Trupa TNB
Marian Hudac
n. 20.09.1934 - d. 29.01.1996
Roluri la TNB
Argante – “Vicleniile lui Scapin” de J.B.P. Molière, regia Marcel Anghelescu, 1962
Praeses – “Bolnavul închipuit” de J.B.P. Moliére, regia Sică Alexandrescu, 1962
Cneazul Kazbeki – “Cercul de cretă caucazian” de Bertolt Brecht, regia Lucian Giurchescu, 1962
Meicu, Nacu – “Adam și Eva” de Aurel Baranga, regia Sică Alexandrescu, 1963
Comisarul – “Avarul” de J.B.P. Molière, regia Alexandru Finți, 1963
Onoriu Zamfir – “Ștafeta nevăzută” de Paul Everac, regia Moni Ghelerter, 1964
Săvinescu, Petrino – “Eminescu” de Mircea Ștefănescu, regia Sică Alexandrescu, 1964
Banul Pungă – “Înșir`te mărgărite” de Victor Eftimiu, regia Miron Nicolescu, 1964
Părintele Blasius – “Să nu te joci cu dragostea” de Alfred de Musset, regia Moni Ghelerter, 1964
Negustor turc - „Doamna lui Ieremia” de Nicolae Iorga, regia Nicolae Massim, 1965
Dulac – „Euridice” de Jean Anouilh, regia Mihai Berechet, 1966
“Castiliana” de Lope de Vega, regia Horea Popescu, 1966
Chioftea – “Dinu Păturică” de Adrian Maniu și Ion Pillat, regia Nicolae Massim, 1966
Iscoada – “Răzvan și Vidra” de B.P. Hașdeu, regia Sică Alexandrescu, 1967
Pârcălabul Alexa – “Apus de soare” de B.Ș. Delavrancea, regia Sică Alexandrescu, 1967
Doctorul Dringa – „Seringa” de Tudor Arghezi, regia Moni Ghelerter, 1967
Domnul – „Zece zile care au zguduit lumea” de John Reed, regia Mihai Dimiu, 1967
Brulon – „Martin Borman” de Marin Preda, regia Sorana Coroamă Stanca, 1967
“Tartuffe” de J.B.P. Molière, regia Ion Finteșteanu, 1967
Panicault – “Topaze” de Marcel Pagnol, regia Constantin Dinischiotu, 1968
Law Baron – “Becket” de Jean Anouilh, regia Horea Popescu, 1968
Brustur – “Coana Chirița” de Tudor Mușatescu după Vasile Alecsandri, regia Horea Popescu, 1969
Savoyard – “Fanny” de G.B. Shaw, regia Mihai Berechet, 1970
Vizitatorul – “Jocul de-a vacanța” de Mihail Sebastian, regia Mihai Berechet, 1971
Martin – “Dona Diana” de Camil Petrescu, regia Victor Moldovan, 1973
Grivois – “Danton” de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1974
Grumio – “Îmblânzirea scorpiei” de William Shakespeare, regia Mihai Berechet, 1975
Burta, Primul jucător, Zamoyski, Schonkebonc - “Capul” de Mihnea Gheorghiu, regia Letiția Popa, 1975
Ivan P. Ovaprajite – “Căsătoria” de N.V. Gogol, regia Sanda Manu, 1976
Bremer – “Destine” de Regine Weicker, regia Ion Cojar, 1976
Ragueneau – “Cyrano de Bergerac” de Edmond de Rostand, regia Nicolae Alexandru Toscani, 1977
Mares – „Romulus cel Mare” de Friedrich Dürrenmatt, regia Sanda Manu, 1977
Iordache Brânzovenescu – “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Radu Beligan, 1979
Bîrzoi – “Coana Chirița” de Vasile Alecsandri, regia Horea Popescu, 1981
Nașul contabil – “Ploșnița” de Vladimir Maiakovski, regia Horea Popescu, 1982
Leon Schwartz – „Un fluture pe lampă” de Paul Everac, regia Horea Popescu, 1982
Chesick - „Zbor deasupra unui cuib de cuci" de Dale Wasserman, regia Horea Popescu, 1983
Maitre William – “Nu se știe niciodată” de G.B. Shaw, regia Mihai Berechet, 1985
