Meniu

Trupa TNB

Sanda Toma

n. 27.10.1934, Bucureşti

Roluri la TNB

  • Kate Keller - „Toţi fiii mei" de Arthur Miller, regia Ion Caramitru, 2009
  • Bunica lui Georgică - „Complexul România" de Mihaela Michailov, regia Alexandra Badea, 2008   
  • Bolnavul 6 (Slivinskaya), Femeia Bătrână, Vera Davidova - „Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintal" de Matei Vişniec, regia Florin Fătulescu, 2007
  • Nevasta - „Comedie roşie" de Constantin Turturică, regia Alexandru Tocilescu, 2006
  • Mătuşa Nonnie - „Dulcea pasăre a tinereţii" de Tennessee Williams, regia Tudor Mărăscu, 2005
  • D-na Boudard - „Egoistul" de Jean Anouilh, regia Radu Beligan, 2004
  • Maud Melrose - „Aşteptând la Arlechin" de Noel Coward, regia Ion Cojar, 2002
  • Marianne - „Tartuffe" de J.B.P. Molière, regia Ion Finteşteanu,
  • Decebal - „Titanic vals" de Tudor Muşatescu, regia Sică Alexandrescu, 1960
  • Nastia - „A treia patetică" de Nikolai Pogodin, regia Moni Ghelerter, 1959
  • Mirandolina, Dejanira - „Hangiţa" de Carlo Goldoni, regia Sică Alexandrescu, 1958
  • Iulinca - „Un post rentabil" de Aleksandr Nikolaevici Ostrovski, regia Marietta Sadova, 1958
  • Mucky - „Siciliana" de Aurel Baranga, regia Sică Alexandrescu
  • Spectacole experimentale: „Pretioasele ridicole" de J.B.P. Molière si Spiridon - „O noapte furtunoasa" de I.L. Caragiale

Activităţi în afara TNB

Roluri în teatru

Teatrul de Comedie, Bucureşti: 1961 - 1994

  • Diana, fata în albastru - „Celebrul 702" de Alexandru Mirodan, regia Moni Ghelerter
  • Lucile - „Burghezul gentilom" de J.B.P. Molière, regia Lucian Giurchescu
  • Prinţesa Luiza - „Umbra" de Evghenii Schwartz, regia Lucian Giurchescu
  • Ellie Dunn - „Casa inimilor sfărâmate" de George Bernard Shaw, regia Radu Penciulescu
  • Daisy - „Rinocerii" de Eugene Ionesco, regia Lucian Giurchescu
  • Dany - „Ucigaş fără simbrie" de Eugene Ionesco
  • Cressida - „Troilus şi Cressida" de William Shakespeare, regia David Esrig
  • Nadia - „Insula" de Mihail Sebastian, regia Crin Teodorescu
  • Saşa - „Un Hamlet de provincie (Platonov)" de A.P. Cehov, regia Lucian Giurchescu
  • Doamna Fleur  - „Croitorii cei mari din Valahia" de Alexandru Popescu, regia Lucian Giurchescu
  • Estelle - „Cher Antoine" de Jean Anouilh, regia Lucian Giurchescu
  • Teo - „Fata Morgana" de Dumitru Solomon, regia Mihai Dimiu
  • Ofelia - „Şeful sectorului suflete" de Alexandru Mirodan, regia Moni Ghelerter
  • Katrin (muta) - „Mutter Courage" de Bertold Brecht, regia Lucian Giurchescu
  • Ziţa - „O noapte furtunoasă" de I.L. Caragiale, regia Lucian Giurchescu
  • Dona Beatrix - „Noaptea la Madrid" de Calderon de la Barca, regia Valeriu Moisescu
  • Liana - „Mic-Mic" de Panco şi Bursan, regia Lucian Giurchescu
  • Irina - „Trei surori" de A.P. Cehov, regia Lucian Giurchescu
  • Marie - Hèléne - „Cinema" de Jean Anouilh, regia Horea Popescu
  • Charlotte Ivanovna - „Livada de vişini" de A.P. Cehov, regia Lucian Giurchescu
  • Dona Elvira - „Don Juan" de J.B.P. Molière, regia Valeriu Moisescu
  • Femeia necesară - „Există nervi" de Marin Sorescu, regia Florin Fătulescu
  • Maude - „Harold şi Maude" de Collin Higgins, regia Sanda Manu
  • Toshie, Yoshida - „Strigoi la Kitahama" de Kobo Abe, regia Cătălina Buzoianu
  • Atueva - „Procesul" de Suhovo- Kobîlin, regia Gheorghe Harag
  • Clitemnestra - „Misterul Agamemnon" de Iosif Naghiu, regia Florin Fătulescu
  • Flora van Huysen - „Peţitoarea" de Thronton Wilder, regia Valeriu Moisescu

Teatrul Naţional Craiova: 1956-1958 

  • Rosina - „Bărbierul din Sevilla" de Pierre Augustin de Beaumarchais, regia Val Mugur
  • Essie - „Discipolul diavolului" de George Bernard Shaw, regia Ion Olteanu
  • Cecily - „Bumbury" de Oscar Wilde, regia Ion Olteanu
  • Tinca - „Tudor din Vladimiri" de Mihnea Gheorghiu, regia Radu Penciulescu
  • Checca - „Gălcevile din Chioggia" de Carlo Goldoni, regia Dinu Cernescu
  • Liusea - „Ani de pribegie" de Aleksei Arbuzov, regia Val Mugur
  • Madam Suliţă - „Mielul turbat" de Aurel Baranga
  • „Mormolocul" de Vasile Niţulescu, regia Radu Penciulescu

Televiziune

Prezentarea primului magazin duminical patronat de Tudor Vornicu

Teatru TV

  • „Maliţioasa mea fericire", „Cazul Pinedus", regia Letiţia Popa
  • „Copacii mor în picioare", regia Eugen Tudoran
  • „Aici nu mai locuieşte nimeni", serial TV, regia Malvina Urşianu
  • Telerecital Sanda Toma

Formaţie:

Institutul de Teatru I.L. Caragiale, clasa profesor Aura Buzescu, asistent Sorana Coroamă Stanca, iar in anii terminali: Nicolae Băltăţeanu şi Beate Fredanov

Premii şi distincţii

  • Premiul UNITER pentru întreaga activitate artistică, 2002
  • Ordinul Muncii clasa a III-a
  • Meritul Cultural clasa a IV-a
  • Premiul III interpretare la Concursul republican din 1959
  • Premiul II interpretare la „Concursul tinerilor artişti din teatrele dramatice" din 1957
Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
TNB I. L. Caragiale Logo