Arte vizuale
Ordonare
Expoziție Adevăr. Mărturie. Mărturisire
07 Martie 2023Expoziție cu lucrările pictorului Lucian Liciu (1968 - 2022)* O nouă expoziție se deschide în spațiul expozițional din Foaierul Media al TNB, începând cu 7 martie 2023. De această data este vorba de o retrospectivă postumă, dedicată omagierii unui talentat pictor oltean, stins din viață la numai 54 de ani, în plină forță creatoare, Lucian Liciu. Iată cum îl evocă pe artist Dr. Marius Tiță, criticul de artă care și-a asumat curatoriatul acestei expoziții care va fi vernisată marți, 7 martie 2023, la ora 18.00, în Foaierul Media al TNB (aripa dinspre Grand Hotel): ”În martie 2022, aflam cu infinită tristeţe că pictorul Lucian Liciu, artist talentat şi om de o rară generozitate, a părăsit această lume. Greu de acceptat că am rămas doar cu imaginea lui de pe afişul expoziţiei aflată pe simeze în acel timp, un afiş care ni-l arată pe artist zâmbind puţin îngândurat, luându-şi la revedere, parcă. De fapt, pictorul Lucian Liciu ne-a lăsat o operă deosebit de puternică şi sensibilă, familia sa frumoasă, pictoriţa Nicoleta Gribincea Liciu şi cei trei copii ce iau în serios cariera artistică, şi multe, foarte multe, de fapt numai amintiri frumoase. (…) Opera plastică a pictorului Lucian Liciu aduce în atenţie mari probleme şi subiecte ale societăţii, mai ales din ultimii ani, ciudaţi şi zbuciumaţi. Într-o manieră directă, fluentă şi plină de emoţie, artistul ne aduce pe toţi în scenă, prin tot ce se întâmplă în arta sa. Expoziţia nu promite o temă, un subiect tratat pictural, ci se constituie, la un an de când pensula şi paleta de culori au rămas nemişcate în faţa şevaletului, într-un omagiu adus pictorului Lucian Liciu, prin prezentarea, pe simeze, a creaţiei sale. Expunându-i arta şi înţelegând-o pe deplin, alături de emoţiile şi sentimentele pe care le generează, este modul cel mai simplu şi luminos de a ni-l aminti pe artist. Este, de fapt, esenţa demersului “Adevăr. Mărturie. Mărturisire”, pictură de Lucian Liciu, pe care Teatrul Naţional Bucureşti îl organizează în acest martie. *L.L. s-a născut în 1968 la Slatina, a absovit Facultatea de Artă Decorativă și Design, secția Artă Monumentală din cadrul UNA București la clasa profesorului Marilena Preda Sânc și Universitatea de artă “Luceafărul” unde i-a avut ca profesori pe Vasile Chinschi și Ion Sălișteanu. Numeroase participări la expoziții de grup și expoziții personale în țară și străinătate. A fost membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România, UAP Filiala București și membru al Visarta din 2014. A fost căsătorit cu pictorița Nicoleta Gribincea. ”Lucian Liciu caută, experimentează şi riscă. Acestea ar fi cuvintele cheie ale întregii sale creaţii. Din motivul mai sus enunţat, lucrările lui, respectiv seriile de lucrări, sunt eterogene, ceea ce le uneşte fiind mai mult spiritul decât stilul sau maniera” (comentariu din 2018 al istoricului și criticului de artă Mihai Plămădeală, cu ocazia expoziției ”A fost odată în România și va mai fi” de la Centrul Artelor Vizuale din București) ”L.L. a lăsat o creație atipică, nonconformist, tăioasă și aspră, din care răsună un umor negru, unic și inconfundabil”. Cătălin Podoleanu, pictor
Expoziția Artă pentru viață
