Meniu

Trupa TNB

Idris Clate

n. 21.12.1989

Roluri la TNB

Semion Panteleevici Epihodov - "Livada de vișini" de A.P. Cehov, regia David Doiashvili, 2017

Regele Franței – “Regele Lear” de William Shakespeare, regia David Doiashvili, 2016

"Suntem ultimii 5" de Samuel Beckett, regia Dragoș Mușoiu, 9G la TNB, 2016

Spirit, Marinar, Creatură a insulei - „Furtuna” de William Shakespeare, regia Alexander Morfov, 2014

Hauser - “Vizita bătrânei doamne” de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov, 2011

 

Roluri în teatru

Performer în spectacolul “Simuliert“, coregraf Sergiu Matis, 2015

Dansator în spectacolul “Romeo și Julieta”, regizor Kérenyi Miklós Gábor, coregraf Eva Duda, Teatrul de Operetă și Musical “Ion Dacian”, 2014

Monsieur Reyer – “Fantoma de la Operă” regia Stephen Barlow, Teatrul de Operetă și Musical “Ion Dacian”, 2014

Action - “West Side Story”, regia Răzvan Mazilu, Teatrul Odeon, 2014

Wally - “Orice pentru tine”, regia Doina Antohi, 2014

Rică - “O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Radu Gabriel, 2014

Sașenka - “Stele în lumina dimineții” de Alexandr Galin, regia Gelu Colceag, 2014

Billy - “Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Ken Kesey, regia Paul Chiribuță, 2014

Asistență coregrafică pentru spectacolul “Chicago”, coregrafia Roxana Colceag, 2014

Amos - “Chicago”, regia Gelu Colceag, 2014

Meto - “Orchestra Titanic”, regia Cristina Giurgea, 2013

Tom / Domnul Fucsia - “Ce poți să faci în 10 minute”, regia Doina Antohi, 2013

Soțul - “Aparent o cina”, spectacol de dizertație coregrafică, regia Loredana Nicola, 2013

Silvius - “Cum vă place” de William Shakespeare, regia Liviu Lucaci, 2013

Polițist - “Chicago”, dizertatie Actorie anul II, regia Gelu Colceag, 2012

Curierul - „După ploaie”, regia Dragoș Mușoiu, 2012

Poștașul/ Lacheul - “În largul mării”, spectacol de licență, regia Ana Cristea, UNATC, 2012

Yvan - “Artă”, spectacol de licență, regia Alexandru Jitea, UNATC, 2012

Unchiul Jack - “Dansând la Lughnasa”, regia Mircea Rusu, UNATC, 2012

“Nostalgia”, dizertație la secția coregrafie, regia Daniela Hasiade, UNATC, 2012

“A tale about meetings”, spectacol realizat în Suedia, prin intermediul programului European Freedom Through Art, 2011

“Îmbrățișări”, regia Simona Mandache, dizertație la secția coregrafie, UNATC, 2011

Capitano - “Un exercițiu de Commedia dell’arte”, regia Tudor Lucanu, UNATC, 2010

Două momente coregrafice prezentate în cadrul Explore Dance Festival, secțiunea Next Generation, regia Timea Kovacs și Andreea Belu, 2010

“Alice în Țara Minciunilor”, spectacol coregrafic, regia Simona Deaconescu, CNDB, 2010

Membru al Trupei de Teatru Amator A.C.T., 2005 – 2009

 

Teatru radiofonic

“Fereastra” după A.P. Cehov, regia Monica Ianoși, 2012

“Cum am dresat un melc pe sânii tai” după Matei Visniec, regia: Tudor Lucanu, Radio România Cultural, 2012

 

Workshopuri și festivaluri

Workshop Contemporary Technique susținut de Judith State, 2015

Workshop “Contemporary Technique” susținut de Eva Sanchez Martz, 2015

Workshop “Horton Technique” susținut de Marta Landjanszki, 2015

Workshop “Release Technique – Enjoying The Laws of Motion Advanced” susținut de Marta Coronado, 2015

Workshop “Catastrophic Space Advanced” susținut de Laura Aris, 2015

Workshop “Life Sized Dolls Open level” susținut de Inaki Azpillaga, 2015

Workshop “Partnering Advanced” susținut de German Jauregui, 2015

Workshop “Ultima Vez Vocabulary Advanced” susținut de German Jauregui, 2015

Workshop “Partnering Advanced” susținut de Inaki Azpillaga, 2015

Workshop “Contemporary Technique Advanced” susținut de Inaki Azpillaga, 2015

Workshop “Playful Games Beginners” susținut de Peter Jasko, 2015

Workshop “Applied anatomy for dancers Advanced” susținut de Matthew Smith, 2015

Curs de dans contemporan susținut de coregrafa Judith State, WASP, 2014

Maratonul Teatrului Independent – spectacolul “Artă”, 2012

Festivalul Teatrelor de Buzunar – spectacolul “Artă”, 2012

Festivalul “Serile Teatrului Studențesc” – spectacolul “Artă”, 2012

Festivalul Internațional de Teatru “Aplauze”, Constanța - spectacolul “Un exercițiu de Commedia dell’arte”, 2012

Festivalul de Teatru Independent Undercloud – spectacolul “Un exercițiu de Commedia dell’arte”, 2011

Festivalul de Teatru Tânăr Ideo Ideis, Alexandria - spectacolul “Un exercițiu de Commedia dell’arte”, 2011

Workshop de măști neutre susținut de Shelley Wyant (USA), UNATC, 2010

 

Studii

Masterat - Facultatea de Teatru, secția Actorie, Universitatea Națională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I. L. Caragiale", București, clasa lector universitar doctor Gelu Colceag și Tania Filip, 2014

Licență - Facultatea de Teatru, secția Actorie, Universitatea Națională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L. Caragiale", București, clasa lector universitar Doru Ana, profesori Mircea Rusu si Alexandru Jitea, 2012

 

Premii și nominalizări

Nominalizat pentru Cel mai bun actor în cadrul Galei Absolvenților UNATC 2012 pentru rolurile Yvan (din spectacolul “Artă”)

Premiul Cel mai bun actor la Serile Teatrului Studențesc, secția profesioniști, pentru rolul Yvan (din spectacolul „Arta”)

Premiul Cel mai bun actor la Festivalulul Teatrelor de Buzunar, ediția I, București 2012 pentru rolul Yvan (din spectacolul „Arta”)

Premiu obținut cu spectacolul “Artă” în cadrul Festivalului Teatrelor de Buzunar, ediția I, București 2012 – spectacol preluat cu această ocazie de Teatrul Luni de la Green Hours.

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+