Arte vizuale
Ordonare
O dublă expoziție de pictură TNB - ”Noi-2022”
07 Septembrie 2022Începând cu 7 septembrie 2022, în Foaierul Media al TNB (aripa Intercontinental) se deschide o dublă expoziție de pictură, cea a fraților gemeni (!) Cezar și Ovidiu Popa, sub titlul sugestiv Noi-2022! Biografia artistică a celor doi artiști pare ”trasă la indigo”: au absolvit amândoi Liceul de Arte Plastice Nicolae Tonitza din București (1994 - 1998) și, apoi, cursurile Universității de Artă UNA (2008 - 2011), după care s-au consacrat unor activități de restaurare și conservare, lucrând împreună la Palatul de Justiție din București, la restaurarea unor fresce bisericești și practicând, ocazional, pictura pe sticlă și pe mobilă. Lucrările lor de pictură diferă, însă, substanțial ca stilistică și tematică, fiind marcate de personalitatea distinctă a celor doi artiști. După participarea (tot împreună!) la câteva expoziții de grup și personale, cea din urmă fiind în 1997, la Casa Radio, Cezar și Ovidiu Popa vor expune pe simezele de la TNB câteva lucrări reprezentative din creația lor. Vă invităm să le descoperiți, cu ocazia vernisajului de miercuri, 7 septembrie, ora 19.00, în prezența artiștilor și a curatorului și criticului de artă Dr.Marius Tița, care va face prezentarea expoziției. "Este o situaţie unică, sunt doi fraţi gemeni, acum la 45 de ani, care au mers mereu, constant şi temeinic, pe calea creaţiei plastice. Au studiat şi au lucrat împreună, şi pe simezele mult prea rare pe care le realizează sunt tot împreună. Întreaga evoluţie a operei fraţilor Popa, Cezar şi Ovidiu, este una normală, fără căutări sau insistenţe. Abordarea plastică este şi ea puternică prin naturaleţea exprimării suprarealiste, prin intensitatea observaţiei şi a implicării în expresia artistică. Sunt aici, în modernitate şi în contemporaneitate, cu un mesaj de opinie, cu tuşe de detaliu, care descriu metafore şi alegorii ce ne sunt apropiate, la care ne-am fi putut gândi, dar nu am făcut-o". Marius Tiţa Expoziția Noi-2022 va fi deschisă în Foaierul Media al TNB (aripa Intercontinental) până în 30 septembrie 2022 și va putea fi vizitată zilnic între orele 10.00 - 18.00.
SCENO.grafie
09 Iunie 2022Expoziția a fost prelungită până în data de 13 noiembrie 2022 Începând cu data de 9 iunie 2022, foaierul Rotonda al Sălii Mici găzduiește o nouă expoziție de excepție: SCENO.grafie - O expoziţie de artă scenografică, care cuprinde proiecte și lucrări scenografice, atât de film și teatru, cât și lucrări de scenografie digitală, ale studenţilor (licență și master), din cadrul departamentului de Scenografie și Eveniment artistic, de la Universitatea Naţională de Arte Bucureşti (UNAB / UNArte). Toate obiectele din expoziție sunt realizate din materiale reciclabile, costumele și măștile sunt create pe principiul Upcycling - o practică de reciclare a plasticului folosită în proiectele de atelier și promovată de mai bine de 5 ani de departamentul de Scenografie și Eveniment artistic. Conceptul expoziţional are la bază idei şi valori care sunt regăsite şi în misiunea pedagogică a departamentului de Scenografie și Eveniment artistic: libertatea de exprimare a identităţii artistice, sub diferitele ei forme; scenografia ca loc de întâlnire al diferitelor ramuri de creaţie din artele vizuale: pictură, sculptură, artă decorativă şi artă aplicată, arhitectură, artă cinetică, arta dansului cu literatura, muzica şi, de subliniat, cu tehnica însăşi; adaptarea domeniului scenografiei la secolul 21 prin intermediul lumii virtuale; sau construirea de personaje şi medii digitale (game design, 3D art, character design, environment design). Vă invităm să descoperiți SCENO.grafia UNArte! și să-i cunoașteți pe artiștii expozanți: Ruxandra Maria Laza (Anul I), Ana Mihalache (Anul I), Cristina Catinca Bondoc (Anul I), Maria Morariu Brînzei (Anul I), Miruna Olaru (Anul I), Diana Roxana Stănculescu (Anul I), Andreea Burada (Anul II), Iulia Enculescu (Anul II), Sarah Cristel (Anul III), Simona Gruia (Anul III), Andreea Maria Valentina Zaharia (Anul III), Nicoleta Durbac (Anul III), Cristian Brîncoveanu (Master I), Anamaria Cârlan (Master I), Anca Stăiculescu (Master I), Ligia Kimberly Vintilă (Master I), Gabriela Vlădușel (Master I), Gabriela Carina Stoica (Master II), Ionuț Răcoreanu (Master II), Ana Udeanu (Master II), cât și pe actualii profesori ai departamentului de Scenografie și Eveniment artistic: Roxana Ionescu, Cristian Niculescu, Viorica Petrovici, Anca Albani, Doina Sibiceanu, Adrian Lis, Andreea Popa, Remus Gabor. Programul expoziției este de marți până duminică – 14.00 – 19.00 sau la cerere pentru grupuri organizate.