31 Ianuarie 2023Deschisă vizitatorilor încă din 20 ianuarie 2023 în Foaierul Media al TNB (aripa Intercontinental), expoziția Artă pentru viață, reunind lucrări de pictură semnate de cunoscuți artiști plastici români sub semnul unei remarcabile inițiative caritabile, va fi vernisată marți, 31 ianuarie 2023, la ora 18.00. Expoziția Artă pentru viață este realizată din donațiile a peste 30 de artiști și colecționari de artă. Lucrările expuse vor fi licitate în data de 21 februarie 2023, iar fondurile obținute în urma licitației vor fi donate pentru suportul terapeutic al bolnavilor oncologici. Evenimentul va fi prezentat de criticul de artă Pavel Șușară. Cu această ocazie, reputați medici oncologi și experți în oncologie integrată vor prezenta scurte alocuțiuni. Vernisajul va fi însoțit de un scurt recital al pianistei concertiste Ioana Maria Lupașcu. În expoziție pot fi vizionate lucrările următorilor artiști: Ioana Antoniu, Marius Barb, Dalina Bădescu, Corneliu Brudașcu, Marius Burhan, Maxim Dumitraș, Mircia Dumitrescu, Elian Dana Fabini, Dorothea Fleiss, Doina Moisescu Herivan, Sorin Ilfoveanu, Marcel Lupșe, Rareș Lupu, Mircea Nechita, Carmen Olteanu, Constantin Pacea, Ion Pacea, Ștefan Pelmuș, Emilia Perșu, Vasile Pop Negreșteanu, Florica Prevenda, Radu Pulbere, Eugen Raportoru, Ramona Raus, Cristian Samfira, Elisabeta Sultan, Cornel Șurlea, Mirela Trăistaru, Monica Vasinca, Florentina Voichi.
Expoziție Tiparul de epocă, baza costumului de teatru
15 Decembrie 2022În spațiul expozițional Rotonda al Sălii Mici a TNB poate fi vizionată până în 15 ianuarie 2023 expoziția intitulată Tiparul de epocă, baza costumului de teatru, a studenților Departamentului de Scenografie a UNATC București coordonat de Conf. Univ. Dr. Ștefan Caragiu și Prof. Univ. Dr. Liliana Cenean. Sunt expuse 20 de spectaculoase costume de teatru, realizate din diverse materiale somptuoase, o adevărată demonstrație de creativitate și talent a tinerilor viitori scenografi. Expoziția poate fi vizitată zilnic între orele 14.00 - 18.30, cu excepția zilelor de luni și a sărbătorilor legale.
Expoziția “Odiseea Tânărului Artist- 2022”
25 Noiembrie 2022Anul acesta, expoziția anuală Odiseea Tânărului Artist organizată de Asociația pentru Educație Odiseea va fi găzduită în spațiile expoziționale ale Teatrului Național ”I.L. Caragiale” din București. Asociația pentru Educație Odiseea a lansat în data de 1 aprilie 2022 cea de-a treia ediție a concursului național dedicat copiilor cu talent la artă, “Odiseea Tânărului Artist”. Până pe 30 aprilie 2022, tinerii artiști cu vârste cuprinse între 10 - 14 ani și, respectiv, 15 - 18 ani, au înscris în competiția organizată pe Facebook, picturi, desene sau colaje cu tema ”Război și pace”, temă propusă în cadrul acestei ediții. Cele mai bune lucrări au fost premiate și vor fi expuse în cadrul expoziției ”Odiseea Tânărului Artist - 2022”, al cărei vernisaj are loc în data de 25 noiembrie 2022, la ora 17.00, în foaierul Tapiseriei de la etajul 1 al sălii ”Ion Caramitru” a Teatrului Național ”I.L. Caragiale” din București. Începând din data de 26 noiembrie 2022 până în 27 decembrie 2022, lucrările expuse vor putea fi vizionate de toții spectatorii care vin la spectacolele programate în sala ”Ion Caramitru” a TNB.
Expoziție In Memoriam Eugen Crăciun
24 Noiembrie 2022Expoziția de pictură In Memoriam Eugen Crăciun - 100 de ani de la naștere La Teatrul Național”I.L. Caragiale”, în foaierele Sălii Media (aripa Intercontinental și Tudor Arghezi), 24 noiembrie - 31 decembrie 2022. Începând cu 24 noiembrie 2022, în ambele foaiere expoziționale ale Sălii Media a TNB va fi expusă o bogată selecție de tablouri ale maestrului Eugen Crăciun (1922 - 2001), considerat drept unul dintre pictorii români deschizători de parcursuri spirituale și tehnice în arta românească, de la a cărui naștere se împlinesc 100 de ani. Aceasta este cea de a doua expoziție In memoriam dedicată pictorului cu ocazia centenarului său, după cea de la Galeria Romană, din mai 2022. În expoziția actuală vor fi prezentate lucrări de artă realizate preponderent în ultima perioadă de creație a lui Eugen Crăciun, începând cu 1988, perioadă în care tendințele neoxpresioniste sau nonfigurative și spiritualiste domină. Lucrări caracterizate prin contraste, prospețime și exuberanță cromatică, precum și printr-o bogată imaginație compozițională. Separat vor fi expuse și lucrări mai timpurii, figurative, realizate între 1960 și 1976. Vernisajul va avea loc joi, 24 noiembrie 2022, la ora 18.00, în foaierul Media (aripa Intercontinental), în prezența fiului și a soției pictorului Eugen Crăciun (Daniel și Michaela Nica-Crăciun), artiști plastici la rândul lor. Prezintă criticii de artă Dr. Doina Mândru și Dr. Marius Tiță. ”Expoziția vă așteaptă s-o vizionați – ne invită Daniel și Michaela Nica Crăciun - spre a vă reaminti nu doar de Eugen Crăciun la centenar, ci și de faptul că arta sa e vie, irepetabilă, deschizătoare de drumuri sau chiar schimbătoare de mentalitați. El credea în izbăvirea prin Artă, în menirea artei de a educa, de a apropia publicul care să-și poată pune mereu întrebări la care să găsească răspunsuri - pe acelea cu adevărat necesare ”. Expoziția va putea fi vizionată pe parcursul lunii decembrie 2022, între orele 11.00 – 18.00, cu excepția sărbătorilor legale.
Expoziție Gheorghe Zamfir
16 Noiembrie 2022Maestrul naiului, Gheorghe Zamfir, în ipostază de pictor, expune în foaierele Sălii Studio a TNB. Maestrul naiului, Gheorghe Zamfir, nu mai are nevoie de nici o prezentare, denumirea Naiului a devenit aproape sinonimă cu numele său: "Cine aude sunetul minunat al naiului, care prin măiestria unui om cu har transmite emoții nemaiîntâlnite, exclamă: Zamfir". Cel care, în cei peste 60 de ani de carieră, a revoluționat și a înnobilat arta naiului cu harul talentului său, nu este doar un interpret de talie mondială, ci și un artist polivalent care manifestă preocupări artistice și în afara sferei muzicale care l-a consacrat, publicând povesti, versuri, eseuri și o carte autobiografică și expunând picturi proprii în țară și în străinătate. Începând cu 16 noiembrie 2022, foaierele Sălii Studio a Teatrului Național "I.L. Caragiale" găzduiesc o amplă expoziție cu lucrări de pictură semnate de "Maestrul naiului", Gheorghe Zamfir, grupate sub titlul – cum altfel! - "Simfonia culorilor". "Pictura mea reprezintă un sunet în culoare, este mai mult o pictură muzicală, dacă aș putea să-i spun așa. Este o pictură de culoare intensă care exprimă sonate, simfonii, rapsodii și așa mai departe. Culorile mele sunt evocative, în sensul în care ele îndrăznesc să reprezinte o parte a sunetului transpus în culoare. Nu mă consider un real pictor, pentru că nu am școli, de aceea nici nu vorbesc prea des despre această latură, dar cred că nu e drept să vă ascund această pasiune. Expresia este ceea ce suntem în adâncurile noastre. Expresia ne ajută să ne definim și să dăm din preaplinul nostru către cei de lângă noi sau către cei cu care ne întâlnim! Când nu ajunge cuvântul, îi dăruiești un cântec, când nici muzica parcă nu este de ajuns, pui culorile pe pânză și-ți arăți sufletul întregii lumi! Iată culorile sufletului meu!" - spune Maestrul. Vernisajul acestei expoziții va avea loc miercuri, 16 noiembrie 2022, la ora 18.30, în foaierele de la etajul 1 ale Sălii Studio a TNB. Prezintă criticul de artă Pavel Șușară. Expoziția “Simfonia culorilor” va rămâne deschisă până în ianuarie 2023, putând fi vizitată zilnic între orele 11.00 – 18.00.
