Meniu

Trupa TNB

Istvan Teglas

n. 11.10.1981

Roluri la TNB

Bart - "Beginners" de Tim Crouch, regie Bobi Pricop, 2020

Tuzenbah - „Trei surori”, un scenariu (ne) firesc de liber după Cehov, regia Radu Afrim, 2019

Varga, Generalul Karg - "Pădurea spânzuraţilor" după Liviu Rebreanu, regia Radu Afrim, 2018

Charlotta Ivanovna - "Livada de vișini" de A.P. Cehov, regia David Doiashvili, 2017

Mistingue - "Crima din strada Lourcine" de Eugène Labiche, regia Felix Alexa, 2017

Artiom Gusev - "UFO" de Ivan Vyrypaev, regia Bobi Pricop, 2017

Edgar, fiul lui Gloucester - “Regele Lear” de William Shakespeare, regia David Doiashvili, 2016

“Magic Național”, spectacol concert regizat de Ion Caramitru, 2015

Suflete - "Visul unei nopți de vară" de William Shakespeare, regia Petrică Ionescu, 2015

Monika și alte roluri - "Între noi e totul bine" de Dorota Masłowska, regia Radu Afrim, 2015

Ghiore / Kosta - "Butoiul cu pulbere" de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa, 2014

Ariel - "Furtuna" după William Shakespeare, regia Alexander Morfov, 2014 

Osip, servitorul - "Revizorul" de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa, 2013

"D`ale noastre", spectacol de teatru - dans regizat de Gigi Căciuleanu, 2012  

 

Experienţă

Actor angajat al Teatrului de Stat din Timişoara, 2004 - 2005

Actor şi dansator la Studioul M, teatru experimental, Sf. Gheorghe, 2005 - 2006

Actor independent între 2006 - 2015

 

Roluri în teatru:

Crespino / Baronul - "Evantaiul" de Carlo Goldoni, regia Csaba Kiss (Hu)

Herve Joncour - "Mătase" de A. Baricco, regia Laszlo Beres (Hu)

Adras - "Penthesileia" de Heinrich V. Kleist, regia Gabor Rusznyak (Hu)

Gimpel - "Gimpel Netotul" de I.B. Singer, regia Misi Fazakas (Ro)

"Carnaval" - performance, regia Misi Fazakas                  

Petrick - "Paraziţii" de Marius v. Mayenburg, regia Sorin Militaru (Ro)

Preotul - "Şatra", regia Beatrice Rancea (Ro)

Pierre - "Scrisul" de R. Sallinger, regia: Richard Sallinger (Hu)

Maiorul tambur - "Dokk", adaptare după Georg Buchner: Woyczek, regia Uray Peter (Hu)

Alfredo Trapps - "Free", adaptare după F. Durrenmatt: "Pană de automobil", regia Florin Vidamski (Ro)

Omul deasupra Abisului - "Povestiri din orașul invizibil", spectacol de mişcare, regia Vava Ştefănescu (Ro)

Valenod - "Roşu şi negru" de Stendhal, regia - coregrafia Adina Cezar (Ro)

Magul - "Logodna", adaptare după Mihai Eminescu: Strigoii, regia Anca Mihuţ (Ro), coregrafia: Adina Cezar

"Ball" - spectacol de teatru dans, regia-coregrafia Yvette Bozsik (Hu)

"O vară fierbinte pe Iza" - performance, regia Mihai Măniuţiu (Ro) coregrafia Vava Ştefănescu

"UrbanKiss" - spectacol de teatru dans, regia-coregrafia Răzvan Mazilu (Ro)

"Corp şi anti-Corp" - performance, regia-coregrafia Andreea Novac (Ro)

"ance a playful body" - performance, regia Andreea Novac

"C`est pas un chanson d`amour" - spectacol despre imaginea Bucureştiului, regia Carmen Vidu (Ro)

"Promised Land" - spectacol de mişcare, regia-coregrafia Arcadie Rusu (Mol)

Enkidu - "Epopeea lui Ghilgameș", regia Dragoş Galgoţiu

Jason - "Medee Materiaux" de Heiner Muller, spectacol în limba franceză, regia Dragoş Galgoţiu

"Page out of order Not a Romanian Cinema" - performance, regia-coregrafia Yoshiko Chuma (Usa)

"Travellers" - performance, regia-coregrafia Salome Schneebeli (Swi)

"Câtă speranţă" - regia Radu Afrim (Ro)

Reinhold - "Berlin Alexanderplatz" de Alfred Doblin: Berlin Alexanderplatz, regia Dragoş Galgoţiu (Ro)

"Pretend We Make You Happy" - performance, regia Andreea Novac

Segismundo - "Viaţa e vis" de Calderon de la Barca, regia Dragoş Galgoţiu

Bărbatul 2 - "The Position" de Kevin Doyle, regia Daniel Popa

"Trust me if you can" după Neil LaBute, regia Iris Spiridon

"The Nothing Box" - performance, regia, coregrafia Silvia Călin

 

Roluri în film

Istvan - "Malmkrog", regia Cristi Puiu, 2020

Luca Platici - "Luca", regia Horațiu Mălăele, 2020

Victor Bodea - Moștenirea, regia Dorian Boguță, 2019

Claudiu - "La Gomera", regia Corneliu Porumboiu, 2019

Istvan - "Un prinț și jumătate", regia Ana Lungu, 2018

Istvan - "Autoportretul unei fete cuminți", regia Ana Lungu, 2015

Soldat german - "Walking with the Enemy", regia Mark Schmidt, 2013

Soldatul Muller - "Süskind", regia Rudolf van den Berg, 2012

"Skin", scurt-metraj, regia Ivana Mladenovic, 2010

"Yoshiko Chuma: A Page Out of Order", regia Rima Yamazaki, 2009

 

Studii

Universitatea de Artă Teatrală, secţia actorie, Târgu-Mureş, 2000 - 2004

 

Premii

Premiul UCIN pentru Interpretare masculină rol secundar, rolul Istvan din filmul “Malmkrog”, 2021

Premiul Gopo pentru Cel mai bun actor în rol secundar pentru rolul din filmul "La Gomera", 2020

Browser-ul dumneavoastra nu este de actualitate

Va rugam sa faceti update la unul dintre browserele de mai jos pentru a vizualiza site-ul TNB

Va multumi pentru intelegere! Google ChromeVersiunea 7+ FirefoxVersiunea 4+ Internet ExplorerVersiunea 8+ OperaVersiunea 4+ SafariVersiunea 5+
Sunt de acord

Acest site foloseşte cookies. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii

TNB I. L. Caragiale Logo