Meniu

Trupa TNB

Galerie

Cu fiecare rol, scriu câte o pagină inspirată în jurnalul vieţii mele creative.

Ana Ciontea

n. 15.07.1959, Hunedoara

Roluri la TNB:

Oana - "Viforul" de Barbu Ștefănescu Delavrancea, regia Alexandru Dabija, 2018

Regina Marie, a doua soţie a regelui Bérenger întâiul - "Regele moare" de Eugène Ionesco, regia Andrei și Andreea Grosu, 2017

Mama - „Umbre” de Marilia Samper, regia Vlad Cristache, 2017

“O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopții” după un roman de Mark Haddon, adaptat de Simon Stephens, regia Bobi Pricop, 2016

Doamna Schmidt, Ida - "Hoți" de Dea Loher, regia Radu Afrim, 2014

Anna Andreevna - "Revizorul" de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa, 2013 

Chivuţă - "Două loturi" de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija, 2012

Lady Macduff, O vrăjitoare - "Macbeth" de William Shakespeare, regia Radu Penciulescu, 2011

Mama tânărului - „Avalanşa” de Tuncer Cücenoğlu, regia Radu Afrim, 2010

Charlotta Ivanovna - „Livada de vişini" de A.P. Cehov, regia Felix Alexa, 2010

Elmira - „Tartuffe" de Molière, regia Andrei Belgrader, 2009 

Maria - „Un duel" după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, 2009

Sora - "Roberto Zucco" de B.M.Koltes, regia Felix Alexa, 1996

Mary - "Vrăjitoarele din Salem" de Arthur Miller, regia Felix Alexa, 1994

Lady Capulet - "Romeo şi Julieta" de Shakespeare, regia Beatrice Bleonţ, 1996

Annia - "Livada de vişini" de Cehov, regia Andrei Şerban, 1993

Mary - "Cine are nevoie de teatru?'' de Timberlake Wertenbaker, regia Andrei Şerban, 1992

Electra - "O trilogie antică - Electra" după Sofocle şi Euripide, regia Andrei Şerban, 1991

 

Activităţi în afara TNB

Roluri în teatru:

 

Franţa

Clitemnestra - "Electra" de Sofocle, regia Emmanuel Ray, 2008

Marthe - "Chat en poche" de George Feydeau, regia Olivier Lopez, 2007

Procolp - "L'adoptée" de Joël Jouanneau, regia Emmanuel Ray, 2005

Wooley - "Le pont de pierres et la peau d'images" de Daniel Danis, regia Emmanuel Ray, 2004

Elisabeth Vercors - "L'annonce faite à Marie" de Paul Claudel, regia Emmanuel Ray, 2003

 

Théâtre de L'Union, Limoges, Franţa

Poeta - " Têtes d' Afarit grillées sur lit de mort et de poivrons " după "O  mie şi una de nopţi", adaptare după Silviu Purcărete, regia Silviu Purcărete, 2001

Titania şi Hipolita, "Visul unei nopti de vară" de William Shakespeare, regia Silviu Purcărete, 2001

Madame Pernelle - "Tartuffe" de Moliere, regia Tompa Gabor, 2000

Mathurine - "Dom Juan" de Moliere, regia Silviu Purcărete, 1999

Anfissa - "Trei surori" de Cehov, regia Silviu Purcărete, 1997

Marry - "Cantăraeaţa cheală" de Eugen Ionescu, regia Tompa Gabor, 1996

Casandra - "Orestia" de Eschil, regia Silviu Purcărete, 1996

 

Teatrul de Comedie, Sala Nouă - București

Mama - 'Factorul uman" de Thierry Jansen, regia Alexandru Mâzgăreanu, 2014

 

Teatrul Foarte Mic, București

Mama - "Numele" de Jan Fosse, regia Vlad Cristache, 2014

 

Teatrul Odeon, Bucureşti

Rebecca - "Manuscrisul găsit la Saragosa" de Jan Potocki, regia Alexandru Dabija, 1999

 

Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ

Fata - "De la chaire au trône" de Amadou Koné, regia Alexandru Dabija, 1998

Nina Zarecinaia - "Pescăruşul" de Cehov, regia Nicolae Scarlat, 1985

Maria - "Piticul din grădina de vară" de D.R. Popescu, regia Nicolae Scarlat, 1984

Mitzura - "Jucăria de vobe" după Tudor Arghezi, adaptare de Alexandru Dabija, regia Alexandru Dabija, 1983

Lucina Kaminski - "Zât, moarte, zât...!" de Saulius Saltenis, regia Irena Buciene, 1982

 

Teatrul Lucia Sturdza Bulandra, Bucureşti

Emilie - "Victor sau copiii la putere" de Rogere Vitrac, regia Gelu Colceag, 1995

 

Teatrul Naţional Marin Sorescu, Craiova

Maria - "Piticul din gradina de vara" de D.R. Popescu, regia Silviu Purcărete, 1993

 

Teatrul Mic, Bucureşti

Nieze - "Piaţeta" de Carlo Goldoni, regia Silviu Purcărete, 1990

 

Teatrul Giuleşti, Bucureşti

Hilde Wangel - "Constructorul Solness" de Henrik Ibsen, regia Tudor Mărăscu, 1989

 

Studioul Cassandra, Bucureşti

Jo - "Gustul mierii'' de Shelagh Delaney, regia Ion Cojar, 1982

Wendlo Bergman - "Deşteptarea primăverii" de F. Wedekind, regia Gina Guzina, 1982