Expoziția Teatrul cel Mare 170 - MNLR
11 Noiembrie 2022Muzeul Național al Literaturii Române în colaborare cu Teatrul Național “I.L. Caragiale” vă invită la vernisajul expoziției omagiale Teatru cel Mare 170, care va avea loc vineri, 11 noiembrie 2022, ora 16.00 la sediul MNLR din Calea Griviței nr.64-66. În cadrul vernisajului vor lua cuvântul Dna. Adriana Popescu, Director Comunicare și Relații Internaționale la Teatrul Național “I.L. Caragiale” din București și prof.univ.dr. Ioan Cristescu, directorul Muzeului Național al Literaturii Române. Expoziția cuprinde fotografii, afișe, caiete program, artă plastică și elemente de decor ce aduc în atenția publicului mari personalități ale teatrului național, roluri memorabile și spectacole ce au făcut istorie. Printre exponate se află două piese vestimentare extrem de prețioase: Bundiță din piele albă de oaie, cu margini negre de astrahan, decorată cu însemnele regale – coroana regală și litera E – și ornamente florale, bundiță care a fost dăruită de către Regina Elisabeta actorului Grigore Manolescu, pentru rolul Răzvan din spectacolul „Răzvan și Vidra” de B.P. Hasdeu, și o cămașă lungă din brocard de culoare roșu-roz, purtată de C.I. Nottara în „Regele Lear”, în 1910. Ambele piese vestimentare fac parte din colecțiile Teatrului Național “I.L. Caragiale” din București. Expoziția poate fi vizitată de marți până sâmbătă, în intervalul 10.00 - 18.00 la Muzeul Național al Literaturii Române, Sălile „Petru Creția” și „Al. Oprea”, Calea Griviței 64 – 66 în perioada 11 – 26 noiembrie 2022. Detalii
Expoziție – Trienala de restaurare
03 Noiembrie 2022Uniunea Națională a Restauratorilor de Monumente Istorice din România organizează la Teatrul National “I.L. Caragiale” București în foaierul Sălii Media, intrarea din Str. Tudor Arghezi, o expoziție cu lucrările prezentate în cadrul Trienalei de Restaurare 2022 – Ediția a IX-a. Expoziția va putea fi vizitată începând cu data de 29 octombrie 2022. Jubileul acestui eveniment va avea loc în ziua de joi, 3 noiembrie 2022, începând cu orele 12:30, în același loc. În cadrul evenimentului vor fi înmânate diplome acelora care au participat la proiectarea și execuția lucrărilor de restaurare premiate de juriu, în cadrul desfășurării lucrărilor TNR 2022. Vă invităm să ne fiți alături în această zi festivă!
Fotogeografica, un sfert de veac
11 Octombrie 2022Expoziția jubileu Fotogeografica, un sfert de veac poate fi vizitată între 11 - 25 octombrie 2022 în Foaierul Media (aripa dinspre str. Tudor Arghezi) a Teatrului Național ”I.L. Caragiale” din București. Expoziția e deschisă în cadrul programului Fotogeografica 2022, care se constituie într-un patrulater cultural, ce se desfășoară în patru instituții de cultură din București: Opera Națională București, Teatrul Național ”I.L. Caragiale” București, Biblioteca Națională a României și Casa de Cultură a Studenților București. Vernisajul Salonului Național de Fotografie Fotogeografica 2022, are loc în 11 octombrie 2022, începând cu ora 18:30, în Foaierul Operei Naționale București. Festivitatea va fi transmisă on line și live-streamed aici Cu acest prilej, va fi prezentat şi catalogul Fotogeografica 2022, care conţine, pe lângă fotografiile premiate pe cele două secţiuni, patrimoniu cultural și patrimoniu natural, la categoriile elevi / studenți și open, şi cele mai reuşite lucrări din galeria foto a concursului (expo on line www.fotogeografica.ro 2022). Salonul este deschis pentru vizitare în perioada 11 – 24 octombrie 2022 şi reuneşte o selecție dintr-un număr de peste 1500 de fotografii înscrise de cei 262 participanţi din toată ţara. La Casa de Cultură a Studenților București va avea loc seria de evenimente conexe și complementare, Serile Fotogeografica, care abordează teme din domeniul ştiinţei, culturii sau sportului, ateliere foto și activități de conștientizare publică. În peroada 24 – 30 octombrie 2022, Expoziția Fotogeografica va fi găzduită de Biblioteca Națională a României, în cadrul evenimentului ”Grigore Antipa și Emil Racoviță, personalități ale științei mondiale”. Fotogeografica este un brand consacrat al artei fotografice prin care se promovează valorile naturii, culturii şi tradiţiilor românești. Proiectul este realizat de Casa de Cultură a Studenţilor Bucureşti, sub egida Ministerului Familiei, Tineretului şi Egalității de Șanse, cu suportul deosebit al Operei Naționale București și Teatrului Național ”I.L. Caragiale” din București.
Expoziția Spiritul străzii
04 Octombrie 2022La TNB, din 4 octombrie 2022, expoziția internatională de fotografii Spiritul străzii / Street Spirit Marți, 4 octombrie 2022, începând cu ora 18:30, vă așteptăm în Foaierul Media al TNB (aripa Intercontinental) la vernisajul expoziției internaționale de fotografie de stradă Spiritul străzii / Street Spirit ce reunește lucrările a 45 de fotografi din 12 țari, pe o temă inedită: spiritul străzii suprins în viziunea fiecărui autor, prin momente ciudate, personaje originale, asocieri neașteptate, suprapuneri inventive sau alte situații pe care strada le aduce în calea fotografilor care imortalizează cotidianul. Prin urmare, întreaga expoziție surprinde prin tonul său nonconformist și uneori jucăuș, dar care dovedește un spirit de observație aparte al autorilor. Totodată, expoziția aduce împreună în premieră 3 grupuri / comunități de fotografie de stradă din România: On Spot, Eye Patch Collective și Photo Team România, despre care aflăm detalii mai jos. Expun: Alexandru Ilea, Mihai Ciama, Andrei Furnea, Romulus Maier, Tudor Drăgan, Cornel Petrescu, Eli Driu, Gabriel Dulinszky, Florin Stanca, Drago Slav, Cornel Hlupina, Cristina Gârleșteanu, Mirela Momanu, Cosmin Gârleșteanu, Gina Buliga, Alex Cruceru, Cristi Mihăilescu, Jens F. Kruse (Spania), Simone Mantia (Italia), Yulia Olhansky (Israel), Tam Nolludap (Filipine), Dipanjan Chakraborty (India), Alain Dornier(Franta), Marci Lindsay (USA), Orna Naor (Israel), Simone Christina Sander (Germania), Santanu Dey (India), Nur Hadi Santoso (Indonesia), Roberto Bartolini (Italia), Martin Tomaska (Slovacia), Ohad Aviv, Randy Arisgado (Filipine), Melvin Anore (Filipine), Paul Raymond Paule (Filipine), Stephan Krecina (Franța), Elpi Juan (Hong Kong), Magda Fulger, Mircea Maieru, Mihai Marcolț, Lucian Husac, Silvia Dinca, Cezar Niculescu, Csiki Zoltan, Alejandro Ilukewitsch și Jeffrey De Keiser (Belgia). "Fotografia de stradă reprezintă bucurie pentru noi, alături de plăcerea de a ieşi să căutăm subiecte interesante de a fi imortalizate, bucuria de a străbate străzile si de a găsi acele momente sau expresii care ne fascineaza, de a reuşi să le captăm. Aceste căutari ne îndeamnă sa ieşim în aceste plimbări fotografice pe stradă şi ne oferă o satisfacţie deosebită când reuşim să depăşim monotonia cotidianului în care suntem scufundaţi zilnic, şi să găsim acele momente aparte, redescoperite sau reinterpretate prin ochii noştri, filtrate prin imaginaţia şi viziunea noastră, şi ulterior oferite privitorilor, ca un dar. Şi nu în ultimul rând, ne motivează bucuria de a împărtăşi rezultatele cu ceilalţi membri ai grupului, uniţi de aceeaşi pasiune comună, fotografia. Învăţăm unii de la ceilalţi, ne motivăm lucrând împreună, expunem şi ne promovăm împreună rezultatele muncii in echipă” a declarat Mirela Momanu, preşedintele Asociației Exposure şi co-fondator al grupul OnSpot. Expoziția „Spiritul străzii/ Street Spirit” va fi deschisă în Foaierul Media al TNB (aripa Intercontinental) până pe 16 octombrie 2022 și va putea fi vizitată zilnic între orele 10.00 - 18.00. Despre On SpotGrupul OnSpot a luat naștere dintr-o idee simplă, aceea de avea o echipă care să pornească la fotografiat pe stradă și care să se dezvolte învățând unii de la alții și petrecând totodată timp de calitate împreună. Grupul a fost creat de Mirela Momanu și Fred Fogherty, în urma atelierului de portret de stradă susținut în cadrul Bucharest Photo Week, primul festival internațional de fotografie din București. În prezent activitatea On Spot se desfasoara pe social media (Facebook în special), membri organizand periodic sesiuni de fotografie de stradă în București si imprejurimi. Totodată, planurile de viitor implică organizarea unor expoziții în afara țării dar și implicarea în cadrul unor proiecte culturale de anvergură mai mare. Despre Eye Patch CollectiveEye Patch Collective este un colectiv de fotografie de stradă din Cluj-Napoca, fondat de Andrei Furnea, Virgil Mleșniță, Alexandru Ilea, Mihai Ciama, Adrian Mihoc și Romulus Maier, care și-a propus să aducă în atenția publicului fotografie de calitate, dar și să organizeze diverse expoziții sau evenimente axate pe fotografia de stradă. Îi găsiți pe Instagram, aici: https://www.instagram.com/eyepatchcollective/ și, de asemenea, puteți folosi hashtagul #eyepatchcollective atunci când postați imagini, pentru a fi selectate și prezentate pe pagina lor. Doi dintre membri colectivului se află și în spatele zine-ului Celula Foto, primul proiect de acest gen de la noi. Ajunsă în prezent la numărul 5, publicația a fost lansată în luna martie a acestui an și, în cuvintele lui Maier Romulus, este "un fel de amuse-bouche oferit înainte de felul principal al unui festin fotografic. E mai mult decât un teaser, un sneak peek în lucrările fotografului, care să te facă să te familiarizezi cu viziunea lui și să aștepți cu nerăbdare să scoată un photobook. E, totodată, o încercare de a aduce în casele iubitorilor de fotografie cât mai multe perspective fotografice, la o calitate bună și un preț decent. Din dorința de a promova onest cât mai mulți fotografi români." Zine-ul îl găsiți aici Despre Photo Team RomâniaGrupul a luat naștere în anul 2011 și a pornit de la ideea membrilor fondatori – Dan Moruzan, Cornel Hlupina, Mirela Momanu și Eli Driu - de a lucra împreună și de a se promova reciproc, trecând printr-o serie de proiecte bazate pe teme comune, expoziții, organizări de concursuri de fotografie de stradă și realizarea de acțiuni și interviuri, pentru a promova și a crește acest gen fotografic în România.