Mai e vreun candidat?
Premieră Amfiteatru în aer liber
Seara de 24 iunie 2026 a adus o premieră inedită pentru Teatrul Național „I.L. Caragiale" din București. Amfiteatrul TNB, spațiul cultural situat pe acoperișul clădirii, a găzduit, pentru prima dată de la inaugurare, premiera unui spectacol: Mai e vreun candidat?, în regia Adei Milea. Într-o atmosferă răcorită de o ploaie de vară, sub cerul liber al Capitalei, publicul a primit producția cu căldură, spectacolul încheindu-se cu minute în șir de aplauze și o energie ce a confirmat, încă o dată, succesul formulei unice de musical-concert pe care Ada Milea o propune publicului său fidel. Evenimentul de aseară a reprezentat prima ocazie în care Amfiteatrul TNB a fost scena unei premiere oficiale, transformând acoperișul teatrului într-o destinație culturală de prim rang pentru sezonul estival. Este important de menționat că această serie de reprezentații în aer liber reprezintă o avanpremieră de excepție; începând cu toamna acestui an, spectacolul „Mai e vreun candidat?" intrat deja în repertoriul oficial al TNB, se va juca în spațiul consacrat al Sălii Pictură. „Mai e vreun candidat?" este un spectacol-concert realizat în cadrul Centrului de Cercetare și Creație Teatrală „Ion Sava", inspirat din capodopera lui I.L. Caragiale, „O scrisoare pierdută". Această adaptare este o poveste muzicală despre amor, interese, politică și șantaj, transformând textul clasic într-un concert efervescent, comic și cinic, despre noi în lumea lui Caragiale. Conceptul, adaptarea și muzica spectacolului poartă semnătura inconfundabilă a Adei Milea, care a colaborat la crearea cântecelor cu Anca Hanu. Din echipa de realizatori mai fac parte Maria Constantin (scenografie), Florin Fieroiu (coregrafie), Victor Pamfilov (sound design), Adrian Scarlat și Marian Dan Găină (asistență sound design), Daniel Tiuntiuc (light design), Theodor Radu (regia tehnică) și Cristiana Gavrilă (coordonator). Distribuția spectacolului este remarcabilă: îi reunește pe Petre Ancuța, Emilian Mârnea și Florin Călbăjos în rolurile Cetățenilor turmentați; Mihai Munteniță și Silviu Biriș interpretează alternativ rolul Prefectului; Oana Laura Gabriela și Aylin Cadîr sunt Zoe Trahanache; Vitalie Bichir joacă rolul Zaharia Trahanache; Tiberiu Enache este Ghiță; Alina Petrică și Oana Laura Gabriela interpretează (pe rând) rolul Doamnei Cațavencu; Natalia Călin este Doamna Brânzovenescu; Florentina Țilea este Doamna Farfuridi, în timp ce rolul Doamnei Dandanache este interpretat de Emilia Popescu. Spectacolul se remarcă printr-o dinamică susținută de întreaga distribuție, fiecare actor contribuind cu măiestrie și emoție la energia și ritmul alert al reprezentației. Un punct central al construcției muzicale îl reprezintă prezența celor trei actori – Petre Ancuța, Emilian Mârnea și Florin Călbăjos – care, la fel ca în îndrăgitul spectacol „ActOrchestra", mânuiesc live instrumentele muzicale, susținând armonic întregul univers sonor creat de Ada Milea. Alături de ei, distribuția completează această formulă de musical-concert printr-o interpretare scenică efervescentă și versatilă. „Mai e vreun candidat?" nu este doar un spectacol, ci o adevărată desfășurare de forțe artistice, este un carusel muzical în care umorul fin se împletește cu cinismul situațiilor politice, totul servit într-un