Meniu

Trupa TNB

Actor angajat al Teatrului Național I.L. Caragiale din București între anii 1995 - 2009

Vlad Ivanov

n. 04.08.1969, Botoşani

Roluri la TNB:

  • Doctorul - „Un duel" după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, 2009 
  • Penciulescu - Jocul ielelor" de Camil Petrescu, regia Claudiu Goga, 2007
  • Covielle / Costică - Burghezul gentilom" după J.B.P. Molière, regia Petrică Ionescu, 2006
  • Îngerul - Patimile Sfântului Tommaso d`Aquino" după Alex Mihai Stoenescu, regia Grigore Gonţa, 2005
  • Jitnicerul Stavăr - Apus de soare" de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Piţa, 2004
  • Sergentul major - Crimă pentru pământ" după Dinu Săraru, regia Grigore Gonţa, 2002
  • Trahanache - „O scrisoare pierdută" de I.L. Caragiale, regia Grigore Gonţa, 2003
  • Kulighin - Trei surori" de A.P. Cehov, regia Yuri Krasovski, 2002
  • Crăcănel - D-ale carnavalului" de I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2002
  • Richard Inimă de Leu - Leul în iarnă" de James Goldman, regia Petre Bokor, 2002
  • Nenea Iancu (Caragiale) - Mofturi la Union" după I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2002
  • Tahei - Amanţii însângeraţi" de Chikamatsu Monzaemon, regia Alexandru Tocilescu, 2001
  • Dr. Samson Carasco - Omul din La Mancha" de Dale Wasserman după Cervantes, regia Ion Cojar, 2001
  • Armand Duval - Dama cu camelii" după Alexandre Dumas fiul, regia Răzvan Mazilu, 2000
  • Vânătorul de fluturi - Macbett" de Eugene Ionesco, regia Beatrice Rancea, 2000
  • Îngerul - Ioana D`Arc. Pagini de dosar", regia Mihai Măniuţiu (colaborare cu SMART), 2000
  • Bagot - Richard II" de William Shakespeare, regia Mihai Măniuţiu, 1999
  • Dr. Hurmuz - Generaţia de sacrificiu" de I. Valjan, regia Gelu Colceag, 1999
  • Ali, Al doilea brahman, Cavalerul, Max, Fiul - Regele şi cadavrul" de Vlad Zografi, regia Andreea Vulpe, 1999
  • Franck - Cabotinul" de John Osborne, regia Alice Barb, 1998
  • Mihail - Năluca" de Fănuş Neagu, Lucian Chişu şi Dan Micu, regia Dan Micu, 1998
  • Sir Lucius O`Trigger - „Rivalii" de Richard Sheridan, regia Horea Popescu, 1997
  • George - Omul care a văzut moartea" de Victor Eftimiu, regia Mihai Manolescu, 1996
  • Amyras - Tamerlan cel Mare" de Christopher Marlowe, regia Victor Ioan Frunză, 1995 - debut (şi examenul de angajare în trupa Naţionalului bucureştean)
  • Pantomimia", regia Dan Puric, colaborare în timpul anului II de studii, 1992

Activităţi în afara TNB

Roluri în teatru

Teatrul de Comedie

  • „Tinereţe fără bătrâneţe" de Petre Ispirescu, regia Dan Tudor, 2007

Teatrul Naţional Radu Stanca, Sibiu

  • „Rubayatele" de Omar Khayyam, regia Maia Morgenstern, 2006

Teatrul Luni

  • Mihu - Firmituri" de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac, 2006

Teatrul Lucia Sturdza Bulandra

  • Ivan Ivanovici - „Elizaveta Bam" de Daniil Harms, regia Alexandru Tocilescu, 2006

Alekton Athens Concert Hall, Atena

  • Lysistrata" de Aristofan, regia Michael Cacoyannis, 2005

Teatrul Act

  • Moartea - „Tovarăşul Frankenstein, conducător iubit", spectacol de Mihai Măniuţiu, (Teatrul Act, Odeon, 3Sat), 1999
  • „Zi-le oameni şi dă-le pace", spectacol aniversar I.L. Caragiale, regia Rodica Mandache, 2003
  • „Cartea lui Prospero", spectacol de Ion Cojar, Gelu Colceag şi Sergiu Anghel, 1994

Roluri în film:

  • Piotr Tretiakin - „Concertul", regia Radu Mihăileanu, 2009
  • Anghelache - „Poliţist, adjectiv", regia Corneliu Porumboiu, 2009
  • Domnul Bebe - „4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile", regia Cristian Mungiu, 2007
  • John Lydon - „Second in Command", regia Simon Fellows, 2006
  • „Şi totul era nimic", regia Cristina Nichituş, 2006
  • Beslan - „The Marksman", regia Marcus Adams, 2005
  • Policeman - „Snuff-Movie", regia Bernard Rose, 2005
  • Antoine - „Une place parmi les vivants", regia Raoul Ruiz, 2003
  • Nico - „Les Percutes", regia Gérard Cuq, 2002
  • „Mekhanicheskaya syuita", regia Dmitri Meskhiyev, 2001
  • „Faimosul paparazzo", regia Nicolae Mărgineanu, 1999
  • „Triunghiul morţii", regia Sergiu Nicolaescu, 1999
  • Cosic - „Diplomatic siege", regia Gustavo Graef-Marino, 1999
  • „Liceenii în alertă", regia Mircea Plângău, 1993

Televiziune:

  • Gondureau - "Le Pere Goriot", regia Jean-Daniel Verhaeghe, 2004
  • Nico - „Accors et a cris", regia Benoit d`Aubert, 2002
  • Cunningham`s - „Azazel", regia Aleksandr Abashyan, 2002
  • Serveur - „Une femme piegee", regia Laurent Carceles, 2001
  • „Natures mortes", regia Patrick Malakian
  • Fontionnaire - „Homicide conjugal", regia Gérard Cuq, 1998
  • „Bani de dus, bani de întors", regia Alexandru Tocilescu
  • „Insula" de Mihail Sebastian, teatru TV, regia Dinu Cernescu
  • „Rivalii", spectacol preluat de la TNB, regia Domniţa Constantiniu
  • Spectacole de divertisment la TVR, Antena 1, Pro Tv

Formaţie

  • Academia de Teatru şi Film, secţia actorie, clasa profesor universitar Sanda Manu, promoţia 1995
  • Şcoala Populară de Artă Botoşani şi cursuri de pantomimă cu Dan Puric

Premii

  • Premiul UNITER pentru Cel mai bun actor într-un rol secundar - Doctorul, "Un duel" după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, 2010
  • Premiul Gopo pentru Cel mai bun actor într-un rol secundar - Anghelache, "Poliţist, adjectiv", regia Corneliu Porumboiu, 2010
  • Medalia Meritul Cultural, 2004
  • Diploma de Merit pentru contribuţia de excepţie la prestigiul primei scene româneşti, 2004
  • Diploma de excepţie pentru evoluţia în spectacolul „Zi-le oameni, dă-le pace", prezentat la primul Festival Naţional de Teatru „Nenea Iancu" de la Chişinău, 2004
  • Premiul Uniter pentru cel mai bun spectacol al unei şcoli de teatru cu piesa „Hatmanul Baltag", regia profesor universitar Sanda Manu, 1995
Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo