Noutăți CIS
În jurul Artei Actorului. Şapte zile, şapte lecţii despre Teatru
În perioada 4 - 10 decembrie, Centrul de Cercetare și Creaţie Teatrală „Ion Sava” din cadrul Teatrului Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti, a organizat un atelier de studiu şi dezbatere a metodei de lucru în arta actorului. Au participat Şcolile de Teatru de prestigiu din Bucureşti, UNATC, Iaşi, Universitatea de Arte „George Enescu” – Facultatea de Teatru, Cluj-Napoca, Universitatea „Babeş Bolyai” – Facultatea de Teatru şi Televiziune, Universitatea Teatrală din Tîrgu-Mureş.
O săptămînă în care peste 100 de participanți, profesori, studenţi, proaspăt absolvenţi, şi nu numai, au fost împreună dispuşi să se cunoască, să-şi definească stilul şi personalitatea fiecărei şcoli, să caute acele elemente importante care îi apropie, să găsească soluţii pentru anumite probleme pe care le identificăm cu toţii în teatrul profesionist, multe plecînd din anii formării tinerilor în şcoala de teatru. Este o inflaţie de şcoli de profil, nivelul valorii fiind, de foarte multe ori, absolut discutabil. În fenomenul teatral românesc, ca şi în întreaga societate, este vizibilă degradarea tuturor formelor de învăţămînt. Sistemul vocaţional este cu totul special, iar performanţa implică un altfel de lucru cu studenţii.
Dezbateri, prezentări, demo-uri. spectacole, discuţii, o provocare pentru analiză şi cercetare, un moment de reflecţie asupra acestei arte funadamentale în teatru. Coordonate de profesorii universitari Adrian Titieni, Mircea Gheorghiu, Miklos Bacs, Miriam Cuibus, Emil Coşeru, Mihaela Arsenescu Werner, Oana Leahu, Monica Ristea, Ion M. Tomuș, cele „Şapte Zile” sunt un prilej de cunoaştere, de întîlnire academică, fără prejudecăţi şi vanităţi, o cunoaştere sistematică despre şi în jurul Artei Actorului în Şcolile de Teatru de excelenţă din România. Împreună am putut observa ce este frumos, dar şi dureros, ce este valabil şi ce este împietrit, ce este perfectibil şi ce este vetust în metodele de lucru.
![]()