Drumul spre roz - fotografii, Asociația Blondie
08 Iunie 2022Începând din 8 iunie 2022, Teatrul Național “I.L. Caragiale” găzduiește în Foaierul Media (aripa dinspre strada Tudor Arghezi) o tulburătoare expoziție de fotografii, al cărei titlu, Drumul spre Roz este mai mult decât grăitor...Este vorba de expoziția organizată de Asociația Blondie – Împarte pentru altă parte, asociație care s-a înființat pentru ca toți copiii, indiferent de situația materială sau socială să primească întotdeauna tratamentul medical adecvat și la timp. Expoziția are scopul de conștientizare și de fundraising. Vor fi expuse fotografii cu imaginile copiilor Blondie – inclusiv copii din Ucraina evacuați din război și copii bolnavi transportati către spitale din afara țării. ”....ne dorim să fim mulți, să facem diferența si să aratăm că dacă se întâmplă ca răul să vină din cer, noi ridicăm avioane să ducem binele tot acolo sus” - așa sună apelul celor de la Blondie. Gata, o spunem! De azi, 8 iunie, 2022, de la ora 11.00 și până pe 30 iunie 2022, la Teatrul Național Bucuresti, sala Media, creăm (zicem noi, dovezi demonstrabile nu avem) cea mai lungă perfuzie văzută vreodată. Da, construim o perfuzie lungă de 1 km pe care în toată perioada asta, cu ajutorul vostru, o vom umple cu lichid roz! Pentru fiecare donație de minim 10 euro, noi colorăm în roz 1 metru din perfuzie. Și tot așa până o umplem toată! Am numit evenimentul Drumul către roz pentru că așa începe viața copiilor grav bolnavi - cu un drum lung și foarte greu. Acolo, la eveniment îi veți vedea și pe ei, copiii din zborurile Blondie - pe Arya, pe Marki, pe Andra, Dominic. Pe Paul și Ilinca. Noi vom fi în fiecare zi acolo să vă dăm seringa cu roz. Emoția e a voastră. Binele, al lor! #drumulspreroz #1kmdeperfuzie
O nouă expoziție de pictură la TNB
06 Iunie 2022Începând cu 6 iunie 2022, în Foaierul Media (aripa Intercontinental) al TNB poate fi vizionată expoziția de pictură Desprinderi a artistei plastice Norica Veșcă, care expune o serie de picturi în ulei și acrilic, care ilustrează, prin tematica lor, titlul simbolic propus de autoare, fiind tot atâtea evadări din cenușiul cotidian,”desprinderi” spre înalt, spre culoare, spre lumina… Norica Veșcă a absolvit în anul 2000 clasa de pictură la Universitatea Națională de Arte la clasa profesorului Ștefan Câlția și a fost beneficiara unor burse de studii guvernamentale în Grecia și Egipt. Pictează decoruri și crează costume pentru film, este totodată profesor de arte, activitatea pedagogică ocupând un loc important în preocupările ei, organizând frecvent cursuri de pictură pentru copii. A participat la expoziții de grup anuale și a avut expoziții personale la Teatrul Național București, Institutul Cultural Român, Antena 1, Palatul Mogoșoaia, Biblioteca Națională, Muzeul Țăranului Român, Ministerul Românilor de Pretutindeni etc. Membră a Uniunii Artiștilor Plastici. Expoziția Desprinderi rămâne deschisă până în data de 15 iulie 2022 și poate fi vizitată zilnic între orele 10.00 – 18.00.
