Evenimente
La Vie En Rose - 6 martie
100 lei
80 lei
Eveniment privat găzduit de Teatrul Național din București. Răspunderea pentru calitatea și conținutul acestui eveniment aparține exclusiv organizatorului!
Spectacol - concert Emy Drăgoi & Jazz Hot Club România
Ce se întâmplă când muzica din „Orașul luminilor” se întâlnește cu muzica din ”Micul Paris”? Un spectacol plin de energie, de culoare și de pasiune, un spectacol care aduce alături, transmiţându-le apoi publicului, melodicitatea acordeonului, parfumul muzicii din celebre cartiere pariziene și autentice armonii folclorice românești reinterpretate. Grande Orchestra și Emy Drăgoi au pus bazele unei colaborări muzicale pline de fantezie și de originalitate, care va purta spectatorul de pe străzile din Paris, de pe podurile Senei, din micile bistrouri din Montparnasse până pe podul bucureştean Mogoșoaia, celebrul Palat Regal și cunoscutul pasaj Lipscani. Totul într-o atmosferă de sărbătoare, în stilul anilor 20`- 30’, în ritmurile unor genuri muzicale - swing și manouche - cu un farmec aparte, care au făcut şi continuă să facă istorie.
Un spectacol eveniment, care aduce în faţa publicului artiști compleți: Emy Drăgoi, Maia Morgenstern, Toni Grecu, Medeea Marinescu, Anca Sigartău, Aylin Cadîr.
Ipostaza în care artiștii se prezintă publicului poate părea inedită, dar este pe deplin justificată de background-ul lor artistic.
Emy Drăgoi este un artist care nu mai are nevoie de nicio prezentare. A câștigat nenumărate concursuri, a cântat pe cele mai importante scene ale lumii, a ajuns la performanța de a fi desemnat, chiar în Franța - patria acordeonului - drept “Acordeonistul anului”.
“M-am născut în Prahova, într-o familie de muzicanţi de pe Valea Slănicului. Părinţii mei, unchii, rude mai îndepărtate, cu toţii erau vestiţi, fiind chemaţi la nunţi şi la alte petreceri. Tatăl meu dădea lecţii de acordeon şi păstrez vie imaginea din verile copilăriei mele când, sub nucul din curte, stătea ore în şir înconjurat de elevi. Ambii părinţi cântau atât instrumental, cât şi cu vocea, fiind apreciaţi mai ales pentru interpretarea vechilor melodii lăutăreşti.
Întreaga mea copilărie, ca de altfel întreaga mea viaţă, este legată de muzică. Sunt extrem de numeroase amintirile, dar nu am uitat niciodată şi nici nu voi uita ziua în care, atunci când aveam doar 3 ani, am primit în dar primul meu acordeon. Eu mă simt cel mai bine pe scenă. Din respect pentru public, niciodată nu sunt mulţumit de ceea ce fac şi întotdeauna îmi propun mai mult. Am admirat totdeauna pe cei care au reuşit să facă performanţă într-un domeniu sau altul, deci şi în cel muzical. Sigur că mă raportez la cei mai buni din domeniu, dar nu pentru a-i copia, ci pentru a reuşi la rândul meu să fiu din ce în ce mai bun. Vă promitem un show cum nu s-a mai făcut în România și pe care nu puteți să îl ratați”
Spectacolul se desfăşoară sub regia artistică a acordeonistului Emy Drăgoi, considerat cel mai bun acordeonist de jazz al momentului şi declarat „Artistul anului „în Franţa, ţara în care şi-a desăvârşit studiile muzicale. Alături de acesta, vor apărea pe scenă Jazz Hot Club România - Ady Flautistu, Lucian Maxim, Alex Man, etc, o orchestră ce adună laolaltă instrumentişti de mare valoare.