Cassandra şi Ahile - "Troilus şi Cresida" de William Shakespeare, regia Agnes Szabo, 1982

Ala - "Tango" de Slavomir Mrozek, regia Gabor Tompa, 1982

Anişoara - "Iertarea" de Ion Baieşu, regia Ion Cojar, 1982

 

Roluri în film:

Doamna Sanda – “Ultimul drum spre mare”, regia Adi Voicu, 2019, (scurt-metraj - selecție oficială Cannes 2019, Semaine de la critique, Sarajevo, Chicago)

Doamna Antonescu – “Charleston”, regia Andrei Crețulescu, 2018, (13 nominalizări la Premiile GOPO / Nominalizare pentru Cea mai bună actriță în rol secundar UCIN)

Margareta – “Fructul oprit”, serial TV (sezonul 1 și 2), regia Ruxandra Ion, 2017-2018

Maria – “Marița”, regia Cristi Iftime, 2017, (2017 - Karlovy Vary - Premiul Juriului FEDEORA pentru cel mai bun lungmetraj din competiţia East of the West 2017 - Anonimul - Trofeul Anonimul 14/ Nominalizare pentru Cea mai bună actriță în rol secundar GOPO, UCIN)

Ofelia - "Sieranevada", regia Cristi Puiu, 2016, (Selecția oficială a Festivalului de la Cannes 2016 și Propunerea României pentru premiile Oscar)

Mama - "În iarnă", scurt-metraj, regia Alina Olariu, 2015 (Selectat pentru Festivalul Cineast Shortfilm de la Berlin, Croatia Film Festival și Toamna la Voroneț)

Femeia - "În care eroina se ascunde și apoi are parte de o întâmplare neașteptată", scurt-metraj, regia Tudor Cristian Jurgiu, 2015 (Premiul NEXT 2015 pentru Cel mai bun scurtmetraj românesc și Premiul Gopo 2016 pentru cel mai bun scurtmetraj de ficțiune)

Nela - "Retur", scurt-metraj, regia Emanuel Pârvu, 2013

Ea - "2", scurt-metraj, regia Emanuel Pârvu, 2012

Margareta - "Undeva în Palilula", regia Silviu Purcărete, 2012

Maruka Elefterios - "Aniela", regia Iura Luncașu, serial TV, 2009 – 2010

"În fiecare zi Dumnezeu ne sărută pe gură", regia Saşa Dragin - premiul pentru cel mai bun film, 2001

"Această lehamite", regia Mircea Daneliuc

"Sanda", regia Cristina Nicolae

"Sezonul pescăruşilor", regia Nicolae Opriţescu

"Miracolul", regia Tudor Mărăscu

"Luminile din larg", regia Stelian Stativa

"Umbrele soarelui", regia Mircea Veroiu

"Întoarcerea din iad", regia Nicolae Mărgineanu

 

Televiziune:

Jeanne d'Arc - "Ciocârlia" de Jean Anouilh, regia Constantin Dicu

Irina - "Trei surori" de Cehov, regia Cornel Todea

Mirianne - "Pogoară iarna" de Maxwell Anderson, regia Dinu Cernescu

Yvette - "Oaspetele în faptul serii" de Horia Lovinescu, regia Eugen Todoran

Daniela - "Cântec pentru anul 2000" de D.R.Popescu, regia Constantin Dicu

 

Teatru radiofonic

peste douăzeci de roluri

 

Activitate pedagogică

Académie théâtrale de l'Union Limoges

Compania şi şcoala de teatru "Actea", Caen

Lycée Gay-Lussac, Limoges, clasele de teatru

 

Formaţie

Institutul Teatral şi Cinematografic Bucureşti, secţia Actorie, profesori Ion Cojar, Marin Moraru, Adriana Popovici, promoţia 1982

 

Premii:

Premiul UNITER pentru Cea mai bună actriţă în rol secundar pentru pentru rolul Koróbocika, Nastasía Petróvna, moşiereasă din spectacolul „Suflete moarte” la Teatrul de Comedie Bucureşti, 2017

Premiul pentru Cea mai bună actriță într-un rol secundar pentru rolul Ofelia din filmul Sieranevada, Gala Premiilor Gopo, 2017

Premiul UNITER pentru Cea mai bună actriţă într-un rol secundar - Mama tânărului, "Avalanşa" de Tuncer Cücenoğl, regia Radu Afrim, 2011

Premiul UNITER pentru Cea mai bună actriţă într-un rol secundar - Maria, "Un duel" după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, 2010

Premiu de interpretare - Hilde Wangel - "Constructorul Solness" de Henrik Ibsen, regia Tudor Mărăscu, 1989

Premiu de interpretareMaria - "Piticul din grădina de vară" de D.R. Popescu, regia Nicolae Scarlat, 1984

Premiu de interpretareMitzura - "Jucăria de vobe" după Tudor Arghezi, adaptare de Alexandru Dabija, regia Alexandru Dabija, 1983

Două premii de interpretareJo - "Gustul mierii'' de Shelagh Delaney, regia Ion Cojar, 1982

Premiu de interpretare - Wendlo Bergman - "Deşteptarea primăverii" de F. Wedekind, regia Gina Guzina, 1982

Premiu de interpretareAnişoara - "Iertarea" de Ion Băieşu, regia Ion Cojar, 1982

Premiu de interpretare - "Sezonul pescăruşilor", regia Nicolae Opriţescu

Două premii de interpretare - "Întoarcerea din iad", regia Nicolae Mărgineanu

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
Sunt de acord

Acest site foloseşte cookies. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii

TNB I. L. Caragiale Logo