Meniu

Trupa TNB

Şerban Ionescu

n. 23.09.1950, Corabia - d. 21.11.2012

Roluri la TNB:

  • Pierre - "Dineu cu proşti" de Francis Veber, regia Ion Caramitru, 2010
  • Gaev, Leonid Andreevici - Livada de vişini" de A.P. Cehov, regia Felix Alexa, 2010
  • Greceanu - „Molto, gran' impressione" de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor, 2009 
  • Regele Ioan al II-lea -  „Eduard al III-lea" de William Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu, 2008
  • Ministrul de Interne – „Comedie roşie” de Constantin Turturică, regia Alexandru Tocilescu, 2006
  • Schwonder, Preşedintele comitetului de bloc - „Inimă de câine” de Mihail Bulgakov, regia Yuriy Kordonskiy, 2005
  • Savelov - „Gândirea” de Leonid Andreev, regia Felix Alexa, 2005
  • Paharnicul Ulea - „Apus de soare” de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Piţa, 2004
  • Pristanda – „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Grigore Gonţa, 2003
  • Dobcinski – „Revizorul” de Nicolai Vasilievici Gogol, Serghei Cerkasski, 2002
  • Niculaie Cursfânt – „Crimă pentru pământ” după Dinu Săraru, dramatizarea şi regia Grigore Gonţa, 2002


Activităţi în afara TNB
 

Roluri în teatru

Teatrul Odeon: 1992 - 2002

  • „Comedii de Cehov” după A.P. Cehov
  • „Richard III” de William Shakespeare, regia Mihai Măniuţiu
  • „Demonul meschin” de Feodor Sologub, regia Adrian Giurgea
  • „La ţigănci” după Mircea Eliade, regia Alexander Hausvater
  • „Platonov” de A.P. Cehov, regia Gelu Colceag
  • „Lulu” de Frank Wedekind, regia Dragoş Galgoţiu
  • „Fraţii” de Sebastian Barry, regia Alexandru Dabija
  • „Saragosa 666 zile” de Jan Potocki, dramatizare şi regia Alexandru Dabija
  • „Cartofi prăjiţi cu orice” de Arnold Wesker, regia Alice Barb


Teatrul de Comedie: 1982 - 1992

  • „Doi tineri din Verona” de William Shakespeare
  • „Regele Ioan” de William Shakespeare, regia Grigore Gonţa
  • „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Alexandru Darie
  • „Troilus şi Cresida” de William Shakespeare, regia Dragoş Galgoţiu
  • „Sfântu Mitică Blajinu” de Aurel Baranga, regia Valeriu Moisescu
  • „Avea două pistoale cu doi ochi albi şi negri” de Dario Fo
  • „Slugă la doi stăpâni” de Carlo Goldoni, regia Tudor Mărăscu
  • „Procesul” de Aleksandr Vasilievici Suhovo Kobilin, regia Gyorgy Harag
  • „3 x Havel” de Vaclav Havel
  • „Cârtiţele” de Mihail Zoscenko, regia Valeriu Paraschiv
  • „Comedia erorilor” de William Shakespeare


Teatrul din Sibiu:

  • „Dirijorul” de Dumitru Radu Popescu, regia Florin Fătulescu
  • „Camino real” de Tennessee Williams, regia Iulian Vişa


Teatrul Mic:

  • „Nişte ţărani” de Dinu Săraru, scenariul dramatic şi regia Cătălina Buzoianu
  • „Moartea mănâncă banane” de Alfonso Zurro
  • „Inelul dragostei”


Teatrul din Petroşani:

  • „Locţiitorul” de Horia Lovinescu
  • „Pluta Meduzei” de Marin Sorescu, regia Florin Fătulescu
  • „În căutarea sensului pierdut” de Ion Băieşu, regia Florin Fătulescu


Roluri în film

  • Pacoste - "Umilinţă", regia Cătălin Apostol, 2011
  • Yan Vesa - „Beyond America”, regia Marius Barna, 2008
  • Primarul – „Păcală se întoarce”, regia Geo Saizescu, 2006
  • Eugen - „Visuri otrăvite”, regia Ana Mărgineanu, 2006
  • „15”, regia Sergiu Nicolaescu, 2005
  • „Sindromul Timişoara”, regia Marius Barna, 2004
  • Ion - „Maria”, regia Peter Călin Netzer, 2003
  • „Prea târziu”, regia Lucian Pintilie, 1996
  • „Chira Chiralina”, regia Gyula Maar, 1993
  • „Oglinda”, regia Sergiu Nicolaescu, 1993
  • „Începutul adevărului”, regia Sergiu Nicolaescu, 1993
  • „Miracolul”, regia Tudor Mărăscu, 1988
  • „Mircea”, regia Sergiu Nicolaescu, 1989
  • „Umbrele soarelui”, regia Mircea Veroiu, 1986
  • „Cantonul părăsit”, 1985
  • „Pădureanca”, regia Nicolae Mărgineanu, 1987
  • „Martori dispăruţi”, regia Szabolcs Cseh, 1988
  • „Bătălia din umbră”, regia Andrei Blaier, 1986
  • „Salutări de la Agigea”, regia Cornel Diaconu, 1984
  • „Furtună în Pacific”, regia Nicu Stan, 1985
  • „Marele Premiu”, regia Maria Callas Dinescu, 1985
  • „Acasă”, regia Constantin Văeni, 1984
  • „Horea”, regia Mircea Mureşan, 1984
  • „Ţapinarii”, regia Ioan Cărmăzan, 1982
  • „Imposibila iubire”, regia Constantin Văeni, 1983
  • „Porţile dimineţii”, regia Radu Gurău, 1980
  • „Burebista”, regia Gheorghe Vitanidis, 1980
  • „Capcana mercenarilor”, regia Sergiu Nicolaescu, 1980
  • Ion – „Ion – Blestemul pământului, blestemul iubirii”, regia Mircea Mureşan, 1979


Televiziune

  • Emilian Maximilian – „Om sărac, om bogat”, regia Adrian Batista, Anca Colţeanu, 2006
  • „Al Matale, Caragiale”, regia Mircea Cornişteanu, 2002
  • „Valsul lebedelor”, regia Constantin Dicu, 2002
  • Puiuţ - „Tandreţea lăcustelor”, regia Dan Necşulea, 2002
  • „Roberta”, serial tv, regia Valentin Hotea, 2000
  • „Lumini şi umbre”, serial tv, regia Andrei Blaier, Mihai Constantinescu, Mircea Mureşan


Formaţie

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale, Bucureşti, promoţia 1978, clasa profesor Amza Pellea


Premii şi distincţii

  • Festivalul de Film de la Costineşti
  • Premiul de excelenţă UCIN, 2002

 

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo