Meniu

Trupa TNB

Radu Beligan

n. 14.12.1918, satul Gălbeni, judeţul Bacău - d. 20.07.2016

Director al Teatrului Naţional Bucureşti: 1969 - 1990

 

Roluri la TNB:

Leon Saint Pe - „Egoistul” de Jean Anouilh, regie proprie, 2004

Ianke - „Take, Ianke şi Cadâr” de Victor Ion Popa, regia Grigore Gonţa, 2001

Guglielmo - „Numele trandafirului” de Umberto Eco, regia Grigore Gonţa, 1998

Actorul - „Azilul de noapte” de Maxim Gorki, regia Ion Cojar, 1998

Bătrânul - „Cotletele” de Bertrand Blier, regia Gelu Colceag, 1998

Kondilas - „Moştenirea” de Titus Popovici, regia Horea Popescu, Mihai Manolescu, 1989

„Contrabasul” (one man show) de Patrick Suskind, regia Grigore Gonţa, 1987

Herb Tucker - „Poveste din Hollywood” de Neil Simon, regia Grigore Gonţa, 1984 şi 1994

Spirache - „Titanic Vals” de Tudor Muşatescu, regia Mihai Berechet, 1983

Domenico - „Filumena Marturano” de Eduardo De Fillippo, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1981

Chereea - „Caligula” de Albert Camus, regia Horea Popescu, 1980

Romulus - „Romulus cel Mare” de Friedrich Dürrenmatt, regia Sanda Manu, 1977

Richard al III-lea - „Richard al III-lea” de William Shakespeare, regia Horea Popescu, 1976

Autorul dramatic - „Viaţa unei femei” autor şi regia Aurel Baranga, 1976

Robespierre - „Danton” de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1974

Mel - „Prizonierul din Manhattan” de Neil Simon, regia Mihai Berechet, 1973

Mayer Bayer - „Simfonia patetică” de Aurel Baranga, regia Aurel Baranga, 1973

Ştefan Valeriu - „Jocul de-a vacanţa” de Mihail Sebastian, regia Mihai Berechet, 1971

George - „Cui i-e frică de Virginia Woolf?” de Edward Albee, regia Michel Făgădău, 1970

Eduard Forţian - „În valea cucului” de Mihai Beniuc, regia Sică Alexandrescu, 1959

C.N. Mollin - „Anii negri” de Aurel Baranga, regia Sică Alexandrescu, 1958

Iacob Bardin - „Duşmanii” de Maxim Gorki, regia Alexandru Finţi, 1958

Horace, Frederic - „Invitaţie la castel” de Jean Anouilh, regia Sică Alexandrescu, 1958

Trinculo - „Furtuna” de William Shakespeare, regia Moni Ghelerter, 1958

Filipetto - „Bădăranii” de Carlo Goldoni, regia Sică Alexandrescu, 1957

Alexandru - „Reţeta fericirii sau despre ceea ce nu se vorbeşte” de Aurel Baranga, regia Marietta Sadova, 1957

Profesorul - „Steaua fără nume” de Mihail Sebastian, regia Sică Alexandrescu, 1956

Cerchez - „Ziariştii” de Alexandru Mirodan, regia Moni Ghelerter, 1956

Agamemnon Dandanache - „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Sică Alexandrescu, 1956

Dr. Smil - „Apus de soare” de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Marietta Sadova, Mihail Zirra, 1956 şi 1973

Poludin - „O chestiune personală” de Alexandr Stein, regia Sică Alexandrescu, 1955

Stepa - „Platon Krecet” de Alexandr Korneiciuk, regia Alexandru Finţi, 1954

Mircea Cavafu - „Mielul turbat” de Aurel Baranga, regia Sică Alexandrescu, 1954

Mitică - „Matei Millo” de Mircea Ştefănescu, regia Sică Alexandrescu, 1953

Voicu - „Ultima oră” de Mihail Sebastian, regia Moni Ghelerter, 1953

Hlestakov - „Revizorul” de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Sică Alexandrescu, 1952

„Momente” de I.L. Caragiale, regia Sică Alexandrescu, 1952

Catindatul - „D`ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Sică Alexandrescu, (Sala Studio), 1951

Tuzenbach - „Trei surori” de A.P. Cehov, regia Moni Ghelerter, (Sala Comedia), 1950

Victor Dumitrescu - „Iarba rea” de Aurel Baranga, regia Sică Alexandrescu, 1949

Rică Venturiano - „O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Sică Alexandrescu, (Sala Comedia), 1949

Agamiţă Dandanache - „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Sică Alexandrescu, (Sala Comedia), 1948

Studentul - „Confruntarea” de Tur şi Lev Seinin, regia Moni Ghelerter, (Sala Studio), 1948

Romeo - „Romeo şi Julieta, actul 6”, „Între filologi”, „Cine răspunde?” de D.D. Pătrăşcanu, regia N.Gh. Kirilov, 1945

 

Regie de teatru TNB:

„Egoistul” de Jean Anouilh, 2004

„De partea cui eşti?” de Ronald Harwood, 1996

„O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, 1979

„Poveste din Irkutsk” de Aleksei Arbuzov, 1960

„Sălbaticii” de Serghei Mihalkov, 1959

„Doctor fără voie” de J.B.P. Molière (co-regie cu Sică Alexandrescu), 1955

 

Activităţi în afara TNB

Regie de teatru:

 

Asociaţia Inspira

„Fă-mi loc” de Anthony Michineau, 2012

 

Teatrul Metropolis

„Jubileul” de Jean-Marie Chevret, 2012

 

Teatrul de Comedie

„Spiritul de familie” de Eric Assous, 2012

 

Centrul Cultural “Nicolae Bălcescu”

“Nimeni nu-i perfect” de Simon Williams, 2011

 

Asociaţia Culturală Maria Domina

„Străini în noapte” de Robert Assous, 2007

 

Teatrul Municipal Bacovia, Bacău

„O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, 1987

 

Roluri în teatru:

 

Teatrul Metropolis

George - „Lecţia de violoncel” de Mona Radu, regia Felix Alexa, 2013

 

Teatrul Odeon:

Talleyrand - „Supeul” de Jean Claude Brinsville, regia Florentina Enache, 1997

Antonio Salieri - „Amadeus” de Peter Schaffer, regia Dinu Cernescu, 1982

„Helen, Tommy şi Joe” de James Thurber şi Elliot Nugent, regia Marietta Sadova, 1948

 

Teatrul Evreiesc de Stat:

Wille Clark - „Băieţii de aur” de Neil Simon, regia Ion Lucian, 1997

 

Teatrul Naţional din Craiova

Zeus - „Danaidele” după Eschil, regia Silviu Purcărete, 1995

George - „Cui i-e frică de Virginia Woolf?” de Edward Albee, regia Mircea Cornişteanu, 1990

 

Teatrul Lucia Sturdza Bulandra:

Don - „Transplantarea inimii necunoscute” de Alexandru Mirodan, regia Moni Ghelerter, 1969

 

Teatrul de Comedie: 1961 - 1968

Director al Teatrului de Comedie: 1961 - 1969

 

Berenger - „Ucigaş fără simbrie” de Eugene Ionesco, regia Lucian Giurchescu

Chitlaru - „Opinia publică” de Aurel Baranga, regia Mihai Berechet

Cirivis - „Capul de răţoi” de George Ciprian, regia David Esrig

Berenger - „Rinocerii” de Eugene Ionesco, regia Lucian Giurchescu

Gore, Şeful - „Şeful sectorului suflete” de Alexandru Mirodan, regia Moni Ghelerter

Juraţii - „Procesul domnului Caragiale” de Mircea Ştefănescu, regia David Esrig

Cheryl - „Celebrul 702” de Alexandru Mirodan, regia Moni Ghelerter

 

Teatrul Tineretului:

Doctorul - „Un flăcău din oraşul nostru” de Konstantin Simonov, regia Vlad Mugur, 1952

 

Teatrul Alhambra: 1943 - 1949

„Ruşinea familiei” de Mircea Ştefănescu, după Ronald Harwood, regia Ion Talianu

„Steaua fără nume” de Mihail Sebastian, regia Soare Z. Soare

„Nu mai beau” de Gaston de Caillavet şi Robert de Flers, regia Soare Z. Soare

„Pensiunea dragostei” de Alexandru Kiriţescu, regia Soare Z. Soare

„Sărmanul Jonathan” de Karl Milloker

 

Compania Radu Beligan: 1947 - 1948

„Clasa a 8-a B” de Roger Ferdinand, regia Ionel Ţăranu

„Ruşinea familiei” de Mircea Ştefănescu, după Ronald Harwood, regia Ion Talianu

 

Teatrul Comedia: 1945 - 1947

„Primăvara a venit” de John van Druten, regia Sică Alexandrescu

„Racheta spre lună” de Clifford Odets, regia Marietta Sadova

„Vis de secătură” de Mircea Ştefănescu, regia W. Siegfried

„O femeie răpită” de Louis Verneuil, regia Sică Alexandrescu

„Knock” de Jules Romaine, regia Sică Alexandrescu

„Sărută-mă imediat” de Tudor Muşatescu şi V. Timuş, după Janos Vaszari, regia Ion Talianu

„Unul cu bani” de George S. Kaufman, regia Sică Alexandrescu

„Am visat paradisul” de Guido Cantini, regia Sică Alexandrescu

„Medicul în dilemă” de George Bernard Shaw, regia Sică Alexandrescu

 

Teatrul Nostru: 1946 - 1947

„Viaţa începe mâine” de Marc Gilbert Sauvajon, regia Val Mugur

 

Teatrul Municipal: 1944 - 1945

„Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Sică Alexandrescu

„Amantul de carton” de Jacques Deval, regia Sică Alexandrescu

 

Teatrul Maria Filotti (Sărindar): 1942 - 1943

„Sextet” de Gregor Schmitt, regia Sică Alexandrescu

„Domnişoara de ciocolată” de Paul Gavault, regia Ion Şahighian

„D-ra Butterfly” de Tudor Muşatescu, după Tibor Varady, regia Tudor Muşatescu

 

Teatrul Majestic: 1940 - 1941

„Omul care zâmbeşte” de Luigi Bonelli şi Aldo de Benedetti, regia Ion Şahighian

„Frumoasa aventură” de Gaston de Caillavet şi Robert de Flers, regia Sică Alexandrescu

„Oraşul fără avocaţi” de Nicola Manzari, regia Ion Iancovescu

„Banii nu fac nici două parale” de Armando Curcio, regia Sică Alexandrescu

 

Teatrul Tudor Muşatescu (Roxy): 1940 - 1941

„Îmi pare rău de mine” de Mouezy-Eon şi Guitton, regia Ion Sava

„Titanic Vals” de Tudor Muşatescu, regia Tudor Muşatescu

 

Grădina C.A. Rosetti: 1940

„Ascultă, Ionescule” de Tudor Muşatescu, după Mirande şi QuinsonTeatrul din Sărindar: 1939 - 1940

„Calul năzdrăvan” de Gherardo Gherardi, regia Ion Iancovescu

„Aproape de cer” de Julien Luchaire, regia Aurel Ion Maican

„Figurantul” de Alfred Savoir, regia Ion Iancovescu

„Domnişoara Butterfly” de Tudor Muşatescu după Tibor Varady, regia Tudor Muşatescu

 

Teatrul Uranus - Comedia: 1938 - 1939

„Tinereţe” de Swarkin, regia Muratov

„Quadratura cercului” de Valentin Kataiev, regia Victor Ion Popa

„Zile vesele după război” de Mihail Sadoveanu, regia Victor Ion Popa

„Jederman” de Hugo von Hoffmanstall, regia Victor Ion Popa

 

Liedertafel - Alhambra - Regina Maria: 1937 - 1938

„Molima” de Ion Marin Sadoveanu

„Pescuitorul de umbre” de Jean Sarment, regia Sergiu Dumitrescu

„Crimă şi pedeapsă” de Gaston Bary, după Fiodor Mihailovici Dostoievski, regia Mihai Zirra (Debut)

 

Televiziune:

„Al matale, Caragiale”, regia Mircea Cornişteanu, 2002

„Cui i-e frică de Virginia Wolf?” de Edward Albee, regia Olimpia Arghir, 1995

„Amadeus” de Peter Shaffer, regia Dinu Cernescu

„Aventură sub pământ” de Ion Băieşu, regia Sergiu Ionescu, 1982

„Titanic vals” de Tudor Muşatescu

„Supeul” de Jean Claude Brinsville

„Muşatinii”

„Harvey” de Mary Chase

„Tren de plăcere” de I.L. Caragiale

„Momente Caragiale” după I.L. Caragiale

„Conu Leonida” după I.L. Caragiale

„Marii Artişti pe Micul Ecran”

 

Roluri în film

„Medalia de onoare”, regia Călin Peter Netzer, 2010

„După-amiaza unui torţionar”, regia Lucian Pintilie, 2001

„Trahir”, regia Radu Mihăileanu, 1992

„Horea”, regia Mircea Mureşan, 1984

„Galax, omul păpuşă”, regia Ion Popescu Gopo, 1984

„Întoarcere la dragostea dintâi”, regia Mircea Mureşan, 1981

„Iancu Jianu”, regia Dinu Cocea, 1980

„Reţeaua S”, regia Virgil Calotescu, 1980

„Braţele Afroditei”, regia Mircea Drăgan, 1978

„Aurel Vlaicu”, regia Mircea Drăgan, 1977

„Singurătatea florilor”, regia Mihai Constantinescu, 1976

„Cuibul salamandrelor”, regia Mircea Drăgan, 1976

„Instanţa amână pronunţarea”, regia Dinu Cocea, 1976

„Premiera”, regia Mihai Constantinescu, 1976

„Tată de duminică”, regia Mihai Constantinescu, 1975

„Agentul straniu”, regia Savel Stiopul, 1974

„Întoarcerea lui Magellan”, regia Cristina Nicolae,1973

„Explozia”, regia Mircea Drăgan, 1972

„Şeful sectorului suflete”, regia Gheorghe Vitanidis, 1967

„Castelanii”, regia Gheorghe Turcu, 1966

„Paşi spre lună”, regia Ion Popescu Gopo, 1964

„Lanterna cu amintiri”, regia Jean Georgescu, 1963

„Celebrul 702”, regia Mihai Iacob, 1962

„Directorul nostru”, regia Jean Georgescu, 1960

„Bădăranii”, regia Sică Alexandrescu şi Gheorghe Naghi, 1960

„Afacerea Protar”, regia Haralambie Boroş, 1955

„O scrisoare pierdută”, regia Sică Alexandrescu şi Victor Iliu, 1953

„Lanţul slăbiciunilor”, regia Jean Georgescu, 1952

„Bulevardul Fluieră Vântu”, regia Jean Mihail, 1950

„Rasună valea”, regia Paul Călinescu, 1949

„Visul unei nopţi de iarnă”, regia Jean Georgescu, 1946

„O noapte furtunoasă”, regia Jean Georgescu, 1943

 

Cărţi publicate

2001 - „Note de insomniac”

1978 - „Luni, Marţi, Miercuri...”

1968 - „Pretexte şi subtexte”

 

Alte activităţi

Profesor la Institutul de Teatru şi Film: 1950 - 1965

Preşedinte activ (1971) şi apoi Preşedinte de onoare pe viaţă (1977) al Institutului Internaţional de Teatru

Autorul mesajului internaţional pentru Ziua Mondială a Teatrului: 27 martie 1977

Co-preşedinte, cu Yehudi Menuhin, al Festivalurilor Internaţionale de Teatru şi Muzică organizate de UNESCO: 1971 - 1978

Membru al Cartelului Internaţional de Teatru: 1967

Membru în Consiliul Superior al Teatrului Naţiunilor, sub preşedinţia lui Pierre Moinet, directorul general al artelor şi literaturii din Ministerul Afacerilor Culturale al Franţei

Membru al Academiei Le Muse din Florenţa

Semnatar al Apelului Artiştilor pentru Securitate şi Cooperare în Europa, Helsinki, 1985

 

Formaţie

1937-1938: studiază Dreptul şi Filosofia la Bucureşti

Academia Regală de Muzică şi Artă Dramatică, profesoară Lucia Sturdza Bulandra - studii neterminate

 

Premii şi distincţii

Gala Premiilor Gopo 2014, Premiul pentru întreaga carieră

Guiness Word Records pentru „Cel mai longeviv actor de teatru în activitate”, 2013

Ordinul Naţional„Steaua României” în gradul de „Mare Cruce” cu însemn pentru civili, 2008

Membru de Onoare al Academiei Române, drept recunoaştere a activităţii în domeniul artei, 2004

Decorat cu Ordinul Drapelul Iugoslav cu steaua de aur şi colan

Decorat cu Ordinul Serviciul Credincios „Mare Ofiţer”

Doctor Honoris Causa al Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L. Caragiale”, 2003

Trofeul „România 2000”, 2003

Marele Premiu acordat de Guvernul României, în cadrul Premiilor Naţionale de Teatru, 2002

Preşedintele Franţei, Jacques Chirac a semnat Decretul prin care Radu Beligan este numit în grad de Ofiţer al Ordinului Naţional al Legiunii de Onoare, 2002

Premiul revistei „Moftul Român”, 2001

Premiul Revistei „Flacăra”, 2000

Trofeul Eugene Ionesco, 1999

Premiul Fundaţiei TOFAN, 1998

PRIX 14 JUILLET al Ministerului de Externe din Franţa, 1998

Premiul Academiei Române, 1997

Premiul Galei UNITER - Trofeul Dionysos, 1995-1996

Doctor Honoris Causa al Academiei „George Enescu” din Iaşi, 1994

Premiul Academiei „Le Muse” din Florenţa, 1980

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo