Meniu

Trupa TNB

Galerie

Victor Rebengiuc

n. 10.02.1933

În stagiunea curentă joacă în:

Regele moare Toţi fiii mei Umbre

Roluri la TNB:

  • Bérenger întâiul, regele - "Regele moare" de Eugène Ionesco, regia Andrei și Andreea Grosu, 2017
  • Bătrânelul - „Umbre” de Marilia Samper, regia Vlad Cristache, 2017
  • Leonida - "Conul Leonida față cu reacțiunea" de I.L. Caragiale, regia Silviu Purcărete, 2012
  • „Legenda Marelui Inchizitor" după Feodor Dostoievski, regia Radu Penciulescu, 2009 
  • Joe Keller - „Toţi fiii mei" de Arthur Miller, regia Ion Caramitru, 2009
  • Domnul Jurdănescu - "Burghezul gentilom" de Moliere, regia Petrică Ionescu, 2006
  • Preobrajenski - "Inimă de câine" de Mihail Bulgakov, regia Yuriy Kordonskiy, 2005
  • Ovidiu Petrescu - "Un fluture pe lampă" de Paul Everac, regia Horea Popescu, 1972
  • Aurel - "Pisica în noaptea anului nou" de Dumitru Radu Popescu, regia Horea Popescu, 1971

Activităţi în afara TNB:

Roluri în teatru:

 

Teatrul Lucia Sturdza Bulandra, Bucureşti:

Domnul Rice - "Molly Sweeney" de Brian Friel, regia Alexandru Dabija, 2006

Tatăl - "Şase personaje în căutarea unui autor" de Luigi Pirandello, regia Liviu Ciulei, 2005

Jevakin - "Căsătoria" de N. V. Gogol, regia Yuriy Kordonskiy, 2003

Fetisov - "Colonelul pasăre" de Hrosto Boicev, regia Alexandru Dabija, 2001

Aleksandr Vladimir Serebreakov - "Unchiul Vania" de A. P. Cehov, regia Yuriy Kordonskiy, 2001

Claudius - "Hamlet" de William Shakespeare, regia Liviu Ciulei, 2000

Lear, rege al Britaniei - "Regele Lear" de William Shakespeare, regia Dragoş Galgoţiu, 1999

Pierre de la Manque - "Petru" de Vlad Zografi, regia Cătălina Buzoianu, 1998

Împăratul - "Trandafirii roşii" de Zaharia Bârsan, regia Vlad Massaci, 1998

Dodge - "Copilul îngropat" de Sam Shepard, regia Cătălina Buzoianu, 1996

Periandru, tiranul Corintului - "Melissa" de Nikos Kazantzakis, regia Nona Ciobanu, 1995

Alfred III - "Vizita bătrânei doamne" de Friedrich Durrenmatt, regia Felix Alexa, 1993

Hermann Goring-Hubby, colaborator al lui Hitler - "Mephisto" de Klaus Mann, regia Alexandru Darie, 1993

Orazio - "Teatrul comic" de Carlo Goldoni, regia Silviu Purcărete, 1992

Michal Kaplan, prim-ministru - "Forma mesei" de David Edgar, regia Ion Caramitru, 1991

Culea Fundulea (Bottom) - "Visul unei nopţi de vară" de William Shakespeare, regia Liviu Ciulei, 1991

Vlad Dracul, zis Ţepes, domnul Ţării Româneşti - "A treia ţeapă" de Marin Sorescu, regia Ion Caramitru, 1986

Profesorul Mironescu - "Dimineaţa pierdută" de Gabriela Adameşteanu, regia Cătălina Buzoianu, 1986

Mircea, voievodul Ţării Româneşti - "Io, Mircea voievod" de Dan Tărchilă, regia Alexandru Tocilescu, 1986

Gropar - "Hamlet" de William Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu, 1985

Astrov - "Unchiul Vania" de A. P. Cehov, regia Alexa Visarion, 1985

El - "Într-un parc pe o bancă" de Alexandr Ghelman, de Mircea Cornişteanu, 1984

"O lume pe scenă", regia Miriam Răducanu, 1984

James Tyrone Junior - "Luna dezmoşteniţilor" de Eugene O'Neill, regia Sanda Manu, 1983

Basca - "Mormântul călăreţului avar" de D. R. Popescu, regia Mircea Marin, 1981

Juan Luis Palacios - "Judecata de noapte" de Antonio Buero Vallejo, regia Tudor Mărăscu, 1981

Jamie - "Lungul drum al zilei către casă" de Eugene O'Neill, regia Liviu Ciulei, 1979

Conu' Leonida - "Conu' Leonida față cu reacțiunea" de I. L. Caragiale, regia Dan Micu, 1979

Tipătescu - "O scrisoare pierdută" de I. L. Caragiale, regia Liviu Ciulei, 1979

Caliban - "Furtuna" de William Shakespeare, regia Liviu Ciulei, 1978

Bassemenov - "Micii burghezi" de Maxim Gorki, regia Ioan Taub, 1978

Jamie - "Lungul drum al zilei către casă" de Eugene O'Neill, regia Liviu Ciulei, 1976

Bubnov - "Azilul de noapte" de Maxim Gorki, regia Liviu Ciulei, 1975

Vladimir Bagrov - "Tranzit" de Leonod Zorin, regia Valeriu Moisescu, 1974

Higgins - "Pygmalion" de G.B.Shaw, regia Moni Ghelerter, 1974

Tatăl - "Noile suferinţe ale tânărului W" de Ulrich Plentzdorf, regia Olimpia Arghir, 1973

Duma Mihai - "Puterea şi adevărul" de Titus Popovici, regia Liviu Ciulei, 1973

Kurt - "Vicarul" de Rolf Hochhuth, regia Radu Penciulescu, 1972

Pamfil - "Ziariştii" de Alexandru Mirodan, regia Valeriu Moisescu, 1971

Kurt - "Play Strindberg" de Friedrich Durrenmatt, regia Liviu Ciulei, 1971

Mihai - "Viteazul" de Paul Anghel, regia Valeriu Moisescu şi Petre Popescu, 1969

Brutus - "Iulius Cezar" de William Shakespeare, regia Andrei Şerban, 1968

Stanley Kowalski - "Un tramvai numit dorinţă" de Tennessee Williams, regia Liviu Ciulei, 1965

"Fii cuminte, Cristofor!" de Aurel Baranga, regia Valeriu Moisescu, 1964

Cântăreţul ambulant - "Opera de trei parale" de Bertolt Brecht, regia Liviu Ciulei, 1964

Alion - "Noaptea e un sfetnic bun" de Alexandru Mirodan, regia Radu Penciulescu, 1963

 

Teatrul Arca

Victor Rebengiuc - "Top Dogs (Șomeri de lux)" de Urs Widmer, regia Theodora Herghelegiu, 2004

 

Teatrul National Ion Blaga, Cluj

Fetisov - "Colonelul şi păsările" de Hristo Boicev, regia Alexandru Dabija, 2003

 

Coproducție Polonia, Franța, Italia

Titanul - "De Sade" de Dick McCaw, regia Silviu Purcărete, 2000

 

Teatrul Odeon

Smirnov, Svetlovidov - "Cântecul lebedei, Ursul" de A. P. Cehov, regia Mihai Măniuţiu, 1992

 

Teatrul Naţional Craiova

Apollo, Pelasgos - "Danaidele" de Eschil, regia Silviu Purcărete şi Paul Chiribuţă (asistent), 1995

Jack Worthing - "Ce înseamnă să fii onest" de Oscar Wilde, regia Vlad Mugur, 1956

 

Teatrul Mic

Domnul David - "Baltagul" de Mihail Sadoveanu, regia Radu Penciulescu, 1968

Arthur - "Tango" de Slawomir Mrozek, regia Radu Penciulescu, 1967

Căpitanul Plume - "Ofiţerul recrutor" de George Farquhar, regia Valeriu Moisescu, 1968

Regele Richard al III-lea - "Richard al III-lea" de William Shakespeare, 1966

Jerry - "Doi pe un balansoar" de William Gibson, regia Radu Penciulescu, 1964

 

Teatrul Municipal

Andrei - "Război şi pace" de L. N. Tolstoi, regia Dinu Negreanu, 1962

Dimitri Vaghin - "Copiii soarelui" de Maxim Gorki, regia Liviu Ciulei şi Lucian Pintilie, 1961

Orlando - "Cum vă place" de William Shakespeare, regia Liviu Ciulei, 1961

Walter - "Un strugure în soare" de Lorraine Hansberry, regia Lucian Pintilie, 1960

Alioșa - "Azilul de noapte" de Maxim Gorki, regia Liviu Ciulei, 1960

Ohapkin - "Pâine şi trandafiri" de Afanasi Salinski, regia George Teodorescu, 1959

Biff - "Moartea unui comis-voiajor" de Arthur Miller, regia Dinu Negreanu, 1959

Vicontele Nanjac - "Soţul ideal" de Oscar Wilde, regia Sorana Coromă-Stanca, 1959

Crainicul - "Dansatoarea, gangsterul şi necunoscutul" de Victor Bârlădeanu, regia Horea Popescu, 1958

Episcopul de Reims - "Sfânta Ioana" de G. B. Shaw, regia Liviu Ciulei, 1958

Frank - "Profesiunea doamnei Shaw"de G. B. Shaw, regia Lucia Sturdza Bulandra, 1958

Caramachel - "Don Gil de Ciorap verde" de Tirso de Molina, regia Mihai Paxino, 1957

Alioșa - "Căsuţa de la marginea oraşului" de A. N. Arbuzov, regia Paul Sava, 1957

Jim Curry - "Omul care aduce ploaia" de Richard Nash, regia Liviu Ciulei, 1957

Pierre - "Nebuna din Chaillot" de Jean Giraudoux, regia W. Siegfried, 1957

 

Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică, București

Contele Almaviva - "Bărbierul din Sevilla" de Pierre Beaumarchais, regia Vlad Mugur, 1956

Caramachel - "Don Gil de Ciorap verde" de Tirso de Molina, regia Cristian Mihalache, 1956

Alioșa - "Căsuţa de la marginea oraşului" de A. N. Arbuzov, regia Moni Ghelerter, 1956

Contele Almaviva - "Bărbierul din Sevilla" de Pierre Beaumarchais, regia Aura Buzescu, 1955

Al doilea plutonier - "Tragedia optimistă" de Vsevolod Visnevski, regia Ion Cojar, Aura Buzescu şi Vlad Mugur, 1955

Petre - "Citadela sfărâmată" de Horia Lovinescu, regia Aura Buzescu, 1955

Dincă - "Bălcescu" de Camil Petrescu, regia Aura Buzescu, 1955

 

Roluri în film:

Nea Petrică - "După ea", regia Cristina Ionescu, 2007

Caius Calistrat - "La urgenţă", regia Andrei Zincă, 2006

Ofiţer român - "Terțium non datur", regia Lucian Pintilie, 2006

Tatăl - "Un cartuș de Kent și un pachet de cafea", regia Cristi Puiu, 2004

"Boborul", regia Radu Vasile Igazsag, 2004

Niki Ardelean - "Niki Ardelean, colonel în rezervă", regia Lucian Pintilie, 2003

"Raport despre starea naţiunii", regia Ioan Cărmăzan, 2002

Lovasz - "Kinai vedelem", regia Tompa Gabor, 1999

"Cortul", regia Bogdan-Cristian Drăgan, 1998

Grigore Cafanu - "Terminus Paradis", regia Lucian Pintilie, 1998

"Omul zilei", regia Dan Piţa, 1997

"Prea târziu", regia Lucian Pintilie, 1996

"Cel mai iubit dintre pamânteni", regia Şerban Marinescu, 1993

Primar - "Balanța", regia Lucian Pintilie, 1992

"Secretul...armei secrete", regia Alexandru Tatos, 1998

Iorgovan la batrâneţe - "Pădureanca", regia Nicolae Mărgineanu, 1987

Ilie Moromete - "Moromeţii", regia Stere Gulea, 1986

"Dreptate în lanţuri", regia Dan Piţa, 1983

"Faleze de nisip", regia Dan Piţa, 1982

"Orgolii", regia Manole Marcus, 1981

"Înghiţitorul de săbii", regia Alexa Visarion, 1981

Pampon - "De ce trag clopotele, Mitică?", regia Lucian Pintilie, 1981

"Un om în Ioden", regia Nicolae Mărgineanu, 1979

"Profetul, aurul şi ardelenii", regia Dan Piţa şi Mircea Veroiu, 1978

"Doctorul Poenaru", regia Dinu Tănase, 1978

Mihai Viteazul - "Buzduganul cu trei peceţi", regia Constantin Văeni, 1978

Tănase Scatiu - "Tănase Scatiu", regia Dan Piţa, 1976

"Zidul", regia Constantin Văeni, 1974

"Cantemir", regia Gheorghe Vitanidis, 1973

"Conspiraţia", regia Manole Marcus, 1972

"Castelul condamnaţilor", regia Mihai Iacob, 1969

Apostol Bologa - "Pădurea spânzuraţilor", regia Liviu Ciulei, 1964

"Pisica de mare", regia Gheorghe Turcu, 1963

"Cinci oameni la drum", regia Gabriel Barta şi Mihai Bucur, 1962

"A fost prietenul meu", regia Andrei Blaier, 1961

Varlam - "Poveste sentimentală", regia Iulian Mihu, 1961

"Omul de langa tine", regia Ilarion Ciobanu, 1961

Iorgu - "Darclée", regia Mihai Iacob, 1961

"Furtuna", regia Andrei Blaier şi Sinisa Ivetici, 1960

"Mândrie", regia Marius Teodorescu, 1956

 

Televiziune:

"Hacker", regia Alexandra Gulea, 2004

"Adio, Europa!", regia Tudor Mărascu, 2003

"Tandreţea lăcustelor", regia Dan Necşulea, 2002

"Oraşul alb", regia Dan Piţa, 2001

"Pe firul apei", regia Letiţia Popa, 1977

 

Studii

Institutul de Teatru din Bucureşti, clasa profesorilor Aura Buzescu şi Beate Fredanov, promoția 1956

 

Premii

Ordinul Național "Steaua României" în grad de Cavaler conferit de Președintele României, 2017

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+