Meniu

Trupa TNB

Galerie

Vitalie Bichir

n. 02.02.1971, Republica Moldova

Roluri la TNB:

Boris Borisov Simeonov - Piscik - "Livada de vișini" de A.P. Cehov, regia David Doiashvili, 2017

Bosko, soldat sârb - "No Man`s Land" de Danis Tanović, regia Alexander Morfov, 2016

Filostrat - "Visul unei nopți de vară" de William Shakespeare, regia Petrică Ionescu, 2015

Gonzalo - "Furtuna" după William Shakespeare, regia Alexander Morfov, 2014

Andrzej - "Purificare" de Petr Zelenka, regia Alexandru Mâzgăreanu, 2011

Tatăl tânărului - „Avalanşa” de Tuncer Cücenoğlu, regia Radu Afrim, 2010

Chelner, băiat - „Sinucigaşul" de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa, 2009

Andrei - „Încă-i bine" de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu, 2008  

Tase - „Viaţa mea sexuală" de Cornel George Popa, regia Sorin Militaru, 2007

Federico - „Sâmbătă, duminică, luni" de Eduardo de Fillippo, regia Dinu Cernescu, 2007

Un veteran - „A patra soră" de Janusz Glowaczki, regia Alexandru Colpacci, 2006

Komoroczy - „Iubire" de Lajos Barta, regia Grigore Gonţa, 2004

Vronski - „Anna Karenina" de Hellen Edmundson, după Lev Tolstoi, regia Alice Barb, 2003

 

Activităţi în afara TNB:

Roluri în teatru:

 

Teatrul La Masă

"Buzunarul cu pâine" de Matei Vișniec, 2013

"Chutney", după Banana Yoshimoto, regia Vitalie Bichir

 

Teatrul Naţional de Operetă "Ion Dacian", Bucureşti

  • Max - „Odiseea Vîsoţki", regia Alexander Hausvater, 2009

Teatrul „George Ciprian", Buzău

  • Sebastian - „Dragoste în patru tablouri" de Lukas Bärfuss, regia Dan Vasile, 2007

Compania de teatru D'aya

  • "Ce ne spunem când nu ne vorbim" de Chris Simion, regia Chris Simion, 2011
  • Jean Georges - „Dragostea durează trei ani", de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion, 2007

Teatrul Dramatic Sică Alexandrescu, Braşov: 1994 - 1997

  • Filipide - „Norii" de Aristofan, regia Florin Zamfirescu, 1997
  • Bărbatul cu baston - „Buzunarul cu pâine" de Matei Vişniec, regia Vitalie Bichir şi Marius Cisar, 1995
  • Val Xavier - „Orfeu în infern" de Tennessee Williams - Debut

Teatrul Naţional Vasile Alecsandri, Iaşi: 1997 - 2003

  • Fabian - „A douăsprezecea noapte" de William Shakespeare, regia Beatrice Rancea
  • Epihodov - „Livada de vişini" de A.P. Cehov, regia Alexander Hausvater
  • Roberto Zucco - „Roberto Zucco" de Bernard Marie Koltes, regia Alexander Hausvater
  • Cleante - „Tartuffe" de J.B.P. Molière, regia Petru Vutcărău
  • Demetrius - „Visul unei nopţi de vară" de William Shakespeare, regia Ion Sapdaru
  • Ucenicul rabinului - „Teibele şi demonul ei" de Isaac Bashevis Singer, regia Alexander Hausvater
  • Portărelul - „Gâlcevile din Chioggia" de Carlo Goldoni, regia Alexandru Dabija
  • Savelov - „Gândirea" de Leonid Andreev, regia Vlad Massaci
  • Lucky - „Aşteptându-l pe Godod" de Samuel Beckett, regia Nikolov Pervelli Vili
  • Ceda - „Doamna ministru" de Branislav Nuşici, regia Horea Popescu
  • Leonas - „Chiriţa în provincie" de Vasile Alecsandri, regia Ion Sapdaru

Teatrul Mihai Eminescu, Botoşani

  • Iisus - „Iuda" de Leonid Andreev, regia Ion Sapdaru

Teatrul Etnofolcloric Ion Creangă, Chişinău: 1988 - 1990

Regie teatru:

  • „11. Mănâncă-ţi aproapele" de Marius Damian, Teatrul JOINT - 2007 
  • „Vulpea şi strugurii" de Guillherme Figuerido, 2002
  • „Buzunarul cu pâine" de Matei Vişniec şi „Pescăruşul" de A.P. Cehov, 2001
  • „Viaţa omului" de Leonid Andreev, 2000
  • „Însemnări din subterană" de Fiodor Mihailovici Dostoievski, 1991

Teatrul Naţional Radiofonic

  • „Rătăcirile marelui macabru" de Michel de Ghelderode, regia Ilinca Stihi, 2005

Film

  • Brown - "Train Station", 2013
  • "The Scream", regia Mirel Bran, scurtmetraj, 2010
  • Moisei - „Le concert", regia Radu Mihaileanu, Les Productions du Tresor, France 3 Cinema, EuropaCorp (France), Castel Films, 2009
  • „Heat Wave", regia Mirel Bran, 2009
  • „Scurtă revedere", regia Vlad Feneşan, scurt metraj (13'), 2007
  • „Ştii de ce-am venit? ", regia Gabriel Achim, scurt metraj (13'), 2007
  • Mihai - „Învăţ să fiu mama ta", regia Adrian Batista, Media Pro Pictures, 2006

Formaţie:

  • Master Regie Teatru Contemporan, UNATC, clasa profesor Alexa Visarion, promoţia 2008 
  • Centrul de Cercetare şi Creaţie Teatrală „Ion Sava", Teatrul Naţional Bucureşti - Atelier de creaţie : „Puterea, legitimează?" susţinut de regizorul şi profesorul Radu Penciulescu, 23.02 - 3.03.2007
  • Cursurile de vară UNESCO ale Universităţii Internaţionale de Teatru de la Sinaia cu profesor Veniamin Filstinski - specializarea Stanislavski, 2002
  • Facultatea de Teatru a Universităţii de Arte George Enescu, Iaşi, clasa Sergiu Tudose, Geta Angheluţă, promoţia 1994. Rol de Licenţă: Mackie Sis - „Opera de trei parale" de Bertolt Brecht
  • Facultatea de Teatru a Institutului de Arte Chişinău, Republica Moldova, promoţia 1990
Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+