ritm amețitor. Astfel, „oglinda" pusă de talentații actori TNB în fața publicului impresionează. Amfiteatrul TNB a devenit rapid unul dintre cele mai iubite spații culturale din București, oferind o experiență unică în inima orașului. Situat pe acoperișul clădirii, cu o capacitate de 300 de locuri, spațiul funcționează ca o veritabilă „oază" de cultură la înălțime. Conceput pentru a oferi intimitate, dar și o conexiune directă cu energia urbană, Amfiteatrul găzduiește pe durata verii o stagiune diversificată de spectacole, concerte, proiecții de filme, transformând vizita la TNB într-o experiență completă, între cer și clădirile istorice ale Bucureștiului. Foto Florin Ghioca
Citește mai mult >Directorul general al Teatrului Național „I.L. Caragiale” din București, Ada Hausvater pune în aplicare o linie strategică fundamentală a proiectului său de management: principiul recunoașterii și integrării marilor repere artistice și umane. În această direcție, cu susținerea deplină a Ministerului Culturii, reputatul regizor Andrei Șerban a fost numit în funcția de Director onorific al TNB. Această decizie reflectă viziunea pe care Ada Hausvater o proiectează pentru prima scenă a țării: evoluția TNB ca spațiu de excelență care își recunoaște și își prețuiește la cel mai înalt nivel valorile. Inițiativa s-a bucurat de o deplină armonie de viziune cu Ministerul Culturii, care a susținut decizia, recunoscând importanța culturală a acestui demers. Acordarea acestui titlu onorific regizorului Andrei Șerban reprezintă o reconfirmare a locului pe care TNB și teatrul românesc îl ocupă în istoria teatrului universal. Directorul general al TNB, Ada Hausvater, a detaliat principiul care stă la baza acestui proiect: „Un teatru național se dezvoltă prin memoria și recunoașterea propriilor sale valori. Proiectul meu de management se bazează pe acest principiu valoric: avem șansa de a aduce laolaltă oamenii care conduc spre universalitate teatrul românesc. Numirea lui Andrei Șerban este un semnal clar că porțile TNB sunt deschise pentru excelență, generozitate umană și performanță fără compromisuri. Mulțumesc pentru deschidere Ministerului Culturii, care a susținut prompt această inițiativă, confirmând importanța momentului”. La rândul său, regizorul Andrei Șerban a subliniat coerența acestei viziuni comune: „Presupun că la baza inițiativei doamnei manager și a domnului ministru de a-mi conferi titlul de Director onorific se află recunoașterea calității Naționalului în cei trei ani ai directoratului meu, început în 1990 – ani în care, în ciuda imenselor dificultăți, s-a produs o mini-revoluție culturală, care a făcut ca prima scenă a țării să-și merite numele. Trilogia greacă a stimulat o energie colectivă la fel de vie ca viața tumultoasă a străzii din acele zile și, împreună cu spectacolele care au urmat, a deschis calea spre un teatru nou, curajos, riscant și viu. În special viu, cu o aspirație pe verticală spre acest cuvânt esențial: Calitate. Calitatea artistică, imposibilă fără calitatea umană. Acest titlu simbolic nu-mi conferă drepturi, obligații sau beneficii. Le mulțumesc doamnei manager și domnului ministru și îl accept cu bucurie și cu speranța că, evocând efervescența pe care am inspirat-o când am fost la cârma TNB, spiritul viu al acelor ani se va retrezi sub conducerea Adei Hausvater”.