Luiza Marinaș - Să respirăm prin culoare 2022
19 Mai 2022Expoziția “Să respirăm prin culoare” la Teatrul Naţional “I.L. Caragiale” Bucureşti Fotografiile Luizei Marinaș pot fi admirate în perioada 19 – 29 mai 2022, în Foaierul Media TNB, în preambulul Săptămânii Mondiale a Alergiei, 5 – 11 iunie, eveniment World Allergy Organization a cărei tematică anul acesta este Pentru o respirație mai bună – legătura dintre Astm și Alergii. În fiecare an milioane de oameni din întreaga lume se prezintă zi și noapte la unitățile de primiri urgențe cu mari dificultăți de respirație din cauza crizelor de astm. Cunoscut ca cea mai răspândită boală cronică a copilului, astmul afectează sănătatea fizică și emoțională a persoanelor de toate vârstele. Pe lângă poluare, care a devenit o reală amenințare pentru sănătatea tuturor, fumatul, animalele de companie, praful de casă, mucegaiurile, polenurile, mirosurile puternice, substanțele toxice ascunse în jucării și în obiectele prezente în viața noastră zi de zi, emoțiile puternice, variațiile de temperatura și, în anumite circumstanțe, efortul fizic sunt binecunoscuți factori declanșatori ai dificultăților de respirație. Pe 3 mai 2022 Asociația Română de Educație în Alergii s-a alăturat pentru al patrulea an consecutiv Inițiativei Globale pentru Astm marcând Ziua Mondială a Astmului prin manifestarea artistică Să respirăm prin culoare. În cele 24 de fotografii expuse artistul fotograf Luiza Marinaș surprinde cu mare emoție miracolul inegalabil al respirației insuflându-ne în egală măsură sentimente de vulnerabilitate, dar și forță, încredere și speranță într-o viață plină de culoare. Realizarea imaginilor a fost posibilă cu susținerea modelelor Antoaneta Cojocaru, Anastasia Nashko, Patricia Cordoş, Mina si Oana-Irina Duţu, Maria (Mihaela Nica-Nedelcu), Despina si Clara. Pentru a primi una din fotografiile expuse disponibile trebuie să efectuați o donație de 600 RON în contul Asociației Române de Educație în Alergii, însă vă rugăm să ne contactați în prealabil pentru confirmarea disponibilității pe e-mail la area@educatie-alergii.ro sau telefonic la 0745 080 808. Fondurile strânse vor fi folosite de Asociația Română de Educație în Alergii pentru continuarea proiectelor sale educative și de conștientizare a impactului alergiilor asupra calității vieții.
Primăvară pe simezele TNB
19 Aprilie 2022Începând cu 19 aprilie 2022, o nouă expoziție colectivă de arte vizuale – intitulată simbolic Treziri - va putea fi vizitată zilnic în Foaierul Media al TNB (aripa Intercontinental). Sunt expuse picturi în ulei și acrilice, mozaic de sticlă, stringart, icoane pe sticlă și lemn, rășină epoxidică, lucrări reunite sub tema "Primavară. Speranță. Sarbatoare", semnate de artiști care fac parte din Asociația Artiștilor Plastici din București. Vernisajul expoziției va avea loc în data de 3 mai 2022, ora 17.00. Prezintă Aristotel Bunescu, secretarul secției de critică a AAPB. Expoziția rămâne deschisă până în 15 mai 2022 și poate fi vizitată zilnic între orele 10.00 – 18.00.
