion Minulescu, Teatrul Național București, 2014 

„Brâncoveanu - Cina cu soarele sus”, de Gheorghe Truță, spectacol-lectură, Teatrul Național București, 2014 

„Shylock”, de Gareth Armstrong, Teatrul National Radiofonic, 2011, Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol de teatru radiofonic 2012 

„Marcel Petrișor: Secretul Fortului 13, de Ion-Costin Manoliu, Teatrul Național Radiofonic, 2010 

„Negustorul de umbre” de Carmen Olaru, Teatrul National Radiofonic , 2009 

„Graciosa și Percinet” de Madame D’Aulnoy, Teatrul Național Radiofonic, 2008 

“Surâsul Diavolului” de Paul Emond, spectacol lectură, 2008

„Copii - Dușmani ai poporului” de Lăcrămioara Stănescu, Teatrul Național Radiofonic, 2008 

„Un om neînsemnat” de Lăcrămioara Stănescu, Teatrul Național Radiofonic, 2008 

„Amedeo Modigliani - Un înger cu chipul grav” de Sanda Socoliuc, Teatrul Național Rdiofonic, 2007 

„Cum o fi” de Oliver Bukowski, Teatrul Dramatic Brașov, 2006 

„Cina zeilor” de Katalin Turoczy, spectacol-lectură, Teatrul Odeon, 2006

„Viața lui Max Ionescu” de Bogdan Dumitrescu, Teatrul Național Radiofonic, 2006 

„Iubiri inaccesibile" de Paul Emond, Club La Scena, 2004 

„Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintal" de Matei Vişniec, spectacol lectură, Teatrul Odeon, 2004

„3 nopţi cu Madox" de Matei Vişniec, Studioul Casandra, 2003

 

Filme regizate

„Mănăstiri și Biserici din Moldova și Bucovina", Noi Media Film, 2006 - Treisprezece biserici și mănăstiri specifice artei moldovenești: Biserica Dragoș Vodă, Mănăstirea Bogdana, Biserica "Sfânta Treime" din Siret, mănăstirea Putna, Mănăstirea Pătrăuți, Mănăstirea Voroneț, Biserica Balinești, Mănăstirea Neamț, Biserica Arbore, Mănăstirea Humor, Mănăstirea Moldovița, Mănăstirea Rașca, mănăstirea Sucevița. 

 

Studii

Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică, Bucureşti, secţia Regie, promoţia 2004, clasa profesor Valeriu Moisescu, asistent Nicolae Mandea

Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică, Bucureşti, secţia Actorie, promoţia 1984, clasa profesor Sanda Manu, asistent Cătălin Naum, Geta Angheluţă

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+