Hatch - „Marea" de Edward Bond, regia Horea Popescu, 1987
Lunardo – „Bădăranii” de Carlo Goldoni, regia Victor Moldovan, 1988
Iordache Brînzovenescu, avocat, membru al acestor comitete și comiții – “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Radu Beligan, 1989
Șambelanul – „Ondine” de Jean Giraudoux, regia Horea Popescu, 1994
Teatrul Toma Caragiu, Ploiești
Viorel Suciu – “Viceversa” de Ștefan Haralamb, regia Harry Eliad, 1969
Televiziune / Teatru TV
“Institutorii”
„Bărbierul din Sevilla” de Beaumarchais
„Doctor fără voie” de Molière
„Vulpea și strugurii” de Esop
„Răpirea preafrumoaselor Sabine”
„Rivalii” de Richard Sheridan
„Mult zgomot pentru nimic” de William Shakespeare
„Castelul din Carpați” de Ana Boldur, regia Vlad Bitca, 1975
„Doctor în filozofie” de Branislav Nușici
„Castiliana” de Lope de Vega
„Hangița” de Carlo Goldoni, regia Constantin Dicu, 1983
„Evantaiul” de Carlo Goldoni
„Jocul de-a vacanța” de Mihail Sebastian
„Clive și Anne” de Ion Rațiu
„Nu-ți plătesc” de Eduardo de Filippo
„Stâlpii societății” de H. Ibsen
„Siciliana” de Aurel Baranga
“Sosesc de la Paris”, regia Cornel Popa, 1977
„Monsieur de Pourceaugnac” de Molière
Scenete și momente vesele
„Robii banului” de Gheorghe Brăiescu
„Pe drezină” de Basarabescu
„Henric al VIII-lea” de Octavian Sava, Gr. Pop și Dan Mihăiescu
„Comisie parlamentară” de Constantin Tănase
„Aspirina și piramidonul” de Mircea Crișan
„Vreau o bască” de Mircea Crișan
„Vânătorul vânat”
„Hoțul”
„Instalatorul de la ICRAL”
„Revelion în doi”
„Doi vulpoi”
„Scafandrierii”
„Doi poli”
„Articolul 407” de I.L. Caragiale
Participări la emisiunile: “Întâlnirea de la ora 10.00” și „Memoria peliculei”
Cinematografie
Beizadea Hrisanti – „Răpirea fecioarelor”, regia Dinu Cocea, 1968
“Bătălia pentru Roma”, regia Robert Siodmak, 1968
„Tufă de Veneția”, regia Petre Bokor, 1977
„Melodii, melodii…”, regia Francisc Munteanu, 1978
„Grăbește-te încet”, regia Geo Saizescu, 1981
„Cucoana Chirița”, regia Mircea Drăgan, 1986
„Chirița la Iași”, regia Mircea Drăgan, 1987
„Enigmele se explică în zori”, regia Aurel Miheles, 1987
„Invizibil: Cronicile lui Benjamin Knight”, regia Jack Ersgard, 1993
Radio Difuziunea Română
“Farsa maestrului Patelin” de Anonim, regia Ion Vova
“Decât nimic mai bine deloc” de Alex Darian, regia Constantin Zărnescu
“Gâlcevile din Ghioggia” de Carlo Goldoni, regia Paul Stratilat
“1001 de nopți – Ali Baba și cei 40 de hoți” de Marin Traian, regia Paul Stratilat
“Agachi Flutur”, adaptare și regie Grigore Gonța
Teatru scurt
“Prăjitura” de Jules Renard, regia Ion Vova
„Cât costă o palmă” de Georges Courtelin, regia Ion Vova
„Spovedania” de Maupassant, regia Ion Vova
„Era armoniei” de Roger Richard, regia Elena Negreanu
Studii
Absolvent al Institutului de Artă Teatrală și Cinematografică I.L. Caragiale, la clasa profesor George Dem. Loghin, promoția 1961.
Examenul de diplomă susținut cu Școala calomniei, Reportaj cu ștreangul de gât și O scrisoare pierdută (rol Trahanache).
Pagină realizată prin amabilitatea doamnei Marina Hudac.