Expoziția Apel la memorie se prelungește
18 Aprilie 2022Expoziția de pictură Apel la memorie. Să nu uităm… inspirată de ”Experimentul Pitești” din Foaierul Media al TNB (aripa Tudor Arghezi) se prelungește până în data de 30 aprilie 2022. Sunt expuse în premieră 3 lucrări ale lui Fag Negrescu (deținut în închisoarea din Pitești, între 1949-1951), precum și lucrări ale altor 6 artiști plastici contemporani inspirați de subiect: Dorin Apreutesei, Miron Geanina, Irina Doana, Adrian Sia Saba, Ionuț Constantin, Nora Cupcencu. Lucrările de pictură sunt expuse în Foaierul Media al TNB - aripa Tudor Arghezi. Curator: Mimi Necula (TVR) Această expoziție se înscrie în demersul Victoriei Baltag de a organiza, pe parcursul întregului an 2022, o serie de evenimente cultural-educative în conexiune cu filmul de lung metraj și cu tema acestuia. Organizator: Victoria Baltag, în parteneriat cu Teatrul Național “I.L. Caragiale”. Expoziția este deschisă publicului până în 30 aprilie 2022, între orele 11.00 -18.00. Intrarea liberă.
Apel la memorie. Să nu uităm…
19 Martie 2022Sâmbătă, 19 martie 2022, la ora 18.00, în Foaierul Media al Teatrului Național “I.L. Caragiale”, are loc vernisajul unei duble expoziții: - Expoziția foto-documentară dedicată realizării lung-metrajului Experimentul Pitești, semnat de regizoarea Victoria Baltag, a cărui avanpremieră a avut loc recent în Sala ”Ion Caramitru” a TNB. Este expusă o selecție 250 de fotografii din cele peste 6000 care documentează un deceniu de muncă depusă pentru realizarea filmul artistic independent despre Experimentul Pitești, început în 2011 prin eforturile regizoarei Victoria Baltag și realizat prin munca voluntară a peste 600 de oameni. Lungmetrajul prezintă unul dintre cele mai înfiorătoare experimente de mutilare emoțională și fizică prin tortură ale regimului comunist, cunoscut drept ”Experimentul Pitești”.Fotografiile sunt expuse în Foaierul Media al TNB - aripa Intercontinental - Expoziția de pictură inspirată de ”Experimentul Pitești”Sunt expuse în premieră 3 lucrări ale lui Fag Negrescu (deținut în închisoarea din Pitești, între 1949 - 1951), precum și lucrări ale altor 6 artiști plastici contemporani inspirați de subiect: Dorin Apreutesei, Miron Geanina, Irina Doana, Adrian Sia Saba, Ionuț Constantin, Nora Cupcencu.Lucrările de pictură sunt expuse în Foaierul Media al TNB - aripa Tudor Arghezi. Curator: Mimi Necula (TVR) Această expoziție se înscrie în demersul Victoriei Baltag de a organiza, pe parcursul întregului an 2022, o serie de evenimente cultural - educative în conexiune cu filmul de lung metraj și cu tema acestuia. Organizator: Victoria Baltag, în parteneriat cu Teatrul Național “I.L. Caragiale” din București. Dublă expoziție este deschisă publicului între 16 martie și 3 aprilie 2022, între orele 11.00 – 18.00.
Mici scriitori pentru mari înțelepți – o expoziție inedită la TNB
15 Februarie 2022Un minunat proiect destinat încurajării lecturii și creației literare capătă noi valențe în cadrul unei expoziții care se vernisează în 15 februarie 2022, ora 18.00 (chiar în ziua declarată drept Zi Națională a Lecturii!) în foaierul Media al TNB (aripa Intercontinental): 18 copii și tineri din cadrul comunității din București a organizației SOS Satele Copiilor, dotată recent cu o bibliotecă de peste 1000 de volume, au fost atrași să participe la atelierele de creație literară inițiate de pedagogul Corina Taraș-Lungu. Au rezultat 18 povestiri minunate publicate în colecția ”Humanitas Junior”, sub titlul Mici scriitori pentru mari înțelepți - însoțite de ilustrații realizate de artiști din Clubul ilustratorilor. Pentru ca aceste povestiri ilustrate să nu rămână doar în coperțile unui volum cu tiraj limitat, ele vor fi prezentate unui public larg, sub formă de printuri, expuse pe simezele foaierului Media al TNB. Vă invităm marți, 15 februarie 2022, la ora 18.00, la vernisajul acestei expoziții inedite care va fi prefațată de Corina Taraș - Lungu (SOS Satele Copiilor), Iustina Croitoru (din partea editurii Humanitas) și Patricia Atrix (Clubul Ilustratorilor). Tinerii autori debutanți (cu vârste cuprinse între 10 și 17 ani!) care vor fi prezenți la vernisaj vor avea parte și de bucuria întâlnirii cu câțiva dintre cei mai îndrăgiți actori ai teatrului, care vor citi din povestirile lor! Intrarea în spațiul expoziției se va face cu respectarea tuturor regulilor sanitare în vigoare. Masca rămâne obligatorie pe tot parcursul desfășurării evenimentului. Expoziția va rămâne deschisă în Foaierul Media al TNB (aripa Intercontinental) până în data de 15 martie 2022 și va putea fi vizitată zilnic între orele 11.00 - 18.00.
Expoziție Coregrafia artistului
18 Ianuarie 2022Începând cu data de 18 ianuarie 2022, Foaierul Media (aripa Intercontinental) al Teatrului Național “I.L. Caragiale” găzduieșteexpoziția Coregrafia Artistului organizată de Galeria Arhiva de Artă* în colaborare cu Societatea Națională de Cruce Roșie din România**. Expoziția, organizată în scop caritabil, reunește peste 40 de artişti care şi-au exprimat cu entuziasm disponibilitatea de a susţine cauza copiilor din Centrele E.G.A.L ale Societații Naționale de Cruce Roșie din România. Organizatorii s-ar bucura de susținerea acordată acestui proiect, inclusiv prin participarea cu donații sau sponsorizări a celor care doresc acest lucru. Noua expoziție cuprinde o selecție de portrete ale unor artiști români consacrați din teatru, cinematografie și din lumea muzicală. Urmărind portretele expuse în acestă expoziție, întelegem cât de mult a însemnat pentru fiecare dintre artiștii expozanți transpunerea pe pânză a chipului actorului sau a solistului preferat, personalități care i-au marcat copilăria și viața.Lucrările sunt realizate în tehnici diverse: ulei pe pânza, acrilic, cărbune, metalo plastie - elemente și materiale ce releva preocupările artiștilor pentru studiul artei. Expoziția va rămâne deschisă până în 10 februarie 2022 și va avea următorul program de vizitare: de luni până duminică între 11.00 - 18.00! *Galeria ArhivaDeArtă este o galerie de artă contemporană dedicată promovării artiștilor naționali și internaționali care caută expunerea pe piața de artă globală. ArhivaDeArtă leagă artiștii între ei atât în mediul online printr-o platformă proprie, cât și off-line prin evenimentele artistice pe care le gestionează în fiecare lună a anului. Toate acestea la un loc creează o familie în continuă creștere, dedicată lumii artelor plastice. **Despre Crucea Roșie Română. România a devenit Parte semnatară la prima Convenție de la Geneva din anul 1864 pe care a ratificat-o în 1874. Doi ani mai târziu, la 4 iulie 1876, a luat ființa Societatea Crucea Roșie din România, care și-a început activitatea în actualul sediu al Spitalului Colțea din București, Principele Dimitrie Ghica fiind primul ei președinte al acesteia, între 1876-1897. Prin Statutul Crucii Roșii, adoptat în 1876, femeile nu puteau face parte din conducerea Societății. De aceea, în 1906, au pus bazele “Societății de Cruce Roșie a doamnelor din România”. Societatea activa în paralel cu cea înființată în 1876 și se ocupa cu strângerea de fonduri pentru ajutorarea în caz de război și calamități, pregătea personal voluntar, coopta voluntare din aproape toate orașele țarii. În 1915, Adunarea Generală a Societații Naționale de Cruce Roșie a aprobat fuziunea celor doua entitați. Cu acest prilej, Regina Maria, sub al carei patronaj se afla Crucea Roșie la acea vreme, a adresat românilor următorul mesaj: „Crucea Roșie, nădejdea tuturor în timp de pace, ca și în război, nu trebuie să piară. Cu toții, de la mic la mare să o sprijinim cu evlavie, cu însuflețire, cu nesfârșită dragoste”.