Citește mai mult >Spațiu pentru dramaturgia românească în Festivalul national de teatru Ediția XXXVI a Festivalului Național de Teatru, care se va desfășura la București în perioada 16 - 25 octombrie 2026, anunță lansarea ediției cu numărul 5 a concursului de dramaturgie. Până la data de 10 iulie 2026, dramaturgii și dramaturgele sunt invitați să trimită două scene (maxim 10 pagini) dintr-o piesă pe care o vor dezvolta ulterior pentru unul dintre teatrele partenere în proiect și o scurtă biografie narativă (maxim o jumătate de pagină) la adresa dramaturgie@fnt.ro. Trei texte românești vor fi prezentate sub forma unor spectacole - lectură în cadrul ediției din acest an a FNT. În stagiunea 2026 - 2027, textele vor fi montate în trei teatre: Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București, Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Timișoara și Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași. Echipa de selecție a textelor este formată din Cristiana Gavrilă – teatrolog, consultant artistic în cadrul Centrului de Cercetare și Creație Teatrală „Ion Sava” (din partea Teatrului Național „I.L. Caragiale” din București), regizorul și dramaturgul Radu Iacoban (din partea Teatrului Național „Mihai Eminescu” din Timișoara) și regizorul Ovidiu Lazăr (din partea Teatrului Național „Vasile Alecsandri” Iași). Coordonatorii programului sunt Mihaela Michailov (autoare, critic de artele spectacolului, co-curatoare a programului de spectacole-lectură din cadrul FNT) și Bobi Pricop (regizor, director artistic al Teatrului „Regina Maria” Oradea, co-curator și organizator al modulului de spectacole-lectură din cadrul FNT). Direcțiile de interes ale celor trei teatre partenere, care și-au asumat montarea textelor, sunt: - Alienarea urbană, mecanisme de manipulare informațională, persuasiune și control în noile tehnologii comunicaționale, individul în centrul ecosistemului digital actual – dependențe și vulnerabilități; - Idealism și realism în secolul 21; AI-ul, prieten sau dușman; Generații – legături, apropieri și rupturi; Rețelele sociale. Comunicare și noncomunicare; Viața pe repede înainte a marilor orașe (București, Iași, Timișoara); Excese, vicii, dependențe în secolul 21. Cum ne salvăm?; Speranță în vreme de război. - Problematici specifice tinerelor generații. Pentru ediția din 2025 a Festivalului Național de Teatru au fost selectate trei texte scrise de Anamaria Feraru, Alex Gorghe și Alexandru Ivănoiu, texte prezentate sub forma unor spectacole-lectură. Teatrul MASCA din București va monta textul lui Alex Gorghe până la finalul lunii decembrie 2026. Teatrul Dramatic „Fani Tardini” din Galați va pune în scenă textul lui Alexandru Ivănoiu la finalul lui 2026, iar Teatrul „Regina Maria” din Oradea va monta piesa scrisă de Anamaria Feraru în anul 2027. În 2026, modulul de spectacole-lectură va avea în centru, cu precădere, texte românești. Cea mai importantă miză a acestui modul este de a crea un mediu de explorare și creație care să valorizeze voci dramaturgice noi, scriituri care au în centru teme și subiecte reprezentative pentru realitățile de astăzi. Noutatea ediției de anul acesta constă în parteneriatul cu cele trei teatre naționale. Textele selectate vor intra într-o etapă de lucru, în care dramaturgii / dramaturgele vor putea lucra alături de regizori, regizoare și echipele de actori și actrițe ale teatrelor partenere, dezvoltând conceptul și conținutul pieselor. Continuăm parteneriatul inițiat în 2022 cu www.liternet.ro prin publicarea ulterioară a textelor online, oferind, astfel, un alt context de susținere și vizibilitate. Calendarul concursului:10 iulie: termenul limită de înscriere (două scene dintr-o piesă pe care autorii și autoarele o vor scrie și dezvolta ulterior pentru teatrele partenere – maxim 10 pagini – și o scurtă biografie narativă – maxim o jumătate de pagină), la adresa de e-mail dramaturgie@fnt.ro.23 iulie: anunțarea textelor câștigătoare23 - 26 iulie: întâlniri online cu echipele teatrelor partenere5 - 25 septembrie: prime lecturi ale drafturilor de text dezvoltate16 - 25 octombrie: prezentarea textelor sub forma unor spectacole lectură în cadrul FNT36.
Citește mai mult >Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB
Va multumi pentru intelegere!
Google Chrome
Versiunea 7+
Firefox
Versiunea 4+
Internet Explorer
Versiunea 8+
Opera
Versiunea 4+
Safari
Versiunea 5+
Acest site foloseşte cookies. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii