Meniu

Trupa TNB

Mirela Oprișor

n. 12.05.1973, Brașov

În stagiunea curentă joacă în:

Bolta cerească Cei drepți

Roluri la TNB

Emma Jenkins - "Bolta cerească" de Lucy Kirkwood, regia Gelu Colceag, 2022

 

Activități în afara TNB

Roluri în teatru

 

Teatrul L.S. Bulandra

Anna Petrovna - „Ivanov” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban, 2011

 

Teatru independent

Lori - „Pe o pânză de păianjen” de Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu, Teatrul Național București, Turnee în țară și în străinătate

Babou - „Prenumele” de Matthieu Delaporte, Alexandre de la Patellière, regia Răzvan Săvescu, Teatrul Nottara, Teatrul Tineretului

„Acum ori niciodată” de Valentin Krasnogorov, regia Mihai Constantin, Teatrul Național București, Festivalul Național de Teatru Independent, Godot Caffe-Teatru, Teatrul Elisabeta

Monique - „All Inclusive” de Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu - Palatul Național al Copiilor, Teatrul Național din București, Turnee în țară și în străinătate, 2017

Ea - „Dumnezeul de a doua zi” de Mimi Brănescu, regia Claudiu Goga - Teatrul Act, Teatrul Metropolis, Godot Caffe - Teatru, Turnee în țară și în străinătate, 2009

 

Angajată a Teatrului de Comedie: 2002 - 2016

Anna - „C.E.O. / Directorul executiv” de Stieg Larsson, regia Vladimir Anton, 2015

Mașa - „Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Claudiu Goga, 2013

Mia - „Acasă la tata” de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci, 2013

Rowena – “Biloxi Blues” de Neil Simon, regia Iarina Demian, 2006

Ea – „Delir în doi” de Eugène Ionesco, regia Claudiu Goga, 2006

Safta – „Chirița of Bîrzoieni” de Vasile Alecsandri, regia Iarina Demian, 2004

Viola – „A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, regia Gelu Colceag, 2003

Privighetoarea – „Țara lui Abuliu” de Dumitru Solomon, regia Horațiu Mălăele, 2002

Nora – „A fost odată în Brooklyn” de Neil Simion, regia Iarina Demian, 2002

 

Teatrul Metropolis

Lena - „Și negru și alb și gri” de Mimi Brănescu, regia Mimi Brănescu, 2018

Stella - „Un tramvai numit dorință” de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga, 2019

 

Teatrul Act

Ea - „Flori, fete, filme sau băieți” de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci, 2009

 

Roluri în film

Soție Petrică – „Acasă la tata”, regia Andrei Cohn, 2015

Irina – „Poveste de dragoste”, regia Cristina Iacob, 2015

Victoria – „The Miracle of Tekir / Miracolul din Tekir”, regia Ruxandra Zenide 2015

Valeria – „Déjà Vu”, regia Dan Chisu, 2013

Mihaela – „Ho Ho Ho 2: O loterie de familie”, regia Jesus del Cerro, 2012

Claudia - „De azi înainte”, regia Dorian Boguță, 2011

Woman from Italy -„Tatăl fantomă”, regia Lucian Georgescu, 2011

Irina - „Escala”, regia Teodora Lascu, 2010

Sora Agatha – „La bani, la cap, la oase”, regia Cristian Comeagă, 2010

Adriana Hanganu – „Marți, după Crăciun”, regia Radu Muntean, 2010

„10”, scurtmetraj, regia Dorian Boguță, 2009

„Casanova, identitate feminină”, regia Marius Th. Barna, 2009

Crăița – „Youth Without Youth / Tinerețe fără tinerețe”, regia Francis Ford Coppola, 2007

Angela – „Bolnavă de iubire”, regia Adrian Sitaru, 2006

Carmen – „E dreptul meu!”, regia Corina Radu, 2006

Dorina – „Hârtia va fi albastră”, regia Radu Muntean, 2006

Laura – „Răzbunarea”, regia Adrian Sitaru, 2006

„Binecuvântată fii, închisoare”, regia Nicolae Margineanu, 2002

„Ultima haltă în Paradis”, regia Alexandru Tocilescu, 2002

 

Televiziune

Teatru TV - “Ultima haltă în paradis” de Valentin Nicolau, regia Alexandru Tocilescu

„Vertiges”, serial de televiziune, regia Gerard Cuq, Laurent Carceles, Christian Fracois, 1997

„2+2”, Acasa Tv - Sitcom

Karina – „Numai iubirea”, regia Iura Luncașu, serial Acasă TV, 2005

Aspirina – „Las Fierbinți”, regia Dragoș Buliga, serial ProTV, din 2012

 

Studii

Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică din București, secția Arta Actorului, clasa profesor Florin Zamfirescu, promoție 2000

 

Premii

Nominalizare UNITER pentru Cea mai bună actriță în rol secundar cu spectacolul „Un tramvai numit dorință” de Tennessee Williams, 2019

Premiul Gopo pentru Cea mai bună actriţă într-un rol secundar într-un film de lungmetraj ficţiune „Acasă la tata”, 2016

Festivalul de Film de la Sarajevo, premiul pentru Cea mai bunǎ actriţăîntr-un rol principal într-un film de lungmetraj ficţiune „Marți, după Crăciun”, 2011

Premiul UNITER la Gala Hop pentru Cea mai bună actriță pentru rolul Doamna cu cățelul de Eugène Ionesco, 2002

Premiul pentru Cea mai bună actriță la Festivalul de Film Mar del Plata, 2011

Premiul pentru Cea mai bună actriță la Festivalul Internațional de Film de la Gijon, 2010

Premiul de Interpretare la Festivalul de Dramaturgie Contemporană Brașov, 2010

 

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
Sunt de acord

Acest site foloseşte cookies. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii

TNB I. L. Caragiale Logo